DRUGIE 5 (z 10) zasad tworzenia WARTOŚCI korporacyjnych


środa 20/03/2013
14

Zauważyłem zadziwiającą tendencję. Plakaty z WARTOŚCIAMI nie są rozmieszczane równomiernie w całych przedsiębiorstwach. Nie są też szczególnie widoczne w tych miejscach, gdzie pracują ludzie na co dzień tworzący WARTOŚCI dla klientów. Dostrzec je natomiast można szczególnie w okolicach działów HR i marketingu, a także przed gabinetem Prezesa…  Czas już chyba zatem na omówienie kolejnych pięciu zasad tworzenia WARTOŚCI korporacyjnych:

6. Jeśli WARTOŚCI na ścianie przed Recepcją nie generują WARTOŚCI dla klientów, lepiej je z tej ściany zdjąć. W pewnym sensie, to dla sukcesów biznesowych wielu firm nawet korzystnie jest, jeśli ich WARTOŚCI pozostaną wyłącznie pustymi sloganami wiszącymi na ścianach. Dlaczego? Bo jeśli faktycznie byłyby wdrożone, to bynajmniej nie przełożyłoby się to na sukces rynkowy danego przedsiębiorstwa, lecz doprowadziły do rynkowej katastrofy… Wiele organizacji formułuje WARTOŚCI z intencją raczej ułatwienia, czy usprawnienia sobie samym życia. Np. pewna firma sprzedająca telewizję przez kabel chwali się INNOWACYJNOŚCIĄ i wypuszcza coraz to bardziej wielofunkcyjne, a przez to skomplikowane dekodery. Okazało się jednak, że wraz ze wzrostem możliwości i innowacyjności dekodera, spadał poziom satysfakcji klientów… Dlaczego? Bo im bardziej skomplikowane urządzenie, tym więcej przysparza kłopotów użytkownikom i generuje gorsze doświadczenia. WARTOŚCI korporacyjne mają więc przede wszystkim służyć generowaniu i dostarczaniu WARTOŚCI KLIENTOM! Dlaczego im? Bo to oni płacą za wszystko w firmie! I dlatego budując spójność firmy, a także przełamując silosowość struktur organizacyjnych, kierować się należy zdolnością do generowania WARTOŚCI klientom. A zatem nie tyle chodzi o formułowanie WARTOŚCI, co o GENERATORY Wartości.

7. Formułowanie WARTOŚCI powinno wynikać ze strategii przedsiębiorstwa, a nie widzi-mi-się któregoś z działów. Sęk w tym, że strategia wielu firm pozostawia wiele do życzenia… Wielokrotnie trafiałem na sytuacje, w których topowi menedżerowie danej firmy, pytani o strategię ich przedsiębiorstw odpowiadali zgoła co innego, czasem wskazując jako wiodące, zupełnie sprzeczne ze sobą kierunki, czy sposoby realizacji celów ich przedsiębiorstwa. Nie ma więc żadnych szans, żeby WARTOŚCI tych firm wspierały ich strategię… Zatem pamiętajmy, najpierw strategia, potem WARTOŚCI. A co przed strategią? Klient! Tak jak rzeka płynie w dół, a nie w górę, tak klienci wyznaczają, wskazują, czy wręcz kreują sukces przedsiębiorstwa. Budując osiedle i projektując nań ścieżki, dużo lepiej jest najpierw zobaczyć, którędy najczęściej przemieszczają się mieszkańcy, a potem dopiero siać trawę wszędzie indziej, kładąc chodnik na wydeptanych ścieżkach. Wiele przedsiębiorstw zaś, sieje marketingowy trawnik gdzie popadnie i gdzie go ładniej widać, a chodniki układa tam, gdzie jest im wygodniej. Potem zaś zajmuje się inwestowaniem w płotki, wielokrotne sianie trawy w wydeptanych miejscach i tabliczki z napisami „Chroń zieleń”, czy innymi, typu „Zieleń to nasza wspólna WARTOŚĆ”…

