Ubój rytualny. Jak się ma polskie bydło?


piątek 15/06/2012
1795

Jest to historia, w której mieszają się religia, polityka, prawo, pieniądze, tortury zwierząt i śmierć dzieci. Rosnący ostatnio hałas wokół tej sprawy rozpoczął się we Francji, w czasie kampanii do wyborów prezydenckich, co pozwoliło uchylić nieco rąbka tajemnicy. Francuzi dowiedzieli się nagle rzeczy tak zaskakujących, że musiały interweniować najwyższe czynniki państwa. Nie wszystko zostało wyjaśnione i wiele rzeczy pozostało po staremu, ale przynajmniej wiadomo już jakie mechanizmy sprawiają, że tak trudno w tej sprawie coś zmienić. Dotyczy to również Polski, kraju który w ciągu kilku lat stał się światowym mocarstwem uboju rytualnego.

Zaczęło się w połowie lutego. Reporterzy bardzo popularnego we Francji programu telewizyjnego „Wysłannik specjalny” na prośbę konsumentów postanowili zainteresować się rynkiem mięsnym. W trakcie śledztwa natknęli się na hodowców bydła, którzy narzekali, że muszą jeździć 400 kilometrów, by zaoszczędzić swoim zwierzętom uboju rytualnego. Jak to? Ano okazało się, że w centralnym regionie Ile-de-France (Paryż wraz z przyległymi departamentami – 12 milionów mieszkańców) wszystkie rzeźnie dokonują wyłącznie rytualnego uboju bydła i owiec. „Pospadaliśmy z krzeseł” – pisali telewidzowie. Właściwie nikt nie zdawał sobie sprawy ze skali zjawiska.

Okres wyborczy sprawił, że problem stanął w centrum debaty publicznej. Pierwsza próbowała go wykorzystać Marine Le Pen, kandydatka Frontu Narodowego, która nazwała „skandalem” fakt, że „już 100% francuskich mieszkańców Ile-de-France je mięso z uboju rytualnego”. To był błąd, bo do aglomeracji paryskiej dociera też mięso z innych części kraju, z rzeźni praktykujących ubój na sposób europejski, ale na inne reakcje polityczne nie trzeba było długo czekać. Prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił, że należy uwzględnić postulaty organizacji konsumenckich i stowarzyszeń ochrony zwierząt, tzn. sygnalizować sposób uboju na etykietach opakowań mięsa. Premier François Fillon poszedł dalej – zwrócił się bezpośrednio do żydów i muzułmanów: „Religie powinny przemyśleć, czy należy podtrzymywać pradawne tradycje, które nie mają nic wspólnego ze współczesną nauką, technologią i standardami ochrony zdrowia”.  Te słowa ściągnęły nań zresztą oburzenie społeczności żydowskiej, już następnego dnia premier musiał się z nich tłumaczyć Wielkiemu Rabinowi Francji Gillesowi Bernheimowi. Sprawa pozostaje bardzo delikatna.

Bywało, że przed drugą wojną światową Żydów ostro krytykowano za ubój rytualny. W Polsce wprowadzono wówczas ustawę, która powołując się na względy humanitarne go zakazywała, ale wszystko to odbywało się w kontekście propagandy antysemickiej. Po wojennej tragedii narodu żydowskiego krytyka praktyk religijnych kojarzyła się rasizmem. Cztery lata temu legendarna aktorka Brigitte Bardot, która już od dawna działa na rzecz ochrony zwierząt, została skazana na 15 tys. euro kary za „wzywanie do nienawiści” wobec mniejszości muzułmańskiej  w jednym ze swych wystąpień.

W imię Boże

Żydzi i muzułmanie wywodzą się ze starych pustynnych kultur pasterskich, które obdarzały zwierzęta szacunkiem. Nakazy religijne zawarte w świętych księgach stanowiły higieniczny postęp – osobiste zabicie przytomnego zwierzęcia dawało pewność, że mięso nie pochodzi ze słusznie zakazanej odtąd padliny. Znalezione zwierzęta padłe lub nieprzytomne po prostu nie dawały gwarancji bezpieczeństwa sanitarnego. Wypowiadana modlitwa z jednej strony sakralizowała zwierzę, a z drugiej stanowiła przedłużenie obyczaju jego „hipnotyzowania” przed ubojem, co ułatwiało sprawę pasterzowi i pozbawiało ofiarę  stresu przed samym aktem. Owca nie szamotała się, bo człowiek łagodnie powtarzając  modlitwę kładł ją na ziemi  i zasłaniał jej oczy naginając na nie jej uszy – zwierzę pozostawało ufne i zrelaksowane.

Podstawowa formuła jest taka sama u żydów i muzułmanów – „W imię Boże”, ale może przybierać też dłuższe formy, np. u muzułmanów „W imię Boże, nic nie może być złego w obecności Jego imienia na ziemi i w niebie, On jest Miłosierny i Wszechwiedzący”.  Poderżnięcie gardła i spuszczenie krwi było stosunkowo szybkim i najbardziej higienicznym sposobem uśmiercenia zwierząt – wśród ubojów religijnych tylko wyznawcy sikhizmu (ta religia łączy elementu islamu i hinduizmu) stosują  coś szybszego. Według nich sposób muzułmańsko-żydowski przynosi niepotrzebne cierpienia zwierzętom, więc jednym cięciem całkiem odrąbują im głowy.

Technicznie ubój muzułmański (dabiha) niczym się nie różni od żydowskiego (szehita). Rzeźnik bardzo ostrym nożem jednym ruchem przecina zwierzęciu tchawicę, przełyk oraz główne tętnice i żyły, ale nie narusza rdzenia kręgowego – by ułatwić drenaż krwi. We współczesnych rzeźniach przemysłowych wygląda to w ten sposób, że krowę zapędza się do specjalnej klatki, z której wystaje jej tylko głowa i gardło; klatka obraca zwierzę do góry nogami, by rzeźnik mógł łatwiej przeciąć co trzeba i zwierzę wykrwawia się w środku lub jest wyrzucane na specjalną kratownicę.

W Europie robi się to inaczej: najpierw zwierzę jest pozbawiane przytomności, zazwyczaj za pomocą specjalnego pistoletu ogłuszającego lub impulsu elektrycznego – co daje błyskawiczny skutek, a potem wiesza się je do góry nogami i spuszcza krew nacinając jedynie szyjne naczynia krwionośne, bez naruszania gardła – tchawicy i przełyku. Tego wymagają unijne uregulowania, które jednak czynią wyjątek dla mniejszości religijnych. Ten wyjątek zawiera ostrzeżenie przed pewnym  ryzykiem sanitarnym.

