Wojna krymska i przełom w mediach


niedziela 02/03/2014
18

„Amerykańskie okręty wojenne wpływają na Morze Czarne!” – kiedy wczoraj usłyszałem w TVN24 te słowa naszego przejętego europosła Saryusza-Wolskiego parsknąłem śmiechem widząc jego śmiertelnie poważną minę. Cóż, jego postawa trafnie ilustrowała poczciwe i poniekąd komiczne myślenie życzeniowe naszego światka medialno-politycznego. Nie wie on z reguły, że wojna krymska, ta prawdziwa (1853-1856), z udziałem zachodniej koalicji, stanowiła niezwykły przełom w mediach, co sprawiło, ze została szczególnie zapamiętana. Była to ciekawa wojna: Zachód ją wygrał, ale… przegrał.

Koalicja francusko-brytyjska, do której należeli też Turcy i – nie wiadomo dlaczego – żołnierze Królestwa Sardynii, zaatakowała Rosję na Krymie we wrześniu 1854 r. Desant był udany, a Zachód miał miażdżącą przewagę technologiczną (ich broń raziła na dystans 6 razy dłuższy, niż karabiny rosyjskie), więc pierwsza bitwa (nad Almą) była formalnością. Wkrótce sprawy się nieco skomplikowały, gdyż Anglicy i Francuzi musieli ograniczyć swój jadłospis do lokalnej, żylastej baraniny, co z miejsca powodowało u nich ostrą biegunkę. Co z tego, że podeszli pod Sewastopol, kiedy cholera i szkorbut uśmiercały żołnierzy wielokrotnie częściej niż rosyjskie kule. Oblężenie twierdzy trwało 11 miesięcy, aż we wrześniu 1855 roku marszałek Francji Patrice de Mac Mahon przeprowadził decydujący szturm słaniających się duchów na równie wykończonych Rosjan. Zginęło w sumie 95 tysięcy Francuzów (z czego 75 tysięcy od chorób) i tylko 25 tysięcy spryciarzy Anglików, którzy mieli rzeczywisty powód do wojny (chcieli utrzymać przy życiu upadłe już od korupcji Imperium Osmańskie, które im zapewniało wolną drogę do azjatyckich kolonii przez Bliski Wschód).

Po upadku Sewastopola rosyjski cesarz Aleksander II zgodził się podpisać pokój, na którym niewiele stracił, i odzyskał Krym, z którego z wielką ulgą wyjechali zdziesiątkowani najeźdźcy. Rosjanie ponieśli porażkę, ale na Zachodzie nikt się specjalnie nie cieszył.

Wojna krymska stanowiła wielki przełom medialny w historii ludzkości. Powstał wtedy pierwszy komiks, narysowany przed wielkiego francuskiego grafika Gustave’a Doré, pod znamiennym tytułem Rosjanie – była to wojenna propaganda prawdę mówiąc, potępienie carskiego despotyzmu, ale zupełnie nowego typu. Mało tego, w Anglii nastąpiła światowa premiera wojennej fotografii prasowej – pierwszym fotoreporterem był Roger Fenton, autor ponad 360 zdjęć. Oczywiście nie mógł nosić swego aparatu na szyi, nawet na plecach się nie mieścił. Urządzenie zajmowało cały wóz ciągnięty przez konie. Utrwalenie obrazu nie ograniczało się wówczas do pstryknięcia, więc jego kadry nie były dynamiczne. I już wówczas próbowały przedstawić „czystą wojnę” – bez śmierci, bez rannych i chorych, jak to w propagandzie, ale ich druk w gazetach i tak wywołał wielkie poruszenie. Było w nich czasem coś mocnego – to wtedy narodziła się opinia publiczna, tak, jak ją dziś rozumiemy.

