Grzech


sobota 16/11/2013
10

Bardzo niedobrze być ładnym.

Dobrze ubranym.

Uczesanym.

Sytym.

Wysportowanym.

Gładkim w ruchach.

Spokojnym.

Zamożnym.

Mówić językami.

Wyglądać niepolsko.

Uśmiechać się.

W Polsce.

Uroda, zadbanie, zamożność i dobry stan fizyczny są w Polsce podejrzane moralnie. Denerwują. Każą szukać haka. Odmawiać rozumu. W d*pie się poprzewracało. Zachciało się zagarków. Włosy żelować. Prędzej wielbłąd przez ucho igielne… Pokaż lekarzu, co masz w garażu.

Dużo dalej zajdą bęzzębni, z powiązanymi sznurówkami, nieporadni, kartoflowo-buraczani, półsprawni, byle jacy, poczciwi, neurotyczni, przetrąceni, ponurzy. Mogą z nami zrobić wszystko.

Człowiek, który niespecjalnie wyróżniałby się na ulicy Europy Zachodniej w Polsce budzi irracjonalną, buraczaną zajadłość racjonalizowaną żarliwie dobrem narodu. Oskarżyciele wpadają w trudno kontrolowany szał, z którym nie potrafią sobie poradzić. Trywialność zarzutu rozdymają i podpierają rzeczami większymi, które to mają się „pod tym kryć” i których zarzut właściwy „ma być zaledwie symbolem”. Podobno są takie miejsca na świecie, gdzie posiadanie parasola ma taką doniosłość, jak u nas posiadanie samochodu. Podobno są takie miejsca na świecie, gdzie z powodu średniej klasy zegarka można rozsadzić rząd.

Talent shows wygrywają uliczni grajkowie, dzieci albo dziewczynki, które chcą rodzicom wybudować dom. Skoda Superb – ulubiony samochód polskich proboszczów. Bohater narodowy o twarzy dziecka, który nie wie, jak to mu wyszło, że tak daleko skoczył.

Biada komuś, kto mówi, że wygra. Polacy udowodnią mu, że nie wygra.

Skromność ponad wszystko.

Może z tego właśnie wynika polskie powodzenie pozornych dyskontów – spożywczych, obuwniczych i politycznych. Z jakiegoś bliżej nieznanego mi powodu nie jesteśmy w stanie znieść rzeczy dających przyjemność, wyrafinowanych, dopracowanych, ładnych, kulturowo dorozwiniętych.

Jakbyśmy, w naszym własnym pojęciu, nie byli tego godni. Może to grzech?

 


Komentarze 10 Dodaj komentarz

 
 1. Musi być Pani naprawdę ciężko żyć w tym okropnym „buraczano-kartoflanym” kraju… Szczerze współczuję. Współczuję także Pani zupełnego oderwania od realiów, w których przyszło nam żyć, bo jako żywo do robienia zakupów w dyskontach skłania ludzi najzwyklejsza powszednia bieda, której może Pani w Polsce nie zauważa? A mieszanie tego z rzekomą wrodzoną niechęcią buraków-Polaków do rzeczy pięknych, pachnących i estetycznych, świadczy niestety o zupełnym oderwaniu…

     Odpowiedz
  7
  4
   • Dzięki za odpowiedź Pani Moniko. Ja wiem, że to był tylko poboczny wątek Pani wpisu, ale akurat ta konstatacja na temat dyskontów mnie uderzyła najbardziej. A o czym ma świadczyć to, że sklepy podnoszą ceny, w kontekście Pani opinii? Nie bardzo rozumiem. Ja chciałem tylko zwrócić Pani uwagę, że szukanie okazji i popularność najtańszych miejsc wynika po prostu z biedy (aż głupio mi za banalność tego stwierdzenia) – a nie z jakiegoś przyrodzonego mentalnego ograniczenia Polaków. Pisze Pani: „Z jakiegoś bliżej nieznanego mi powodu nie jesteśmy w stanie znieść rzeczy dających przyjemność, wyrafinowanych, dopracowanych, ładnych, kulturowo dorozwiniętych. Jakbyśmy, w naszym własnym pojęciu, nie byli tego godni.” Proszę wybaczyć, ale ja tego nie zauważam. Czy uważa Pani, że gdyby ludzi było na to po prostu stać, to nie woleliby korzystać z tych „ładniejszych” sklepów (tudzież innych „wyrafinowanych” rzeczy, bo rozumiem, że nie tylko o sklepy chodzi)?