Między bakterią a torturą

Obrazowo ujmuje je prof. Jean-Louis Thillie, jeden z najlepszych francuskich toksykologów: „Cała głośna w mediach epidemia choroby „szalonych krów”, spowodowała we Francji śmierć 26 osób, które zapadły na chorobę Creutzfelda-Jakoba, tymczasem mało kto wie, że ponad 100 dzieci umiera u nas rocznie od zatruć mielonym mięsem z uboju rytualnego.” Tu głównym winowajcą jest bakteria Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) zalegająca w żołądku i jelitach zwierząt. Po przecięciu przełyku w mniej więcej jednej piątej przypadków treść żołądkowa wylewa się zakażając przednie części zwierzęcia – i przemywanie nic tu nie pomaga. Kiedy krowa lub byk zostaje wyrzucona z klatki, końcowe stadium ich agonii odbywa się na leżąco, co dodatkowo sprzyja zakażeniom. Pałeczka okrężnicy nie jest szczególnie groźna dla dorosłych, ale atakuje małe dzieci i osoby starsze. Powoduje uszkodzenie nerek, co oznacza dializy do końca życia lub konieczność przeszczepów, a w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Francuscy muzułmanie nie jedzą części szyjnych bydła ni głowizny, więc to mięso trafia na ogólny rynek w nadzieniu różnych pierożków, w sosach do pizzy i przede wszystkim w bardzo popularnych stekach siekanych z surowego mięsa, które są odpowiednikiem naszych kotletów mielonych. Do zakażenia dochodzi, gdy taki kotlet nie jest zbyt dobrze wysmażony.

Jest jeszcze problem cierpienia zwierząt, z powodu braku ogłuszania. W marcu tygodnik  Le Point ujawnił kilka stron tajnego, ubiegłorocznego raportu francuskiego ministerstwa rolnictwa, który potwierdza liczby podawane przez organizacje ochrony zwierząt. Śmierć krów i byków może nastąpić po 20 sekundach, ale i po 6 minutach (średnio nieco ponad 2 minuty). Cielętom to może zabrać nawet 11 minut, a w ekstremalnych przypadkach koło kwadransa. Samo poderżnięcie gardła jest dla przytomnego zwierzęcia bardzo bolesne.  Po tym wstrząsie następne minuty są jeszcze większą torturą,  gdyż jego mózg – wbrew temu co twierdzą niektórzy duchowni – cały czas działa. Według sondaży, dla trzech czwartych Francuzów to wystarczający powód, by zakazać uboju rytualnego.

We Francji żyje nieco ponad pół miliona żydów i ok. 4 milionów muzułmanów. Nie wszyscy z nich przestrzegają nakazów religijnych, więc najwyżej 5% populacji stanowi klientelę produktów halal i koszernych. Mimo to aż 40% bydła (43% cieląt) i niemal 60% owiec (one wykrwawiają się stosunkowo szybko) przechodzi ubój rytualny bez ogłuszania. Skąd się bierze wielokrotna przewaga podaży nad popytem? Z przyczyn ekonomicznych: stosując ubój rytualny rzeźnie otwierają sobie od razu dwa rynki – ogólny i halal/kasher, oszczędzają na pracochłonnej zmianie procedury produkcji z europejskiej na rytualną i na czasie  – eliminując ogłuszanie. Hałas wywołany takim nadużywaniem „wyjątku religijnego” zmusił rząd do natychmiastowego wprowadzenia w życie rozporządzenia, które zezwala na ubój rytualny tylko na podstawie konkretnego zamówienia handlowego.

Nikt nic nie wie

Kwestia uboju rytualnego budzi poważne wątpliwości również wśród mniejszości religijnych. W Stanach Zjednoczonych przełom stanowiła tzw. afera Agriprocessors. Był to największy producent mięsa koszernego w Stanach Zjednoczonych,  jedyny i największy na świecie eksporter do Izraela (tę ostatnią funkcję przejęła po nim Polska). Gigantyczna ubojnia miała dobrą markę, gdyż  była prowadzona przez ogólnie szanowanych ortodoksyjnych żydów i miała wszystkie niezbędne certyfikaty religijne. Afera wybuchła gdy członkowie organizacji PETA (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) nakręcili film wewnątrz ubojni: higiena i okrucieństwo wobec zwierząt wołały o pomstę do nieba. Cztery lata temu grupa Agriprocessors przestała istnieć, a jej dyrekcja siedzi w więzieniu. Prezes-rabin Sholom Rubashkin został skazany na 28 lat, ale nie za złe traktowanie zwierząt tylko za liczne oszustwa finansowe, sprowadzanie do pracy nielegalnych imigrantów z Meksyku (do uboju zatrudniano też dzieci) i produkcję ciężkich narkotyków (w podziemiach kombinatu  funkcjonowała fabryka metamfetaminy). Dla amerykańskiej społeczności żydowskiej to był szok ze względu na los zwierząt i oszustwo religijne – zdecydowana większość mięsa nie była koszerna, gdyż uboju dokonywali głównie  chrześcijanie. Dziś już tylko około jednej szóstej amerykańskich żydów przestrzega wymogów koszerności.

Tak samo nabiera się czasem muzułmanów. We Francji w wędlinach oznaczonych jako halal znajdowano wieprzowinę, a część certyfikatów w ogóle bywa oszustwem. Europejski rynek żywności halal rozwija się bardzo dynamicznie dopiero w ciągu ostatniego dziesięciolecia. We Francji rozwinęły go duże grupy przemysłowe i dystrybucyjne. Wcześniej muzułmanie jedli  to, co wszyscy – zresztą Koran uznaje żywność chrześcijańską i żydowską jako dozwoloną (oprócz wieprzowiny i alkoholu). Według badań prof. Gillesa Kepela, znanego francuskiego specjalisty od świata islamu, bardziej ortodoksyjne ostatnio spojrzenie europejskich imamów na ubój zwierząt wzięło się z naśladownictwa rygoryzmu żydowskiego – w podświadomym poszukiwaniu równości, choć paradoksalnie ma akcentować własną tożsamość. W rezultacie niektóre nurty islamu zezwalają na ogłuszanie zwierząt, inne nie, i nie dla wszystkich wyznawców oznaczenie „halal” znaczy to samo.

Oszukani czują się też wszyscy inni, gdyż często jedzą „mięso rytualne”, nie wiedząc o tym. Organizacje konsumenckie od kilku lat ubiegają się o oznakowanie sposobu uboju zwierząt na opakowaniach z mięsem. Mimo obietnic prezydenta Sarkozy’ego będzie to dość trudne do przeprowadzenia na szczeblu europejskim, ze względu na nacisk lobby przemysłu spożywczego i handlowego (sprzedaż mięsa z uboju religijnego bardzo by spadła), jak też wątpliwości, czy nie przyczyni się to do stygmatyzacji mniejszości. Według polityków droga do ograniczenia takiego uboju, a więc i masowego cierpienia zwierząt, prowadzi przez ściślejsze regulacje handlowe i sanitarne.