To oczywiście w żaden sposób nie zatrzymało późniejszych wojen, ale Krym powtórnie zaatakowała dopiero koalicja niemiecko-rumuńska w latach 1941-42 i też wiele miesięcy męczyła się z zacięcie bronionym Sewastopolem. Krym został w końcu zdobyty, ale wiadomo jak to się skończyło. Niemcy nie mieli wcześniej w swej zbiorowej pamięci wygrano-przegranej wojny krymskiej, ale Francuzi i Anglicy przeczuwali jak to będzie. Rosjanie szczególnie pamiętali tę wojnę nie tylko ze względu na Opowiadania sewastopolskie Tołstoja. Ich pierwszy długometrażowy film z 1911r., premierowo wyświetlony specjalnie dla Mikołaja II, to Obrona Sewastopola – można powiedzieć, że pamiętna wojna o Krym miała szczególny wpływ na nowe media…

Dziś nie wiem, czy warto je oglądać. Komiksowe spojrzenie dziennikarzy, parę fotek i przekazy filmowe – mamy to u nas w nadmiarze, ale pamięć nie ta sama, co na Zachodzie. Nikt stamtąd nie kiwnie palcem w sprawie Krymu.

Fot. Roger Fenton, Cień Doliny Śmierci, Krym 1855

 


Komentarze 18 Dodaj komentarz

 
 1. J.Palikot, Agnieszka Graff (Twoj Ruch):

  „Będę wnioskował, abyśmy jako Polska zaproponowali na forum NATO przyjęcie Ukrainy do struktur w trybie nadzwyczajnym.” Palikot

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bedzie-integracja-ukrainy-z-nato-pan-palikot-rzuca-pomysly-z-kosmosu/0yx5w

  Przyjęcie Ukrainy do NATO jest niemożliwe? Kilka dni temu Janusz Palikot zaproponował, by przyjąć wschodniego sąsiada Polski do Sojuszu. – Pan Palikot rzuca pomysły z Kosmosu (…) Równie dobrze mógłby zaproponować, by w zamian za oddanie Krymu Zachód przekazał Rosji Wenus albo do wyboru Saturna – komentuje w rozmowie z Onetem Bartosz Węglarczyk, dziennikarz i prowadzący program „Świat” w TVN24BiŚ.

     Odpowiedz
  4
  4
 2. Ławrow żąda od OBWE śledztwa ws. snajperów w Kijowie. „My zajmiemy się tym, by sprawiedliwości stało się zadość”
  mil, PAP 08.03.2014 19:40 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15591344,Lawrow_zada_od_OBWE_sledztwa_ws__snajperow_w_Kijowie_.html#TRNajCzytSST

  Serbia, Libia, Egipt, Syria teraz Ukraina – wszystko według tego samego scenariusza.

  Nowy prokurator z partii Swoboda Machnicki zaraz się zajmie snajperami. Zwłaszcza, że prawdopodobnie ich zna, bo są z tej samej bandy co on. Czyli z odrodzonej UPA.

  Strzały snajperów na Majdanie (te strzały, po których padały trupy) padały z budynków zajętych przez majdanowców, a cała akcja z ludźmi konającymi na ulicy była dokładnie filmowana i natychmiast przekazywana usłużnym, zachodnim mediom. Bardzo potrzebowano dowodów na krwawe tłumienie zamieszek przez Janukowycza, bo dotychczasowe obrazki z milicją stojącą nieruchomo i tylko broniącą się przed atakującymi hordami zupełnie nie pasowało do propagandy o brutalnym reżimie w Kijowie. Bardzo jestem też ciekaw, w jaki sposób banderowcy dowiodą, że z zajętych przez nich budynków strzelał rosyjski Specnaz, oraz po co rosyjski Specnaz miałby to robić, a już w szczególności po co miałby strzelać do Berkutu, chroniącego ponoć prorosyjskiego prezydenta.
  Dlatego do tej pory jakoś „rząd” Ukrainy nie był zainteresowany żadnym śledztwem, za to bardzo chętnie pokazywał same trupy oraz babcie załamujące nad nimi ręce. Ukraina jest dziś krajem nie tylko niepodległym, ale i niezależnym od jakiegokolwiek prawa czy porządku, wyjąwszy stanowisko Prawego Sektora – czyli jedynych ludzi, którzy w Kijowie posiadają broń.
  Czyli – wszystko było git, tylko, że chłopcy z CIA nie dopilnowali szczegółów. Nie spodziewali się zresztą, że kogoś będą interesować szczegóły, przecież media takie, jak Gazwybka i Gazpolka mieli i mają w garści. Ekipa z Langley nie doceniła jednak siły internetu, i tego, że yt nie oglądają tylko sterowalne tłumoki, ale przede wszystkim ludzie myślący.

