Dylemat zwrotnicy: hierarchia katolicka wobec molestowania seksualnego


wtorek 11/03/2008
111

Na przełomie lat 80. i 90. wiele się mówiło w Hiszpanii o aferach seksualnych z udziałem księży. W 1995 r. wyszła tam skandalizująca książka „Życie seksualne kleru”, która cieszyła się sporym powodzeniem. Miałam wówczas wrażenie, że ze mną, jako cudzoziemką przybywającą z kraju katolickiego, ojczyzny Papieża, szczególnie chętnie dzielono się wszelkimi rewelacjami na ten temat, a wspomnianą książkę otrzymałam nawet od znajomych w prezencie.

Do jakiego stopnia ujawnianie tego typu przypadków przyczyniło się do laicyzacji hiszpańskiego społeczeństwa, trudno powiedzieć, jednak każdy, kto odrobinę interesuje się wydarzeniami w Europie wie, jak wygląda dzisiejsza Hiszpania: małżeństwa homoseksualne, możliwość adopcji dzieci przez pary tej samej płci, formularze, gdzie wpisuje się „Rodzic A” i „Rodzic B” zamiast „matka” i „ojciec”, publiczne akty apostazji. Jedni uważają, że to dobrze, inni, że źle – chyba się nie pomylę, jeśli zaryzykuję twierdzenie, że kler zalicza się do tej drugiej kategorii.

I tak sobie myślę, że polscy biskupi czy arcybiskupi, ucinający łeb sprawom o molestowanie seksualne, nie chcą wcale świadomie popierać zła. Oni po prostu wybierają – ze swojego punktu widzenia – mniejsze zło. Bo gdy jeden skandal ujrzy światło dzienne, trudno będzie utrzymać w tajemnicy następny. A gdy pojawi się ich wiele, ktoś wreszcie to opisze w jakiejś bestsellerowej książce, pławiąc się w pikantnych szczegółach. Minie kilka lat i część społeczeństwa (ta większa, nie ta mniejsza) może uzna, że nie ma nic zdrożnego w małżeństwach i adopcji dzieci w środowiskach homoseksualnych. Jeśli ta większa część wybierze swoją reprezentację, rzecz dziś u nas nie do pomyślenia stanie się faktem – tak jak to się stało w Hiszpanii.

I być może to dlatego niektórzy hierarchowie nie stają po stronie ofiar. Nie ze względu na swą małość czy solidarność środowiskową. W swoim mniemaniu zapobiegają pewnie daleko gorszym, nieodwracalnym procesom. Jak w słynnym dylemacie zwrotnicy, przywołanym ostatnio przez „Politykę” (nr 10): po szynach nadjeżdża rozpędzony pociąg. Jeśli wagon pojedzie prosto, zabije pięć osób idących po torze. Jeśli jednak przestawisz zwrotnicę, skręci i zabije tylko jedną. Na pytanie: „Czy przestawisz zwrotnicę?” większość pytanych odpowiada, że tak. No, właśnie. Mniejsze zło. Tylko pozostaje pytanie, czym zawiniła ta jedna osoba, której nie dano wyboru i której nikt nie zapytał, czy zechce się poświęcić…

.


Komentarze 111 Dodaj komentarz

 
 1. Podzielam ten pkt. widzenia, ale wolałbym zdjęcie Moniki Luft na bliższym planie, w każdym razie jest dużo lepsze niż poprzednie.