Polski paragraf 22

„W naszej ocenie nikt, kto widzi cierpienia zwierząt, nie może zgadzać się na ubój rytualny, nawet jeśli jest silnie związany z religią i kulturą danych narodów. W pełni szanujemy wszystkie przekonania religijne, jednak ten proceder nie może się odbywać kosztem tak wielkiego cierpienia zwierząt” – mówi Ewa Gebert, przewodnicząca Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals”. Jednocześnie jej organizacja nie odnotowała ani jednej skargi na ten temat – jest on u nas właściwie nieznany. Tymczasem w ciągu kilku lat Polska stała się prawdziwym mocarstwem w produkcji  mięsa koszernego i halal. Handel ciągle rośnie -  w przyszłym roku  nawet połowa polskich krów, byków i cieląt, tj. ok. pół miliona zwierząt może zostać ubitych bez ogłuszania. Wszystko to dzieje się  za dyskretnymi murami kilku wielkich ubojni i nie rzuca się w oczy.

Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, krytykuje hipokryzję na temat traktowania zwierząt w Polsce, wie, że od niedawna setki tysięcy z nich są zabijane bez ogłuszania, ale zwraca uwagę, że „jeśli my zrezygnujemy z tego  eksportu, to przejmą go Słowacy, czy inni.” To właściwie nie jest takie pewne, gdyż przepisy europejskie dotyczące „wyjątku religijnego” nie pozwalają na eksport mięsa z uboju rytualnego poza Unię – dotyczą one wyłącznie zaopatrzenia mniejszości religijnych w państwach członkowskich. Polska stała się europejskim „mocarstwem rytualnym” ze względu na… wyjątkowe traktowanie prawa.

Uregulowania europejskie pozostawiają państwom wolną rękę – mogą one wprowadzić u siebie „wyjątek religijny” lub nie. Polska ustawa o ochronie zwierząt, podobnie jak w Szwajcarii, Szwecji, czy innych krajach, w ogóle nie dopuszcza wyjątku dla uboju bez ogłuszania. Masowy ubój rytualny odbywa się więc na podstawie swoistego „paragrafu 22” – rozporządzenia ministerstwa rolnictwa. Jest ono sprzeczne z prawnie stojącą wyżej ustawą, ale zwolennicy eksportu powołują się na stojącą jeszcze wyżej Konstytucję, która gwarantuje swobodę praktyk religijnych.

„Problem w tym, że w Polsce liczba muzułmanów i żydów jest mikroskopijna, produkcja znacznie przewyższa ich potrzeby. Interpretacja polskiej Konstytucji jest teraz taka, że pozwala ona na tortury zwierząt w Polsce, a gwarantuje swobody religijne w Izraelu i krajach muzułmańskich. Wszyscy u nas wiedzą, że to piramidalna bzdura, ale decyzja polityczna została podjęta na najwyższych szczeblach, nic nie da się zrobić” – mówi pragnący zachować anonimowość wysoki urzędnik ministerstwa środowiska.

W Polsce nikt nie robi sondaży na temat uboju rytualnego, a instytucja Głównego Lekarza Weterynarii, teoretycznie mająca dbać o „dobrostan zwierząt”, nie interesuje się problemem uboju bez ogłuszania – nie robi na ten temat żadnych statystyk.

 

RAMKA:

W islamie halal oznacza to, co dozwolone przez religię, w przeciwieństwie do tego, co jest haram – zakazane (jak np. alkohol, wieprzowina, hazard). Podobnie  w religii żydowskiej to, co kasher (koszerne) jest przeciwstawione temu, co pozostaje  teref  (trefne), choć terminy te odnoszą się tu głównie do kuchni i żywności.

W przeciwieństwie do judaizmu islam nie rozstrzyga jednoznacznie, czy zwierzę przed ubojem ma być przytomne, czy nie.  Codex Alimentarius (Kodeks Żywnościowy) ONZ i Światowej Organizacji  Zdrowia, podpisany również przez kraje muzułmańskie, definiując  halal wskazuje jedynie, by przed spuszczeniem krwi zwierzę było żywe. Obie religie zakazują maltretowania zwierząt.

Największymi eksporterami mięsa do krajów muzułmańskich są Nowa Zelandia i Australia. Uzgodniły jednak ze swoimi klientami, że ubój będzie przeprowadzany według norm europejskich (z ogłuszaniem). W ubiegłym roku Australia zakazała eksportu żywych zwierząt do Indonezji, gdy okazało się, że prowadzi się tam tradycyjny ubój na żywca. W Polsce oba najważniejsze związki religijne wystawiające rzeźniom certyfikaty – żydowski i muzułmański – akceptują wyłącznie ubój bez ogłuszania.

 

zdj. J.S. (od góry Bieszczady, Suwalszczyzna, Podlasie, Mazury)

Tekst opublikowany w miesięczniku Focus 6/2012 pod tytułem „Tajna historia mielonego”.

 


Komentarze 1795 Dodaj komentarz

 
 1. Panie Jerzy,

  nie wiem czy Pan (czy nawet ktokolwiek z czytających ten wpis) był w rzeźni.

  Ja byłem – i to nie przez pełnych napięcia 30 minut, a przez cały miesiąc – praktyka po 1 roku studiów na Technologii Żywności, w dumie gierkowskiego przemysłu spożywczego – Zakładach Mięsnych w Łukowie.

  Zapach krwi, ryk przerażonych zwierząt, wszędzie krew, i to, co najgorsze dla młodego człowieka, który nigdy czegoś takiego wcześniej nie widział – sam moment zabijania, taśmowego, jedno zwierzę, za drugim.

  Zaznaczam, że to był ubój „humanitarny”, a nie koszerny.

  To było lato 1977 – drastyczne braki mięsa, a więc , wydawałoby się, raj dla wyposzczonych studenciaków, bo bo nawet szynką nas częstowano (na miejscu) bez większych ograniczeń.

  Przez tydzień nie mogłem nie tylko jeść, ale nawet patrzeć na te specjały.

  Pod koniec praktyk, jadłem wyjętą z wędzarni kiełbasę, patrząc na ubój krów czy śwń.

  Tak to działa – ta znieczulica.

