Wojna? Może. Tylko kogo z kim?


niedziela 16/09/2012
16

Wbrew tytułowi nie będzie o Bliskim Wschodzie, Afganistanie, Muzułmanach czy Żydach. Będzie krótko o telewizji. Mija właśnie drugi tydzień jesiennych ramówek w polskich stacjach. Czas żniw. Od tego co zrobią dzisiaj zależy ile zarobią na początek przyszłego roku.

Chyba najlepiej (także pod względem nowości) wypadł Polsat: nowy serial w czwartek, nowy program docu-soap w sobotę, do tego kilka starych, ale wciąż dobrze oglądanych  programów (piątkowe i niedzielne talent show, Kiepscy, ‚Trudne sprawy’ i ‚Dlaczego ja’, oraz najmocniej świecąca gwiazda polsatowskiej ramówki czyli coraz lepsza ‚Pierwsza miłość’). Największy problem stacja ma chyba z opustoszałym ‚Hotelem 52′, który w przyszłym sezonie zostanie przebudowany na ‚Kasyno’. I dobrze.

Wbrew pozorom niezbyt ciekawie zapowiada się przyszłość nowości TVN. ‚Lekarze’ wielkim hitem raczej nie będą, nowy program pani Gessler to karykatura oryginału (żeby nie było: jestem ostatnim, który miały cokolwiek przeciwko formatom zagranicznym), access prime time po przestawkach ‚Julii’ na miejsce ‚Ukrytej prawdy’ i na abarot skazany jest i tak na porażkę, a late prime time nie ma już tego poweru i świeżości sprzed kilku sezonów. Stacja trzyma się na ‚Faktach’. dwóch codziennych serialach w prime time i sobotnim talent show. No OK, Gessler przyciąga widzów, ale tylko do czasu. Da to wszystko TVN-owi pierwsze miejsce w targecie 4+ na koniec sezonu, ale w 16-49 nie mają szans. Wierzę jednak w doskonałe ingenuity Edwarda i sądzę, że jeśli tylko zarząd i jego księgowi (!) dadzą mu kasę, to na pewno coś wymyśli. Do tej pory udowadniał, że jeśli chodzi o programming i genialną ramówkę nie ma w Polsce sobie równych.

Są jeszcze dwa kanały telewizji publicznej. Jedynka po wiosennym rozregulowaniu access prime time stara się powrócić na pierwsze miejsce w tym pasmie w grupie 4+. Trudno powiedzieć czy się uda, ponieważ dwa docelowe programy wejdą do emisji dopiero za tydzień. Ale będzie bardzo ciężko. Jest jeszcze pasmo 19:30 (słabnące) oraz trzy pasma serialowe: czwartek z doskonale dającym sobie radę (mimo upływającego czasu) ‚Ojcem Mateuszem’ poganianym także będącą w doskonałej formie red. Jaworowicz (całe pasmo bije na głowę konkurencję w 4+), dobra sobota z ‚Komisarzem Aleksem’ i zaskakująco dobra niedziela z odsądzaną od czci i wiary (nomen omen) ‚Siłą wyższą’. Reszta ramówki leży i kwiczy, a tam aż prosi się o …. (o nie, takie rady to na telefon).