     Odpowiedz
  4
  4
 2. Należałoby jeszcze dodać, że pociąg przewozi pokaźny ładunek termojądrowy – tak, żeby nikomu o zdrowych zmysłach nie przeszło do głowy go wykolejać (ani uwierzyć w sens takiego rozwiązania). Módlmy sie o hamulce ;)

     Odpowiedz
  4
  4
 3. Ci faceci w sukienkach a pod sukienkami buzują hormony… a tu trzeba gawiedzi ciemnotę wciskać co tydzień i w cześciej w konesjonale. A jak przyjdzie to do studia telewizyjnego to wymądrza się napina, minki stroi, ksiadz biskup patrzy, moze awans da, lepsza parafie, większy trzos będzie w zanadrzu, a kapciowy papieza rzadzi Łagiewnikami. bo sobie wymyslili ,ze jak Toruń , to i Łagiewniki, Jak kiedys za tzw. komuny były chamy i zydy, celibat jest zrdołem tego zła, ale bez celibatu koscioła w ryzkach sie nie utrzyma, Hiszpania to co innego , tam był zryw przeciwko dyktaturze a tu tylko jakas stocznia a potem Magdalenka , by wszystko pozostało po staremu. Paralela z Hiszpanskim wzorcem moze dobra ale w Polsce nierealna.

     Odpowiedz
  4
  4
 4. Tutaj cierpią młodzi ludzie. Nie można robić z takich rzeczy tematu tabu. Brak piętnowania podobnych zachowań, prowadzi do przyzwolenia. Tutaj pokutuje jeszcze jedna sprawa. Nie umiemy mówić na te tematy z młodzieżą. Nikt nie ostrzeże tych młodych ludzi jak mają zachować się w takich momentach. Lepiej o tym nie mówić. Bo po co? Przecież temat nie istnieje.

     Odpowiedz
  0
  0
 5. Bardzo błyskotliwe „mniemania” ma Pani Monika. Cóż za szlachetnie wyselekcjonowane argumenty wszak wszystko już lepsze od tego wstrętnego homoseksualizmu: molestowanie, pedofilia i obłuda tych którzy z założenia powinni być czyści i transparentni. Z tej opinii wynika coś co w Kościele mnie najbardziej odpycha – tu chodzi o ciagłość państawa w państwie, ciagłość dynastii purpuratów a moralność, prawda, szacunek do drugiego człowieka staja na drugim lub nawet dalszych planach. Gdzie sie podziało chrześcijaństwo w Kościele? mam wrażenie że dawno poszło w gwizdek i zostały tylko puste słowa.

     Odpowiedz
  0
  0
 6. Pamiętajmy że Stwórca tego świata jest ponad wszystkim,także kosmici jesli istnieja też są malutcy.A kościół jest tylko organizacja,jedną z wielu-ludzkim tworem.Może być tylko drogą prowadzącą do Boga lub nie jeśli zboczyła. Kościół katolicki nie byl święty i nie jest a czym bardziej żyje w zakłamaniu i pysze,tym bardziej jest zepsuty i tym samym zaraża społeczeństwo.Co sie dżiwić że ono też jest tak zepsute skoro nie ma dobrych przykladów i wzorców.Skoro ci którzy mają głosić wiare w Boga sami łamią jego prawa,jakim że są oni przykładem.Oni najsurowiej bedą osądzeni i nimi bedzie wyścielone piekło.Ale skoro tak żle sie dzieje to znaczy że nie boją sie Boga i nie wierzą prawdziwie.Według mnie to kościół już dawno zboczył z kursu”Drogi do Boga”a po korytarzach klasztorów i kościołach czesto lata Szatan.Zresztą to jest dla niego najlepsza zdobycz. Co do pojecia wiary żyjemy na poziomie średniowiecza,zresztą jak możemy widziec inaczej skoro patrzymy poprzez pryzmat jednej religji.Jak koń z klapkami na oczach.Zostaliśmy pozbawieni naszych praw do logicznego zrozumienia pojecia świata,religji i wiary.Gdzie jest etyka która miała być w szkołach?Widzenie świata poprzez pryzmat jednej religji prowadzi nas do zaślepienia,ograniczenia i fanatyzmu.Protestuje przeciwko takim”swobodom” w tym kraju i nie tylko.To właśnie przez to mamy nielogiczne prawa i obyczaje gdyż czesto tworzą je ludzie fanatyczni i ograniczeni.To właśnie dlatego jest tak duża nieświadomość i ograniczenie w społeczeństwie w kwestji zrozumienia pojęcia wiary i religji.Ludzie nie potrafią oddzielic religji które są tworem ludzkim od wiary w Boga która jest tylko jedna dla wszystkich.Wiara nie jest niczyją własnością a tymbardziej żadnego kościoła.Co mówi pierwsze przykazanie Boże a co jest totalnie łamane.Więcej może póżniej.Ja jeden z maluczkich:człowiek