8. Głęboka wiara, że już samo sformułowanie i ogłoszenie WARTOŚCI wystarczy do tego, by firma nimi żyła jest kompletnym nieporozumieniem. Plakat, road-show, wielki Kick-off z występującym znanym „psychologiem biznesu”, czy innym „guru zarządzania” to doskonała okazja do zmarnowania pieniędzy korporacyjnych (patrz choćby wielkie halo jakie TP zrobiła wokół WARTOŚCI „BLISKO” przy jednoczesnej klapie całego projektu „Błękitnej linii”). A można przecież zaoferować klientom rozsądne ceny, pożądane doświadczenia, czy efekt uczciwie działającego R&D. W zrozumienie i przyswojenie WARTOŚCI trzeba zainwestować inaczej. Pokrótce: po ich sformułowaniu i zdefiniowaniu, należy opisać je w postaci obietnicy marki, zaprojektować wokół nich doświadczenia klientów we wszystkich punktach styku, zaprojektować procesy, w ramach których pracownicy wszystkich działów podejmują działania mające dostarczyć klientom wartości, wyszkolić pracowników i na koniec monitorować ich zachowania i efekty ich pracy. Więcej na ten temat piszę w artykule „Projektowanie doświadczeń klientów”, opublikowanym przez Harvard Business Review.

9. Największy wpływ na to, czy WARTOŚCI są realizowane przez daną osobę, czy też nie, ma bezpośredni przełożony pracownika. Czy nam się podoba czy nie, to bezpośredni przełożony, a nie HR, marketing, czy nawet klient ma bezpośredni wpływ na działania podejmowane przez pracowników. Dlatego też, przy wdrażaniu WARTOŚCI, tak ogromne znaczenia ma leadership. Planując procesy mające doprowadzić do codziennego kierowania się przez załogę określonymi WARTOŚCIAMI, warto zrobić to na zasadzie tzw. branded trainingu, czyli najpierw nauczyć kierowników i menedżerów czym są WARTOŚCI i jakie działania i zachowania należy w ramach nich podejmować. W kolejnym kroku zaś, nauczyć samych kierowników prowadzenia warsztatów i szkoleń w tym temacie dla swoich własnych podwładnych, pokazując takim działaniem, że temat jest ważny i WARTOŚCIOWY. Tymczasem większość firm robi co innego – dla pracowników szeregowych zatrudnia firmy szkoleniowe. A one z ochotą realizują szkolenia standardowe, powtarzalne i często dofinansowane z Unii (tanio, ale uczestników trzeba brać z łapanki), osiągając efekt standardowy, powtarzalny i powodujący, że ich zleceniodawcy niczym nie wyróżniają się na rynku.

10. Ile (literalnie w sztukach) WARTOŚCI powinna mieć dana firma? Tyle ile trzeba! I nie więcej niż 6… „Tyle ile trzeba” oznacza, że powinny one odzwierciedlić wszystkie, najważniejsze oczekiwania klientów tak, aby firma mogła je dostarczyć. „Nie więcej niż 6″ bierze się stąd, że przeciętny człowiek jest w stanie łatwo zapamiętać co najwyżej 6 określonych elementów danego procesu, czy ciągu wyrazów. Przy większej ilości, potrzebujemy się już zastanowić. Tymczasem przy wdrażaniu WARTOŚCI nie ma nad czym deliberować, ani nad czym się zastanawiać. Celem powinno być to, że każdy pracownik, obudzony w środku nocy i zapytany o WARTOŚCI swojej firmy, potrafi je natychmiast, bez problemów i ze zrozumieniem wymienić. A także to, że dokładnie wie jak ma się zachować realizując każdą z WARTOŚCI oraz jak będzie monitorowany i rozliczany z tych zachowań.

Czy WARTO jest więc ponosić aż taki wysiłek, żeby projektować i wdrażać WARTOŚCI? Odpowiedź na TAK, lub NIE zależy wyłącznie od siły nacisku konkurencji – jak naciska, to GENERATORY WARTOŚCI są doskonałym sposobem na zbudowanie spójności firmy wokół tego za co klienci chcą płacić. Jeśli konkurencja nie naciska, bo jest zbyt słaba, to nikt nie zrozumie po co wysiłek we wdrażanie WARTOŚCI i dlaczego są ważne…

P.S. Dla zainteresowanych podaję link do mojego artykułu (zbeletryzowana wersja konkretnej historii) opublikowanego w Eurologistics, zatytułowanego „GRA O LOJALNOŚĆ. Jak zarządzać doświadczeniami klientów”, w którym opisuję jak odnieść sukces rynkowy dzięki skutecznemu wykorzystaniu WARTOŚCI.

