Pay-per-view na ratunek misji – mój pomysł na TVP i teatr telewizji (C)


wtorek 18/09/2012
20

Od razu zaznaczam, że „w całej rozciągłości” zgadzam się z Jakubem Bierzyńskim – TVP trzeba sprzedać, bo obecnie jest czymś absurdalnym, co ani nie zarabia na siebie, ani misji nie realizuje. Szkoda czasu na handryczenie się z czymś, co nie działa a i naprawić się nie da.

Oczywiście, gdy wyraziłem w dyskusjach internetowych podobną do pana Jakuba opinię, to zaraz, łubudu, na mnie plemię obrońców misji napadło, że ja sobie nie zdaję sprawy, jaka to niepowetowana strata, co z misją, co z teatrem telewizji…?

A ja na to z mańki: programy misyjne, świętości kultury wysokiej i legendarny teatr telewizyjny uratuje… pay-per-view.

(Czytelnicy mojego poprzedniego wpisu wiedzą, że od niedawna jest miłośnikiem i gorącym zwolennikiem tej usługi.)

A oni na to (ci z misjonarskiego szczepu, ma się rozumieć), że jak to tak, jak nauczycielka  z tysiąc pińcet pensji będzie mogła w pay-per-view obejrzeć spektakl z Przoniakiem, Jandą, lub kimś równie misyjnym. Stać jej nie będzie – krzyczą wściekle obrońcy wysokiej kultury.

A ja odpowiadam: a co jeśli pay-per-view za ten spektakl wynosić będzie 0,99 PLN albo 0,49 PLN? Pani nauczycielka zamiast płacić kilka złotych abonamentu zakupi za te pieniądze kilka solidnych, wysokiej jakości misyjnych transmisji w systemie pay-per-view.

A jeśli nie zakupi? Cóż, to znaczy, że nie chce „wysokiej kultury”, także teraz nie chce, kiedy zmusza się ją, aby ze swoich marnych „tysiąc pińcet” płaciła abonament.

W proponowanym przeze mnie modelu produkcje owego przesławnego teatru TV, czy inne ambitne przedsięwzięcia z dziedziny sztuki byłyby finansowane przez państwo. I tu nie ma żadnej zmiany, bo teraz też są z budżetu państwa utrzymywane.

Różnica polegałaby na tym, że wpływy z pay-per-view stanowiłyby dla państwa częściowy lub nawet, kto wie, całkowity zwrot kosztów poniesionych na dotacje do produkcji misyjnych.

I tak oto można by tę kwestię rozwiązać, bez potrzeby utrzymywania tego chorego organizmu, jakim jest obecnie TVP.

Dziękuję za uwagę.


Komentarze 20 Dodaj komentarz

 
 1. a ja zgadzam sie z milionami Polaków,ze tego rodzaju pomysły sa pomysłami ludzi niezdrowych.Dośc wyprzedaży majątku narodowego,kup sobie pan telewizje i działaj na własny rachunek

     Odpowiedz
  2
  2
 2. @ndyK

  POBUDKA! Człowieku, obudź się i ogarnij! TVP, to od lat TVP S.A, prywatna firma. Ten twór jest teraz spółką prawa handlowego, nie ma nic wspólnego z własnością państwa, a tym bardziej z majątkiem narodowym.
  Nie dalej jak wczoraj czytałem, że prezes TVP S.A. planuje zwolnienia. Nie dziwi Cię, że Braun mówi o zwolnieniach, ale w najniższym szczeblu? Zamiast zwolnić 150 osób zarabiających po 1 800, niech zwolni ze 3 „gwiazdki” kasujące jak np. Kraśko po 70 000 na miesiąc i to jedynie za pokazywanie swojej facjaty na wizji. Oszczędności byłyby kolosalnie. Ale nie, bo najlepiej powiedzieć, że obcięto zatrudnienie o 150 osób, bo marketingowo lepiej to wygląda.
  Jakoś Polsat i TVN nie płacą takich pieniędzy i dają sobie radę bazując tylko na reklamach. A TVP? To niepełnosprawny moloch i studnia bez dna, który wymaga głębokich reform strukturalnych (których, nie czarujmy się, nikt się nie podejmie, bo to partyjny przyczółek dla kolesi) lub prywatyzacji. Tylko wtedy będzie w stanie faktycznie na siebie zarobić, bez jęków o podatek od posiadania telewizora, buńczucznie nazywany abonamentem.

