Programista to zawód, który przechodzi ciekawą transformację, od zawodu wyśmiewanego po podziwiany. W erze startupów komputery i programowanie pojawia się teraz niemalże wszędzie, a nowe firmy zatrudniające programistów pojawiają się jak grzyby po deszczu.
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób i czy w ogóle samodzielnie można nauczyć się programowania. Jeśli zastanawiasz się czy kariera programisty jest dla Ciebie, to nie ma lepszego momentu, aby w to zainwestować.
Najlepiej uczyć się samemu
Początkujący ma przed sobą trudne, ale dające satysfakcję wyzwanie. Pierwszym krokiem oczywiście jest wyszukiwanie informacji w Google, czy zadawanie pytań na popularnych forach internetowych.
Najczęściej to wygląda tak:
1. Zaczyna się od pytania, czy wybrać frontend czy backend? A czym w ogóle to się różni?
2. Można przejść do decyzji wyboru języka programowania. W sieci możesz znaleźć rankingi popularności, więc dowiesz się, że pożądany na rynku pracy jest JavaScript
lub Java. Decydujesz się na jeden z nich, ale nie wiesz dlaczego.
3. Dajmy na to, że wybrałeś JavaScript. Czego dokładnie się uczyć? Node.js, React.js, MongoDB, Redux – brzmi obco i niezrozumiale?
Internet to skarbnica wiedzy – wobec tego nie ma wątpliwości. Jest jej dużo, nawet za dużo. Niestety w najgorszej sytuacji są początkujący, który z ogromu tej wiedzy muszą podjąć konkretne decyzje: czego się uczyć, co jest warte uwagi, a czego już się nie używa w firmach IT, w jakim kierunku iść.
Wszystko zależy od tego, czy masz czas
Nauka programowania to również kwestia przygotowania. Wszystko zależy od tego, ile ma się czasu, bo jednak wyłowienie potrzebnych informacji z ogromu wiedzy dostępnej w internecie nie jest łatwe.
Jeśli masz na to czas, można uczyć się programować w domu za darmo. Samodzielna nauka rozwija umiejętności, które są potrzebne w późniejszej pracy. Nie ma co się oszukiwać, nikt nie będzie siedzieć przy tobie kilka godzin dziennie i razem z tobą wykonywać twoje obowiązki. W pracy programisty dostaje się zadanie do zrobienia i samemu trzeba dojść do najlepszego rozwiązania.
Problem pojawia się, gdy brakuje czasu na wyszukiwanie informacji, analizowanie co jest potrzebne, a co już przestarzałe, uczenie się teorii, a później ćwiczenie praktyki. Zajmuje to bardzo dużo czasu, dlatego niektórzy decydują się np. na bootcamp online – szkoleniach stworzonych przez programistów, w 90% opierających się na praktyce programowania. Jest to również forma nauki samodzielnej, ale nie trzeba organizować sobie samemu materiałów i można korzystać z pomocy nauczyciela-mentora.
Oczywiście samodzielna nauka może być darmowa, a za bootcamp trzeba zapłacić. Decyzja zależy od tego, kto ile ma czasu, motywacji, umiejętności (bo jednak w przypadku nauki samodzielnej w domu trzeba już być w temacie programowania).