     Odpowiedz
  4
  5
 3. Ukraine: Scharfschützen wurden von der Opposition eingesetzt
  Gerhard Wisnewski
  Es bleibt dabei: Der estnische Außenminister Paet berichtete der EUdSSR-Außenbeauftragten Catherine Ashton, dass die Kiewer Scharfschützen auf beide Seiten schossen – auf Demonstranten und Polizei. Ebenso äußerte er deshalb den Verdacht, die Scharfschützen könnten nicht von Janukowitsch, sondern von der Opposition beauftragt worden sein. Der kürzlich aufgetauchte Telefonmitschnitt spricht eine deutliche Sprache..
  http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/europa/gerhard-wisnewski/ukraine-scharfschuetzen-wurden-von-der-opposition-eingesetzt.html

     Odpowiedz
  4
  5
 4. POdczas Manify zbierano podpisy dla Twojego RUchu Palikota=
  (PAlikota vel III Wojna Światowa)

  Jeden z pierwszych podpisów złożyła Agnieszka Graff, dla której
  ewent. III wojna światowa nie jest żadnym problemem, bo ma zapewne w kieszeni wizę US z O.Studiów Ameryk.

  Jest jej to obojętne, iż to Soros, NED (Zieloni, Twój Ruch) sponsorował od wielu lat gangi traktujące napalmem policjantów, i snajperów mających „przyspieszyć” pucz na Ukrainie.

  Agnieszki Graff odpowiedź to: „Odczep się”….

  Jakakolwiek obawa przed „rozpętaniem wojny jądrowej” jest kwitowana:
  oto „agent Putina”.

  Nie, nie jestem agentem ani Putina, ani niczyim innym.

  Ale widząc Palikota i panią Graff widze, że
  Putin przerasta o głowę wszystkie zachodnie wysokopostawione miernoty… Zielonych, Twoich Ruchawek, i in, na których szkoda nawet słów

  Putin ze wszech miar postąpił całkowicie słusznie i chwała mu za jego dalekowzroczność , madrość i odwagę!
  Uprzedził agresora i zachował bazy na Krymie i zapobiegł wojnie..Brawo!

  Po pierwsze: to nie Putin protestuje przeciw zbrojnym zamachowcom i interwencji NATO na ulicach w Symferopolu i Charkowie itd tylko miliony obywateli Ukrainy, których nie widać w polskojęzycznych mediach.. To setki tysięcy Ukraińców ucieka przed terrorem Banderowców i natowskimi porządkami.. Oni głosuja nogami?

  Po drugie: Putin jeszcze nie zrobił absolutnie nic, oprócz zablokowania jednostek siłowych. Zapobiegł wykorzystaniu ich przez nielegalny rząd skrajnych faszystów i podstępne NATO przeciw „zbuntowanemu” NARODOWI i autonomii na Krymie

  Po trzecie: Banderowcy na polecenie NATO dokonano zamachu na podstawowe prawa obywatelskie i narodowe..
  Nowe faszystowskie rządy zamachowców przy aprobacie Zachodu wprowadziły najdziksze z możliwych faszystowskie ustawy narodowościowe i językowe – prosto z III Rzeszy

  Po czwarte : Ingerencja w wewnętrzne sprawy Ukrainy i zbrojne przejęcie władzy w obcym kraju – w historycznej części Wielkiej Rusi – (podobnie jak w Jugosławii)
  sprowokował nie kto inny tylko NATO!!!
  Przeprowadzono go przy pomocy najbardziej odrażających moralnie i politycznie sił faszyzmu…