 

 

 


Komentarze 14 Dodaj komentarz

 
 1. [url=http://www.hilal-media.de/337-pliage-de-serviette.php]Pliage De Serviette[/url]
  You will discover a big assortment of natural herbs that may help you take your stress levels human hormones in to a appropriate stability. Tulsi, rhodiola, and ginseng have been shown to assist with all the signs and symptoms of despression symptoms and nervousness. Talk with the experts with the health food items retailer or analysis online for the very best herbal plants to fight anxiety.

  [img]https://www.altgold-ankauf-mannheim.de/images/newaltgcon/7118-converse-chucks-low-schwarz-günstig.jpg[/img]

  Avoid getting long bathing or baths for those who have hemorrhoids. When normal water is in contact with your skin layer for a long period, it can be a little more inflammed, which can worsen your condition. Adhere to five to ten second bathing if you want to feel safe throughout the day.

  [img]https://www.papermuhn.de/images/pape2/4216-armani-gürtel-frauen.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 2. [url=http://www.canadian-poker.ca/nike-running-shoes-clearance-769.php]Nike Running Shoes Clearance[/url]
  Make sure you’re training by instance. Your son or daughter is much more apt to discover actions once you exhibit these behaviors. It’s been shown that kids find out by resembling these around them. Therefore if you’re telling your young ones never to yell in your house and you’re doing the work, they’re more prone to adhere to the things you do than what you say.

  [img]https://www.taverna.nu/imagess/tav2/756-buy-new-balance-minimus-ireland.jpg[/img]

  Get as concerned as you can with the students on campus with certain companies in the school. This is essential as you do not want to be marked like a social outcast with nothing to do in the daytime. This can help you to produce friends and seem like a part of the university or college.

  [img]https://www.sneakers-online.nu/imagess/sne2/11742-timberland-shoes-women.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 3. [url=http://www.mhcreativemedia.co.uk/palladium-shoes-women-486.htm]Palladium Shoes Women[/url]
  Hear what your dog is wanting to inform you. These are extremely clever wildlife plus they learn more than you believe they do. If he is behaving within an not comfortable manner when drawing near other creatures, tend not to try to make him connect with them. You will discover a pretty good possibility that difficulties will arise.

  [img]https://www.eatonsthejewellers.co.uk/images/eat2/19372-jordan-eclipse-blue-lagoon.jpg[/img]

  Simply being unemployed is not really an enjoyable sensing. The experience of uselessness and getting on the verge of a bankruptcy proceeding is surely an extremely demanding condition for someone to truly feel. Keep your suggestions you have just go through at heart, and you can property the work you may have been seeking. Keep in mind: don’t surrender!The Way To Deciding on Your Life Insurance

