Jaka powinna być strona WWW spółki giełdowej?


niedziela 01/05/2016

Każda strona internetowa jest inna. Zależy to od branży, rodzaju prowadzonej działalności czy też samej firmy. Dziś chciałabym się przyjrzeć stronom spółek giełdowych. Jakie powinny być, aby przejrzyście prezentowały wszystkie ważne informacje dla inwestorów i zachęcały użytkowników do zainwestowania w akcje firmy?

Badania pokazują, że ok. 73% potencjalnych inwestorów szuka informacji na temat spółek na ich stronach WWW. Niestety podobny procent osób rezygnuje z zakupu akcji spółki przez mało intuicyjną, niefunkcjonalną, ale też niewzbudzającą zaufania stronę internetową.

Po pierwsze strona powinna być stworzona przede wszystkim z myślą o potrzebach użytkowników

W przypadku spółek giełdowych można najczęściej wyróżnić następujące grupy docelowe:

• Potencjalnych klientów i kontrahentów
• Inwestorów instytucjonalnych i ich pracowników
• Inwestorów indywidualnych

Dziennikarzy zajmujących się głównie tematyką gospodarczą

Dla wyżej wymienionych osób Internet stanowi główne źródło informacji. Warto pamiętać też, że wśród odwiedzających stronę mogą być osoby biegłe w branży inwestycyjnej jak również osoby zupełnie początkujące. W zawiązku z tym treści umieszczane w serwisie powinny być przystępne dla każdej z grup.

Przejrzysty układ i intuicyjna nawigacja

Użytkownicy wchodzący na stronę internetową spółki giełdowej na początku skanują ją wzrokiem szukając interesujących ich treści.

Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że aż około 55% użytkowników wskazuje, że najczęstszym problemem na stronie jest odnalezienie informacji. Z kolei inne badania donoszą, że aż 30% wszystkich kliknięć w Internecie to kliknięcie przycisku „wstecz” – to świadczy najczęściej o błędnie zaprojektowanej nawigacji i nazewnictwie.

Zlecając agencji interaktywnej zrobienie strony spółki giełdowej warto zwrócić uwagę na to czy doradza ona strukturę serwisu oraz projektuje układy funkcjonalne (optymalne rozmieszczenie informacji w serwisie).

Moduł relacji inwestorskich

Podawanie danych w postaci samych cyfr na stronach internetowych już nie wystarczy. Społeczność odwiedzająca strony relacji inwestorskich (RI) oczekuje, że na podstawie danych będzie mogła poznać i zrozumieć plany firm, ich działania czy też strukturę organizacyjną. Dlatego tak ważne jest, aby sekcja RI umieszczona na stronie była jak najlepiej zorganizowana i przejrzysta.

Wytyczne odnośnie wyglądu działu RI udostępnia Giełda Papierów Wartościowych. Dodatkowo przepisy prawa regulują sposób przekazywania informacji na stronach, jak również ich zakres.

Łatwy do zapamiętania adres strony relacji inwestorskich

Decydując się na stworzenie strony WWW z relacjami inwestorskimi, spółka powinna przeanalizować, czy chce stworzyć autonomiczny serwis, czy też zrobić dział, który będzie integralną częścią serwisu korporacyjnego. W pierwszym przypadku ważne jest, aby autonomiczny serwis znajdował się w tej samej domenie, w której jest serwis korporacyjny. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe zapamiętanie adresu strony relacji inwestorskich i jednocześnie strony korporacyjnej. W drugim rozwiązaniu dział RI będzie jednym z działów znajdujących się na stworzonej stronie internetowej. Przykładem może być np. www.odra.com.pl – serwis korporacyjny i zintegrowany moduł RI, który jest jedną z głównych zakładek w serwisie. W modelu tym RI utrzymany jest w takim samym stylu jak cały serwis WWW.

Wybór modelu jest kwestią wewnętrznej polityki firmy i przyjętej strategii, ale niezależnie od podjętej decyzji w obu przypadkach należy pamiętać, by odnośnik kierujący do strony/sekcji RI był widoczny i znajdował się np. w menu głównym oraz by sekcja RI była spójna graficznie ze stroną. Dodatkowo w przypadku wyboru drugiego modelu, czyli odrębnej witryny RI trzeba pamiętać o powtórzeniu w nim tych samych informacji o spółce, członkach zarządu czy składzie grupy kapitałowej, które znajdują się w serwisie korporacyjnym w zakładce „O firmie”.