  Po piate: Krym należy sie im jak psu zupa.. nigdy nie był ukraiński. Bezprawnie darował go Ukrainie pewien ukraiński kacyk nie pytając obywateli kraju o zgodę… Nigdy nie zdarzyło się tak , aby bazę wojskowa ktokolwiek oddawał dobrowolnie w ręce swoich wrogów. Polskie prawo zaś przewiduje, że w przypadku skrajnej niewdzieczości darowizna może być odebrana. Jeśli banderowcy chca iść do NATO, dlaczego wciągają w to błoto również Krym i jego mieszkańców…

  Po szóste: latami finansowano i przygotowaywano banderowców w diasporze i w Galicji, żeby się nimi posłużyć w odpowiednim momencie – służyłoto agresywnej polityce NATO. Jednym z najwazniejszych podarunków wdzięczności tej nasłanej hołoty miał być rosyjski Krym. Przejecie baz na Krymie przez NATO oznaczało eliminację Rosji z Morza Czarnego czyli …wojnę lub rozpad tego kraju

  Po siódme: Kto zaczął agresję na Ukrainie?
  Dlaczego pojawiły się agresywne delegację podjudzaczy z Polski, Litwy , Gruzji i UE?
  Ukraińską hucpę nie rozpoczął przeciez Putin ale Zachód … Nikczemna propagandowa nagonka na olimpiadę w Soczi i wybór czasu zbrojnego zamachu stanu na Majdanie podczas igrzysk nie była przypadkowy..(podobnie jak agresji Gruzji i NATO na Osetię)

  Po ósme: Dlaczego Zachód prawem Kalego zmusić Rosję do kapitulacji ? Dlaczego to bezprawie ma być dla obowiązujące dla Rosji? . Dlaczego przekraczaja wszelkie bariery logiki a „wola narodu” adresowana do garstki faszystów i banderowców czyli Majdana, dla NATO i ich pachołków jest decydujaca a nie liczy się wobec Krymu i Południa Ukrainy..
  gdzie codziennie kilkaset tysięcy zwykłych (nieszkolonych) spontanicznie demonstruje swoje przywiązanie do historycznych związków z Rosją..

  Po dziewiąte: Ile lat może Rosja dyplomatycznie znosić aroganckie upokorzenia Zachodu i Wielkiego Syjonu. Grzecznie przyglądać się jak montują trojańskiego konia -finansuja antyrosyjskich agresorów: banderowców, Gruzinów, Tatarów, terrorystów, Polaków, Litwinów etc, Jawnie Rosji szkodza i naśmiewaja się z ..
  Co może szokować – to towarzystwo wzajemnej adoracji nie zauważyło ,że Rosja już dawno przestała być chłopcem do bicia..??!!

  Po dziesiąte:
  Umowy z Zachodem jeszcze z czasów Gorbaczowe stanowiły, że NATO nie będzie wprowadzać swoich wojsk ani montować wojskowych baz na te rozformowane post demoludy .

  I na koniec:
  Dlaczego nie ma u nas opozycyjnych…mediów, prasy RTV .. takich jak sa u Putina?.
  W Rosji jest kilkadziesiąt tysięcy podmiotów medialnych.
  Państwowych mediów jest tylko 10%…
  Reszta to zachodnie, opozycyjne i oligarchiczne..
  Dlaczego u nich można wszystko pisać przeciw Putinowi i nawet popierać antyrosyjskie NATO, natomiast u nas niepodzielnie panuje informacyjny faszyzm – wszyscy piszą słowo w słowo to samo – na rozkaz, jednakowosłusznie i nikt nawet nie śmie pomarzyć o krytyce UE lub NATO. Natomiast ruszenie fasady piramidy Zła – atak na Mossad czy Izrael to już nie byłby zwykły jakiś tam skandal, ale rzeź niewiniątek – czystki etniczne w mediach, wręcz holocaust -powtórka „przypadku” Leppera czy Miloszewicia.
  Dlaczego w Rosji moga funkcjinować stacje telewizyjne, rozgłosnie i gazety z Ameryki, Niemiec, Izraela, W. Brytanii itd a w Polsce tylko rusofobiczne totalitarne, wiernopoddańcze i jedyniesłuszne z NATO?

  gdzie są opozycyjne media

     Odpowiedz
  2
  1
 5. Maidan PR probably made a lot of effort to eliminate the truth.

