Domenowe UX czyli 5 wskazówek dla abonentów domen internetowych


piątek 11/07/2014
0

Jak długa powinna być domena? Rozdzielać dwa wyrazy myślnikiem czy nie? Co z polskimi znakami? Zwykle zdania w tego typu sprawach są podzielone. Dlatego warto spojrzeć na twarde dane. 

W przypadku polskich domen internetowych najlepszym źródłem takich danych jest raport, publikowany przez głównego operatora końcówki (NASK). Zwykle ta publikacja nie interesuje nikogo spoza branży domenowej. Można z niej jednak wyciągnąć kilka praktycznych wskazówek dla osób, projektujących serwis internetowy, mający być jak najbardziej użyteczny i przyjazny użytkownikom.

Dokument NASK zawiera bowiem informacje na temat struktury nazw w domenie .pl. Liczby mówią wiele na temat tego, jakie adresy internetowe dominują w polskiej sieci. Pokazują co jest standardem i do czego są przyzwyczajeni internauci w naszym kraju.

Nie przekraczaj 11 znaków w domenie

Pod koniec 2013 roku średnia długość nazw z polską końcówką wyniosła dokładnie 10,91 znaków (nie licząc samego rozszerzenia). Liczba ta wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem, co można wytłumaczyć malejącą dostępnością krótkich, atrakcyjnych nazw. Mimo to wciąż aktualna pozostaje zasada, że domena powinna być możliwie krótka.

Wniosek: staraj się unikać rejestrowania domen o długości powyżej średniej.

Unikaj myślników

Jeśli średnia długość polskiej domeny to 11 znaków, nietrudno zgadnąć, że wiele z nich składa się z co najmniej dwóch wyrazów. W przypadku 17,63% adresów w nazwie występował jeden myślnik dzielący ją na dwa człony. Tylko 1,48% domen zawierało dwa myślniki rozdzielające nazwy trzywyrazowe.

Wniosek: internauci są przyzwyczajeni do pisania dłuższych adresów bez rozdzielania ich myślnikami. Przykład: wirtualnemedia.pl.

Zrezygnuj ze zbędnych dodatków

Liczba 24 w adresie telewizji informacyjnej ma sens, ale w pozostałych przypadkach warto dwa razy się zastanowić. Dane NASK pokazują, że cyfry występujące w adresach internetowych są rzadkością. Tylko 4,56% z nich zawiera poza literami cyfry.

Wniosek: jeśli wybrana nazwa jest zajęta, lepiej poszukaj innej zamiast dodawać do niej liczby i inne dodatki, utrudniające zapamiętanie i zapisanie adresu.

Domena z polskimi znakami jako uzupełnienie

Tylko 2,33% polskich domen zawiera polskie znaki (Ą, Ę, Ś i in.). Ta niewielka popularność domen IDN świadczy o tym, że uruchamiając nową stronę warto zrobić to pod adresem pisanym bez polskich znaków. Internauci przyzwyczaili się do wpisywania w pasku adresu slask.pl zamiast śląsk.pl.

Wniosek: domenę IDN zarejestruj jako zabezpieczenie przed cybersquattingiem, a nie główną domenę. W ten sposób unikniesz losu właścicieli serwisu Świstak.pl (więcej).

Postaw na polską końcówkę

Tu nie ma większego zaskoczenia. Adresy z rozszerzeniem .pl są niekwestionowanym numerem 1 wśród polskich internautów. Na 2,46 mln adresów w polskiej domenie blisko 70% to adresy kończące się na .pl. Reszta to domeny funkcjonalne i regionalne.

Wniosek: główny adres Twojej strony powinien mieć rozszerzenie .pl. Adres z końcówką .com.pl zarejestruj jako zabezpieczenie przed użyciem przez niepowołane osoby.


Komentarze Dodaj komentarz

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


pięć + 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Moja strona nie działa! Co teraz?

czwartek 20/11/2014
0

Przede wszystkim – bez paniki. Zanim zadzwonisz do swojego dostawcy hostingu, sprawdź te 4 punkty. Może się okazać, że awaria nie jest tak poważna, na…


5 rzeczy, których możesz nauczyć się od największych

wtorek 07/10/2014
2

Zwykle pod takim tytułem kryje się lista czynników, które zadecydowały o sukcesie znanych firm. Ten poradnik jest inny. Poznaj błędy i wpadki, które mają na…


5 sposobów wykorzystania domeny z nazwiskiem

piątek 25/04/2014
1

Masz domenę z własnym nazwiskiem? Masz szczęście. Większość popularnych nazwisk jest zajęta, zwłaszcza, gdy mówimy o adresie z końcówką .pl czy .com. Masz pomysł jak…


Czy warto stosować „www” przed nazwą domeny?

piątek 21/03/2014
15

Prefiks obecny w wielu adresach internetowych to jeden z internetowych archaizmów, pokazujący jak mocna jest siła przyzwyczajeń.  Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. WWW pochodzi od World…


Zielona czcionka czyli pozycja w Google to nie wszystko

wtorek 06/08/2013
0

98% internautów w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google, a 62% z nich nie sprawdza wyników poza pierwszą stroną. Swego czasu podobnie brzmiące zdanie można było…