Hejke kontra Kukiz: strzykanie jadem zamiast rozmowy


wtorek 25/08/2015
32

Zachowanie Pawła Kukiza w rozmowie z Katarzyną Gójską-Hejke to przykład jak nie należy dawać się wyprowadzić z równowagi nieprzychylnemu dziennikarzowi. Takiemu, który będzie przerywać, wybijać z rytmu i wbijać szpile. Hołduję innemu stylowi i nie znoszę mentorskiego tonu podczas rozmowy w studiu. Ale niestety zbójeckim prawem dziennikarza jest „przypiekanie” rozmówcy.

Początek rozmowy nie zapowiadał niczego groźnego, kryzys zaczął się w momencie, gdy prowadząca zapytała o finansowanie partii politycznych – choć początek tej wymiany zdań był jeszcze całkiem merytoryczny. Później Hejke zaperzyła się (trudno powiedzieć z jakiego powodu, chyba za przytyk Kukiza na temat SKOKów), Kukiz podobnie – i wio! Wymiana ciosów zeszła na byłych esbeków, z których jeden doradzał jakoby Prawu i Sprawiedliwości (strzał Kukiza) a drugi (riposta Hejke) miał przyjaźnić się z muzykiem. Ich nazwiska nic widzom nie mówiły, ale zarówno prowadząca, jak i gość uznali, że będą się o nich spierać z zajadłością godną lepszej sprawy. Zapalnikiem prawdziwej awantury okazała się zaś kwestia ukraińska i, szerzej, polityka międzynarodowa. Przyznajmy: tu Kukiz poległ całkowicie. Jego uwagi o konieczności nieprowokowania Rosji dowiodły braku rozeznania w obecnej sytuacji i niezdolności wyjścia poza kilka pseudo-narodowych sloganów. Natomiast Hejke w zasadzie nie pozwalała już swojemu rozmówcy rozwinąć żadnej myśli, w dodatku posłużyła się manipulacją, twierdząc, że „nie słyszała” jakoby prezydent Andrzej Duda chciał (jak stwierdził Kukiz) „wejść w arbitraż rosyjsko-ukraiński”. To już był szczyt jej możliwości: może sformowanie nie było najszczęśliwsze, ale przecież wiadomo o co Kukizowi chodziło. Duda wielokrotnie podkreślał potrzebę rozszerzenia formatu normandzkiego o państwa sąsiadujące z Ukrainą, w tym o Polskę. Przy odrobinie dobrej woli można było dać Kukizowi odnieść się do tej sprawy. Zamiast tego mieliśmy strzykanie jadem. Czekałem tylko, aż z ust prowadzącej wysunie się rozdwojony język. Po ludzku nie dziwię się Kukizowi, że nie zdzierżył i odpiął mikrofon mówiąc, że „nie chce tego programu” i nie zgadza się na jego emisję.

Jednak przychodząc do telewizji – jakiejkolwiek – polityk przyjmuje pewne reguły. Musi wiedzieć, że nie będzie miło. Paweł Kukiz nie może liczyć na żadną taryfę ulgową. A wydaje się, że chciałby, by media – te nieprzychylne jego ruchowi politycznemu – traktowały go jakoś inaczej niż innych nielubianych polityków. Tak nie będzie.

Do Hejke mógł nie przychodzić – skoro woli Monikę Olejnik. Natomiast jeżeli dodatkowo na odchodnym obraził dziennikarkę Telewizji Republika (kamera tego nie zarejestrowała), to tylko sobie wystawił świadectwo. Marne świadectwo.

Rozmowy „na kontrze” są najciekawsze. Wtedy widz może naprawdę czegoś się dowiedzieć, poznać wagę argumentów. Przychodzenie tylko do zaprzyjaźnionych stacji nie ma sensu i jest, patrząc czysto telewizyjnie, nieciekawe. Politycy boją się wrogich mediów, bo nie chcą, by potraktowano ich jak Hejke, która „zbuciorowała” Kukiza. Ale umiejętność zachowania się w takiej sytuacji to możliwość pokazania prawdziwiej klasy. Nie każdy sprosta…

 

 

 

 

 


Komentarze 32 Dodaj komentarz

 
 1. Swoja droga czym innym jest „przypiekanie” rozmowcy a czym innym chamowate wcinanie sie w kazde zdanie, myslalem ze tv republika bedzie rzetelna, ale po rachoniach, gmyzach i teraz tej divie widze ze niczym sie nie roznia od tvn, ja na to widze tylko jedno rozwiazanie, wyjechac z tego grajdołu zanim rosyjskie czołgi przekroczą Bug……

     Odpowiedz
  10
  9
  • Nie płacz, kiedy odjadę
   Sercem będę przy tobie
   Nie płacz, kiedy odjadę
   Zostawię ci te melodię

   La lalalaaa

      Odpowiedz
   5
   9
 2. Hejke byla spokojna, analityczna i grzeczna. Kukiz faktycznie zapomnial wyciagnac slome z trampek. Wstyd,ze taki ktos byl kandydatem na prezydenta mojego kraju!