     Odpowiedz
  7
  1
 2. A ja nie bylam w rzeżni ale nie jem tego produktu przemocy-wystarczyły mi filmy z normalnych,niby-humanitarnych rzeżni (czy takowe wogóle zaistnieją?).Mieso kojarzy mi się z kwikiem,rykiem,rozpaczą.OHYDA .A koszerny ubój wprowadził mnie w amok-stałam się antyludziem.Jeśli za cenę takiego horroru ludzie chcą istnieć,to dziękuję,życze wam apokalipsy To jest chore ,nieludzkie i żadne pseudoargumenty mnie NIE INTERESUJĄ.wolałabym umrzeć z głodu niż tknąć koszerne mięso .A nasi ,polscy rzeżnicy przeszli samych siebie ,przegonili nawet oczekiwania islamistów,gdyż islam niewiele mówi o ogłuszeniu,wymaga tylko dobrego wykrwawienia.Rzygac się chce,rodacy ,Kiedy pojadę na urlop do Włoch,będę udawać cudzoziemkę, przez tę koszernośc WSTYD się przyznac do Polski.Będę rozmawiać krakremijakret maryjatulismanore-byle nie po polsku Sawicki zrobił nam obciach na cały świat

     Odpowiedz
  14
  3
 3. Uwazam ze do tych tzw. „koszernych rzezni powinni byc zagnani ci
  co domagaja sie takiego potwornego mordowania zwierzat .Czas rozpoczac wielki krzyk by tej rabinistycznej bandzie zbirow nie pozwalac na pastwienie sie nad tymi zwierzetami , albo ich smych tak powiazac i podrzynac im na zywc te kudlate parszywe lby .

     Odpowiedz
  6
  0
 4. Pingback: Masowy ubój rytualny czyli koszerny przekręt władzy « ZYGFRYD GDECZYK

 5. Pingback: Jerzy Szygiel: Masowy ubój rytualny. Przekręt władzy

 6. Pingback: Polish Gazette - Jerzy Szygiel: Masowy ubój rytualny. Przekręt władzy

 7. Witam.Wstydzę się swojego człowieczeństwa…Patrzę w oczy moim Kochanym Zwierzakom,widzę śpiącego obok mnie, mojego małego Przyjaciela-mam ochotę wziąć wszystkie Stworzenia i ukryć przed tym złem,które wyrządzają Im moi pobratymcy…LUDZIE OPAMIĘTAJMY SIĘ!!! Kto wie może kiedyś to właśnie Zwierzęta będą nas „ludzi” osądzać na sadzie ostatecznym i zostaniemy skazani na wieczne wykrwawianie,obdzieranie ze skóry i inne przyjemności fundowane Im za życia dla Boga…

     Odpowiedz
  3
  0
 8. Pamiętajmy o tym, ze Sawicki i jego koledzy zawsze bedą lobbować na rzecz uboju rytualnego w PL bo to ich znajomkowie są właścicielami takich ubojni! To czysty interes dla pslowskich buraków! Swoją droga przez ten sposób uboju zwierząt utwierdzam się w przekonaniu, ze religie to kupa i zło. Gratuluje zydom i muzułmanom świadomości i intelektu.

     Odpowiedz
  0
  0
 9. Świetny artykuł, dziękuję.
  A co do religii: nie ma nic gorszego niż fanatyzm religijny!
  Osobiście uważam, że my jako Polacy powinniśmy się temu ubojowi sprzeciwić, to nasz moralny obowiązek.

     Odpowiedz
  1
  0
 10. Dla tych co kochają hodowle bydła polecam http://www.zootechnik.com
  PS. szkoda tylko że polacy nie jedzą wołowiny, prawie cała opuszcza nasz kraj. Gdybyśmy jedli wołowinę to nie byłoby tej dyskusji. A tak klient (głównie muzułmanin) stawia warunki.

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Pingback: Jak rabin Bernheim papieża wykiwał | forumdlazycia

 12. Ale przecież nie postuluje nikt z Was – humanitarnych – żeby wytępić lwy, tygrysy czy wilki. A one zabijają – bez ogłuszania – na przykład przez rozerwanie brzucha bawołu czy łosia i zaczynają zjadać jeszcze żyjące zwierzę. My – ludzie – naprawdę jesteśmy bardziej humanitarni. Można by tylko ponegocjować z Żydami i muzułmanami przejście na metodę Sikhów – w końcu ścięcie głowy zwierzęcia jest TAKŻE poderżnięciem jego gardła.

     Odpowiedz
  0
  2
 13. Pingback: Jak rabin Bernheim papieża wykiwał « Dziennik gajowego Maruchy

 14. http://www.youtube.com/watch?v=x-2STfklzNo

  „Rzeź – etos bezmyślności”. Z trzygodzinnego materiału zrobiłem około 25 min., czegoś co można porównać do teledysku. Zaczyna się od tego że krowa płacze i wyraźnie widać jak łza rośnie jej w oku i spływa po pysiu. Za chwilę tępy oprawca w zakrwawionym fartuchu przebija jej korę mózgową pneumatycznym urządzeniem do „ogłuszania” krów, a jego pomocnik, gwiżdżąc piosenkę Edyty Geppert „jakie życie taka śmierć”, wiesza ją pół żywą za jedną nogę na łańcuchu i podnosi ją do sufitu, gdzie przesuwając się w kolejce za poprzedniczkami, krowa wierzga nogami i żałośnie muczy. Po czym pierwszy oprawca podrzyna jej tchawicę, tętnicę szyi i spuszczając żywcem krew do betonowego koryta na posadzce, odrąbuje jej rogi i obcina kopyta. Krowa w agonii na wyciągu transportowana jest dalej. Tam panie w zakrwawionych furażerkach, obdzierają jej głowę ze skóry i jedna z nich, odcina skrawek mięsa z odartej ze skóry głowy, na której widać drgające jeszcze nerwy. Tak wygląda wstęp uboju rytualnego w celu uzyskania mięsa koszernego.

  Sceny z brudnej, poniemieckiej rzeźni, zmiksowałem ze scenami zdobycia Stalingradu, szturmu na obóz koncentracyjny i egzekucji nagich jeńców. Wiszący do góry nogami krowi tułów bez głowy, chlapie krwią po zakrwawianej i zabłoconej posadzce, dyndając szyją w takt słów wołania o pomoc płonącego czołgisty. Krople krwi kapią na posadzkę, szyja miota się jakby cierpiała i słychać wołanie „pamagi! pamagi”. Akcja przyspiesza, kamera biegiem przesuwa się po rzeźnickiej rampie filmując metalowe schody i zakrwawiony podest, rzeźnika rozcinającego wymię tryskające mlekiem. Obrazy działań rzeźniczych przenikają się z obrazem walk bitewnych. Nagle zmienia się muzyka i słychać metaliczny odgłos strumienia mleka, dojonego do metalowego wiadra. Dźwięk jest przenikliwy, niepokojący i symboliczny. Oczywiście w kolejnych kadrach pojawiają się beztroskie cielaki, milusińskie krówki, nawet bocian na gnieździe i dziewczyna w restauracji jedząca ziemniaczki z przystrojone zieloną pietruszką i to coś co wygląda na kotlet a zaraz po chwili przenika w obraz mózgu wyłupanego z krowiej czaszki. Dziewczyna rozmarzona myśli o „niebieskich migdałach” i nie wygląda na to, by zdawała sobie sprawę w czym uczestniczy. Są tam jeszcze sceny w sklepie mięsnym, w którym pani ekspedientka toporem rozrąbuje ochłap wołowy z kością, a jej duży pierścień na palcu, lśni zlotem dodatkowo dekorując malowane paznokcie. Tłem dźwiękowym filmu, jest wspomniana piosenka Edyty Geppert, odgłosy rzeźni, walk wojennych, sklepu mięsnego i prolog o tym, ze zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, a my nie zjadamy naszych przyjaciół. film kończą kadry baraszkujących szczeniaków i sielanka ich dzieciństwa.

