Po co nam kreatywność?


czwartek 08/03/2007

Po co nam kreatywność?

„Podaj swoje indiańskie imię? (np. wilk wyjący na deszczu) Jakbyś był/a książką, jakie nosiłbyś/nosiłabyś imię? Gdybyś był Kubusiem Puchatkiem jakie przygody byś dziś przeżywał? Te zabawne pytania są pytaniami treningu kreatywności (opracowanego przez Tomasza Urbana), na który natknęłam się zapisując się na pewien kreatywny newsletter. Po co jest nam kreatywność? Czy można się jej nauczyć, a jeśli tak to jak? Co w ogóle znaczy kreatywność?

Kreatywny znaczy genialny?

Kreatywność to zdolność myślenia wolnego od schematów i reguł, to myślenie abstrakcyjne, elastyczne, twórcze. To pewność siebie i duża, wewnętrzna motywacja do działania, odkrywania samego siebie, jak i otaczających nas zjawisk. Osoby kreatywne to często indywidualiści i ekstrawertycy. Nierzadko przez innych nierozumiani. Jak powiedział kiedyś Albert Einstein, który może posłużyć tutaj jako doskonały przykład: ”Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi.” Do dziś dnia, choć większość z nas świadoma jego geniuszu tego wielkiego fizyka i filozofa zarazem, to nie potrafi zrozumieć jego słynnej teorii względności. Zadziwiającym faktem jest, że jak Einstein był jeszcze dzieckiem, nic nie wskazywało na to, że stanie się tak genialnym naukowcem. Wręcz przeciwnie jego rodzice niepokoili się czy, aby na pewno urodziło im się zdrowe dziecko. Bardzo późno zaczął mówić, nie przyjaźnił się z innymi dziećmi i wolał bawić się w swoje zabawy. Był typem samouka, który na wykłady chodził wybiórczo, a po ukończeniu studiów nie mógł zapewnić sobie bytu, ponieważ miał trudności ze znalezieniem posady.

Łatwiejsze życie kreatywnych…

Potencjał naszych kreatywnych możliwości zależy zapewne od sposobu percepcji danej osoby, jego wyobraźni i szeroko pojętej wrażliwości, jak również od charakteru. Ale kreatywnego myślenia do pewnego stopnia można się na nauczyć.

Kreatywność jest cechą, a może nawet bardziej umiejętnością, która nie tylko może nam pomóc w życiu zawodowym – a więc sprawi, że będziemy bardziej pomysłowymi, a przez to bardziej efektywniejszymi pracownikami. Osoby kreatywne widzą rzeczywistość z innej perspektywy, dostrzegają szczegóły niezauważalne dla innych. Najdrobniejsze zdarzenia nabierają dla nich nowych znaczeń. Są ciekawi życia, bardziej chłonni na wiedzę, łatwiej się uczą i przetwarzają informacje. Rozwijanie tej umiejętności pomoże nam przełamać rutynę dnia codziennego, sprawi że łatwiej będzie nam znaleźć rozwiązywania na różne problemy. Trening kreatywności rozrusza naszą wyobraźnię, a przez to życie stanie się kolorowsze, ciekawsze, a może też i prostsze.

Badania wykazały, że kreatywność to nic innego jak umiejętność angażowania w procesie myślenia dwóch półkuli mózgowych w równym stopniu. Nie od dziś wiadomo, że lewa półkula odpowiedzialna jest za myślenie analityczne, logiczne, sekwencyjne, a prawa to nasza twórczość, wyobraźnia, uduchowienie, uzdolnienia, percepcja wizualna i przestrzenna.

Im starsi tym głupsi?

Dzieci mają umysł wolny od wszelkich schematów, ogromną ciekawość świata, a do tego ich wyobraźnia pracuje na największych obrotach. Ich wiedza ogólna jest jeszcze bardzo uboga, podobnie jak doświadczenie życiowe. Ale właśnie dzięki temu dzieci są bystrzejsze, myślą bardziej twórczo i logiczniej niż wielu dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem oraz powiększającym się bagażem doświadczeń życowych ludzie zaczynają myśleć, postępować schematycznie i rutynowo. To powoduje, że często nie potrafimy znaleźć rozwiązania, w rzeczywistości bardzo prostego problemu, który w danej chwili wydaje się niezwykle skomplikowany

Oto przykład:

Dzieciom w przedszkolu podczas badań postawiono pytanie: W którą stronę jedzie autobus z załączonego obrazka? Potraficie odpowiedzieć? Przypominam, że autobus może jechać tylko w prawo lub lewo. Dzieci odpowiedziały natychmiast. Odpowiedź znajduje się na końcu tekstu.

