Orły finalne


czwartek 01/02/2018

No i przegląd filmowy Orły 2018 za nami. Przez trzy tygodnie stycznia zainteresowani mogli poznać ubiegłoroczną propozycję polskiej kinematografii. Przyjęto kryterium daty premiery, nie zakończenia produkcji, tak więc w repertuarze znalazły się filmy z lat 2016-2017.

W warszawskim kinie „Iluzjon”, gdzie odbywały się pokazy, tzw. szału raczej nie było… na niektórych seansach przed ekranem zasiadało kilkanaście osób. Przyczyn jest zapewne kilka. Sporo filmów znamy już z kin, w czasie Orłów przypadły ferie zimowe… no i najgorsze podejrzenie: widzowie nie chodzą na polskie kino? Albo wolą oglądać filmy już tylko na komputerach?

Jakkolwiek by nie było: teraz wszystko w rękach członków Akademii. O decyzji 700 członków tego gremium dowiemy się 26 marca, podczas uroczystej ceremonii wręczenia Orłów 2018. Dla przypomnienia:

Polska Akademia Filmowa powstała w 2003 roku z inicjatywy Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, skupia laureatów nagród Orłów i wybitnych przedstawicieli polskiego świata filmowego.
PAF jest polskim odpowiednikiem innych znanych narodowych akademii filmowych z zagranicy, które przyznają prestiżowe nagrody filmowe jak np: Europejskie Nagrody Filmowe − przyznawane przez Europejską Akademię Filmową.

W ostatnim dniu przeglądu obejrzałam trzy tytuły.

„Przy Planty 7/9″ reż.Michał Jaskulski& Lawrence Loewinger

To film poświęcony pogromowi kieleckiemu z 1946 r. Powinni go zobaczyć wszyscy. Polacy, Żydzi, przedstawiciele innych krajów i kultur. Może w ten sposób uda się nam zrozumieć istotę antysemityzmu, ksenofobii, strachu przed innością i tragicznych następstw takich postaw.

Główny bohater – Bogdan Białek – opowiada widzom nie tylko o wydarzeniach z 1946 roku, kiedy zamordowano w Kielcach 41 osób, ale też o wpływie tego mordu na późniejsze życie w Kielcach.
Z jego słów możemy wysnuć wniosek, że w Kielcach do dziś z powodu tamtych wydarzeń mieszkańcy Kielc wstydzą się i towarzyszy im mocne poczucie winy.

Z drugiej strony – Białkowi, wspieranemu przez grupę entuzjastów, udaje się stopniowo zmieniać postawy kielczan. W tym celu przeprowadzono tam szereg programów społecznych dla młodzieży i dorosłych, nakierowanych na zniwelowanie zachowań i postaw rasistowskich i ksenofobicznych. Jest to skomplikowany proces, wymaga nie tylko czasu, ale i cierpliwości.

Wśród innych bohaterów filmu warto wymienić wrocławską specjalistkę od judaiców – Bożenę Szaynok. Jej wypowiedzi pełne są potwornych szczegółów na temat pogromu kieleckiego, jednak ich podanie z profesjonalnym dystansem nasila jeszcze bardziej poczucie grozy, wywołane przez kontrast do bardzo emocjonalnych wspomniedzi uczestników tych zajść. Przyznaję 19/20 punktów.

http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1-44722

„Nieprawi” w reż. Adriana Sitaru

„Nieprawi” to film francusko-polsko-rumuński. Jest mocny i prowokacyjny pod względem obyczajowym. Porusza co najmniej trzy tabu: donosicielstwo, kazirodztwo i aborcję. Akcja rozgrywa się w rodzinie rumuńskiego filozofa. Po odejściu żony próbuje ułożyć swoje życie na nowo.

Pomaga mu w tym czworo dorosłych dzieci, ale w wyniku złamania tabu, w rodzinie dochodzi do kryzysu.

Film jest zrealizowany za pomocą skromnych środków, na pograniczu dogmy. Polecam go nie tylko z uwagi na wyjątkową prowokacyjną wymowę, znakomitą dramaturgię i interesujący styl „gry improwizowanej” rumuńskich aktorów. Przyznaję 17/20 punktów.

http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-41467

„Królewicz Olch” reż. Kuba Czekaj

W recenzjach przedpremierowych można znaleźć entuzjastyczne opinie na temat „Królewicza”. I mam z tym problem. Po pierwszym oglądaniu poczułam, że już dawno nie widziałam tak pretensjonalnego filmu! Może powinnam obejrzeć jeszcze raz i dojrzeć do zmierzenia się z „Królewiczem…”?