Największym problemem jest Dwójka, której… nie ma. Gdyby nie trzy seriale (M jak miłośc, Barwy Szczęścia i Na Dobre i Na Złe – w nowym paśmie) stacja spadłaby poniżej poziomu 10% udziału w rynku. ‚Paradoks’ z Bogusiem niestety nie działa i już się nie odrodzi. Show rozrywkowy Riinke’go w nowym pasmie w niedzielę nie daje rady, drugi show emitowany w piątek – także nie (choć wyniki być może podskoczą pod koniec roku), serial z Karolakiem po przenosinach zgubił się w ramówce (i chyba już znudził), a to co dzieje się w access prime time woła o pomstę do nieba. Kiedyś Dwójka miała doskonałe pasmo daytime w sobotę i niedzielę (Familiada, Złotopolscy, Szansa na sukces i Na dobre i na złe), które nie dawało żadnych szans konkurencji. Niestety poprzednie i obecne kierownictwo anteny rozwaliło ten mechanizm zostawiając biednego Strasburgera w środku nicości. Bez radykalnej zmiany TVP2 spadnie w rankingach z 4. na 5. miejsce, a stanie się to tym szybciej im szybciej będzie się upowszechniać naziemna telewizja cyfrowa. W jej zasięgu Dwójka coraz częściej przegrywa a to z Pulsem, a to z TVN7 czy TVP Info, a do skoku szykuje się TV4 i pozostali nadawcy z NTC. Po rozszerzeniu faktycznego zasięgu telewizji cyfrowej Dwójka będzie pierwszą ofiarą cyfryzacji w Polsce i stanie się to w ciągu najbliższego roku.

Jeszcze kilka lat temu 4 główne stacje posiadały 83-85% rynku telewizyjnego. Po pierwszych dwóch tygodniach nowego sezonu te udziały wynoszą jedynie 55%. Przy słabnącym rynku reklamy (wg. jednego z najlepszych w Polsce speca od reklamy czyli Jakuba Bierzyńskiego z OMD rynek ma usiąść w tym roku o 5-7%) i rosnącej konkurencji ze strony mniejszych stacji czterej główni gracze muszą pogodzić się z marginalizacją swojej roli oraz szukać innych dróg na generowanie przychodów.  Niech szukają. Ale moim zdaniem nie znajdą. Czasy udziałów w rynku na poziomie 20% za sezon bezpowrotnie minęły. W tym sezonie sukcesem będzie dojście do 15-16% zarówno w 4+ jak i w 16-49, ale ten poziom zarezerwowany jest wyłącznie dla obu stacji komercyjnych. Jedynka dojdzie do 14% w 4+, Dwójka być może do 12-13%. Ale tylko w targecie 4+. W rozliczeniowym 16-49 nie przekroczą poziomu 12% i będzie to dla nich finansowa katastrofa.

Co dalej? Stacje tematyczne skazane są w Polsce na poziom ok. 1-1,2% SHR (dlaczego? to temat na osobny tekst), ale w związku z tym, że jest tych stacji dziesiątki suma ich wyników dojdzie (i przekroczy, ale jeszcze nie teraz) do 30-35%. Pozostałe 10-12% zajmą mniejsze stacje ogólnotematyczne: TV4, Puls, TVN7, Polsat2 oraz 2-3 stacje informatyczne – coraz słabszy TVN24 oraz coraz mocniejsze TVP Info i Polsat News (brawo zwłaszcza dla tej stacji, która w ostatnich dwóch sezonach wbiła się do pierwszej 15-ki stacji w Polsce).

No dobrze, a co z tą tytułową wojną? Cóż, ona już trwa. Jej wynik, zależny od 35 milionów palców na ‚czerwonym guziku’ pilotów telewizyjnych, jest warty prawie 4 mld złotych rocznie. Kto wygra? Stacje, którym uda się zoptymalizowanie ramówek i ogarnięcie kosztów. A na to największe szanse mają stacje spoza obecnej pierwszej czwórki. Muszą tylko odważyć się i wykonać krok we właściwym kierunku.


Komentarze 16 Dodaj komentarz

 
 1. Widać wielką sympatię pana redaktora do Polsatu i niechęć do TVNu. Czyżby stronniczość? Ogólna wzmianka o jesieni w Polsacie i wniosek: najlepsza oferta,a chwile później szczegółowe przykłady niepowodzeń TVN. Argumenty z nikąd (a raczej ich brak). W targecie 16-49 oczywistym liderem będzie TVN, która w pierwszym tygodniu aż o 1% wyprzedziła Polsat i w tym tygodniu też będzie na 1 miejscu.”Bez radykalnej zmiany TVP2 spadnie w rankingach z 4. na 5. miejsce…” – to traktuje jako ironie, bo w najbliższej przyszłości w czołówce nic się nie zmieni.”…‚Lekarze’ wielkim hitem raczej nie będą…” – ale Przyjaciółki będą mam rozumieć? Ogólnie tekst niezły choć momentami z merytoryką słabo.