Wskazówki, jakie informacje o spółce giełdowej tworzą jej przejrzysty wizerunek

Tworząc stronę czy podstroję relacji inwestorskich warto przeanalizować, które z informacji o spółce warto zamieścić i co powinno się w nich znaleźć. Działy, które pozwolą na stworzenie przejrzystego wizerunku firmy i jednocześnie zachęcą potencjalnych inwestorów to:

• „O firmie” – w tym dziale powinny znaleźć się informacje ogólne, profil działalności czy też opis rynku i branży.

• Władze, zarząd spółki – prezentacja osób zarządzających

• Ład korporacyjny – sposoby i polityka zarządzania firmą, praktyki i zasady w niej panujące.

• Struktura akcjonariatu – opis struktury własnościowej firmy

• „Dlaczego warto zainwestować?” – pokazuje silne strony firmy oraz potencjalnych korzyści z inwestycji.

• „Zostań inwestorem” – wskazówki odnośnie formalności i warunków inwestowania.

• Co muszą zrobić, jakie formalności dopełnić itd.

• Prospekty emisyjne – warto umieszczać prospekty na stronie, aby potencjalni inwestorzy mogli się z nimi zapoznać i mieć do nich stały dostęp.

System do zarządzania treścią (z ang.: CMS) jest bardzo ważnym narzędziem dla osoby zarządzającej relacjami inwestorskimi i treściami na stronie WWW.

Zarządzanie witryną spółki giełdowej wymaga wprowadzania częstych zmian na jej stronach, dlatego też wdrożony CMS służący do zarządzania treścią na stronie powinien być jak najbardziej wygodny i łatwy w obsłudze.

O korzyściach wynikających z korzystania z open source’owego systemu cms można przeczytać >>> TU

Różnorodne, aktualne informacje dla inwestorów zwiększają wiarygodność

Każda spółka giełdowa powinna dbać o relacje z inwestorami, a strona WWW jest do tego idealnym narzędziem. Poniżej przestawiamy, jakie informacje mogę mieć dla inwestorów kluczowe znaczenie, mając wpływ na ich decyzje inwestycyjne:

• Prezentacja komunikatów giełdowych dotyczących spółki bezpośrednio na stronie.

• Aktualizowanie informacji finansowych nie tylko oszczędza czas inwestora, ale też tworzy wiarygodny i przejrzysty wizerunek firmy. W tej sekcji warto przedstawić:

 Podstawowe i archiwalne dane finansowe (dane o spółce, kapitał zakładowy, zysk netto czy przychody w ubiegłym roku);

• Bieżące notowania giełdowe i akcje – aktualizowane na bieżąco z GPW (nawet co kilka minut). Warto, oprócz tabel i wykresów, zamieścić dane indeksów, na których notowana jest spółka (np. WIG 20), dzięki czemu inwestor może porównać notowania spółki ze średnią rynkową.

• Bieżące wyniki finansowe o spółce.

• Raporty, czyli możliwość pobrania bieżących lub okresowych raportów na temat spółki.

• Kalendarz wydarzeń z zapowiedziami wydarzeń, które odbędą się w spółce (np. planowane inwestycje, strategiczne decyzje). Ważne, by wydarzenia, które miały już miejsce, umieszczać np. w dziale aktualności.

• Opinie analityków i ratingi – w dziale tym inwestorzy znajdą ocenę notowań spółki wystawianą przez analityków czy firmy doradcze w postaci np. artykułów, analiz, materiałów audio czy wideo.

• Aktualności – na stronie firmy ważna jest przejrzysta prezentacja wydarzeń i bieżących  informacji z działalności firmy.

• Kanał RSS – udostępnienie na stronie kanału RSS pozwoli użytkownikom na bieżące aktualizowanie i pobieranie informacji pojawiających się na stronie bez potrzeby wchodzenia na nią.

• Newsletter – możliwość zapisania się na newsletter pozwoli firmie na informowanie subskrybentów o najważniejszych wydarzeniach nawet w momencie, kiedy nie będą oni aktywnymi inwestorami.

• Responsywna wersja strony (w tym mobilna) zapewniająca inwestorom ciągłą dostępność do informacji przez różnorodne urządzenia, a szczególnie mobilne (np. tablety, smartfony).

• Media o nas czyli zakładka z informacjami np. w postaci plików jpg lub przedruków artykułów pojawiających się na temat spółki w mediach.

• Formularz kontaktowy nie tylko dla klientów, ale też inwestorów oraz dla mediów – formularz kontaktowy, jak i sam kontakt do osoby, która zajmuje się relacjami inwestorskimi w firmie podniesie zaufanie do firmy wśród odbiorców.

• Możliwość powiększenia czcionki w serwisie internetowym zwiększa jego dostępność i komfort użytkowania. Link do przełączenia wielkości wyświetlanego na stronie WWW tekstu najczęściej umieszcza się na górze serwisu www.