  Mordowanie ludzi i zwierząt nigdy nie było czynnością religijną ani takim obowiązkiem, to jedynie kompromis na rzecz tych, którzy pragną żywić się padliną. W dawnych czasach składano ofiary z ludzi. Do takich małpoludów zwracają się słowa pism świętych. Znajdziesz tam zalecenia; nie zabijaj dla tych którzy zabijają, nie kradnij dla tych którzy kradną itd. To nie są słowa kierowane do świętych ludzi lecz do kanibali, niezdolnych do panowania nad swymi popędami. Zamieniono mordowanie ludzi na mordownie zwierząt, bo to niesie nieco mniejsze skutki uboczne na całego społeczeństwa w sensie duchowym. Ale nadal atawistyczna potrzeba zżerania innych jest problemem bogobojnych małpokształtnych ludów, który dotyczy stanu uwarunkowania ich niskiego poziomu świadomości. Można żyć bez zabijania i tylko niski stan umysłu blokuje zrozumienie tej prostej oczywistości. Tego nie jest w stanie pojąć ktoś, kto wypełnia swe trzewia trupami. Słowo duchowy, mylone jest ze słowem duchowny, a na nim opiera się hipokryzja ludzi fizjologicznie niezdolnych do współczucia dla niewinnych i bezbronnych istot.
  Sylwester Chęciński (reżyser „Sami Swoi”), obejrzał kilkanaście sekund tego filmu i stwierdził że film jest patologiczny… ;) Zabrakło mu uczciwości, siły i honoru by zmierzyć się z tą rzeczywistością. Zachęcał mnie bym umieścił tak brykające cielaczki dla złagodzenia scen, ale one już tam były… Hipokryzja nie pozwoliła mu obejrzeć tego do końca. W tej wersji końca niema. Może kiedyś uzupełnię resztę i opublikuję kompletną wersję tego obrazu. To materiał reporterski zmieszany z „cytatami” dzieł – symboli kultury, będących intelektualna własnością całej ludzkiej cywilizacji, bez względu na komercyjny, pazerny stosunek marketingowych hycli stymulujących literę prawa dla własnej korzyści…

     Odpowiedz
  1
  0
 15. Rytuał wobec zwierząt w dwudziestym pierwszym wieku to szok dla wielu ludzi głównie spoza świata muzułmańskiego i żydowskiego lub w krajach gdzie stanowią rdzenni mieszkańcy jeszcze większość . Czasy składania baranków ofiarnych Bogom minęły ale niektóre praktyki z czasów barbarzyńskich i biblijnych dotrwały do dzisiaj w postaci zarzynania zwierząt bez ogłuszania ze świadomością zadawania cierpienia . Skoro to okrucieństwo i cierpienia zwierząt to Polska powinna dać przykład innym krajom podtrzymując zakazu uboju rytualnego i nakłaniać do metod zabijania bardziej humanitarnych tzn. z ogłuszaniem . Powoływanie się na tradycję religijną nie jest argumentem z głównego powodu – zadając sobie pytanie czy Bóg życzyłby sobie ubój rytualny w imię religii ? Czy zadawanie bólu i cierpienia zwierzęciu kiedy ma się wybór bardziej humanitarny jest grzechem czy nie ? Ludzie są przeciwni i protestują przeciwko ubojowi rytualnemu a politycy i układy i tak zrobią swoje oczywiście wbrew opinii publicznej i dobrym zasadom . Czasy beduinów i ludów koczowniczych gdzie nie zastanawiano się czy zwierzę cierpi i odczuwa ból i nie znano lepszych metod przechowywania mięsa oraz metod zabijania bardziej humanitarnych minęły , więc poco teraz czynić uparcie zło ?

     Odpowiedz
  2
  0
 16. Pingback: Ubój rytuału | cosmopolla

 17. Slusznie ,ze ludzie staraja sie zaoszczedzic cierpien zwierzetom, zanim je skonsumuja. Najlepszym rozwiazaniem byloby ich nie zjadac, i nie byloby problemu i dyskusji nad sposobem odbierania im zycia. Ale bez wzgledu na to, czy ktos jest wierzacy czy nie, jezeli juz musi dojsc do uboju, i jest wykonany prawidlowo,to jednak uboj rytualny wydaje sie byc bardziej humanitarny,i mniej narazajacy zwierze na cierpienie. Sprawne, szybkie otworzenie glownych zyl, i szybki wyplyw krwi powodujacy nagle niedotlenienie mozgu i natychmiastowa utrate przytomnosci, bez zadawania bolu jak przy ogluszaniu,czyli uszkadzaniu mozgu zwierzecia.Tak naprawde to nie wiemy, czy zwierze ogluszone z uszkodzonym mozgiem przez postrzelenie ,cierpi czy nie. Nie widzimy, ani nie czujemy tego. Moze sie nam tylko wydawac.
  Oczywiscie bardzo wazne jest rowniez, aby krew zostala usunieta ze zwierzecia, co ma podstawowe znaczenie przy jakosci miesa pozyskiwanego do konsumpcji. Mieso pozyskiwane w obecny nowoczesny sposob bardzo czesto nie nadaje sie do konsumpcji, ze wzgledu na pozostala w nim krew i duza ilosc toksyn zawartych w niej.
  Wiec nie powinno sie zmieniac tego co bylo dobre.
  A jezeli chodzi o czlowieka, to obawiam sie ,ze w wiekszosci ,ze swoja wrazliwoscia daleko mu do czlowieka i kultury czasow biblijnych, kiedy to czlowiek skladal ofiare Bogu/ prosze nie mylic z barbarzynskimi bozkami /.

