Oscar dla służącej


poniedziałek 23/02/2015

Rok 1940, wojna w Europie, niemiecki i amerykański rasizm w fazach triumfu. Ale tak jak Hitler – nieco wcześniej, w 1936 – dekorował medalem olimpijskim afroamerykańskiego biegacza Jessiego Owensa, tak hollywoodzka Akademia Filmowa pierwszy raz postanowiła nagrodzić czarną aktorkę. Równo 75 lat temu Hattie McDaniel dostała więc oskara – za drugoplanową rolę służącej w Przeminęło z wiatrem.

Luksusowy hotel, w którym wręczano wtedy nagrody był zakazany dla czarnych. Wyjątkowa sytuacja sprawiła, że po długich negocjacjach załatwiono aktorce wejście na ceremonię, tyle, że nie mogła siedzieć przy stole z innymi aktorami filmu, Vivien Leigh i Clarkiem Gable. Posadzono ją przy małym stoliku na końcu sali, przy wyjściu. Był to i tak przejaw niezwykłej wielkoduszności, bo czarni aktorzy Przeminęło z wiatrem nie mogli uczestniczyć w uroczystej premierze filmu. Ta wielkoduszność wynikała zresztą ze szczerego podziwu dla Hitlera (człowieka roku magazynu Time w 1938). Gdyby nie afiszował przychylności dla Owensa, Hattie nie miałaby nawet stolika.

Hattie McDaniel co najmniej 74 razy grała role służących. Stała się tak charakterystyczna, że organizacje przeciwne segregacji oskarżały ją o utrwalanie stereotypów rasowych. Hattie odpowiadała „Wolę grać służącą, niż nią być”.


Moje najnowsze wpisy

 

Trump, Obama i widzenie członka

czwartek 10/11/2016

Trump wygrał. Nie mogę pozbyć się skojarzenia z pytaniem, zawartym w pracy Petera Fussa, wystawionej we Wrocławiu w 2008 r. Oto padła odpowiedź. To Trump…


Sekrety dżungli, czyli historia plastiku i NATO

niedziela 30/10/2016

Dlaczego siedzenia w autobusach pokryto grubym plastikiem, na czas podróży migrantów z likwidowanej „dżungli” w Calais? Zdjęcia pasażerów na tych plastikach wywołały pewną konsternację, nawet…


Dabiq nr 15. Pozdrowienia z Państwa Islamskiego

wtorek 02/08/2016

Jest nowy numer Dabiqa. Oficjalny periodyk Państwa Islamskiego (PI), z hasłem „Break the cross!” na okładce, bierze na celownik chrześcijan („krzyżowców”). Atakuje papieża Franciszka. Zdarzyło…


Państwo Islamskie – feminizm i pokój

poniedziałek 30/11/2015

Wyszedł właśnie 12, świąteczny można powiedzieć, numer oficjalnego organu prasowego Państwa Islamskiego, Dabiq. Kredowy papier, nienaganny lojałt, wersje elektroniczne. Dabiq to w rzeczywistości wioska niedaleko…


Francuzi na Bliskim Wschodzie, czyli która armia jest najmniejsza?

czwartek 19/11/2015

Paru moich znajomych zainteresowało to, co mówiłem w radio po zamachach w Paryżu, więc rozwinę tu odrobinę ten temat, żeby było jasne. Francuzi walczą w…


Komunikat Państwa Islamskiego

sobota 14/11/2015

Oto tłumaczenie dzisiejszego oficjalnego komunikatu PI w sprawie paryskich zamachów. Dowiadujemy się ostatnio często (rosyjski samolot, zamachy w Ankarze i w Bejrucie), że PI do…


Al-Fatiha, czyli żegnaj Ojcze nasz?

sobota 03/10/2015

„To jak my teraz będziemy się modlić?” – zapytała ni to mnie, ni to siebie, starsza pani siedząca przy kasie w moim osiedlowym supermarkecie. Patrzyła…


Zabijanie w Biblii i Koranie

poniedziałek 23/03/2015

Przyprowadźcie tutaj moich wrogów, którzy nie chcieli, abym nad nimi panował, i pozabijajcie ich w mojej obecności. Jezus Chrystus (Łk 19, 27) We wszystkich pismach…


Dziesięciu Murzynków Al-Kaidy

środa 18/02/2015

Napad na kopenhaską imprezę z udziałem szwedzkiego artysty-rysownika Larsa Vilksa, który przedstawia Mahometa jako psa, znowu kieruje uwagę na problem niejednoznaczności dowcipu w ujęciu Al-Kaidy.…


Houellebecq: Islam jako ratunek

środa 04/02/2015

Kiedy rozmawiająca z bohaterem 20-latka w mini „rozchyla lekko białe uda”, jesteśmy od razu w świecie Houellebecqa. Oto nasz stary znajomy, to wręcz uspokajające. Jego…