     Odpowiedz
  3
  3
  • Drogi Lukas – co do wyników, patrz niżej. Co do sytuacji TVP2 – możemy tu i teraz się oficjalnie założyć, że do końca 2013, przy braku radykalnych zmian w programie, TVP2 straci swoje 4. miejsce. A miejsce w zasięgu telewizji cyfrowej starci jeszcze szybciej. Zakład?
   Co do sympatii: to w końcu blog, nieprawdaż? Ale OK, premiuję wysiłek Polsatu nad zrównoważeniem ramówki, co tej stacji coraz bardziej się udaje.
   Popatrz na ramówkę jako całość (i nie oceniajmy treści, lecz tylko wyniki): doskonale wejście w access prime time z Trudnymi sprawami i wykończenie go Pierwszą miłością (co daje stacji pozycję nr 1 w jej głównym targecie), rosnące Wydarzenia podgonione Kiepskimi. Do niedawna Polsat największy problem miał z ramówką czwartkową i znalazł na to sposób.
   A jeśli chodzi o ‚Przyjaciółki’ i ‚Lekarzy’: na razie wyniki obu seriali się mniej więcej równoważą (po 2 odcinkach), ale lepszy potencjał IMHO ma serial Polsatu.

      Odpowiedz
   4
   0
 2. Brak konkretów o ekonomii jesiennych ramowek. Być może tylko wtedy udałoby sie udowodnić, ze Polsat jest najlepszy. A tak powstaje wrażenie stronniczosci, ponieważ Polsat po prostu ma gorsze wyniki niż TVN w obydwu analizowanych grupach, a w 4+ przegrywa rownież z TVP1. O Dwójce rzeczywiście szkoda gadać

     Odpowiedz
  2
  1
  • To tylko dwa tygodnie, a PEŁNE podsumowanie można zrobić dopiero po ostatecznym starcie ramówki TVP1. Poczekajmy do końca września. Po dwóch tygodniach TVN jest lepszy w 4+, ale w 16-49 wyższy wynik (choć różnica duża nie jest) ma Polsat. Polsat przegrywa podobną różnicą z TVP1, ale w grupie 4+.

      Odpowiedz
   3
   1
 3. A czy Pan redaktor nie rozumie, że sęk w tym iż po 2 tygodniach w 16-49 lepszy jest TVN? Na Boga…

     Odpowiedz
  3
  0
  • Lukas, wyniki są takie (od 3 do 13 września):
   Stacja 4+ 16-49
   TVN 15.42% 16.25 %
   Polsat 14.18% 16.31 %
   Jak pisałem – w 4+ lepszy TVN, w 16-49 – Polsat.

   Więc ‚nie wyzywaj imienia Boga swego…’ :) )

      Odpowiedz
   3
   1
 4. Widzę pan redaktor zapomniał o 14 i 15 września :)
  To ja uzupełnie.
  Jacku, wyniki są takie dla grupy 16-49 (od 3 do 15 września):
  TVN – 16,48
  Polsat – 16,33

  Jeśli weźmiemy pod uwagę 1 i 2 września (bo wtedy ruszyła jesienna ramówka) to wyniki za okres 1-15 września wyglądają tak:
  TVN – 16,35
  Polsat – 15,73

  W takiej sytuacji jest dokładnie tak jak pisałem, czyli w obu grupach prowadzi TVN, choć przewaga duża nie jest. W takiej sytuacji nie rozumiem stwierdzenia, iż w 16-49 „TVN nie ma szans” 1-2 października przekonamy się Panie redaktorze kto miał racje :)