  [img]https://www.hitamerica.co.uk/images/hit2/29743-ray-ban-cats-5000-black.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 4. [url=http://www.blackplaguegames.com/wp-includes/theme-compat/content.php?page_id=Viagra-Für-Die-Frau-Orf-Viagra-25mg-Preis-Viagra-Frau-Kaufen-92.html]Viagra Für Die Frau Orf[/url]
  It will save you funds on your car insurance in case you are in the position to fall accidents coverage. You could take into account accomplishing this should your automobile pays off and if you have sufficient in savings to protect the car’s replacing expense. Value of older vehicles drops considerably, and when you’re prepared to take on some out-of-budget threat, you can save on your own rates.
  [url=http://www.skolaplivanja.com/file/main.asp?sss=30-Cialis-Apothekenpreis-Cialis-Kaufen-Auf-Rechnung-Generika-Cialis-40-Mg/]Cialis Apothekenpreis[/url]
  Exactlty what can you afford to pay for? You will need to understand just how much money you have on a monthly basis not only to pay money for the auto lease, and also insurance, certification costs, petrol, and fixes. Every thing should be taken care of each and every month otherwise you’ll need to decrease the amount you ought to spend on the car by itself.
  [url=http://www.napabvi.com/banner/images/slide.php?gt=39/]Cialis Bestellen Ohne Rezept[/url]
  If you are planning on developing a child, make an effort to set-aside an area near the learn bed room to secure your little one. This is very important as you may not wish to have just to walk a considerable ways to get to your infant during the evening when she or he is crying.
  [url=http://www.npfco.net/director/gilue.php?q=Kamagra-Gel-Oral-Buy-Kamagra-Uk-Online-Cheap-Kamagra-50]Kamagra Gel Oral[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 5. [url=http://www.electroguardusa.com/images/footer.asp?p=17-Kamagra-For-Sale-Kamagra-Oral-Jelly-Dublin-Kamagra-Review/]Kamagra For Sale[/url]
  Have a regular having plan. Test out your body to learn what consuming pattern works for you, and set up up a unique plan close to those occasions. If you discover your self feeling hungry at the same time when you are not appointed to eat, have a light nutritious snack to hold yourself energetic and also on schedule.
  [url=http://www.pafootballacademy.com/pictures/offense/offen.php?e=Cialis-Pills-Nz-Cheap-Cialis-For-Sale-Cheap-Cialis-Uk-51.html]Cialis Pills Nz[/url]
  Nicely, you’ve made the decision to get involved with attractiveness. Fairly exciting, eh? Properly, apart from the reality that there are plenty of techniques and merchandise you have no idea how to start. Don’t get worried due to the fact beauty tips are right here! Allow me to share some tips that can help you to enable you to produce a profitable beauty regimen.
  [url=http://www.belle-yeh.com.tw/images/cover.php?d=73]Generic Cialis[/url]
  Put safety measures to your personal computer as a way to guard your youngster when he is on-line. The Web can be a interconnection to the world, along with your youngster Will likely be in contact with improper content material if no safety measures have been in position. Filtration systems that only let gain access to secure internet sites are absolutely needed once your little one is browsing the web.
  [url=http://dcsce.su.edu.sa/css/client.asp?y=63-Preço-Levitra-Generico-Comprar-Levitra-Generico-No-Brasil-Comprar-Levitra-Online/]Preço Levitra Generico[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 6. [url=http://www.ozcelikvinc.com.tr/images/back.php?as=35-Lovegra-Pills-Buy-Sildenafil-Ireland-Lovegra-Opinie.html]Lovegra Pills[/url]
  An excellent fx trading tip is to trip a win so long as you can, as well as cut your loss earlier. If you are making money from your trade, it’s advisable to journey it until the market place changes. On the other hand, if you notice losses, you’ll desire to rapidly grab.
  [url=http://www.intanibase.com/css/care.php?shortID=95-Cialis-Pills-Australia]Cialis-Sydney-Australia[/url]
  The most important thing to accomplish to keep your property owner’s premiums very low plus your insurance coverage constant would be to pay your debts punctually! In reality, having to pay your entire bills punctually can keep your costs lower as your credit ranking affects the speed you spend, so in no way permit any charges pass you by!
  [url=http://www.gritsthemusical.com/engine/images/border.php?rt=Viagra-Uk-Cheap]Viagra-100mg[/url]
  When you are functioning outside, it is actually present with want to listen to songs to aid successfully pass some time. Even though this is a great method to create your job more enjoyable, pay attention to your music via audio speakers, not headphones. You have to be in a position to pick up sounds which are most likely harmful it’s also clever not to use dangling cords when you’re working together with resources.
  [url=http://www.scenicjourneys.com/lib/client.asp?ID=121-Viagra-Für-Frauen-Nebenwirkungen-Lovegra-100-Original-Viagra/]Viagra Für Frauen Nebenwirkungen[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 7. [url=http://www.kincaidoutlets.com/images/bateleur.php?o=18-Lovegra-Günstig-Kaufen]Viagra-Frau-Flüssig[/url]
  Question your veterinarian how to locate pet insurance. These folks will be the most informed about the insurance plan procedure, and will quickly assist you in finding a respected and honest firm to take care of your dog. Even the receptionist must be able to suggest someone, while they generally help with the financial procedure.
  [url=http://www.scpalfootball.com/Scripts/jqulity.php?m=Cialis-Senza-Ricetta-Annunci-Cialis-Milano-Generico-Cialis-Forum-134]Cialis Senza Ricetta[/url]
  Returning or low-conventional individuals can be eligible for a scholarships and grants. If you are an old student, talk to your advisor. Universites and colleges have numerous scholarship opportunities that is often applied for employing a one software. You might have to wait around for your 2nd season to use, however it is worthy of looking at.
  [url=http://www.ladatek.com/images/cache.php?io=12-Can-You-Buy-Viagra-Online-Ireland-Buy-Viagra-Online-Ireland-Pfizer-Viagra-Online-Ireland]Can You Buy Viagra Online Ireland[/url]
  In case you have place, consider putting in a raised your bed inside your back garden. A raised your bed inhibits soil compaction from people moving around the soil. Elevated beds also provide greater discharge for your personal plants, enabling beginnings to breathe in far better. An additional advantage is you can manage the soil top quality greater in the elevated bed furniture.
  [url=http://www.sauconvalley.info/images/media.php?h=Kamagra-Gel-Pharmacie,Acheter-Kamagra-En-Belgique,Acheter-Kamagra-Paris-77/]Kamagra Gel Pharmacie[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 8. [url=http://www.pastlives.dk/danmark-converse-264.php]Danmark Converse[/url]