       Odpowiedz
    0
    0
    • Panie Marcinie – to nie są najtańsze miejsca – właśnie po to przesłałam te rankingi. Widział Pan różnicę między Lidlem a Piotrem
     i Pawłem? 46 groszy. Link o podnoszeniu cen pod ranking jest po to, żeby widzieć ceny realne, a nie podfigowane pod ranking.

     A swoją drogą to dalej wolimy kupić 3 pary butów ze skaju niż 1 parę ze skóry i 2 kilo wędliny, w której pies pomielony jest razem z budą niż kilo czegoś trochę lepszego. I mebel z wiórów z BRW niż używany może, ale za to fornirowany albo z masywu na allegro.

        Odpowiedz
     0
     0
     • Dzięki za wyjaśnienie. Ale w takim razie świadczy to według mnie raczej o udolności lub nieudolności marketingowców poszczególnych sieci sklepów, którym udaje się, lub nie, przekonać klientów, że u nich jest najtaniej. A nie o omawianej przez Panią genetycznej niechęci, czy tez niezdolności Polaków do korzystania z „lepszych dóbr”. I wybaczy Pani, ale zupełnie nie podzielam Pani uogólnionej opinii z powyższego komentarza. Nie wiem z jakimi ludźmi ma Pani do czynienia i jakie są ich zdolności intelektualne, ale ja osobiście nie znam nikogo, kto wolałby kupić „3 pary butów ze skaju”. Każdy zdroworozsądkowo myślący i tym bardziej nie mogący sobie pozwolić na szastanie pieniędzmi człowiek wie, że „tanie mięso psi jedzą”, a ja sam z rodziną z całym rozmysłem zaopatruję się w prawdziwe mięso, na targu u rzeźnika.
      Proszę się nie gniewać, ale uważam, że Pani stwierdzenia są daleką od polskiej rzeczywistości generalizacją. Odnoszę wrażenie, że w tzw. dobrym tonie jest ostatnio ponarzekać na to, jacy to ci Polacy są beznadziejni – i utwierdzać ich w tym poczuciu. A Pani nie ma takiego wrażenia?

        
      4
      0
 2. Наша команда занимается производством и монтажом свежесрезанного рулонного газона. Мы предлагаем очень приемлемые цены на рулонный газон в Москве и МО. [url=http://goodgazon.ru/]какая трава лучше для газона отзывы[/url]. Предоставляем полный список сервисов, которые связаны с газонами – реализация, укладка и монтаж автоматического полива. У нас в продаже только высококачественное ландшафтное покрытие изготовления ведущих брендов.

  Мы реализуем рулонный газон со здоровой корневой системой, без вредителей и болезней, с одной и той же толщиной дёрна и приятным окрасом. Наши газоны растятся в соответствии с европейскими стандартами качества. [url=http://goodgazon.ru/]трава для футбольного газона состав[/url]. Все рулонные газоны густые и сбитые, не подвержены влиянию климата, устойчивы к износу и экологически чистые. Качественные газоны нашей компании не поддаются вытаптыванию, не дают расти сорной траве, не требуют постоянного ухода и обязательного полива.

  Купить рулонный газон вы можете на нашем ресурсе, перед этим найдя нужный в каталоге газонов. [url=http://goodgazon.ru/]газонная рулонная трава как уложить[/url]. Если у вас есть вопросы, которые касаются газонов, вы можете всё обговорить с нашими менеджерами, которые детально ответят на все ваши вопросы. Ещё у нас на сайте вы сможете оставить заявку на расчёт цены вашего газона и остальных сервисов.

     Odpowiedz
  0
  0
 3. У нас на ресурсе мы предлагаем немаленький выбор роз. Варианты букетов роз вы сможете посмотреть и выбрать нужный букет в нашем каталоге. [url=https://roses.kh.ua/bukety/svadebnye-bukety]сколько стоит букет невесты[/url]. На портале вы можете купить недорогие цветы в Харькове с доставкой. Ещё с помощью нашего сайта вы имеете послать букет роз по Интернету посредством курьерской экспресс доставки.