     Odpowiedz
  0
  0
  • Brawo!!! Bardzo madry jestes ,popieram Cie w całej rozciagłosci.Gdyby takich było wiecej swiat byłby lepszy.Pozdrwaiam

      Odpowiedz
   0
   0
 7. A ktoś dawno temu powiadał: prawda was wyzwoli. A powtarzał to JP II…
  A ks. prof J. Tischner proroczo wieszczył – są trzy rodzaje prawdy: prowda, tyz prowda i … g..no prowda!!

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Jakoś nikt w tym wszystkim nie zauważa dwóch ważnych rzeczy:
  1. O ile każdego innego podejrzanego do czasu prawomocnego wyroku media chronią, nie podając jego bliższych personaliów (pisząc np. Mirosław G., Andrzej K. itp.) i pisząc że „są podejrzani o…”, to w przypadku księży, za każdym razem padają konkretne nazwiska, a media piszą „molestował”. Jest to więc niezgodne z podstawową zasadą domniemania niewinności, póki nie zapadnie wyrok W SĄDZIE a nie w gazecie.
  2. Póki co w prawie żadnej z nagłaśnianych przez media spraw dot. molestowania seksualnego przez księży nie było wystarczająco wiarygodnych dowodów, aby prokuratura mogła skierować sprawę do sądu. Wynika więc z tego, że były to zwykłe pomówienia ludzi zawistnych lub też nieżyczliwych Kościołowi czy też danej osobie.
  To wszystko wpisuje się w toczoną od wielu lat walkę o wykorzenienie wiary chrześcijańskiej z dusz i umysłów europejczyków. To tylko jeden z przejawów. Można podać wiele innych: promuje się życzenia „Happy Holidays” a zabrania „Merry Christmas”, „Happy Easter” zastępuje się przez „Season’s greetings”. Promuje się na masową skalę kłamliwe książki oczerniające Kościół (choćby „Kod…” czy jemu podobne). Nazwanie geja „pedałem” jest zaraz wskazywane jako przejaw dyskryminacji, a nazywanie księdza „klechą” – już nie, itp. itd.
  I czemu ma służyć niszczenie autorytetu Kościoła i walka z chrześcijańskimi zasadami etycznymi ? To oczywiste – społeczeństwem bez zasad i bez autorytetów łatwiej można manipulować i wykorzystać do swoich politycznych rozgrywek.

  W tym wszystkim zapominami jednak, że:
  - wszystkie ruchy ateistyczne prowadziły do najkrwawszych kart historii świata (gilotyny Rewolucji Francuskiej, obozy koncentracyjne faszyzmu, łagry i masowe egzekucje komunizmu)
  - każda kultura, która odcina się od własnych korzeni – bardzo szybko upada. Tak było ze Starożytną Grecją, tak zatraciło się Cesarstwo Rzymskie. I to samo czeka Europę, jeśli odetniemy się od naszych judeo-chrześcijańskich korzeni – za 30-50 lat nie będziemy mieszkać w Unii Europejskiej, tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Europy. Walczycie z Dekalogiem, to będziecie mieli Koran i Szariat, a Wasze kobiety będą chodzić w czarczafach.