     Odpowiedz
  0
  0
 5. @Lukas – jak tylko będę miał wolną chwilę – odpowiem. Ale w ciemno idę o zakład w kwestii 16-49. Sprawdzimy na początku października kto wygrał.
  A teraz – też na szybko, bo gonię już własny ogon, link do artykułu, który ukazał się moment temu na stronie Rzepy, autorstwa wspomnianego przeze mnie szefa OMD. Jego konkluzja – całkiem udana.
  http://www.ekonomia24.pl/artykul/706258,933993-Zostawmy-telewizje-w-spokoju.html?p=3

  Edit:
  Faktycznie, bardzo mocny weekend TVN zarówno w 4+, jak i w 16-49. Ale propozycję zakładu na koniec września w kwestii 16-49 podtrzymuję :)

     Odpowiedz
  4
  1
  • Fan Polsatu? Bo nie zmieszałem tej stacji z błotem jak 90% uczestników różnych for internetowych?
   Fan Jedynki? Bo doceniłem wyniki seriali stacji?
   Fan TVN? Bo uznaję Edwarda Miszczaka za ‚miszcza’ ramówek i programmingu?
   Fan Dwójki? Bo opisałem dobre wyniki pasma weekendowego? (choć już nie istniejącego, a szkoda).
   Please! :)

      Odpowiedz
   1
   0
 6. Świetny artykuł. Zgadzam się prawie ze wszystkim. Tylko wydaje mi się, że te większe stacje będą miały około 20% a nie 12% po cyfryzacji.

     Odpowiedz
  2
  0
  • No cóż, obawiam się (i napisałem to w blogu), że już nigdy żadna stacja w Polsce nie osiągnie 20% udziału w rynku w targecie 4+ lub 16-49. W mniejszych grupach, bardziej ‚wyostrzonych’ – tak, ale w tych dwóch raczej nie. Cóż, pożyjemy – zobaczymy

      Odpowiedz
   1
   0
 7. Stwierdzam,iż autor tego tekstu jest fanem polsatu.

  A to dlaczego? Bo nie nazywa Polsatu ‚Polszmat’ i nie bije pokłonów przed TVN? Bardzo ciekawy tekst, czekam n nowe.

     Odpowiedz
  3
  0
 8. Panie Jacku, na pewno nie zgodzę się co do dobrej niedzieli w TVP1. „Siła wyższa” traci z tygodnia na tydzień. Początkowe zainteresowanie serialem twórców „Rancza” słabnie głównie przez kiepski scenariusz. W dzisiejszych czasach widzowie przyzwyczajeni szybkim tempem produkcji, nie znoszą produkcji tak powoli się rozkręcających. Dopiero w najbliższym – czwartym odcinku zaczyna się coś dziać i widać momenty śmieszne. Przez pierwsze 2 odcinki wiało nudą.
  Wszyscy gracze byli wyjątkowo zachowawczy w przygotowaniu jesiennych ramówek i dokładnie widać, że wszyscy patrzyli na koszty uważniej niż kiedykolwiek.
  Polsat przygotował tylko jedną liczącą się nowość – „Przyjaciółki” się obroniły i wyszedł całkiem niezły serial. „Lekarze” rażą w oczy TVNowskim schematem – miłość, intrygi, tylko główny wątek schodzi na plan dalszy. Ale i ten serial przyjemnie się ogląda.

  Podsumowując swój wywód: zgodzę się, że oferta Polsatu jest najatrakcyjniejsza (różnorodna dla wszystkich grup), ale obydwa kanały TVP są na rozdrożu i rozpaczliwie szukają sposobu na odzyskanie widzów. Te niebezpieczne zagrania niestety zrażają stałych-starych oglądających i jakoś nie przyciągają nowych. I nie sądzę, by „Galeria” jakoś w tym pomogła – raz nie chwyciła, to i tym razem się nie uda. A serial Łepkowskiej&Lampki jest jak dla mnie wielką zagadką.