     Odpowiedz
  7
  15
 3. Dziwne jest to,że Kukiz w krótkim, czasie dał się zrobić na szaro przez przedstawicielkę klasyki „dziennikarstwa” R.P. :D
  Tak przy okazji , wyłącznie w mediach Rzeczpospolitej „dziennikarze” totalnie mają w tylnej części swojego cielska , odpowiedź interlokutora ! Rodzimy „naturszczyk dziennikarski” JADZIE Z „pytaniami” ,a nóż PRZECIWNIK się w….zdenerwuje ;)
  No cóż rodzime media,niemal w całości,to jeden wielki ściek prostactwa, arogancji i …no właśnie kiedy media R.P. zdechły ?
  Około 25 lat temu , gdy NADEJSZŁA „wolność” :D

     Odpowiedz
  6
  2
 4. Bardzo obiektywna ocena.
  Sposób w jaki pani Katarzyna Hejke prowadziła rozmowę wyprowadziłby niejednego z równowagi, cóż dopiero mówić o emocjonalnym i uczciwym Kukizie, który wyrachowaniem i gierkami brzydzi się. Niewątpliwie jest to jego słaba strona – jako polityka, ale jego elektorat wie, że Kukiz jest sobą, nie ma drugiej twarzy i można mu wierzyć na słowo. Są to cechy unikalne u polityków.

     Odpowiedz
  5
  1
 5. Tymczasem ta sama dziennikarka, prowadząc wywiad z Dudą (jest dostępny na kanale TVR na YT) wchodziła prezydentowi w d.. bez mydła, łasiła isę do niego i zachwalała rzeczy, których jeszcze nie zrobił, a nawet nie zapowiedział, że zrobi.

     Odpowiedz
  2
  0
 6. Cóż… pani Hejke (nazwisko po jednym z dwóch, byłych mężów a obecnie w owocnym związku z redaktorem Rachoniem), bogatą ma przeszłość!!! Jak na moje prawicowe poglądy, to za wiele!!! Czy jak u Korwina-Mikke, konserwatyzm zaczyna się od pasa w górę?!

     Odpowiedz
  2
  0
 7. Bardzo mi zaimponował Paweł Kukiz. Kogo jeszcze stać by było na taki gest. A przecież te naiwne pytania mające na celu sprowokowanie go do zadeklarowania poparcia tej czczej pisowskiej gadaniny o rzekomej potrzebie zasadniczej zmiany kierunku polskiej polityki zagranicznej są szyte grubymi nićmi. Swoją pozornie antyrosyjską retoryką, powtarzaniem chwytliwych frazesów, PiS usiłuje ukryć przed narodem i światem prawdziwy sens lansowanego przez siebie rozumienia racji stanu. Jaki może być ten sens, skoro zapowiada się ochłodzenie relacji z Niemcami, naszym głównym partnerem w wymianie handlowej i głównym sponsorem funduszy rozwojowych z UE? A lansowanie średniowiecznych koncepcji jagiellońskich wzbudzających uzasadniony niepokój sąsiadów, że mogą stać się narzędziem realizacji mrzonek o hegemonii w Europie środkowo-wschodniej? A prowokowanie USA i NATO do zmiany doktryny równowagi w stosunkach z Rosją?

     Odpowiedz
  1
  0
 8. Oglądałem ten wywiad od A-Ż. Doszedłem do wniosku że Kukiz nie był przygotowany do takiej rozmowy a pod koniec zaplątał się we własne . wypowiedzi.Zdenerwowany wstał i wychodząc rzucił mięsem :”to qrwa PiS-owska.Kiepskie to jego zachowanie – za które powinien przeprosić.

     Odpowiedz
  1
  0
 9. Prosze raz jeszcze zobaczyć,i wysłuchać ten program-bez uprzedzenia.
  Mnie też b.irytuje wcinanie się w słowa rozmówcy-to jest specjalność pe-owskiej
  hołoty.Arcymistrzynią jest jak powszwchnie wiadomo, poubeckie ścierwo olejnik
  z domu ubecka.
  Za pare dni napisze paresłów ponownie.

  Z poważniem J.G.