     Odpowiedz
  0
  0
  • Gratuluję wyważonej i rozsądnej opinii! Jestem całkowicie „za” (i wcale nie przeciw”)

      Odpowiedz
   0
   0
  • Kolego nizki. Wypowiedź twoja to wypowiedź fanatyka. Podobnie jak skretyniałego do reszty ministra Orzechowskiego wtvp 1.
   I tamten i ty natychmiast stajecie w obronie księdza pedofila i natychmiast kierujecie sprawę na inne tory. Bagatelizujecie problem, nie zajmujecie się tragedią ofiar, okropnością tego czynu i tego zjawiska. Obaj jesteście popaprańcami jakich społeczeństwo powinno eliminować.
   A jak ty sobie wyobrażasz? Kiedy należy o tym mówić? Po wyroku? Przecież ten nie zapadł przez 13 lat.
   Nie wprowadzaj też zamieszania w historii. To w wykonaniu KK odbyły się najkrwawsze wydarzenia w historii ludzkości.
   Krucjaty, wyprawy krzyżowe, unicestwianie całych narodów, wojny, inkwizycje, powszechne morderstwa.
   To twoja religia trwa najkrócej w historii świata. Ludy dalekiego wschodu, Egipt, Rzym – to całe tysiąclecia i do dziś mają się dobrze bez twojej religii.
   Więc nie pisz bzdur, zejdź na ziemię i okaż choć trochę pokory. Będziesz miał lepsze święta.

      Odpowiedz
   0
   0
 9. No cóż,wszystko zostało już powiedziane.Dziwi mnie tylko,że tzw. kościół Chrystusowy ma jeszcze wiernych. Cóż tradycje są silniejsze niż prawdziwa wiara.

     Odpowiedz
  0
  0
 10. Panie”nizki”wyglada na to że chyba mamy doczynienia z księdzem.A wynika to z typowego sposobu wypowiedzi i obrony…Odpowiedz na:1-Tu akurat zgadzam sie co do zasady domniemania niewinności 2-Nie ma dowodów?podobnie mówili faszyści na zbrodnie holokaustu.mało jest miejscowości gdzie by się cos zdrożnego nie wydarzyło,czy działo.Tylko dzięki Mocherowym Beretom sprawy nie zostaja nagłośnione,często także aby uniknąć wstydu w społeczności. I proszę wyzbyć sie fanatycznej opsesji uciemiężenia,zresztą jest to typowy odruch obronny kleru i przebiegła demagogia. Niema to nic wspólnego z walką z chrześcijaństwem,tylko z chorą odmianą katolicyzmu i to w celu jego uzdrowienia.Jeżeli ktoś tego nie widzi to tylko świadczy o jego fanatyżmie,zaślepieniu i zakłamaniu.I proszę nie straszyć nas fanatyzmem Islamu gdyż niewiele od niego odbiegacie.A jeżeli już tu przyjdzie to na plecach zepsutego katolicyzmu które daje jemu do tego powody.A co do najkrwawszych kart historii świata to wielki przyczynek ma także w tym kościół katolicki czesto milcząc lub podrzegajac do nietolerancji i nienawiści. Widać to także tutaj po tych demagogicznych wypowiedziach i niewiele różnią sie one od pouczeń Stalina czy Bieruta. Nie pisze sie tutaj tego by pognębić czy zniszczyć chrześcijaństwo,tylko poto aby zwrócić uwage na jego negatywne aspekty.Czysta religja nie potrzebowała by takich uwag gdyż sama by te negatywne sprawy rozwiazywała na bieżąco i nie dopuszczała do powtórzeń.Na klerze ciąży największa odpowiedzialność gdyż swoim przykładem krztałtuje i wychowuje społeczeństwo.Jeżeli są jakieś negatywne zachowania społeczne to jest to w wysokiej mierze spowodowane także negatywnym przykładem kleru.Jest prawdą że Bóg przemawia często przez maluczkich tylko jest problem czy chce sie ich słuchać a czesto oni mówią bardzo cicho.No ale nic straconego bo jest jeszcze sąd ostateczny i jak nie tu,to tam napewno trzeba bedzie odpokutować swoje winy bardzo mocno,jeżeli wogóle sie da.A Jezus powiedział iż będziecie sądzeni najpierwej i najsurowiej i chyba nie powinienem tego przytaczać. Z Bogiem.