     Odpowiedz
  0
  1
 18. can you really make money with online casinos
  free slots online
  video game websites that accept paypal
  [url=http://online-slots.party/]vegas slots online free[/url]
  the best online casino ever

     Odpowiedz
  0
  0
 19. A magnesium deficiency can affect virtually every system of the body. viagra online without prescription https://footstepsunltd.com/ viagra generic onlineAnxiety activates the stress response, which stresses the body. This illness may cause a variety of symptoms including:During this initial month of sickness the body’s immune system fights most of the HIV virus, which usually makes the symptoms go away. Causes The flu is caused by a virus that passes easily from person to person.

     Odpowiedz
  0
  0
 20. cialis 5 mg prezzo farmacia cialis buy online generic vente levitra 20mg viagra online in 24 ore prix cialis 5 mg boite 28
  sildenafil citrate generic viagra 100mg
  illegal purchase viagra online where can i get sildenafil get viagra fast viagra for sale in boots sildenafil citrate 100mg info
  [url=http://sildenafilmkfbv.com/vchebci.html]sildenafil 100mg[/url]
  viagra for sale in birmingham tadalafil 5mg canada generika cialis aus der eu how to buy viagra in us viagra 100mg kokemuksia

     Odpowiedz
  0
  0
 21. There may be a discharge from the nipple. free viagra without prescription https://saresltd.com/ cost of viagraFacebook Twitter Youtube Pinterest. The test measures the concentration of specific IgE antibodies in the blood. These tests also can be used to monitor the disease once the patient is on a standardized diet, oral medications, or insulin.

     Odpowiedz
  0
  0
 22. Women should remain cautious of other changes and indicators that may signal the presence of a malignancy. cheap viagra https://ouarzazatefilmcommission.com/ get viagraI recommend you see a doctor on our list on the website. Many people mistakenly believe that heart failure is an abrupt stopping of the heart. Pyelonephritis, if it occurs, usually follows a bladder infection but may also result from a blood-borne infection.

     Odpowiedz
  0
  0
 23. payday loan online [url=https://paydaykbt.org/]payday loans no credit check[/url] no credit check online payday loans [url=https://24loanskrn.org/]payday loans online same day[/url] payday loan company in

     Odpowiedz
  0
  0
 24. wh0cd516719 [url=http://lasix2018.video/]buy 40mg lasix online[/url] [url=http://wellbutrin2018.fun/]buy wellbutrin online[/url] [url=http://pyridium2018.fun/]pyridium[/url] [url=http://lexapro247.video/]generic cipralex india[/url] [url=http://diflucan247.video/]diflucan[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 25. wh0cd516719 [url=http://tetracycline247.video/]tetracycline antibiotic[/url] [url=http://inderal18.live/]inderal la[/url] [url=http://toprolxlmedicaid.doctor/]toprol xl[/url] [url=http://moduretic18.world/]moduretic[/url] [url=http://abilify2018.host/]abilify[/url] [url=http://prozac2018.video/]prozac[/url] [url=http://toprolxl.video/]toprol xl 25 mg[/url] [url=http://sildenafil247.video/]sildenafil[/url] [url=http://tadacip247.video/]tadacip[/url] [url=http://allopurinol247.video/]buy allopurinol[/url] [url=http://amitriptyline247.video/]amitriptyline[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 26. wh0cd710746 [url=http://avodart247.video/]avodart generic equivalent[/url] [url=http://celexa2018.press/]celexa[/url] [url=http://wellbutrin2018.fun/]wellbutrin[/url] [url=http://lasix18.live/]lasix[/url] [url=http://motrin2018.press/]motrin[/url] [url=http://tretinoin247.video/]tretinoin cream[/url] [url=http://tretinoin.video/]tretinoin cream 0.05 price[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 27. wh0cd710746 [url=http://levitramedicaid.doctor/]canada levitra[/url] [url=http://abilify18.world/]abilify[/url] [url=http://paroxetine18.world/]paroxetine[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 28. wh0cd710746 [url=http://tretinoin18.live/]tretinoin cream[/url] [url=http://avana.video/]avana[/url] [url=http://cipro247.video/]cipro[/url] [url=http://glucophage18.world/]glucophage[/url] [url=http://albenza18.live/]albenza[/url] [url=http://medrol.video/]neo medrol[/url] [url=http://tretinoin2018.host/]tretinoin[/url] [url=http://doxycycline365.host/]doxycycline[/url] [url=http://lisinopril365.host/]lisinopril[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 29. wh0cd516719 [url=http://arimidex.video/]arimidex[/url] [url=http://stratteramedicaid.doctor/]atomoxetine price[/url] [url=http://sildenafil18.live/]sildenafil[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 30. wh0cd516719 [url=http://neurontinmedicaid.doctor/]site[/url] [url=http://seroquel.video/]seroquel[/url] [url=http://propranololmedicaid.doctor/]propranolol cost[/url] [url=http://arimidex18.live/]arimidex[/url] [url=http://lexapro365.press/]lexapro[/url] [url=http://tamoxifen18.live/]tamoxifen arimidex[/url] [url=http://synthroid2018.video/]synthroid[/url] [url=http://provera.video/]provera 10 mg[/url] [url=http://cipro247.video/]ciprofloxacin[/url] [url=http://lisinoprilmedicaid.doctor/]lisinopril[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 31. wh0cd710746 [url=http://motrinmedicaid.doctor/]motrin 800mg[/url] [url=http://dapoxetine18.world/]dapoxetine[/url] [url=http://xenical2018.video/]xenical[/url] [url=http://flagyl18.world/]metronidazole 250mg shipped w/o rx[/url] [url=http://wellbutrin2018.video/]look at this[/url] [url=http://metformin365.host/]metformin[/url] [url=http://avodart.video/]avodart generic[/url] [url=http://synthroid247.video/]synthroid[/url] [url=http://nexium18.live/]nexium omeprazole[/url] [url=http://retina18.live/]retin-a[/url] [url=http://erythromycin18.live/]erythromycin[/url] [url=http://tetracycline365.host/]tetracycline 500mg[/url] [url=http://zithromaxmedicaid.doctor/]zithromax[/url] [url=http://zoloft2018.host/]zoloft[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 32. wh0cd516719 [url=http://paroxetinemedicaid.doctor/]paroxetine cr 25 mg[/url] [url=http://levaquin.video/]levaquin[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 33. wh0cd710746 [url=http://bupropion247.video/]bupropion[/url] [url=http://propranolol2018.fun/]propranolol buy[/url] [url=http://cialismedicaid.doctor/]cialis[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 34. wh0cd516719 [url=http://strattera247.video/]atomoxetine strattera[/url] [url=http://mobic18.world/]how much does meloxicam cost[/url] [url=http://metformin365.host/]buy metformin er[/url] [url=http://lisinopril18.live/]lisinopril[/url] [url=http://levitra365.press/]levitra[/url] [url=http://lisinopril247.video/]lisinopril[/url] [url=http://sildenafil365.press/]sildenafil[/url] [url=http://cafergot18.live/]cafergot[/url] [url=http://colchicine.video/]colchicine tablets[/url] [url=http://wellbutrin2018.video/]wellbutrin cost[/url] [url=http://ventolinmedicaid.doctor/]proventil hfa 90 mcg inhaler[/url] [url=http://vermox18.world/]vermox[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 35. wh0cd710746 [url=http://nolvadex2018.host/]nolvadex drug[/url] [url=http://lotrisone.video/]lotrisone[/url] [url=http://wellbutrin365.video/]wellbutrin 300mg[/url] [url=http://toprolxl247.video/]toprol xl[/url] [url=http://lasix18.live/]lasix[/url] [url=http://propecia2018.video/]propecia[/url] [url=http://acyclovirmedicaid.doctor/]recommended reading[/url] [url=http://cafergot365.video/]cafergot[/url] [url=http://tetracyclinemedicaid.doctor/]tetracycline prescription[/url] [url=http://tretinoin18.world/]tretinoin[/url] [url=http://allopurinol365.press/]allopurinol[/url] [url=http://antabuse365.video/]antabuse[/url] [url=http://viagra247.video/]viagra[/url] [url=http://augmentin.video/]generic augmentin price[/url] [url=http://phenergan18.live/]phenergan generic[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 36. wh0cd710746 [url=http://diflucan2018.fun/]diflucan[/url] [url=http://seroquel2018.press/]seroquel for bipolar[/url] [url=http://lexapromedicaid.doctor/]as example[/url] [url=http://flagylmedicaid.doctor/]flagyl[/url] [url=http://sildenafil18.live/]sildenafil[/url] [url=http://buspar18.world/]buspirone 10 mg[/url] [url=http://yasmin2018.host/]yasmin[/url] [url=http://atenolol.video/]tenormin 50[/url] [url=http://bupropion18.world/]bupropion xl[/url] [url=http://tricor2018.press/]generic for tricor[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 37. wh0cd710746 [url=http://tadalafil247.video/]found it for you[/url] [url=http://albenzamedicaid.doctor/]albenza[/url] [url=http://avana18.world/]buy avana[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 38. wh0cd516719 [url=http://levitra247.video/]levitra[/url] [url=http://toprolxl18.live/]toprol xl[/url] [url=http://amoxil.video/]amoxil[/url] [url=http://nolvadex18.live/]nolvadex[/url] [url=http://cymbalta18.live/]cymbalta generic[/url] [url=http://xenical365.host/]xenical[/url] [url=http://lasix18.live/]purchase lasix online[/url] [url=http://sildenafil365.host/]sildenafil[/url] [url=http://nexium2018.host/]nexium[/url] [url=http://albendazole365.video/]albendazole[/url] [url=http://pyridium18.world/]phenazopyridine pyridium[/url] [url=http://antabuse365.host/]antabuse[/url] [url=http://atenolol18.live/]atenolol[/url] [url=http://doxycycline365.host/]doxycycline[/url] [url=http://bactrimmedicaid.doctor/]bactrim[/url] [url=http://cialis247.video/]cialis[/url] [url=http://elimite247.video/]elimite[/url] [url=http://nolvadex2018.host/]nolvadex[/url] [url=http://amoxil2018.press/]amoxil[/url] [url=http://motrinmedicaid.doctor/]generic motrin[/url] [url=http://cipromedicaid.doctor/]example[/url] [url=http://azithromycin2018.fun/]discover more here[/url] [url=http://wellbutrin18.live/]wellbutrin[/url] [url=http://robaxin18.world/]robaxin[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 39. family fare pharmacy hours clomiphene citrate product monograph generic cialis levitra how long is it good for meijer pharmacy rockford mi [url=http://cialisovnnc.com/]cialis generic date[/url] northern pharmacy

