Co roku mnóstwo młodych osób staje przed decyzją wyboru swojej ścieżki kariery. Zwłaszcza osoby po kierunkach informatycznych próbują swoich sił w działach IT, gdyż kuszą one wysokim wynagrodzeniem. Są jednak osoby, które nie ukończyły studiów informatycznych, a również pragną dołączyć do sektora związanego z programowaniem. Dla nich ta droga też nie jest zamknięta, ponieważ wielu pracodawcom wystarczy szkolenie z Javy i dobrze rokujące możliwości kandydata. Już w pięciu krokach możesz osiągnąć sukces w nowej pracy i zostać programistą.
1. Szlifuj swoje umiejętności
Pracę jako programista najłatwiej znaleźć będzie osobom doświadczonym, z ukończonymi studiami w branży informatycznej. Dla osób niezwiązanych dotychczas z informatyką oraz takich, które chcą poszerzyć swoje umiejętności poleca się odbycie szkolenia z Javy. Na rynku usług edukacyjnych można znaleźć zarówno kursy dla osób zaznajomionych już z tematem i chcących polepszyć swoje umiejętności, jak i dla początkujących. Można nauczyć się na nich programowania strukturalnego, obiektowego, Javy, poznać bazy danych, SQL, XML i JSON. Dla osób zaawansowanych kursy są nieco bardziej szczegółowe i obejmują m.in. Java SE, Java EE, obsługę usług sieciowych, czy tworzenie aplikacji graficznych. Z takimi umiejętnościami można podbijać rynek usług IT.
2. Zmień tok myślenia i zacznij w siebie inwestować
Osoba, która rozważa karierę zawodową jako programista powinna wiedzieć, że programowanie to nie tylko znajomość języka programowania. Jest to system myślenia, który będzie wymagał zaznajomienia się z pojęciami i technologiami informatycznymi oraz sprawnego poruszania się w branży IT. Musi też mieć umiejętności praktyczne, których można nauczyć się właśnie na szkoleniach z Javy. Odbycie kursów i szkoleń jest dla pracodawcy sygnałem, że pracownik naprawdę pasjonuje się swoją pracą i chce się w niej rozwijać.
3. Miej odwagę
Aby móc postawić swoje pierwsze kroki w nowej, lepszej pracy musisz nauczyć się ryzykować i być odważnym. Decyzje musisz podejmować rozsądnie, analizując możliwe zyski i straty, ale nigdy nie będziesz mieć pewności, czy taka inwestycja się zwróci. Podejmowanie ryzyka może być zarówno motorem napędowym, jak i życiowym hamulcem – jednak trzeba walczyć o swoje marzenia.
4. Szlifuj języki obce
W branży IT przyda się zwłaszcza język angielski, gdyż bardzo dużo kursów jest napisana właśnie w tym języku. Najlepiej jest podszlifować go na tyle dobrze, by móc swobodnie czytać dokumentację techniczną. Swoje umiejętności na pewno będziesz mógł wykorzystać w późniejszej pracy i staną się one dla ciebie dodatkowym atutem na rozmowie kwalifikacyjnej.
5. Ciężka praca się opłaci
Osoby, które nie wykazują zaangażowania nie mają co marzyć o rozwoju kariery zawodowej. Konieczne będzie zmiana nastawienia i wykazywanie większego zaangażowania w rozwój zawodowy. Swoją aktywność można wykazać właśnie odbywając np. szkolenie z Javy.