  [img]https://www.vellingehf.nu/imagess/vel2/10382-supra-naisten-kengät.jpg[/img]

  [img]https://www.phj-glas-klima.dk/images/phj2/1842-nike-blazer-35.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 9. [url=http://www.es-sakh.su/images/sheall.php?y=28/]Cialis 20 Mg Online[/url]
  When you are hurting consider switching heat and frosty. You should use cold and hot packs for example. When the popular features ceases having any influence on your joint disease, utilize the chilly 1 on the very same place. Continue doing this operation up until the pain is completely eliminated or at a minimum attenuated.
  [url=http://www.innovarent.com/cache/class.php?p=76/]Cialis Online[/url]
  Should you use industrial real-estate like a leasing residence, appropriately screen your renters. You must know whom you have living in your components. Be sure to work with a legal rent and present them stringent policies and rules. Rental renters need to know their rights and boundaries, as offered by their landlord or renting broker.
  [url=http://www.united-plast.com/css/heat.php?id=134-Cialis-Rezeptfrei-Per-Nachnahme,Cialis-Rezeptfrei-Erfahrungen,Generika-Cialis-Versand-Aus-Deutschland.html]Cialis Rezeptfrei Per Nachnahme[/url]
  Take the time to respond to the opinions from the consumers. If you are interested in developing a profitable organization, your customers have beneficial details to share. The problem most companies have is because they are ear without any response. When consumers know you happen to be answering their demands by means of their feedback, they would want to continue conducting business.
  [url=http://www.nota10transportes.com.br/Scripts/access.php?a=14-Kamagra-100]Kamagra-100-Gel[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 10. [url=http://www.carion.nu/converse-shoes-oslo-593.php]Converse Shoes Oslo[/url]
  Stress can be a organic a part of our everyday life. How tension affects our ability to interact with the entire world, even so, could be anything at all but good. A great way to lower your body’s bad side effects to stress is to successfully receive an adequate volume of sleep. Whenever we are tired, tension includes a increased possibility to influence us in negative approaches. Lessen the effects of your most likely demanding day by permitting a satisfactory night’s sleep at night the evening well before.

  [img]https://www.gelovenisgelukkigleven.nl/images/gel2/7966-los-angeles-rams-hoeden.jpg[/img]

  Rest is a wonderful way to minimize the levels of stress in your daily life. Through getting at least 8-10 time of sleep at night every day, you might be establishing on your own up to have a far more successful, and fewer nerve-racking day time. If you are deficient sleep, every thing is apparently a lot more tough, and for that reason, much more stressful. Endeavor to obtain the greatest amount of sleep at night each night for additional effective, and less stressful days.