     Odpowiedz
  0
  0
 40. wh0cd710746 [url=http://azithromycin18.world/]azithromycin[/url] [url=http://ampicillin18.world/]ampicillin[/url] [url=http://lasix365.press/]buy lasix online cheap[/url] [url=http://stromectol18.live/]stromectol[/url] [url=http://cafergot18.world/]cafergot medication[/url] [url=http://metformin18.live/]metformin prescription[/url] [url=http://anafranil18.world/]read more here[/url] [url=http://trazodone18.world/]buy trazadone non generic on line without a prescription[/url] [url=http://albendazole.video/]albendazole[/url] [url=http://clomid18.live/]clomid[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 41. wh0cd516719 [url=http://avodart18.live/]generic for avodart[/url] [url=http://provera2018.host/]provera[/url] [url=http://clomid.video/]clomid[/url] [url=http://vermox.video/]vermox[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 42. wh0cd516719 [url=http://zithromax2018.video/]zithromax[/url] [url=http://orlistat.video/]buy orlistat cheap[/url] [url=http://wellbutrin18.world/]wellbutrin[/url] [url=http://flagylmedicaid.doctor/]flagyl[/url] [url=http://toradol.video/]toradol[/url] [url=http://amitriptyline18.live/]amitriptyline[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 43. kamagra oral jelly ohne kreditkarte bestellen sildenafil retinal detachment generic cialis online forma correcta de tomar sildenafil aprГіhirdetГ©s kamagra [url=http://cialisovnnc.com/]cialis generic[/url] compound pharmacy phoenix

     Odpowiedz
  0
  0
 44. sildenafil citrate us el sildenafil hace mal al corazon viagra generic name lysto sildenafil lipospray la sante nebenwirkung sildenafil [url=http://setviagraeja.com/]cheap viagra online canadian pharmacy[/url] sildenafil y sus efectos

     Odpowiedz
  0
  0
 45. wh0cd710746 [url=http://doxycyclinemedicaid.doctor/]doxycycline hyclate 100mg price[/url] [url=http://requip18.world/]requip insomnia[/url] [url=http://paroxetine18.world/]paroxetine[/url] [url=http://albenza2018.host/]buy albenza online[/url] [url=http://bupropionmedicaid.doctor/]bupropion[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 46. wh0cd710746 [url=http://paroxetine2018.host/]paroxetine[/url] [url=http://furosemide18.live/]furosemide 40 mg[/url] [url=http://prozac18.live/]prozac[/url] [url=http://zoloftmedicaid.doctor/]zoloft[/url] [url=http://ampicillin18.live/]ampicillin[/url] [url=http://seroquel18.live/]seroquel for dementia[/url] [url=http://bactrim18.live/]bactrim[/url] [url=http://elimite18.world/]elimite[/url] [url=http://citalopram.video/]citalopram[/url] [url=http://avodart18.world/]avodart[/url] [url=http://tricor2018.press/]tricor 160 mg[/url] [url=http://colchicine.video/]colchicine[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 47. heb pharmacy harker heights kaiser pharmacy san francisco generic viagra online tadalafil hangi yiyeceklerde bulunur tadalafil online cheapest [url=http://setviagraeja.com/]generic viagra without a doctor prescription[/url] kombination viagra levitra

