Czy warto stosować „www” przed nazwą domeny?


piątek 21/03/2014
3

Prefiks obecny w wielu adresach internetowych to jeden z internetowych archaizmów, pokazujący jak mocna jest siła przyzwyczajeń. 

Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. WWW pochodzi od World Wide Web. To jedna z usług internetowych, pozwalających na przeglądanie stron takich jak ta, którą właśnie czytasz. Przez długie lata adresy internetowe tworzono i zapisywano z „www” na początku. W ten sposób rozróżniano usługi, działające pod jedną domeną. Na przykład:

www.wirtualnemedia.pl – strona internetowa

ftp.wirtualnemedia.pl – dostęp do plików udostępnionych przez protokół FTP

 

Dlaczego www jest archaizmem?

W drugiej połowie lat 90., kiedy internet stawiał w Polsce pierwsze kroki, powszechnie podawano adresy stron internetowych z „www” na początku. Co ciekawe, czasami dodawano również oznaczenie protokołu http, co można zobaczyć na jednym z odcinków programu Multimedialny Odlot.

Zapis adresów stron z „www” na początku przyjął się na tyle, że wciąż wiele osób uważa, że trzyliterowy prefiks jest integralną częścią adresu i bez jego wpisania nie trafią na stronę. Prawda jest taka, że obecnie większość serwerów korzysta z obu wersji adresu i nie ma znaczenia co wpisze użytkownik.

 

Czy używać adresu strony z www czy bez?

Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia i pozostaje kwestią wyboru osoby tworzącej stronę. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Niezależnie od tego, którą wersję adresu wybierzemy i będziemy promować, należy stworzyć zarówno adres z „www” jak i bez niego. Przyzwyczajenia niektórych internautów wciąż są silne i często wchodzą na strony tak, jak za starych czasów czyli dodając prefiks „www”.

Wiele osób pomija z kolei trzy literki i wpisuje od razu nazwę domeny. Aby nie tracić ruchu na stronie należy zatem:

 1. stworzyć wersję adresu z “www”
 2. wybrać jedną z nich jako główną
 3. przekierować jeden adres na drugi (główny)

Wybór wersji z „www” może nieco wydłużyć adres domeny. W końcu to trzy dodatkowe znaki i kropka. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie adresu w dwóch wariantach i sprawdzenie, który prezentuje się lepiej. Może okazać się, że przy długiej nazwie domeny prefiks „www” niepotrzebnie ją wydłuża i lepiej z niego zrezygnować.

Gdy decyzja jest podjęta, można zacząć promowanie adresu na materiałach graficznych, logo i w sieci. Tutaj ważna jest konsekwencja i zapisywanie zawsze tej samej wersji adresu.

 


Komentarze 3 Dodaj komentarz

 
 1. Stosowanie www to kwestia przyzwyczajenia. Za kilka lat przestanie być odruchem podczas wpisywania adresu strony do przeglądarki. Dłuższe adresy nie są mile widziane, zatem dążymy do skracania wszystkiego, co się da.

     Odpowiedz
  3
  3
 2. Lepiej z www pod seo. Wszyscy masowo pozbyli się www i teraz polecieli na koniec indeksów obwiniają google, że ich wyklucza ale to wina braku www ponieważ google nie dostosował się jeszcze a szukajka nadal premiuje www jako bardzij wiarygodne. Nawet skrypt pinwin nie rozwiązał tego problemu. Oczywiście google zaprzecza ale klienci po powrocie do www magicznie szybują w pozycjach wyżej. Więc z czy bez? to nie kwestia wyboru tylko tego jak ma się pozycjonować.

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


5 + = dziesięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Moja strona nie działa! Co teraz?

czwartek 20/11/2014
0

Przede wszystkim – bez paniki. Zanim zadzwonisz do swojego dostawcy hostingu, sprawdź te 4 punkty. Może się okazać, że awaria nie jest tak poważna, na…


5 rzeczy, których możesz nauczyć się od największych

wtorek 07/10/2014
2

Zwykle pod takim tytułem kryje się lista czynników, które zadecydowały o sukcesie znanych firm. Ten poradnik jest inny. Poznaj błędy i wpadki, które mają na…


Domenowe UX czyli 5 wskazówek dla abonentów domen internetowych

piątek 11/07/2014
0

Jak długa powinna być domena? Rozdzielać dwa wyrazy myślnikiem czy nie? Co z polskimi znakami? Zwykle zdania w tego typu sprawach są podzielone. Dlatego warto…


5 sposobów wykorzystania domeny z nazwiskiem

piątek 25/04/2014
1

Masz domenę z własnym nazwiskiem? Masz szczęście. Większość popularnych nazwisk jest zajęta, zwłaszcza, gdy mówimy o adresie z końcówką .pl czy .com. Masz pomysł jak…


Zielona czcionka czyli pozycja w Google to nie wszystko

wtorek 06/08/2013
0

98% internautów w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google, a 62% z nich nie sprawdza wyników poza pierwszą stroną. Swego czasu podobnie brzmiące zdanie można było…