  Video Maidan Inconvenient truth ~ shooting in the back is from the website …

  http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/europa/gerhard-wisnewski/ukraine-scharfschuetzen-wurden-von-der-opposition-eingesetzt.html

  Olga Bogomolets turned down the position of Vice Prime Minister of Ukraine for Humanitarian Affairs offered by the new pro-NATO regime.

  The Estonian Foreign Minister has described the sniper issue as ‘disturbing’ and added, “it already discredits from the very beginning” the new Ukrainian power.

  He said that the Ukrainian people don’t trust the Maidan leaders, with all the opposition politicians slated to join the new government “having dirty past.”

  The file was reportedly uploaded to the web by officers of Security Service of Ukraine (SBU) loyal to ousted President Viktor Yanukovich who hacked Paet’s and Ashton’s phones.

  (Reportedly, Olga Bogomolets has now been arm-twisted into altering her story.)

     Odpowiedz
  0
  0
 6. Dzieki pani Agnieszce Graff, Palikotowi oraz innym politrukom i presstitutes, tak debilnym czy tak do bólu cynicznym (tego nie potrafię ocenić…):

  “UKRAINA BĘDZIE WŁASNOŚCIĄ KONCERNÓW CHEVRON, RUHR, ORAZ LOTNICTWA I BAZ RAKIETOWYCH USA
  (A średnie zarobki mieszkańców mają zmniejszyć się o 50%, zakończy się ‘sowiecka’ historia bezpłatnych usług medycznych, dofinansowania wyżywienia dzieci w szkołach, itd., po prostu ma być realizowany powolny genocyd populacji w stylu WIELKIEGO GŁODU lat 1930-31, zgodnie z planami MFW)”
  “Wicepremier rządu Krymu Olga Kowitidi nazwała rabunkowymi warunki, na których Kijów gotów jest podpisać porozumienie z MFW.
  Oświadczyła ona, że podpisane przez nowe władze Ukrainy wstępne porozumienie z MFW o udzieleniu pomocy finansowej przewiduje bezpowrotne przekazanie całego krajowego systemu transportu gazu na własność amerykańskiej firmie Chevron, a kombinaty metalurgiczne będą musiały przekazać 50% akcji na własność niemieckiej firmie Ruhr. Przemysł węglowy Donbasu przejdzie do fińskiej córki Ruhr.
  Zgodnie ze słowami Kowitidi Kijów obiecał również rozmieścić na Ukrainie systemy amerykańskiej obrony przeciwrakietowej i lotnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych.”

  http://www.km.ru/economics/2014/03/09/protivostoyanie-na-ukraine-2013-14/734239-novye-vlasti-ukrainy-uzhe-pristupili-

     Odpowiedz
  0
  0
 7. Opowieść rannego berkutowca o banderowskim strzelaniu jak do kaczek i zdradzie Janukowicza

  Snajper na Majdanie w ciągu kilku minut odstrzelił 10 żołnierzy “Berkutu”
  2014-03-10
  Dowódca symferopolskiej jednostki specjalnej milicji “Berkut” major Aleksander Wasjukow został postrzelony w głowę podczas starć z protestującymi na Majdanie. Wczoraj (8 marca) w Symferopolu wystąpił na pierwszej po wypisaniu ze szpitala konferencji prasowej, na której był obecny korespondent specjalny KazanFirst na Krymie.
  Wasjukow opowiedział co działo się na majdanie, dlaczego “Berkut” nie miał broni, dlaczego kierownictwo MSW Ukrainy nie wydało rozkazu rozpędzenia protestujących. Publikujemy najciekawsze części wypowiedzi.
  “Po tym wszystkim, co przeżyli wszyscy z “Berkutu” mamy wielki żal do tych ludzi, którzy nas tam posłali i pozostawili”, – tak rozpoczął rozmowę z dziennikarzami Wasjukow. Spotkanie z prasą trwało tylko 20 minut. Cały ten czas Wasjukow mówił o tym co działo się z nim i jego towarzyszami. “Państwo, którego broniliśmy – pozostawiło nas samym sobie”, – powiedział oficer.