     Odpowiedz
  1
  0
  • Prawdę mówiąc sam jestem ciekawy zachowania widowni ‚Siły wyższej’. Owszem spada, ale nie jakoś zastraszająco, ciągle dając Jedynce pierwsze miejsce w paśmie swojej emisji w 4+. W 16-49 nie jest już tak różowo, ale nie spodziewajmy się cudów, nawet po sile wyższej. Przepływ widowni serialu jest OK, nie ma spadków i gwałtownych odejść. Trochę namieszali konkurenci bawiąc się breakami reklamowymi (ale to ich prawo). Poczekajmy do końca miesiąca.

   Wczorajszy odcinek ‚Lekarzy’ zebrał bonus od Polsatu, który na poniedziałkowy megahit wybrał przeciętny shit (excuse my French), bo jak inaczej nazwać wynik tego filmu? Co do oceny samego serialu – zgadzam się z Pańską oceną i broń Boże nie potępiam go w czambuł. To – jak Pan napisał – typowy produkt TVN. Jeśli znajdzie wyznawców – zaskoczy. Na razie stacja na pewno nie ma się czego wstydzić.

   Jeśli natomiast chodzi o TVP, to tutaj IMHO sytuacja jest naprawdę poważna.
   Nie wiem czy zbudowany de novo access prime time TVP1 zaskoczy. Obecnie nie do pokonania tam jest Polsat – docu-soap i telenowela (a raczej ‚soap opera’ – trzymając się klasycznego podziału gatunków telewizyjnych). Doskonale wpasował się także Malanowski, a Wydarzenia rosną dzięki lead-in’owi ‚Pierwszej miłości’ (i także dobrej jakości samego programu). TVN tam przegrał (wyrazy współczucia dla Edwarda, ale to fighter i na pewno jesienią czymś nas zaskoczy), a Jedynka….? Nie chcę oceniać czegoś, czego nie widziałem, a na podstawie plotek i opinii z drugiej ręki niczego powiedzieć nie można, więc trzeba będzie poczekać jeszcze tydzień. W zasadzie już po 3-4 odcinkach będzie wiadomo, czy oba seriale znajdą swoją widownię. ‚Ramówkowo’ potencjał jest dobry, choć duet Ł&L będzie miał bardziej ‚pod górkę’. Mogą liczyć w zasadzie tylko na widownię szukającą czegoś dla siebie po ‚Klanie’, a tej nie jest zbyt dużo. Widzów Polsatu nie zdobędą, TVN…? Ciężko będzie – to swoisty ‚Amway’, wierni swojej stacji aż do bólu (albo ‚bulu’, jak kto woli).

   I na koniec ot, taka wyliczanka pokazująca, która stacja ile straciła/zyskała w pierwszych 17 dniach września 2012 w porównaniu do tego samego okresu 2011.
   Będą niespodzianki:
   Stacja—–Różnica AMR–Różnica SHR4+–Różnica SHR 16-49
   TVP1——–(-97,460)——(-2.13%)——-(-2.81%)
   TVP2——–(+2,822)——-(-0.24%)——-(-0.15%)
   Polsat——(+71)———-(-0.32%)——-(+0.14%)
   TVN———(-44,913)——(-1.18%)——-(-0.87%)
   Wniosek? Najbardziej stabilną stacją wśród dużych nadawców jest Polsat, a najbardziej niestabilne – Jedynka i … TVN.
   To tak ad vocem, że autor tego bloga jest ‚miłośnikiem Polsatu’ :)

      Odpowiedz
   2
   0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


− 4 = trzy

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Intuicja producenta

wtorek 25/09/2012
4

Któregoś lata, jakieś 9 czy 10 lat temu, podczas kolejnego pobytu we Włoszech włączyłem telewizor i na kanale RAI 1 obejrzałem kawałek jakiegoś serialu, w…