5 rzeczy, których możesz nauczyć się od największych


wtorek 07/10/2014
2

Zwykle pod takim tytułem kryje się lista czynników, które zadecydowały o sukcesie znanych firm. Ten poradnik jest inny. Poznaj błędy i wpadki, które mają na koncie duże marki. Możesz się z nich wiele nauczyć. 

Trzeba uczyć się na własnych błędach, ale znacznie mniej kosztowne jest wyciąganie wniosków z potknięć innych. A tego typu wpadek nie brakuje, nawet wśród znanych koncernów. Dużym firmom również zdarza się nie przedłużyć domeny internetowej lub pominąć rejestrację adresu, który później zostaje wykorzystany ze szkodą dla ich wizerunku.

Zabezpiecz wersję adresu z polskimi znakami

Domeny zawierające polskie znaki diakrytyczne bywają traktowana jako zbędny wydatek. W końcu znaczna większość internautów jest przyzwyczajona do pomijania „ogonków” podczas wpisywana adresu. Problem pojawia się wtedy, gdy marka staje się rozpoznawalna, a domena z polskimi znakami trafia w niepowołane ręce.

Podobną historię mają za sobą właściciele serwisu aukcyjnego Świstak. Kilka lat temu okazało się, że pod adresem świstak.pl (pisanym przez „ś”) działa strona, zawierająca treści pornograficzne. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jaki wpływ na wizerunek firmy ma tego typu witryna, na którą przypadkowo trafiają internauci.

Sprawę zakończył dopiero wyrok sądu, który przyznał prawa do domeny właścicielom serwisu aukcyjnego.

Nie zapomnij o przedłużeniu domeny

Kolejną znaną marką na naszej liście jest Orange. Operator komórkowy posiadał bardzo atrakcyjną domenę populacja.pl. Służyła ona jako adres dla serwisu społecznościowego dla klientów pomarańczowego telekomu.

W 2011 r. domena nagle pojawiła się na jednym z portali aukcyjnych. Okazało się, że adres nie został przedłużony i wpadł w ręce osoby prywatnej, która postanowiła go sprzedać. Dziś domena należy do nowego właściciela i zwiększa ruch na jego stronie.

Pamiętaj o domenach z myślnikiem

Chodzi o adresy składające się z dwóch (lub więcej) wyrazów. Przykładem może być serwis Dobre Programy, z którego można pobrać legalne oprogramowanie. Witryna działa pod adresem dobreprogramy.pl. Co zatem znajdziemy pod domeną z myślnikiem?

Bardzo podobny serwis. Strona dobre-programy.pl również udostępnia programy do pobrania. Jest tylko jeden szczegół – aby ściągnąć plik na swój dysk twardy należy się zarejestrować. A rejestracja jest płatna. W ten sposób twórcy tej „podróbki” Dobrych Programów korzystają na popularności oryginału i zarabiają niej pieniądze.

Domena .com.pl pozwoli uniknąć kłopotów

Końcówka .com.pl to drugie pod względem popularności rozszerzenie w Polsce. W wielu poradnikach można znaleźć zalecenie, by podczas rejestracji domeny z końcówką .pl zabezpieczyć również wersję adresu zakończoną na .com.pl. Dlaczego? Wyjaśnienia ponownie dostarcza znana marka.

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie słyszała o Amber Gold. Upadek niesławnego parabanku przez miesiące nie schodził z łam gazet. Setki oszukanych osób straciły swoje pieniądze, jednak warto zwrócić uwagę na jedną ofiarę afery. Jest nią przedsiębiorca z Koszalina, prowadzący firmę informatyczną Amber Gold.

Gdy pojawiły się doniesienia o niewypłacalności Amber Gold, strona koszalińskiej firmy przeżywała oblężenie. Okazało się, że wiele osób wchodziło pod adres ambergold.pl, a nie ambergold.com.pl, należący do parabanku. W efekcie przedsiębiorca z Koszalina musiał zrezygnować z posiadanej domeny i zmienić nazwę działalności. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem zarejestrował od razu nazwę z końcówką .pl i .com.pl.

Nie zwlekaj z kupnem właściwej domeny

To lekcja, którą przerobiły trzy znane portale społecznościowe – Twitter, Facebook i rodzima Nasza Klasa. Wszystkie trzy startowały pod innymi domenami niż obecnie. Twitter początkowo ćwierkał pod adresem twttr.com, a Mark Zuckerberg stawiał pierwsze kroki pod domeną thefacebook.com. Nasza Klasa z kolei skróciła swój adres po czterech latach działalności.

Wszystkie trzy historie łączy jedno – twórcy portali musieli zapłacić spore pieniądze, by przenieść swoje serwisy pod bardziej pasujące adresy. Taki jest koszt sukcesu – im bardziej rozpoznawalna marka serwisu, tym wyższą cenę trzeba zapłacić za właściwe domeny internetowe.

Jaki z tego wniosek? Jeśli nie masz dobrej domeny dla swojego serwisu, kup ją jak najwcześniej. Gdy strona odniesie sukces, zrozumiesz, że była to dobra inwestycja.


Komentarze 2 Dodaj komentarz

 
  1. Ten artykuł powinien przeczytać każdy, kto myśli o otwarciu biznesu i każdy, kto już go prowadzi. Z przykrością jednak stwierdzam, że świadomość ludzi dotycząca domen jest jeszcze niska…

       Odpowiedz
    3
    3

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


5 × jeden =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Moja strona nie działa! Co teraz?

czwartek 20/11/2014
0

Przede wszystkim – bez paniki. Zanim zadzwonisz do swojego dostawcy hostingu, sprawdź te 4 punkty. Może się okazać, że awaria nie jest tak poważna, na…


Domenowe UX czyli 5 wskazówek dla abonentów domen internetowych

piątek 11/07/2014
0

Jak długa powinna być domena? Rozdzielać dwa wyrazy myślnikiem czy nie? Co z polskimi znakami? Zwykle zdania w tego typu sprawach są podzielone. Dlatego warto…


5 sposobów wykorzystania domeny z nazwiskiem

piątek 25/04/2014
1

Masz domenę z własnym nazwiskiem? Masz szczęście. Większość popularnych nazwisk jest zajęta, zwłaszcza, gdy mówimy o adresie z końcówką .pl czy .com. Masz pomysł jak…


Czy warto stosować „www” przed nazwą domeny?

piątek 21/03/2014
3

Prefiks obecny w wielu adresach internetowych to jeden z internetowych archaizmów, pokazujący jak mocna jest siła przyzwyczajeń.  Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. WWW pochodzi od World…


Zielona czcionka czyli pozycja w Google to nie wszystko

wtorek 06/08/2013
0

98% internautów w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google, a 62% z nich nie sprawdza wyników poza pierwszą stroną. Swego czasu podobnie brzmiące zdanie można było…