     Odpowiedz
  0
  0
 48. levitra pkv what is the use of sildenafil citrate tablets order cialis sildenafil citrate moa kamagra does it work [url=http://gocialisgjb.com/]cialis online no prescription[/url] convenient care pharmacy moultrie ga

     Odpowiedz
  0
  0
 49. reacciones adversas de sildenafil generic sildenafil citrate manufacturers india tadalafil generic prospecto levitra 5 mg clomiphene citrate szedГ©se [url=http://hitcialisosn.com/]cheap cialis[/url] what happens after taking levitra

     Odpowiedz
  0
  0
 50. wh0cd516719 [url=http://cafergot2018.fun/]cafergot tablets[/url] [url=http://lipitor.video/]lipitor[/url] [url=http://celexa18.live/]celexa[/url] [url=http://acyclovir2018.video/]acyclovir[/url] [url=http://kamagra18.live/]kamagra[/url] [url=http://acyclovirmedicaid.doctor/]acyclovir[/url] [url=http://orlistatmedicaid.doctor/]order orlistat[/url] [url=http://sildenafil247.video/]sildenafil canada[/url] [url=http://erythromycin18.live/]erythromycin[/url] [url=http://furosemide.video/]furosemide[/url] [url=http://bactrim247.video/]bactrim ds antibiotic[/url] [url=http://proscar247.video/]proscar[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 51. wh0cd710746 [url=http://proscarmedicaid.doctor/]proscar hair loss[/url] [url=http://aldactone.video/]aldactone[/url] [url=http://lotrisone18.world/]lotrisone[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 52. wh0cd516719 [url=http://clonidine18.live/]additional info[/url] [url=http://stromectol2018.fun/]stromectol[/url] [url=http://tetracycline2018.video/]tetracycline purchase[/url] [url=http://mobic18.world/]mobic 15mg[/url] [url=http://augmentin18.live/]augmentin xr 1000 mg[/url] [url=http://amoxilmedicaid.doctor/]buy amoxil without prescription[/url] [url=http://anafranil18.world/]anafranil[/url] [url=http://tricor18.world/]tricor[/url] [url=http://avodartmedicaid.doctor/]generic avodart online[/url] [url=http://levitramedicaid.doctor/]levitra for sale[/url] [url=http://motilium2018.host/]motilium[/url] [url=http://artane.video/]artane[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 53. kamagra sastojak kamagra 100mg was ist das viagra generic ou acheter kamagra belgique tac duong phu cua tadalafil [url=http://www.generichviagraarnc.com/]canadian online pharmacy[/url] kamagra betrouwbaar

     Odpowiedz
  0
  0
 54. levitra orodispersible notice kamagra sumece tablete beograd cialis generic tadalafil fabriquГ© en inde levitra generika aus deutschland [url=https://saresltd.com/kamagra/]buying kamagra[/url] bijsluiter kamagra jelly

     Odpowiedz
  0
  0
 55. kamagra fonctionne pas unterschiede levitra viagra cialis viagra price pharmacy care clomiphene and back pain [url=http://saresltd.com/]generic viagra[/url] online pharmacy prescription reviews

     Odpowiedz
  0
  0
 56. wh0cd710746 [url=http://elimite247.video/]elimite[/url] [url=http://proscar18.world/]proscar[/url] [url=http://femaleviagra2018.fun/]explained here[/url] [url=http://aldactonemedicaid.doctor/]aldactone for acne[/url] [url=http://amoxil18.live/]amoxil 500[/url] [url=http://toprolxlmedicaid.doctor/]toprol xl[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 57. walgreens pharmacy times tac dung levitra generic cialis acheter kamagra en thailande dosage of tadalafil 20mg [url=https://forumdemulheres.com/]cheap cialis[/url] national pharmacy tech test

     Odpowiedz
  0
  0
 58. wh0cd516719 [url=http://kamagra365.press/]kamagra[/url] [url=http://tretinoin18.live/]tretinoin cream[/url] [url=http://metformin247.video/]metformin[/url] [url=http://indocin365.video/]indocin 50 mg[/url] [url=http://vardenafil18.live/]purchase vardenafil[/url] [url=http://lisinopril247.video/]lisinopril[/url] [url=http://avana2018.fun/]avana[/url] [url=http://celexa2018.press/]celexa[/url] [url=http://albenza18.live/]albenza[/url] [url=http://motrinmedicaid.doctor/]motrin pm[/url] [url=http://tricor18.world/]generic for tricor 145 mg[/url] [url=http://avodart2018.host/]avodart[/url] [url=http://hydrochlorothiazide.video/]buy hydrochlorothiazide online[/url] [url=http://citalopram2018.host/]citalopram for anxiety and stress[/url] [url=http://mobic247.video/]buy mobic online[/url] [url=http://avodart18.live/]generic for avodart 0.5 mg[/url] [url=http://cymbalta18.world/]cost of cymbalta[/url] [url=http://albendazole18.world/]albendazole[/url] [url=http://hydrochlorothiazide2018.fun/]hctz no prescription[/url] [url=http://doxycycline365.video/]doxycycline[/url] [url=http://erythromycinmedicaid.doctor/]erythromycin[/url] [url=http://lipitor247.video/]lipitor[/url] [url=http://atenololmedicaid.doctor/]atenolol[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 59. walgreen cialis prices without insurance
  cialis 5mg
  diosmina hesperidina generico de cialis
  [URL=http://cialis-nice.com#cialis+savings+card ]cialis coupon[/URL]

     Odpowiedz
  0
  0
 60. a cosa serve il medicinale levitra long term use levitra generic viagra köpa kamagra lagligt levitra blogspot [url=https://www.purseinstock.com/]viagra[/url] tadalafil double dose

     Odpowiedz
  0
  0
 61. comprare cialis generico online dating
  cialis cost
  acquistare cialis generico online poker
  [URL=http://cialis-nice.com#cheap+tadalafil+online ]buy cheap cialis online[/URL]

     Odpowiedz
  0
  0
 62. derma smoothe body oil generic cialis
  20 mg cialis
  ana e os 7 generico de cialis
  [URL=http://cialis-nice.com#interactions+for+cialis ]cialis super active online mail-order pharmacies[/URL]

     Odpowiedz
  0
  0
 63. where to buy generic cialis cheap
  cialis online
  over the counter cialis walgreens price
  [URL=http://cialis-nice.com#cialis+without+a+doctor's+prescription ]tadalafil generic cialis 20mg[/URL]

     Odpowiedz
  0
  0