W jaki sposób możemy stać sie bardziej kreatywni?

Sposobów rozwijania swojej kreatywności jest wiele, tak jak wiele jest wszelkich szkoleń kursów, testów oraz zadań na kreatywność. Podstawową zasadą potocznie zwanego „neurobiku” czyli treningu umysłu jest odejście od rutyny. Taki osobisty trening należy zacząć od drobnych czynności. A o to parę przykazań, aby twoje życie stało się bardziej kreatywne:)

1. Przede wszystkim pozbądź się schematów i używaj więcej wyobraźni podczas wszystkich codziennych czynności (gotując – wymyśl jakąś nową potrawę, idąc do pracy – znajdź inną drogę do niej itd.)

2. Zrób coś ma przekór swoim dotychczasowym przyzwyczajeniom: Jeśli zwykle czeszesz się prawą ręką, spróbuj robić to lewą, jeśli do śniadania zwykle oglądasz telewizję, zacznij słuchać radia, jeśli zawsze czytasz wieczorem książkę, spróbuj robić to rano

3. Ubieraj się z wyobraźnią, nawet drobna zmiana, szalony dodatek może sprawić, iż dzień nabierze rumieńców. Spróbuj ubrać się z zamkniętymi oczami.

4. Czytaj dowcipy, angdoty i wymyślaj swoje – Śmiej się tak często jak to możliwe.

5. Niech twoim mottem stanie się: Nie ma rzeczy niemożliwych.

6. Zrób czasem coś szalonego – nie usprawiedliwiaj się, że tobie to nie wypada, a szczególnie jeśli masz na to ogromną ochotę. Puszczaj latawce, jedz watę cukrową, a może jazda na hulajnodze? – wszystko na co masz tylko ochotę:)

7. Dbaj o swoje pasje i zainteresowania oraz rozwijaj je.

8. Odkrywaj nowe, dotąd ukryte w tobie talenty.

9. Spełniaj marzenia i wymyślaj nowe.

10. Kontakt ze sztuką, ale przede wszystkim samodzielna twórczość daje upust naszej wyobraźni. Przenieś ją na papier, malując, fotografując, rzeźbiąc, a może przedstaw za pomocą kolaży. Możliwości i sposobów jest wiele!

11. Spędzaj czas z dziećmi. Czyż opowiadanie i wymyślanie bajek nie jest twórcze? Dzieci są niesamowicie kreatywnie, ucz się od nich bawiąc się z nimi!

12. Zadbaj o dobrą kondycję swojego umysłu, a więc pozytywne nastawienie, spokój, relaks. Trzymaj się zasady: W zdrowym ciele zdrowy duch. Pomocne w rozwijaniu kreatywności są szczególnie wszelkie ćwiczenia relaksacyjne oraz medytacyjne.

13.Ostatnie bardzo ważne przykazanie: Nie obawiaj się błędów, śmieszności, ani krytyki! „Hamulcem wszelkiej twórczości jest poleganie na opinii innych, zastanawianie się, jak zostanie to odebrane” pisze Olga Woźniak z „Przekroju” w swoim artykule „Uwolnij umysł, czyli neurobik dla każdego.”

Rozwiązanie zagadki:”W lewo” A dlaczego?”Bo nie widać drzwi.”


Moje najnowsze wpisy

 

Czy fajne reklamy są zawsze najskuteczniejsze?

poniedziałek 26/02/2007

Kogo nie zapytać, reklamy internetowe z reguły wszystkich denerwują i wszystkim przeszkadzają. Chodzi tu szczególnie o wyskakujące i rozwijające się nam zewsząd okienka, często dodatkowo…