  [img]https://www.ruhr-pott-blech.de/images/ruh2/8693-fußballschuhe-patrick.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 11. [url=http://www.once-upon-a-time.se/new-era-keps-storlekar-440.html]New Era Keps Storlekar[/url]
  Know the set-up in the utilities in rental components. Should you be thinking of a several device leasing house, it is important to pay attention to the way that the utilities and home heating system happen to be set up-up. Take notice of the quantity of gas, h2o and electric yards both on the inside or outside of the the location of determine how several solutions are connected to the property. If you have only one link, bear in mind that you will most likely have to involve energy expenses within the hire obligations. You may also need to make a call on the community zoning percentage, so that you know if there will have to be any major alterations on the utility services. There can be substantial charges linked to splitting or mixing professional services and you will want to know this beforehand.

  [img]https://www.stopbush.nl/images/sto2/1788-nike-roshe-one-hyperfuse-blue.jpg[/img]

  Do not buy new online games at the time with their launch. Games are pricey these days and waiting around per month or two from your launch day can aid you to save a lot of cash on new video gaming. New video games generally are more expensive for the initial weeks soon after their launch.

  [img]https://www.daktuinen-van-vliet.nl/images/dak2/21829-timberland-schoenen-dames-blauw.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 12. [url=http://www.nekropolis-23.de/air-jordan-weiß-rosa-255.php]Air Jordan Weiß Rosa[/url]
  Check and layout your communications to be readable and functional whether or not the pictures and images get impeded. Many e-mail clients try this immediately. Make certain that any images one does use have descriptive text substituted through the Option characteristic that ought to be for sale in your e-mail formula software program user interface.

  [img]https://www.dashaidi.de/images/dashaidi/9046-asics-gel-trendy.jpg[/img]

  This is a little bit of red wine historical past for yourself: wine has been in existence provided that 7,000 years! Egyptians are the initial civilization we all know of to possess documents of drinking vino, and those go as far back to 2,500 B.C. They created wine beverages very much like perform these days, which includes bottling the beverage and keeping it.

  [img]https://www.brandweerwormen.nl/images/bra2/9393-nike-air-max-1-dames-bestellen-nederland.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 13. [url=http://www.nochevieja.com.es/tennis-le-coq-sportif-gris-561.php]Tennis Le Coq Sportif Gris[/url]
  You should entice the appropriate masses when promoting your professional real estate components. This is significant because then you simply will not need to squander your time and efforts with others that aren’t seeking the particular property or individuals who don’t have enough cash for the specific property.

  [img]https://www.bhdesign.nl/images/bhde2/4383-manolo-blahnik-nederland-online.jpg[/img]

  Don’t permit on-line video games take control your entire presence. There has been testimonies of some folks who suffer from devoted suicide around specific games. It is important to know while you are being too dependent on a game for your own personel excellent. You may possibly not get thrown over the benefit so to speak, but don’t devote yourself to gaming all hrs during the day.

  [img]https://www.westernroses.dk/images/wes2/538-beats-by-dre-pro-detox.jpg[/img]

     Odpowiedz
  0
  0
 14. [url=http://www.barbourfrance.ru/products/187-VĂŞtements-Barbour-Vente-Barbour-France-Veste-Barbour-International.html][/url]
  Natural and organic horticulture is not really as elementary as some may believe! There is a lot more on it than merely watering some seeds or digging all around from the dirt. It is actually absolutely a skill type. It provides demands several strategies and merchandise which require an environmentally friendly thumb as well as some hard work to accomplish a fantastic organic and natural backyard. Here are some ideas that will help you with your own:
  [url=http://www.asalyat.com/images/year.php?s=139]Oxandrolone Buy[/url]
  Make your residence and family risk-free by effectively setting up a smoke cigarettes sensor at your residence. Light up detectors recognize dangerous and harmful light up before you decide to do. Remain the harmless part and purchase a fresh smoke cigarettes sensor. Make sure to look at the battery packs on a monthly basis to make certain that it really is doing work appropriately when misfortune hits.
  [url=http://www.waterski-az.co.uk/intent/?pl=Tops-Discount-Coats-Jobs-DresslerS-Syndrome]Tops Discount[/url]
  While in periods of low-soreness and also the consent of the medical professional, physical exercise to create electricity and gradual the start of soreness. Fishing or doing exercises in normal water is perfect for your bones because the drinking water offers level of resistance without the need of higher stress. Drinking water can also keep you amazing thereby operating as a all-natural soother for discomfort and pain should it occur.
  [url=http://www.publicimagelimited.co.uk/page1/?id=Barbour-Boat-Shoes-Shorts-Tracksuit-Sweaters-Louis-Vuitton]Barbour Boat Shoes[/url]