  Мы продаём классические и оригинальные букеты роз всевозможных оттенков и сортов, свадебные букеты, а также подарки и сладости к цветам. У нас работают только опытные флористы, которые оригинально оформят любой заказ для доставки цветов по Харькову и остальным крупным городам области. [url=https://roses.kh.ua/uk/buketi]замовити букет квітів харків[/url]. У нас самые недорогие и красивые цветы в Харькове! Наши розы с доставкой по Харькову пользуются огромным спросом.

  Наши квалифицированные и профессиональные курьеры смогут в короткий срок доставить приобретённые розы в Харькове или по области в не зависимости от места нахождения адресата и времени суток. [url=https://roses.kh.ua/]доставка цветов утром[/url]. Купить букет роз или несколько букетов с доставкой по городу и области вы можете как по телефонам, имеющимся на нашем ресурсе, так и оставив онлайн-заявку на приобретение с доставкой. Наши менеджеры уточнят все подробности по заказу и отправят его по нужному адресу в очень кратчайший срок.

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


dziewięć − = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Nie taka martwa, jakby się wydawało

poniedziałek 20/02/2017
19

Big Idea. Kreatywny pojazd do przenoszenia marki z jednego wyobrażenia do drugiego. Teleport do pamięci. Złoty strzał z brandingiem. Latający dywan, na którym marka przybywa…


Wiek niewinności.

niedziela 02/10/2016
0

Ekologiczny targ na jednym z placów Poznania. Sobotni ranek. Trafiam tu przypadkiem, bo żyję raczej nocą, ale ten targ cholernie wciąga. Na skraju zaparkowana przyczepa -…


Skrzyżowanie książki z grzybobraniem.

poniedziałek 25/07/2016
1

Dwóch ich jechało na rozpadającym się skuterze. Zawrócili chwiejnie na środku ruchliwej ulicy jakoś specjalnie na drogę nie patrząc. Obaj z komórką w dłoni. Dwóch…


Wzrok Lewandowskiego

poniedziałek 13/06/2016
0

    Robert Lewandowski jest jak Magdalena Frąckowiak. Ma bardzo charakterystyczny, silnie rezonujący i mało plastyczny wyraz oczu. Ona patrzy spojrzeniem "na zimnych powiekach", pogardzającym…


Za słoik dziękuję

czwartek 18/02/2016
0

Poszłam na spacer i wstąpiłam "na kawę", czyli chciałam wypić coś ciepłego, zatrzymać się w biegu, ucieszyć chwilą. Zamówiłam z karty tzw. zimową herbatę (herbata,…


Wielkie spoty przezroczyste

wtorek 15/12/2015
1

Jak już opadnie bitewny pył budowania, skończą bóle wzrostu i marka staje się rynkową instytucją, przychodzi ochota na szacunek. Przebiwszy się przez wiry i porohy…


Zrobić inaczej Twardocha

niedziela 26/07/2015
1

Zrobiłabym to inaczej. W szumie wokół Twardocha i Mercedesa nie wystarczy się cieszyć, że głośno i że nawet Pudelek napisał. Awareness Index jest ważny, ale…


Aktorzy - Celebryci 1: 0

niedziela 03/05/2015
2

Miałam już wrażenie, że lawina hemoroidów, zakwaszeń, zajadów, braku apetytu u dzieci lub nadmiaru apetytu u dorosłych, kaszlu, niskiego libido i zapaleń tu i tam…


Casanova w dyskoncie

wtorek 20/01/2015
1

Bardzo łatwo nas uwiodły. Wpadliśmy w sieci. Handlowe. Szybko zapomnieliśmy o markach producentów idąc na lep (pozornych) marek handlowych, ukrywających się wstydliwie w małym logotypie…


Communication is a noble profession*

piątek 21/11/2014
1053

Management is a noble profession*. And so is communication. To trawestacja tekstu o sensie zarządzania. W swej oryginalnej, nie odnoszącej się do komunikacji wersji, ten…