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Czytając wszystkie komentarze na temat Kościoła rzymskokatolickiego, odniosłem wrażenie, że opiniodawcy (komentujący) nie mają świadomości,że Kościół katolicki, przynajmniej ten „nasz” nie jest już od dawna Kościołem chrześcijańskim, a to z racji odrzucenia wielu prawd biblijnych, nap. dekalog, małżeństwo, pokuta, uczynki i wiele innych. Utrzymywanie kleru w obłędnym celibacie jak najgorzej świadczy o hierarchach tego Kościoła. Częste wynoszenie się w swoich godnościach ponad poziom Boga niczym dobrym nie wróży. Ekumenizm pozostanie tylko jako jedno z haseł w leksykonach i encyklopediach. Ci, którzy zaczynają Kościół katolicki nazywać sektą, wydaje się, są niedalecy prawdy. Na razie tyle. Niech Bóg ma nas w swojej opiece.

     Odpowiedz
  0
  0
  • Gratuluje mądrej i niezakłamanej wypowiedzi.Mysle że ludzie prawdy-nie muszą sie obawiac Boga.Co najwyżej są czesto straszeni potępieniem przez Boga,natomiast przez swoje zakłamanie i zaślepienie nie widzą że potepienie ich czeka.Oczywiście nie dotyczy to wszystkich.

      Odpowiedz
   0
   0
 12. pięknie..Cel uświęca środki..Po co dążyć do Prawdy skoro kłamstwo jest takie wygodne?Gdzie w takim postępowaniu jest Uczciwość?To jest jak myślenie wielu ludzi o nowotworach-mam jakąś podejrzaną zmianę,ale nie idę do lekarza bo boję się że usłyszę jakąś straszna diagnozę..A tak pożyję sobie w błogiej niewiedzy..Rzeczywiście genialne..Pani Moniko,Zło jest złem miezależnie od tego jak pięknymi szatami je Pani zakryje..
  Pan Bóg wszystko wie i wszystko widzi i pragnie żebyśmy dążyli do Prawdy i Dobra choćby ta droga miała być gorzka i nieprzyjemna..A to co Pani opisuje to zakłamanie..

     Odpowiedz
  0
  0
 13. Pozwolę sobie podać cytat z Pisma Świętego-”Niechaj więc mowa wasza będzie:tak-tak,nie-nie,bo co ponadto jest,to jest od złego.”-Ewangelia wg Św.Łukasza,5-37

     Odpowiedz
  0
  0
 14. Kościół od dawna jest zakłamany i zepsuty. Księża popełniają tyle rażących błędów, wtrącaja się nie do swoich spraw, wszędzie ich pełno, wszystko mają pod kontrolą. jak mafia. Ludzie o takich postawach nie mają prawa pouczać innych z ambon. Jezus chyba w grobie sie przewraca. Zresztą kierują się ciągle średniowiecznymi dogmatami, żyją w zakłamaniu. Nie mogę słuchać, jak nas oceniają, kierują nami, jakbyśmy byli baranami. Przez ich postawę nie chodzę do kościoła, chociaż głęboko wierzę w Boga.

     Odpowiedz
  0
  0
 15. Oni uważają, że wystarczy sie wyspowiadać i wszystkie świństwa zostaną im przebaczone.

     Odpowiedz
  0
  0
 16. Monika Luft jest manipulatorką. Niby taka zatroskana o kosciół a tu masz, z góry zakłada, że przypadki molestowania w polskim kosciele to prawda ! A przeciez to co zrobiono w Szczecinie to były wyssane z palca kłamstwa, po to aby zniszczyc księdza który pomagał ludziom załozyć własne rodziny i zgodnie z etyką i uczciwoscią ułożyć sobie życie. I oto w tym chodziło, zniszczyć człowieka który innym pomagał. Pani Luft, nie jest pani szczera wykazujac tą niby troskę o kościół.