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× 6 = osiemnaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

A klienci to gdzie? Czyli przyszłość rynku finansowego w Polsce

sobota 11/02/2017
0

2 grudnia 2016 roku,  THINKTANK zorganizował podsumowującą debatę ekspercką mającą na celu ocenę przeszłości i spojrzenie w przyszłość rynku kapitałowego w Polsce. Z debaty płyną…


Lista najlepszych pracodawców wg Forbes i co ma do niej CX-Day?

wtorek 20/10/2015
0

6 października przypada Światowy Dzień CX (Customer Experience). Eksperci i konsultanci z obszaru CEM (Customer Experience Management) uczestniczyli w licznych, fascynujących fascynujących debatach, webinarach, sympozjach…


5 współczesnych pułapek myślenia biznesu i jak ich uniknąć?

sobota 30/05/2015
0

10 lat doświadczeń w prowadzeniu badań oczekiwań klientów metodyką CEM pozwala na odkrycie wielce interesujących pułapek myślenia biznesu na temat tego, za co klienci chcą…


Żegnaj CoffeeHeaven… Witaj Green Cafe Nero!

środa 11/02/2015
20

Uwielbiałem kawę w CoffeeHeaven. Zwłaszcza Mint Chocolate Frostito. Rocznie wypijałem ich ze sto. Niewątpliwie byłem lojalnym i wartościowym klientem dla CoffeeHeaven (teraz już COSTA Coffee).…


KLM, taktyka CLOSE-THE LOOP i noworoczne postanowienia

czwartek 01/01/2015
2

Co jest esencją produktu linii lotniczych? Bezpieczne przetransportowanie (czasem nawet kilkusetosobowej) grupy osób z miejsca na miejsce (bywa, że na odległość tysięcy kilometrów), przy pomocy…


SKANSKA - o firmie, która nie idzie na kompromisy z własnymi WARTOŚCIAMI

poniedziałek 22/12/2014
2

W 2000 roku Rosja szeroko otworzyła granice, zapraszając deweloperów z całego świata do realizacji potężnych projektów infrastrukturalnych. Marże jakie wówczas można było uzyskać były gigantyczne;…


Naprawdę piękna podróż LOT-u Dreamlinerem do ROMY

poniedziałek 01/12/2014
0

Nawet sztuczne zęby bolą od komunikacyjnego chłamu, jaki nas zewsząd zalewa. Współcześni marketerzy, zupełnie nie przyzwyczajeni do hiper-nadmiaru, w jakim żyjemy, najczęściej zupełnie nie radzą…


Jakie wnioski płyną dla biznesu z wyboru pierwszego z 7 nowych Cudów Polski?

środa 29/10/2014
3

Szanowny Panie Prezesie zwróć proszę uwagę. Klienci w swoich decyzjach i działaniach znacznie wyprzedzili twoją zdolność tworzenia dla nich wartości! Skąd ta konstatacja? Zacznijmy po…


Rozważania o ROI w Customer Experience Management

wtorek 21/10/2014
7

Wg badań przeprowadzonych w 2013 roku na zlecenie Oracle (1 600 CEO; 18 państw; obie Ameryki, Europa, Azja i Pacyfik): - 91% badanych top-menedżerów marzy,…


Mediq - 10 punktów styku i 5 porad dla każdego usługodawcy

poniedziałek 15/09/2014
747

- Tylko niech Pan nie dzwoni do żony po operacji, bo Pan wszystko wyśpiewa. - Usłyszałem te słowa od uśmiechających się do siebie znacząco pielęgniarek,…