     Odpowiedz
  5
  0
 3. Kto po likwidacji publicznych ( owszem chorych, to znaczy ze należy zabić? ) będzie w przestrzreni medialnej miał obowiazek reprezentowania interesów wspólnotowych, za pieniądze wspólnoty ? Moze Tusk Vision Network ? Jak poważny ( chyba ) portal może lansować takie brednie wymierzone w intersy zbiorowości ?

     Odpowiedz
  2
  0
 4. Nic nie trzeba sprzedawać. Wystarczy wywalić Brauna i jego kolesi-partyjnych menadżerów od siedmiu boleści.

     Odpowiedz
  1
  0
 5. Dyskusja dyskusją… ale rzeczywiście publikowanie takich pseudo tekstów, napisanych przez pseudo autorów urąga trochę powadze.. nawet tylko internetowej redakcji…

     Odpowiedz
  1
  2
 6. Ładne, i (C) wskazane…:)
  Tylko nauczycielki nie zarabiają teraz „tysiąc pińcet”, a obecny Teatr TV ma niewiele wspólnego z tą sztuką wyższą, którą panowie typu Dworak i Brown tak sobie lubią buzie wycierać /no i latami nie było go wcale, o czym wszyscy zapomnieli, to chyba zbiorowa amnezja?/. Obecne „sztuki” TTV, grane przed studyjną publiką usypiających VIP-ów, to takie granie do kotleta dla aktorów, a sam spektakl jest na zasadzie „kopiuj wklej”, wzięty prosto z teatru. Bez reżyserii telewizyjnej /bo to wymarły gatunek, nieznany obecnym prezesom/, z realizacją, która nie nadąża za ruchem aktorów, bo wszystko robi do puszki /albo fachowcy wymarli, bądź uciekli do konkurencji/ to się i tak do oglądania nie nadaje…
  Pański pomysł zastosowałabym gdzie indziej, badając poprzez pay-per-view np. oglądalność debat polityków, popularność ministrów, związkowców, prezesów, itp. O ileż to byłoby tańsze od ciągłych badań i sondaży…:) Oczywiście, (C), pozdrawiam serdecznie, r.

     Odpowiedz
  2
  0
 7. Zgodnie z „normą” obowiązującą w tym kraju (d.Polska) sprzedać „Żydowi” za symboliczną złotówkę,RAZEM Z WSZYSTKIMI LUDŹMI !

     Odpowiedz
  2
  0
 8. Rywin chciał tylko jednego kanału, teraz ktoś ma apetyt na więcej? I dlatego koledzy prezesi robią wszystko, żeby cała firma po równi pochyłej toczyła się w kierunku bankructwa? Będzie taniej kupić?

     Odpowiedz
  1
  0
 9. Szanowny panie, może TVP nie spełnia funkcji misyjnej,którą każdy inaczej postrzega. Wole jednak taką jaka jest od tych prywatnych. Korzystam z TVP i stacji komercyjnej. Jeżeli ktoś lubi oglądać kwizy, banalne filmy, ogłupiające seriale to ma pan rację potrzebna jest jeszcze jedna stacja,która będzie rywalizowała o jeszcze głupsze programy by słupki szły w górę.Mam nadzieje,że pana i panu podobnym życzenia się nie spełnią.