     Odpowiedz
  0
  2
 10. No i chociażby na tym przykładzie widać, kto nie jest profesjonalistą, doświadczonym politykiem, a pcha się do władzy. Na co komu taki porywczy typ. Może czas przyjrzeć się bliżej posłom Zjednoczonej Lewicy. Program wyborczy, który nie powstał jedynie dla medialnego szumu, ale wyraźnej chęci zmiany, chociażby wyraźne przeciwdziałanie bezrobociu. Polecam poczytać słowa Dariusza Budyty, który kandydował będzie w wyborach parlamentarnych w Warszawie.

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Cinemas are now trendy on youtube…everytime u won’t find ur favorite movies for free….downlod Cinema HD apk for PC [url=https://cinemahdapkapp.com/cinema-apk-pc/]Cinema APK Latest on PC
  [/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 12. پلاسما جت دستگاهی است که در روش پلاسما تراپی بعنوان یکی از جدیدترین روش های جوانسازی پوست استفاده می شود. امروزه در اکثر کلینیک های پزشکی و حتی مراکز غیر پزشکی، پلاسما جت بینی، پلاسما جت پلک، پلاسما جت شکم و ترک های پوستی انجام می شود. برای پی بردن به اهمیت این روش، کافی است به این فکر کنید که قبلا برای رفع افتادگی پلک لازم بود زیر تیغ جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بروید. اما امروزه می توان با این روش غیر جراحی به راحتی، افتادگی پلک را برطرف نمود.

     Odpowiedz
  0
  0
 13. سئو که این روزها بحث آن داغ داغ است، یکی از بحث های اصلی و زیرمجموعه های اصلی دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود، اما واقعا سئو چیست؟ آیا سئو نیاز به یک فرد به عنوان متخصص سئو دارد؟ متخصص سئو چیست و یا کیست؟ چگونه باید متخصص سئو شویم؟ تفاوت های اصلی متخصص سئو و یک مشاور سئو چیست؟ اگر شما هم سوالات مشابهی در مورد متخصص سئو سایت دارید، کافی است که امروز با من همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات خوب و کاربردی به شما بدهم.

     Odpowiedz
  0
  0
 14. هایفوتراپی با استفاده از امواج فراصوتِ متمرکز شدهِ شدید نتایج جوانسازی بسیار عالی را برای شما می تواند فراهم کند. این روش غیرتهاجمی موجب تحریک تولید کلاژن و لیفت پوست صورت و گردن می شود. اگر نگران پوست شل و افتاده صورت بخصوص اطراف فک خود هستید، روش هایفو می تواند برای شما معجزه کند.

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


cztery + 9 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Żyto zostawmy Kiszczakowi

środa 19/08/2015
16

Polmos Bielsko-Biała odciął się od „renomowanej” firmy reklamowej z Torunia o niezwykle kreatywnej nazwie Project Sp. z o. o., która obsługiwała fanpejdża Extra Żytniej. Niebawem…


Szklana wieża

wtorek 11/08/2015
26

Wideo w internecie to prawdziwy fetysz współczesnych mediów. Producenci i wydawcy próbują wymyślić koło od nowa i znaleźć swój patent na telewizję 2.0. Wiadomo, że…


Dość tego!

sobota 31/01/2015
84

Antynagroda "hieny roku" dla Wojciecha Czuchnowskiego z "Gazety Wyborczej" bardzo mnie zdziwiła - gdyż był on jednym z tych, którzy wyrazili swoją solidarność ze mną…


Przykre nieporozumienie?

piątek 19/12/2014
15

Dziś sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się sprawą zatrzymania mnie i Tomasza Gzella, fotoreportera PAP, w nocy z 20 na 21 listopada. Od wydarzeń…


Dziesięć polskich filmów wszech czasów

sobota 18/05/2013
48

Trwa FILMFEST PL i głosowanie publiczności na najlepszy polski film wszech czasów. Więcej na Stopklatce - zapraszam! Oto mój TOP TEN: 1. "Rękopis znaleziony w Saragossie"…


Planete+Doc: początek

piątek 10/05/2013
14

Na otwarciu jubileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu Planete+Doc organizator odpalił dwa fajerwerki: film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego „Sztuka znikania” oraz przedziwny muzyczno-filmowy remiks „Trains of…


„O film, panie ministrze, obrazili się wachmistrze...”

sobota 29/12/2012
11

„...o wiersz, panie generale, obrazili się kaprale; o artykuł w tygodniku – ordynansi, panie pułkowniku” – pisał w latach trzydziestych ubiegłego wieku Julian Tuwim i…


Haters gonna hate…

wtorek 13/11/2012
56

...w sprawie błędów i niedoróbek w „Misji Afganistan”. Parę słów od scenarzysty... Biorę na siebie całe niezadowolenie i zawód tych, którzy po serialu "Misja Afganistan"…