Moja strona nie działa! Co teraz?


czwartek 20/11/2014
0

Przede wszystkim – bez paniki. Zanim zadzwonisz do swojego dostawcy hostingu, sprawdź te 4 punkty. Może się okazać, że awaria nie jest tak poważna, na jaką wygląda. 

Telefony od klientów, którzy mają trudności z połączeniem się ze swoją stroną to rzecz dobrze znana każdemu dostawcy hostingu. Powody takich przerw mogą być różne. Od zapowiedzianych prac technicznych, po konieczność usunięcia nagłej usterki. Przerwy zdarzają się w każdej firmie hostingowej, bez względu na jej wielkość i stosowane zabezpieczenia.

Pracownicy biura obsługi klienta 2BE.pl przyznają jednak, że w zdecydowanej większości przypadków brak dostępu do strony www to efekt zaniedbania lub błędu, popełnionego przez samego klienta. Poniżej zebraliśmy cztery rzeczy, które warto sprawdzić we własnym zakresie. Pomogą one we wstępnym zdiagnozowaniu problemu i ułatwią kontakt z pracownikiem infolinii.

Czy strona jest dostępna u innych internautów?

„U mnie działa” to według dowcipów jedna ze standardowych odpowiedzi informatyków. Aby sprawdzić, czy problem występuje również u innych użytkowników sieci, można zadzwonić do znajomego i poprosić, by sprawdził dostępność na swoim komputerze.

Alternatywą są serwisy typu Down for everyone or just me.  Po wpisaniu adresu strony można sprawdzić, czy jest ona dostępna w internecie.

Czy domena została przedłużona?

To jeden z częstszych powodów przerw w dostępie do strony. Abonenci często zapominają o opłaceniu domeny na kolejny rok lub liczą na to, że kilkudniowe opóźnienie w płatności nikomu nie zaszkodzi. Niestety, w tym przypadku może zaszkodzić.

Informację o tym, czy domena jest aktywna można uzyskać w bazie WHOIS. Dostęp do bazy dla polskich domen jest możliwy m.in. przez stronę Krajowego Rejestru Domen. Po wpisaniu nazwy otrzymujemy informację o dacie zakończenia okresu abonamentowego domeny i jej aktualnym statusie.

Komunikat „Nazwa domeny po zakończeniu okresu rozliczeniowego” oznacza, że domena trafiła do kwarantanny. Można ją przywrócić w ciągu 15 dni, ale wymaga to kontaktu z firmą, w której adres został zarejestrowany. W przypadku adresów z innymi końcówkami (np. .com, .eu, domeny narodowe) okres kwarantanny może być inny.

Czy konto hostingowe jest aktywne?

Podobnie jak domena, hosting również jest usługą abonamentową. Podobne są również przyczyny wyłączania kont hostingowych – przeoczenie faktury, zwlekanie z jej opłaceniem, ignorowanie powiadomień od dostawcy hostingu itp.

O zawieszeniu konta hostingowego można dowiedzieć się przeglądając skrzynkę odbiorczą. Znajdziemy w niej informacje o dezaktywacji konta z powodu nieopłaconej faktury. Zwykle dane klienta nie są kasowane od razu i można je przywrócić w krótkim czasie. Wystarczy opłacić fakturę, skontaktować się z dostawcą hostingu i przesłać potwierdzenie dokonania wpłaty.

Czy strona jest zainfekowana wirusem?

To sytuacja, gdy witryna jest dostępna, jednak odwiedzający ją internauci widzą ostrzeżenie o złośliwym oprogramowaniu. Większość z nich opuści stronę, jednak utrata ruchu to nie jedyne zmartwienie dla właściciela witryny. Jest nim również strata wizerunkowa. Część użytkowników może skojarzyć adres strony z zagrożeniem wirusami i więcej na nią nie powróci.

Do infekcji często dochodzi podczas wgrywaniu plików z dysku komputera na serwer. Rozwiązaniem jest przywrócenie kopii zapasowej danych, wykonanej przed infekcją. Można zrobić to samodzielnie lub zwrócić się do pracowników firmy hostingowej.

Warto również pamiętać o aktualizowaniu oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze. Dzięki temu ryzyko wgrania zainfekowanych plików na serwer jest znacznie mniejsze.


Komentarze Dodaj komentarz

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


− 2 = pięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

5 rzeczy, których możesz nauczyć się od największych

wtorek 07/10/2014
2

Zwykle pod takim tytułem kryje się lista czynników, które zadecydowały o sukcesie znanych firm. Ten poradnik jest inny. Poznaj błędy i wpadki, które mają na…


Domenowe UX czyli 5 wskazówek dla abonentów domen internetowych

piątek 11/07/2014
0

Jak długa powinna być domena? Rozdzielać dwa wyrazy myślnikiem czy nie? Co z polskimi znakami? Zwykle zdania w tego typu sprawach są podzielone. Dlatego warto…


5 sposobów wykorzystania domeny z nazwiskiem

piątek 25/04/2014
1

Masz domenę z własnym nazwiskiem? Masz szczęście. Większość popularnych nazwisk jest zajęta, zwłaszcza, gdy mówimy o adresie z końcówką .pl czy .com. Masz pomysł jak…


Czy warto stosować „www” przed nazwą domeny?

piątek 21/03/2014
3

Prefiks obecny w wielu adresach internetowych to jeden z internetowych archaizmów, pokazujący jak mocna jest siła przyzwyczajeń.  Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. WWW pochodzi od World…


Zielona czcionka czyli pozycja w Google to nie wszystko

wtorek 06/08/2013
0

98% internautów w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google, a 62% z nich nie sprawdza wyników poza pierwszą stroną. Swego czasu podobnie brzmiące zdanie można było…