     Odpowiedz
  2
  2
 10. Człowieku, spojrzyj na wyniki oglądalności tzw. misji. Nikt nie chce tego oglądać nawet za darmo, to co dopiero za opłatą. Prawda jest taka, że o misji to wszyscy gadają, a potem jak mają włączyć telewizor to film na Polsacie czy serial w TVN ma 100 razy wyższą oglądalność. Tak więc pomysł z pay per view to tym bardziej nie przejdzie, bo żeby to miało sens ekonomiczny musiałoby to oglądać znacznie więcej ludzi niż za darmo w TVP

     Odpowiedz
  1
  1
 11. Cały pomysł polega na wyeliminowaniu zbędnego i drogiego pośrednika jakim jest TVP. „Wysoka kultura” i tak jest dotowana przez państwo. Po co ją dystrybuować do ewentualnych odbiorców przez taką instytucję jak TVP, jesli można ja zaproponować bezpośrednio. W nowym świecie cyfrowych mediów nie ma z tym problemu.

     Odpowiedz
  0
  0
 12. Zdałem sobie sprawę, że niektóre aspekty mojej propozycji mogą być niezrozumiałe, ponieważ…

  1. …nie napisałem, że pomysł z płatnościami za misyjne treści podobnymi do pay-per-view to nie „obok” lecz „zamiast” abonamentu

  2. Nie chcę likwidacji TVP, lecz, tak jak to proponuje pan Bierzyński, sprzedazy i prywatyzacji. A potem – powodzenia na rynku stacji komecyjnych. Niech TVP juz po prostu nie będzie szafarką misji, bo raz, że to coraz bardziej fikcja, dwa – w świecie cyfrowych mediów wizualnych, multipleksów, jest zbędnym i kosztownym pośrednikiem.

  3. Jeśli „nikt nie będzie płacił” za tzw. „wysoką kulturę” i kupował np. transmisji teatralnych w PPV, to nie jest argument za utrzymaniem abonamentu i TVP z misją, tylko wręcz przeciwnie. Wymuszanie daniny na usługi, których ludzie nie chca, nie cenią, nie uważają za potrzebne, jest niemoralne.

     Odpowiedz
  2
  0
 13. Ciekawe, że nikt nie mówi o sprywatyzowaniu Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia czy MON. Też spełniają funkcje zapisane w ustawach. Nie muszą jednak walczyć o komercyjne pieniądze na utrzymanie rzeszy urzędników uprawiających „urzędactwo” w najgorszym stylu, z ustawianymi przetargami i niemocą w rozwiązywaniu problemów ludzi i „obsudze petęta”.
  Ciekawe, że nikt ich nie rozlicza z pompowania absolutnie zbędnych etatów, z jakichkolwiek standardów obsługi i satysfakcji – im też płacimy za usługi, ale nie wiemy za jakie.

  Cóż. TVP jaka jest, każdy widzi. Stacje komercyjne nie płacą za podwójne obowiązkowe nadawanie analogowe i cyfrowe, nie mają rzeszy reliktowych związków zawodowych ograniczających plany redukcji kosztów, nie mają innych obowiązków ustawowych powodujących obciążenia finansowe (np. rozbudowana sprawozdawczość na potrzeby KRRiTV).

  Bądźmy surowi w ocenach, ale uczciwi dla wszystkich jednakowo. Telewizja publiczna musi istnieć choćby po to, aby wyznaczać jakąś miarę, określać – gdzie jest „środek”. Tak robi się w cywilizowanym świecie, aby nie zapanowało totalne bezhołowie i pospolite chamstwo.

  Kto tego nie rozumie, to zapraszam do odwiedzenia szkół. Na własne oczy można się przekonać, jaki jest efekt celowego (lub z głupoty i braku wyobraźni) obniżania godności i statusu nauczycieli – małymi krokami – niedomówieniami i kłamstewkami.
  Bo jak to jest, że nauczyciel, po latach studiów i co najmniej 15 latach praktyki może zarobić najwyżej 4.000 brutto, policjant lub żołnierz tyle dostanie po kilku latach pracy, a sędzia po 15 latach zarabia co najmniej 10.000?

  Z TVP będzie to samo – zniszczmy ją, sprywatyzujmy i sprzedajmy po kawałku, a za parę lat obudzimy się i ze strachem spojrzymy za okno, bo po ulicach będzie się szwendało kolejne pokolenie psychopatów, narcyzów, samolubów – takich samych, jak ich rodzice.

