5 sposobów wykorzystania domeny z nazwiskiem


piątek 25/04/2014
1

Masz domenę z własnym nazwiskiem? Masz szczęście. Większość popularnych nazwisk jest zajęta, zwłaszcza, gdy mówimy o adresie z końcówką .pl czy .com. Masz pomysł jak ją wykorzystać? Jeżeli nie, poniżej znajdziesz kilka pomysłów. 

Nie rób nic

Wiele osób rejestruje takie adresy z myślą o późniejszym wykorzystaniu. Nie chcą, by ktoś ich uprzedził i wolą zabezpieczyć domenę z nazwiskiem. Pod adresem nie działa żadna strona, a adres czeka na zagospodarowanie. Zaletą takiego rozwiązania jest pewność, że nikt nie zarejestruje Twojej domeny, wadą – coroczna faktura za odnowienie.

Jeśli pomysł na wykorzystanie domeny jest umiejscowiony w bliżej nieokreślonej przyszłości, lepszym wyjściem będzie druga opcja.

 

Stwórz własny adres e-mail

Adres e-mail typu kontakt@imienazwisko.pl z miejsca daje +10 punktów do lansu. Zapewne działa też lepiej na rekrutera niż e-mail zakończony @buziaczek.pl. Zgrabnie podsumował to autor bloga The Oatmeal.

Masz domenę z samym nazwiskiem? Adres może być jeszcze krótszy (np. jerzy@dudek.pl). Jeśli dodatkowo nazwisko nie odmienia się przez rodzaje, adresami możesz obdarować całą rodzinę (np. anna@dudek.pl, piotr@dudek.pl itd.).

 

Stwórz internetową wizytówkę…

Domenę z nazwiskiem możesz przekierować na swój profil w LinkedIn lub GoldenLine albo stworzyć prostą stronę z podsumowaniem zawodowym, garścią informacji i odnośnikiem do pełnego CV. W sieci znajdziesz serwisy oferujące tego typu usługi bez konieczności posiadania własnej domeny, takie jak About.me. Strona pod własną domeną ma jednak tę zaletę, że nie zniknie z sieci w sytuacji, gdy właściciel serwisu zdecyduje się go zamknąć (patrz: serwis Omnie.to).

 

… albo całą stronę o sobie

Bardziej rozbudowaną formą wizytówki jest strona, prezentująca dotychczasowy dorobek danej osoby. Rozwiązanie szczególnie popularne wśród fotografów, grafików, webmasterów i przedstawicieli innych zawodów, w których liczy się posiadanie pokaźnej liczby zrealizowanych projektów na koncie.

Osobista strona internetowa może kojarzyć się z końcówką minionego wieku. Wtedy powstawały proste witryny, których właściciele prezentowali linki do polecanych stron WWW, zdjęcia swojego psa oraz informowali świat, że ich hobby to kolekcjonowanie znaczków. Krótko mówiąc, dziś mamy od tego Facebooka.

Własna strona WWW jest jednak dobrym pomysłem dla polityków, nie tylko tych, którzy zasiadają przy ul. Wiejskiej. Przy okazji niemal każdych wyborów samorządowych w prasie lokalnej można znaleźć doniesienia o burmistrzu, wójcie lub innym polityku, który próbuje odzyskać domenę z własnym nazwiskiem, przeważnie zarejestrowaną przez kontrkandydata. Podobnych błędów nie unikają nawet politycy z pierwszych stron gazet. Jakiś czas temu głośno było o domenie JaroslawKaczynski.pl, którą wystawiono na sprzedaż w serwisie Allegro.

 

Wyprawka dla dziecka

Jeśli domena z Twoim imieniem i nazwiskiem jest już zajęta, a spodziewasz się potomka, możesz pójść w ślady Marka i Corrie Pankow. To amerykańskie małżeństwo dla każdego z czwórki swoich dzieci zarejestrowało domenę według schematu ImieNazwisko.com. Dziennik USA Today, który zajął się tym zjawiskiem, donosi również, że rejestrowanie domen dla dzieci coraz częściej ma miejsce jeszcze przed ich narodzinami. Podobno to praktyka szczególnie popularna wśród rodziców, pracujących w branży IT.


Komentarze 1 Dodaj komentarz

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


trzy − 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Moja strona nie działa! Co teraz?

czwartek 20/11/2014
0

Przede wszystkim – bez paniki. Zanim zadzwonisz do swojego dostawcy hostingu, sprawdź te 4 punkty. Może się okazać, że awaria nie jest tak poważna, na…


5 rzeczy, których możesz nauczyć się od największych

wtorek 07/10/2014
2

Zwykle pod takim tytułem kryje się lista czynników, które zadecydowały o sukcesie znanych firm. Ten poradnik jest inny. Poznaj błędy i wpadki, które mają na…


Domenowe UX czyli 5 wskazówek dla abonentów domen internetowych

piątek 11/07/2014
0

Jak długa powinna być domena? Rozdzielać dwa wyrazy myślnikiem czy nie? Co z polskimi znakami? Zwykle zdania w tego typu sprawach są podzielone. Dlatego warto…


Czy warto stosować „www” przed nazwą domeny?

piątek 21/03/2014
3

Prefiks obecny w wielu adresach internetowych to jeden z internetowych archaizmów, pokazujący jak mocna jest siła przyzwyczajeń.  Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. WWW pochodzi od World…


Zielona czcionka czyli pozycja w Google to nie wszystko

wtorek 06/08/2013
0

98% internautów w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google, a 62% z nich nie sprawdza wyników poza pierwszą stroną. Swego czasu podobnie brzmiące zdanie można było…