     Odpowiedz
  0
  0
 17. Bardzo karkołomne myślenie…Nie dziwie sie już, że wyleciała z hukiem z TV…Nomen omen BLONDYNKA…

     Odpowiedz
  0
  0
 18. zonio, nie jesteś moim kolegą – nie mam kolegów wśród debilków, którzy mają kłopot ze zrozumieniem podstawowych praw człowieka i są tak zaślepieni, że bezkrytycznie powtarzają kłamstwa wymyślone przez radzieckich komunistów, aby zniszczyć Kościół.
  Tacy jak ty prowadzili niewinnych na szafoty i strzelali w tył głowy – właśnie bez sądu, bez dania szansy na udowodnienie swojej niewinności.
  Proszę, podaj mi choćby jeden naród unicestwionego przez Kościół? NIe podasz – bo nie ma takich! Wszystkie te domniemane „zbrodnie” Kościoła preparowane w czasach Stalina, Chruszczowa czy Breżniewa nie ostały się, gdy wreszcie w wolnym kraju mamy dostęp do wszystkich faktów i prawdziwej historii nowożytnej.
  W Kościele też są czarne owce: złodzieje, pedofile, alkoholicy. Ale nie jest ich wcale więcej niż wśród policjantów, nauczycieli czy aktorów filmowych. Czy z Policją lub kinematografią też tak zażarcie walczysz, jak z Kościołem? Mnie nazywasz fanatykiem, mimo że podaję rzeczowe argumenty, a sam jesteś zaślepiony w swojej nienawiści. Pytanie tylko gdzie taki ślepiec skończy…

     Odpowiedz
  0
  0
 19. Wg. p. Luft homoseksualizm to gorsza rzecz niż molestowanie nieletnich – nie mam więcej pytań. Drzwi TV Trwam i RM na pewno stoja dla pani Luft otworem.

     Odpowiedz
  0
  0
 20. buy cialis without prescription
  buy cialis without a doctor’s prescription cialis without a doctor’s prescription mayavanrosendaal.com cialis without a doctor’s prescription

     Odpowiedz
  0
  0
 21. buy cialis without a doctor’s prescription
  cialis without a doctor’s prescription buy cialis without a doctor’s prescription buy cialis without a doctor’s prescription cialis without prescription online

     Odpowiedz
  0
  0
 22. cialis prescription or over the countercialis 20mg price in south africa cheap cialis
  cheapest genuine cialiscialis sale philippines [url="http://kaivanrosendaal.com"]cialis cheap[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 23. cialis espn.cialis prescription singapore cialis cheap
  buy cialis by the pillwhat happens if you take two cialis [url="http://kaivanrosendaal.com"]cialis cheap[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 24. chico busca chica malaga madura busca chico granada [url=http://kaivanrosendaal.com/]chat chueca lesbianas[/url] chica busca sugar daddy
  contactos mujeres cachondas mujer busca follar chat gay hispano chica busca chico colombia

     Odpowiedz
  0
  0
 25. Position well taken!. best online pharmacies canada [url=https://canadianrxonlinepharmacy.com/]canadian pharmacy king[/url] prescription price comparison

     Odpowiedz
  0
  0
 26. You expressed it effectively. essay writing scholarships for high school students [url=https://essayextra.com/]dissertation help[/url] writing dissertation proposal

     Odpowiedz
  0
  0
 27. Amazing write ups. Appreciate it.
  pharmacy near me [url=https://canadian21health.com/]no 1 canadian pharcharmy online[/url] canadian pharmacy viagra brand

     Odpowiedz
  0
  0
 28. Really loads of wonderful tips. funny college application essay [url=https://theessayswriters.com/]best essay writing services[/url] phd dissertation proposal