„Królewicz Olch” to opowieść o wyjątkowo trudnej relacji matki i syna. W dodatku – syna w okresie dojrzewania.
Gdybym nie miała dwóch synów, w dodatku bliźniaków (to tak jakby się miało dwóch dojrzewających w tym samym czasie jedynaków), może bym się nabrała na tę emocjonalną grę reżysera z widzem… jako matka męskich bliźniąt o ww parametrach mówię: nie, nie kupuję tej psychologii postaci! A może mam obawy związane z kompleksem Edypa, wywołane mrocznymi fantazjami młodego bohatera? Przyjemniaczek! A może…po prostu już nigdy nie zostanę dojrzewającym mężczyzną?

Kolejnym minusem jest dla mnie pogmatwana dramaturgia, na pograniczu prób udziwnienia tam, gdzie można prościej i mocniej opowiedzieć dany watek.

Nie da się jednak ukryć, że film jest piękny w warstwie wizualnej, dzięki perfekcyjnej pracy sekcji operatorskiej i montażowej. Bardzo dobrze gra tytułowy bohater – Stanisław Cywka. Najprawdopodobniej jeszcze wielokrotnie o nim usłyszymy, chyba dobrze będzie zapamiętać to nazwisko?. Mocną postać stworzyła też Agnieszka Podsiadlik, filmowa matka. Właśnie z tych powodów przyznaję „Królewiczowi Olch 14/20 punktów.

http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+2-43462

A terasz czekam na decyzje Akademii! Do zobaczenia za rok przy tej samej okazji.


Moje najnowsze wpisy

 

Młoda Polska Protestująca

poniedziałek 02/11/2020

Po kilkudniowej obserwacji polskich protestów ulicznych i medialnych relacji na ten temat, napisałam w swoich mediach społecznościowych: "Rolnicy, nauczyciele, artyści, dziennikarze, ochrona zdrowia, prawnicy, górnicy,…


Vega w sieci polityki?

czwartek 05/09/2019

https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/nr+1-51023 CHWILA AUTOTEMATYZMU Z promocyjnym Przytupem wszedł właśnie do kin najnowszy film PATRYKA VEGI - "Polityka". Premiera przypadła na dzień powszedni, środek tygodnia. Ostatni bilet…


Tarantino rozlicza Hollywood?

niedziela 18/08/2019

Od przedwczoraj w polskich kinach można oglądać najnowsze dzieło Quentina Tarantino - "Pewnego razu w Hollywood". Wydaje mi się, że to najbardziej dojrzały i klasyczny…


Gentleman Jack - serialowe LGBT

wtorek 30/07/2019

Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się obejrzeć pod rząd siedem godzinnych odcinków jakiegokolwiek serialu... zrobiłam to z zapartym tchem! Wiem z amerykańskich źródeł, że…


Schyłek epoki. Po śmierci Agnès Varda

niedziela 31/03/2019

30 marca 2019 r. zmarła Agnès Varda. Sądzę, że wraz z jej odejściem europejskie kino już nigdy nie będzie takie samo. Reżyserka dożyła 90 lat,…


Orły 2019... paniczne?

poniedziałek 04/02/2019

Trwa XXI edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. Przed członkami Akademii Orłów decyzje i głosowanie na kandydatów do tegorocznych nagród w 19 kategoriach. Rywalizacja zapowiada…


Pijana Sypialnia - autostopem do Betlejem

niedziela 20/01/2019

19 stycznia 2019 Teatr Pijana Sypialnia przedstawił warszawskiej widowni kolejną premierę. W ramach Trylogii Młodej Polski powstała "Księga Rodzaju Polskiego" ze scenariuszem, w reżyserii i…


Wśród Orłów

środa 16/01/2019

* Od kilku dni trwa podsumowanie polskiego sezonu filmowego 2018, pod kątem nagrody Orłów. Sezon oceniają członkowie Akademii Orłów, przyznający swoje branżowe nagrody we wszystkich…


Bergman. 100-lecie mitu

niedziela 28/10/2018

14 lipca 2018 r. to dzień setnych urodzin Ingmara Bergmana. Szwedzki reżyser, obok Luisa Buñela i Federico Felliniego, jest uznawany za ikonę światowego kina. Do…


53 wojny. Życie jak narkotyk

piątek 26/10/2018

https://mediakrytyk.pl/film/10809/53-wojny "53 wojny" to film Ewy Bukowskiej, bazujący na książce „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej. . Od kilku dni można go…