  - Nie dostaliśmy żadnych poleceń ani rozkazów -wspomina początkowe dni na Majdanie.
  - (Władze) mówili – powstrzymajcie ich (protestujących). Później pojawiły się tłumy radykałów z “Prawego sektora”. Cztery razy ich spędzaliśmy z powrotem na Majdan z (ulicy) Gruszewskiego. Natychmiast przychodził rozkaz od wiceministra (Spraw Wewnętrznych): “Berkut” ma wracać z powrotem!”
  - Zawrócono nas z powrotem, a w wiadomościach podano kłamstwo, że majdanowcy i “Prawy sektor” odparli “Berkut” do tyłu. Mieliśmy wrażenie, że to jakiś spektakl, odgrywany według jakiegoś scenariusza. Jakby ktoś ponad naszymi głowami po prostu szydził z nas.
  - Broni palnej w zasięgu nie mieliśmy. Nawet nie mieliśmy broni do strzelania gumowymi kulami. Dostaliśmy je znacznie później, kiedy na Hruszewskiego rozgorzała strzelanina.
  - Rozpowiadano, że odłamki granatu ogłuszającego komuś urwały ręce. Wszystko to bzdura! Taki granat jest specjalnie w środku pusty i żadnych odłamków mieć nie może.
  - Co do oskarżenia (“Berkutu”) o snajperów – to również kompletna bzdura. Snajper z naszej jednostki był bezpośrednio z nami, w grupie specjalnego zastosowania. To grupa, która rzucała granaty ogłuszające w celu powstrzymywania radykałów. Żadnej broni palnej nie mieli. Po prostu nie wydano nam jej.
  - Zostałem ranny w czasie rozpędzania Majdanu, 18 lutego. Wyszliśmy. Korygowałem działania żołnierzy. Po lewej szedł kijowski “Berkut”. Powinniśmy posuwać się symetrycznie, ale wyszło że pozostawaliśmy w tyle lub zbyt szybko szliśmy. Radykałowie zaszli od skrzydła. W tym momencie poczułem silne uderzenie w czoło. Potem niczego już nie widziałem. Było wiele krwi. Najpierw nie zrozumiałem co się ze mną działo. Pomyślałem, że straciłem wzrok. Moi odprowadzili mnie na tyły. Wielu było rannych. Karetki jeździły tam i z powrotem. Zawieziono mnie do szpitala MSW w Kijowie. Ale była tam taka ilość rannych, że nie było możliwości zrobienia rentgena. Na Krymie zrobiono mi tomografię. Okazało się, że nie mam kuli a śrut (kartacz).
  - O 18-stej wieczorem oni (protestujący) po raz pierwszy użyli broni palnej. Na moich oczach zginął żołnierz z Eupatorii. Potem ja byłem ranny. Po mnie został ranny jeden z naszych z 1 kompanii. Kula trafiła go w płuco. Używali broni pod osłoną ciemności. Potem zobaczyli, że (Berkut) w odpowiedź nie strzela. Strzelać nie było czym. Zaczęli być bezczelni. Tłumy. Strzelali wszystkim co mają. Przybyli snajperzy. Najpierw strzelali do dniepropietrowskiego “Berkutu”. Oni siedzieli w miejscu. W ten sposób snajper w ciągu 10 minut odstrzelił około dziesięciu ludzi. Dopiero wtedy nasze władze się ruszyły.
  - Przy całym moim stosunku do prezydenta Janukowycza, ja bym go nie oskarżał o krew, która została przelana. On nas sprzedał. A krew – nie starczyło mu po prostu ducha. Nie użylibyśmy broni nawet gdybyśmy ją mieli. Mogliby ucierpieć ludzie. Było tam wielu nieuzbrojonych.
  - W Kijowie było 150 ludzi z krymskiego “Berkutu”. 32 zostały ranne. Jeden człowiek zginął. Ludziom, którzy tu przybyli, ludności cywilnej, trudno wytłumaczyć, co ich mogłoby spotkać w tym miejscu. Przyzwyczaili się do tej sytuacji, do życia w pokoju. Tutaj napłynęłyby teraz takie tłumy nacjonalistów …
  - Nie dostałem rosyjskiego dowodu, ponieważ jestem w trakcie leczenia. Dopiero dzisiaj zdjęto mi szwy. Wiem, że dowody dostało sześciu z “Berkutu”. Potem jeszcze inni otrzymali. Dokładnie nie wiem ilu. Oczywiście, planuję go otrzymać (rosyjski dowód osobisty).
  Aleksiej Tiurin
  Foto: Anton Acharow
  Źródło: http://kazanfirst.ru/feed/16473