  Powtórzę – bądźmy surowi w ocenach, ale uczciwi dla wszystkich jednakowo.

     Odpowiedz
  0
  0
 14. Jasne utrzymujmy TVP za wszelką cenę – choćby za taką: http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,Zabieraja-ludziom-emerytury-za-abonament-Nowe-fakty,wid,14937248,wiadomosc.html

  ;>

  Pani Mirosławie, a kto czy to nie sam Miłościwie Nam Panujący Premier nie rozpoczął w 2009 roku ataku na sposób finansowania mediów publicznych?
  Trzeba było WTEDY zmienić system abonamentowy na jakikolwiek inny i przebudować całe media publiczne, ale … były wybory i lokalne interesiki.
  A teraz, to można najwyżej pokiwać głową nad psim g…nem na chodniku, ale nie winić właściciela terenu, że nie posprzątał po chamie-właścicielu psa.

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× trzy = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Szwedzka oszczędność w korzystaniu z wolności słowa

piątek 02/12/2016
39

Od rana chodzę wzruszony jubileuszem wolności prasy w Szwecji, o którym przypomniało warszawskie poselstwo JKM Karola XVI Gustawa... Dziś Szwecja obchodzi 250-lecie wolności prasy. #wolnośćsłowa…


Wirtualnemedia, nie lękajcie się!

czwartek 18/02/2016
5

Ja tym razem nie w swojej sprawie ale w sprawie kolegi. Proszę redakcję Wirtualnemedia.pl aby się nie bała i cofnęła decyzję o zdjęciu wpisu kolegi…


Szwecja totalitarna jak Chiny

niedziela 31/01/2016
11

Szwecja nie jest wolnym krajem. Piszę to całkiem poważnie i także na postawie własnych doświadczeń. Kraj ten stosuje bezpardonową cenzurę treści w internecie, w sposób…


Niemcy przestają być wolnym krajem - zróbmy coś!

czwartek 17/12/2015
9

Jestem głęboko zaniepokojony sytuacją, w której pojawiają się zagrożenie dla podstawowych wolności, wolności słowa i swobód obywatelskich tuż za naszą zachodnią granicą. Pod pretekstem walki…


Ciekawy przypadek #polskawruinie cd...

czwartek 20/08/2015
0

Od czasu gdy napisałem ponad tydzień temu o ciekawym przypadku kampanii i hasła #polskawruinie wydarzyło się sporo rzeczy ciekawych w tej historii,w której chyba najciekawszym…


Ciekawy przypadek #polskawruinie

wtorek 11/08/2015
10

Dla mnie #polskawruinie jest bardzo ciekawym przypadkiem do analizy kampanii internetowo-socialmediowych. Jeśli nie była spontanicznym pomysłem pojedynczej osoby, podchwyconej później przez przedstawicieli obozu rządzącego i…


Brzydziej niż z PKiN-em już nie będzie, więc zróbmy coś

piątek 24/07/2015
3

Dyskusja o Pałacu Kultury i Nauki, jego brzydocie, balaście stalinowskiej spuścizny, dyktacie architektonicznym jaki narzuca Warszawie, trwa, o ile pamiętam, od uroczego telewizyjnego anonsu Joanny…


Proste rozwiązanie zagadki sukcesu Kukiza i Dudy w internecie

piątek 29/05/2015
42

Przewaliły się różne analizy eksperckie i "śledztwa" na temat sromotnej internetowej porażki jaką w ostatniej kampanii ponieśli ludzie z "szeroko pojętego obozu władzy". Najśmieszniejsze są…


Durczok jest niewinny i wypada go przeprosić

czwartek 30/04/2015
4

"W kontrolowanych zagadnieniach prawnej ochrony pracy nie stwierdzono nieprawidłowości" - czytam w informacjach po kontroli przeprowadzonej w TVN przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie. Wcześniej…


Są Wilki - jest okazja

piątek 17/04/2015
5

Zgadzam się z opiniami, że sianie paniki z powodu przejazdu kilku motocyklistów jest śmieszne i kompromituje tych, co sieją i przeżywają to na setki innych…