Chamstwo w państwie


niedziela 05/08/2012
11

Czy wyobrażacie sobie w ustach królowej angielskiej słowo na k lub ch?

Ja nie. I dlatego dwór królewski, mimo różnych zakrętów rodzinnych, trwa i stanowi opokę wizerunkową Wielkiej Brytanii, mimo kosztów:)

Język jest jedną z płaszczyzn komunikacji, obok mowy ciała, i on własnie determinuje nasze postrzeganie.Dlaczego więc w naszym kraju używanie wulgaryzmów w komunikacji interpersonalnej w różnych grupach społecznych, niezależnie od wykształcenia i społecznego statusu, jest akceptowane? Dlaczego nie nazywamy tego po imieniu – chamstwo?

Mówią tak politycy, dziennikarze, naukowcy, lekarze, czegóż więc możemy wymagać od meneli czy gangsterów?

Dlaczego nie uświadamiamy sobie, że używanie takiego właśnie języka obniża naszą reputację, czyniąc destrukcyjne szkody w naszym wizerunku.

To, jak mówimy, ma jednak nieuchronny wpływ na naszą świadomość i budowanie relacji z innymi ludźmi. Przejawów chamstwa można przytoczyć wiele; mozna zwołać konferencję prasową a po niewygodnym pytaniu powiedzieć dziennikarzowi – nie muszę z panem rozmawiać. Można nie odpowiadać na maile i pisma urzędowe, jakby nie istniały.Można powiedzieć dziennikarzom – pocałujcie mnie w d…. Nie wróżę jednak kandydatowi na prezydenta, którego współpracownicy w taki sposób komunikują się z dziennikarzami, wyborczego sukcesu. Można buczeć na uroczystościach

podniosłych, prezentując kibolskie zachowania, co nam jednak zostanie jeśli sponiewieramy do końca naszych zmarłych bohaterów? 

Zwróćcie uwagę, iż osoby, które są powszechnie uważane za autorytety

nigdy nie pozwolą sobie na odstępstwo od normy języka literackiego.

Na zakończenie zagadka; kto jest autorem poematu zatytułowanego „Chamstwo w państwie”? Dla ułatwienia dodam, iż jest gwiazdą polskiej estrady. Proponuję włączenie tej książki do zbioru lektur obowiązkowych.

 

 

 


Komentarze 11 Dodaj komentarz

 
 1. Chamstwo i wulgaryzmy wcale nie są akceptowane przez normalnych kulturalnych ludzi.
  Media nie powinny rozpowszechniać chamstwa i wulgaryzmów, a niestety powszechnie to robią, załatwiając swoje mętne interesy polityczne z poparciem ryczących tłumów.

     Odpowiedz
  5
  4
 2. Ale czego można oczekiwać, jeżeli urzędujący prezydent pozwolił sobie na odzywkę „spieprzaj dziadu”, jeżeli posłowie czy inne wysoko postawione osoby używają rynsztokowego języka, jeżeli w szkołach nauczyciele przestali reagować na słownictwo młodzieży, a często sami używają podobnego słownictwa, nie krępując się obecnością młodzieży, jeżeli policja nie nakłada mandatów (chociaż ma takie prawo) na osoby używające wulgaryzmów na ulicy.

     Odpowiedz
  8
  5
 3. Pingback: Motorbike Accident Claim Solicitors

 4. Pingback: Personal Injury Solicitors in Manchester

 5. Pingback: ZigZag

 6. Pingback: calaguas tour

 7. Pingback: ZCode System

 8. Pingback: new york asian escorts

 9. Dobrze, że młodzi ludzie zauważają ten problem, bo nam starszym już zbrzydło zwracanie uwagi w miejscach publicznych( szczególnie młodzieży)na wulgaryzmy językowe. Popularnym stało się to w kinie ,teatrze.

     Odpowiedz
  4
  4
 10. Należy pamiętać, że „ z każdego słowa próżnego, które by wyrzekli ludzie, zdadzą liczbę w dzień sądu. Albowiem ze słów twoich będziesz usprawiedliwiony, i ze słów twoich będziesz potępiony” (Mt 12, 36-37).
  A jakie jest dzisiaj słownictwo wśród coraz młodszych dzieci???
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Witam.Wulgaryzmy towarzyszą mowie już chyba od początku jej istnienia.Zmieniają się jedynie ich „określenia”.Bardzo ciekawe jest ich rozpowszechnianie w określonych warunkach np.w wojsku czy w szkołach. Osobiście nie przeklinam bo uważam to za brak kultury i nie poszanowanie własnego języka.

     Odpowiedz
  1
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


+ dziewięć = 17

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Halo, tu radio Erewań

piątek 20/07/2012
3

Znacie zapewne stary kawał bawiący już pokolenia, jak to radio Erewań nadało informacje, iż w Paryżu rozdają rowery za darmo. Okazało się jednak, iż to…