     Odpowiedz
  0
  1
 8. Pingback: Internetówka 133 | Skojarzenia. Bohdan Kaczmarek

 9. buy cialis without prescription
  cialis without prescription online cialis without prescription cialis without a doctor’s prescription cialis without prescription online

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


siedem − 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Trump, Obama i widzenie członka

czwartek 10/11/2016
267

Trump wygrał. Nie mogę pozbyć się skojarzenia z pytaniem, zawartym w pracy Petera Fussa, wystawionej we Wrocławiu w 2008 r. Oto padła odpowiedź. To Trump…


Sekrety dżungli, czyli historia plastiku i NATO

niedziela 30/10/2016
2

Dlaczego siedzenia w autobusach pokryto grubym plastikiem, na czas podróży migrantów z likwidowanej „dżungli” w Calais? Zdjęcia pasażerów na tych plastikach wywołały pewną konsternację, nawet…


Dabiq nr 15. Pozdrowienia z Państwa Islamskiego

wtorek 02/08/2016
1

Jest nowy numer Dabiqa. Oficjalny periodyk Państwa Islamskiego (PI), z hasłem „Break the cross!” na okładce, bierze na celownik chrześcijan („krzyżowców”). Atakuje papieża Franciszka. Zdarzyło…


Państwo Islamskie – feminizm i pokój

poniedziałek 30/11/2015
2

Wyszedł właśnie 12, świąteczny można powiedzieć, numer oficjalnego organu prasowego Państwa Islamskiego, Dabiq. Kredowy papier, nienaganny lojałt, wersje elektroniczne. Dabiq to w rzeczywistości wioska niedaleko…


Francuzi na Bliskim Wschodzie, czyli która armia jest najmniejsza?

czwartek 19/11/2015
1

Paru moich znajomych zainteresowało to, co mówiłem w radio po zamachach w Paryżu, więc rozwinę tu odrobinę ten temat, żeby było jasne. Francuzi walczą w…


Komunikat Państwa Islamskiego

sobota 14/11/2015
2

Oto tłumaczenie dzisiejszego oficjalnego komunikatu PI w sprawie paryskich zamachów. Dowiadujemy się ostatnio często (rosyjski samolot, zamachy w Ankarze i w Bejrucie), że PI do…


Al-Fatiha, czyli żegnaj Ojcze nasz?

sobota 03/10/2015
1

„To jak my teraz będziemy się modlić?” – zapytała ni to mnie, ni to siebie, starsza pani siedząca przy kasie w moim osiedlowym supermarkecie. Patrzyła…


Zabijanie w Biblii i Koranie

poniedziałek 23/03/2015
26

Przyprowadźcie tutaj moich wrogów, którzy nie chcieli, abym nad nimi panował, i pozabijajcie ich w mojej obecności. Jezus Chrystus (Łk 19, 27) We wszystkich pismach…


Oscar dla służącej

poniedziałek 23/02/2015
1

Rok 1940, wojna w Europie, niemiecki i amerykański rasizm w fazach triumfu. Ale tak jak Hitler - nieco wcześniej, w 1936 - dekorował medalem olimpijskim…


Dziesięciu Murzynków Al-Kaidy

środa 18/02/2015
1

Napad na kopenhaską imprezę z udziałem szwedzkiego artysty-rysownika Larsa Vilksa, który przedstawia Mahometa jako psa, znowu kieruje uwagę na problem niejednoznaczności dowcipu w ujęciu Al-Kaidy.…