• Integracja z portalami społecznościowymi – taki zabieg tworzy przejrzysty i godny zaufania wizerunek firmy.

• Wersja angielska serwisu relacji inwestorskich – nie można zakładać, że użytkownikami witryny będą wyłącznie osoby posługujące się językiem polskim.

Strona internetowa spółki giełdowej oraz moduł relacji inwestorskich są jednymi z najważniejszych narzędzi, jakie powinna wykorzystywać firma do budowania przejrzystego i pozytywnego wizerunku. Badania pokazują, że wielu inwestorów czy potencjalnych klientów postrzega daną firmę przez pryzmat jej strony internetowej. Co za tym idzie ocenia czy jest liderem w branży czy można jej zaufać czy wybrać jej konkurencję. W kryzysie zarysował się trend wymiany strony internetowej. Firmy oczekują od agencji interaktywnych przejrzystej strony o znacznie wyższej skuteczności i realizacji celów biznesowych. Nadrzędnym zadaniem modułu relacji inwestorskich powinno być dostarczenie aktualnych i obszernych informacji, by inwestor mógł w  prosty sposób wycenić danego emitenta oraz podjąć szybką i pewną decyzję o inwestycji.

Obecnie wiele spółek wciąż traktuje moduł relacji inwestorskich po macoszemu, dlatego tym bardziej łatwo wyróżnić się na tle konkurencji i zainwestować w nowoczesną stronę z profesjonalnym modułem relacji inwestorskich, gdyż to może mieć znaczący wpływ na efektywne pozyskiwanie kapitału z rynku.


Moje najnowsze wpisy

 

Jaka powinna być strona internetowa firmy z branży budowlanej

czwartek 07/04/2016

Z uwagi na rozwój i rosnącą popularność urządzeń mobilnych zmieniają się zachowania i oczekiwania użytkowników co do wyglądu i funkcjonalności stron. Warto wiedzieć jak podnieść…


Jak działa wyszukiwarka internetowa?

piątek 18/03/2016

Jak wypromować już istniejącą stronę internetową firmy? Jeśli postawione wyżej zapytanie dosyć często pada w firmie, ten artykuł jest bardzo istotny. Niezwykle przydatne przy promocji każdej firmy,…


Oceń swoją stronę internetową zanim zrobią to inni użytkownicy

wtorek 26/01/2016

Sprawdź czy Twoja witryna jest na szóstkę. Zweryfikuj ile punktów w 6-stopniowej skali dostanie strona internetowa Twojej firmy. Z uwagi na rozwój i rosnącą popularność urządzeń mobilnych zmieniają…


Pokolenie X, Y, Z - dobierz marketing do Twojej grupy docelowej

piątek 08/01/2016

Znajomość nawyków grupy docelowej, ich wyznawanych wartości czy preferencji może pomóc marce zweryfikować obecną strategię komunikacji oraz dopracować procesy i przekaz, by był spójny w…


Agencja Migomedia prezentuje trendy w marketingu na 2016

czwartek 31/12/2015

Dziś jest szczególny czas na przygotowanie planów i wyznaczania nowych celów marketingowych. Warto zaplanować działania na 2016 rok, by skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji…


Infografika - 7 trendów w projektowaniu stron internetowych

czwartek 29/10/2015

Z uwagi na rozwój i rosnącą popularność urządzeń mobilnych zmieniają się zachowania i oczekiwania użytkowników co do wyglądu i funkcjonalności stron. Warto wiedzieć jak podnieść…


Wielka czy mała litera... - infografika

czwartek 08/10/2015

Wybór wielkich lub małych liter w nazwie marki powinien wynikać z tego, co ma ona do przekazania potencjalnemu klientowi. Wielkość użytej czcionki może być oczywiście…


7 powodów porzucania koszyka w e-sklepach - infografika

piątek 21/08/2015

Termin „porzucony koszyk” dotyczy sytuacji, gdy klient sklepu internetowego wyraża chęć zakupu jakiegoś produktu poprzez dodanie go do wirtualnego koszyka, ale nie finalizuje tej transakcji…


Infografika - 7 najczęściej spotykanych nieprawidłowości na stronach mobilnych

wtorek 14/07/2015

Według raportu mShopper przygotowanego przez agencję badawczą Mobile Institute z urządzeń mobilnych korzysta w Polsce prawie 70% internautów. Największą grupę osób korzystających ze smartfonów stanowią…


8 wskazówek jak prowadzić profil na Twitterze, aby był skuteczny i interesujący dla innych - infografika

wtorek 16/06/2015

Według badań przeprowadzonych przez Megapanel PBI/Gemius w Polsce z Twittera korzysta ponad 2,5 mln użytkowników, a liczba kont stale się powiększa. Oznacza to, że potencjał…