* Od kilku dni trwa podsumowanie polskiego sezonu filmowego 2018, pod kątem nagrody Orłów. Sezon oceniają członkowie Akademii Orłów, przyznający swoje branżowe nagrody we wszystkich kategoriach, ale także widzowie.
We ofercie przeglądu Orły 2018 znalazł się m.in. film Agnieszki Smoczyńskiej „FUGA”.
Scenariusz napisała główna aktorka obrazu – Gabriela Muskała. Zagrała z przekonaniem, podobnie jak Łukasz Simlat, Halina Rasiakówna czy Zbigniew Waleryś.
Z pełnym przekonaniem polecam Państwu także zdjęcia Jakuba Kijowskiego. One, oraz znakomita dokumentacja obiektów i plenerów, nadają filmowi Smoczyńskiej mrocznego charakteru.
Jakby sama, wyjątkowo przygnębiająca w psychologicznej warstwie historia, opowiedziana przez Muskałę, nie była wystarczającym bodźcem dla wrażliwego widza, spodziewającego się w kinie intelektualnego wyzwania?
Twórcy „Fugi” takie wyzwanie rzucają, moim zdaniem, z pełnym sukcesem. Uniknęli pokusy przesady, co w kinie psychologicznym zdarza się zbyt często…
https://www.filmweb.pl/film/Fuga-2018-755431
* Takiej psychologicznej przesady nie udało się, niestety, uniknąć twórcom filmu „Syn Królowej Śniegu”. Co zaskakuje, bo Paweł Sala – współscenarzysta obrazu – jest twórcą doświadczonym, z wieloletnim ważnym dorobkiem – a to zawsze podnosi poprzeczkę u odbiorców.
O ile sekwencje, w których zagrali Franciszek Pieczka, Anna Seniuk i Ewa Szykulska ocierają się o filmową perfekcję, o tyle pozostałe części filmu rozczarowują – zwłaszcza reżyserską nieporadnością Roberta Wichrowskiego w pracy z aktorami.
Sprawiają oni wrażenie obdarzonych większym potencjałem od efektu ekranowego. Szkoda, bo i temat – dzieciobójstwo – należy do tak zwanych ważkich społecznie zagadnień…ale o tym, że film dotyczy tego właśnie zjawiska dowiadujemy się, dość nieoczekiwanie, z napisów poświęconych polskiej statystyce dzieciobójstwa… dla mnie to znak, że w filmie „Syn Królowej Śniegu” chyba zabrakło psychologicznej prawdy.
https://www.filmweb.pl/film/Syn+Kr%C3%B3lowej+%C5%9Aniegu-2017-767933
* Widzom oczekującym w polskim kinie prawdy i sprawiedliwości historycznej polecam kameralny, a przez to niebywale mocny w wyrazie polsko-brytyjski film – ” Katyń. Ostatni Świadek” w reżyserii Piotra Szkopiaka, z rewelacyjnymi rolami Roberta Więckiewicza, Alexa Pettyfera, Willa Thorp’a, Henry Lloyd-Hughes’a i Tallulah Riley.
To nie jest film łatwy w odbiorze – nie tylko z powodu zbrodni, której dotyczy – ale też z uwagi na gorzkie refleksje związane z polskimi sojuszami podczas II wojny światowej.
Wydaje mi się jednak, że dobrze jest tę historię zadedykować naszym ówczesnym sojusznikom. Szkoda, że po ponad siedemdziesięciu latach. Dobrze jednak, że w ogóle…
https://www.filmweb.pl/film/Katy%C5%84+%E2%80%93+Ostatni+%C5%9Bwiadek-2018-807202