     Odpowiedz
  0
  0
 29. With thanks! A lot of info!
  what to write college essay on [url=https://homeworkcourseworkhelps.com/]help thesis writing[/url] doctoral thesis dissertation

     Odpowiedz
  0
  0
 30. Thanks a lot! I enjoy this! writing essay prompts [url=https://definitionessays.com/]write my essays[/url] dissertation writting

     Odpowiedz
  0
  0
 31. With thanks, Quite a lot of posts.
  write my essay org [url=https://discountedessays.com/]writing dissertations[/url] how to write a phd dissertation

     Odpowiedz
  0
  0
 32. With thanks. I appreciate it.

  Provigil For Lupus Fatigue [url=https://topmodafinilrxpills.com/]modafinil 200mg[/url]

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


cztery + = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Odprysk kosmicznego zła

wtorek 16/10/2012
76

Nic dodać, nic ująć. Fragment książki Krystyny Czerni „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” (Znak, 2011): Stosunek do zwierząt pozostanie niezwykle istotnym składnikiem światopoglądu artysty.…


Świeczka dla terrorysty

niedziela 31/10/2010
33

W „Życiu Warszawy”, a zarazem dodatku do „Rzeczpospolitej”, jak zwykle o tej porze roku znajdujemy „Pożegnania – wspomnienia o tych, którzy odeszli”, a więc sylwetki…


Zmotywowani

poniedziałek 04/10/2010
23

Czy to w kryzysie czy w czasach prosperity, korporacje motywują pracowników: w kryzysie do bardziej wytężonego wysiłku, a w okresie pomyślności, by się nie rozleniwili.…


Żółta kartka dla „Gazety Sport”

poniedziałek 12/07/2010
38

Rozumiem doskonale, że po mundialu ktoś może mieć dosyć ciągłego gadania o ośmiornicy Paulu. Rozumiem nawet, że ktoś może stwierdzić emocjonalnie (bo emocje sięgały zenitu):…


Francuzi! A może by tak dorosnąć...?

czwartek 24/06/2010
66

Awantury z trenerem (Anelka), prześladowanie bardziej oczytanych i kulturalnych kolegów (Gourcuff jako ofiara Ribery'ego), anarchia, podział na zwalczające się frakcje, wybujałe ego zawodników – skandale…


Prawda mniej lub bardziej prawdziwa

poniedziałek 05/04/2010
41

Dyskusja nad „Kapuściński non-fiction” nie milknie, a nawet robi się coraz gorętsza. Najnowszy „Press” bierze w obronę Ryszarda Kapuścińskiego, oskarżając Artura Domosławskiego o manipulację, nierzetelność…


Ostatni idealista dziennikarstwa

czwartek 14/01/2010
26

Poznałam kiedyś dziennikarza, który swój zawód uważał za posłannictwo. Było to wiele lat temu i wówczas wydawało się, że takich jak on jest więcej. Czas…


Lepiej zapobiegać niż leczyć?

wtorek 05/01/2010
180

Czy ktoś pamięta, jak kończył się rok przed dziesięcioma laty? Ciekawość nowego wieku podszyta była – jak każda wielka zmiana – lękiem. Największe obawy budziła…


Obyczaje seksualne Greków a sprawa Polańskiego

czwartek 01/10/2009
163

Brytyjski dziennik „The Guardian” cytuje arcybiskupa Silvano Tomasiego, obserwatora Watykanu przy ONZ, który stwierdził, że około 80-90% nadużyć seksualnych popełnili księża homoseksualiści, mający pociąg do…


Co jest grane?

sobota 28/02/2009
29

Gdy wczoraj po raz kolejny wybrałam się do kina, zawierzywszy repertuarowi drukowanemu przez weekendowy dodatek „Gazety Wyborczej” i gdy po raz kolejny okazało się, że…