PUTIN daje lekcje jak słuchać ze zrozumieniem? Owszem.


wtorek 04/03/2014

Politycy to też marki. Podobnie jak i one, tworzą swoim interesariuszom (społeczeństwu własnemu i obcemu) określone doświadczenia. Także konkurują ze sobą w przeróżnych punktach styku ze swoimi klientami (w demokracjach: wyborcami). Jednym z istotnych punktów styku są konferencje prasowe, podczas których politycy mają okazję do zakomunikowania obietnic swoich marek. I oto właśnie oczy świata skierowały się dziś w stronę Nowo-Ogariowa (rezydencja Putina), bo odbyła się pierwsza od aneksji Krymu konferencja Prezydenta Rosji. Każdy chciał usłyszeć, co Putin ma do powiedzenia.

Tymczasem abstrahując od samej treści merytorycznej (doprawdy staram się jak mogę nie dotykać poglądów i przekonań politycznych), Putin daje nam genialną okazję do przećwiczenia umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Lata funkcjonowania w PRL-u doskonale wyrobiły w Polakach tamtego okresu zdolność do odczytywania bliższych prawdzie znaczeń słów wypowiadanych przez partyjnych Genseków i ich tub propagandowych z Urbanem Jerzym na czele. Skąd ta zdolność? Bo wyraźnie widać było przepaść pomiędzy składaną obietnicą, a dostarczanymi realiami. Zasady ekonomii, a już zwłaszcza ekonomii doświadczeń podpowiadają, że podtrzymywanie tej przepaści jest najlepszą metodą na utratę reputacji i spadek siły marki. Marka może zresztą przetrwać taką sytuację, niemniej wyłącznie w przypadku braku konkurencji (np. marka PRL, a także ówczesna i współczesna Rosja), bądź przeróżnych środków przymusu z represjami włącznie (ponownie PRL i Rosja).

Zastosujmy zatem umiejętności interpretowania przekazu od polityków i ich rzeczników prasowych wyrobione w czasach PRL-u do zrozumienia tego, co Prezydent Rosji faktycznie przekazuje. Oto zapisy poszczególnych wypowiedzi Włodzimierza Putina z jego dzisiejszej konferencji prasowej, wraz z interpretacją:

11:34 Z dwugodzinnym opóźnieniem zaczęła się konferencja prasowa Władimira Putina. To jego pierwsze wystąpienie od czasu wprowadzenia rosyjskich wojsk na Krym.

11:36 To, co wydarzyło się w Kijowie to niekonstytucyjny przewrót i zbrojne przejęcie władzy – powiedział Putin. Czytaj: „Potencjalne ograniczenie wpływów na Ukrainie, albo przynajmniej w jej części, doprowadzić może człowieka do szewskiej pasji!”

11:40 Nie wiem, po co były niekonstytucyjne działania, skoro Janukowycz zgodził się na żądania – podkreśla rosyjski prezydent. Czytaj: „Tyle razy mówiłem Janukowyczowi Nie zgadzaj się. Strzelaj!, to wziął się poddał.”

11:40 Jak wyjaśnia Putin, „lud na Ukrainie chciał zmian, ale nie można ich osiągać metodami bezprawnymi”. – Rozumiem ludzi na Majdanie, chociaż ich nie popieram – dodaje. Czytaj: „Podziwiam ludzi Majdanu. Naprawdę. W życiu nie sądziłem, że ci cali Ukraińcy będą tak skutecznie potrafili przeciwstawić się regularnym siłom Milicji. Natomiast żadną miarą nie zgodzę się na jakiekolwiek zmiany nie zaaprobowane przeze mnie.”

11:44 Ukraińcy przyzwyczaili się, że jednych oszustów zamienia się na innych oszustów – kontynuuje rosyjski prezydent. Dodaje, że z punktu prawnego na Ukrainie jest tylko jeden prezydent, a nim jest Wiktor Janukowycz. Czytaj: „Ukraińcy! Ci wasi nowi to oszuści! Nie słuchajcie ich i najlepiej przywróćcie Janukowycza. Uczcie się też od nas rządów prawa.”

11:47 Na razie nie ma konieczności wprowadzenia wojsk z Rosji na Krym, ale jest taka możliwość – mówi Putin. Czytaj: „Rosyjskie wojska od dawna są na Krymie, a ukraińskie nie podjęły z nami walki, więc nie ma potrzeby wprowadzać nowych.”

11:50 Nasze manewry na zachodzie Rosji były zaplanowane od dawna – zaznacza Putin. Czytaj: „Całą akcję na Krymie i we wschodniej Ukrainie zaplanowaliśmy od dawna.”

11:52 Rosyjski prezydent znów przypomina, że Rosja ma prawo bronić swoich obywateli. – O interwencję poprosił nas prezydent Janukowycz – mówi, dodając, że niepokój budzi fakt, iż na Ukrainie głowę podnoszą nacjonaliści. Czytaj: „Rosja ma prawo interweniować w dowolnym miejscu świata i zająć dowolny kraj, czy jego część. Jeśli prawo tego zabrania, zmieniamy prawo. Jeśli nie ma tam naszych obywateli, rozdajemy paszporty. A jeśli lokalnemu społeczeństwu się to nie podoba, to o interwencję wnosi ustawiony namiestnik.”

11:56 Putin akcentuje, że kraje zachodnie, które krytykują działania Rosji, same nie mają czystego sumienia. Jako przykład przywołuje działania w Afganistanie czy Libii. Czytaj: „Podziwiam Was tam na Zachodzie – w Afganistanie zginęło znacznie mniej waszych niż naszych, a w Libii zdążyliście przede nami…”

11:59 - Wszyscy obywatele Ukrainy muszą mieć jednakowe prawo w określaniu przyszłości kraju – mówi prezydent Rosji. I dodaje, że rosyjskie siły zbrojne jedynie wzmocniły ochronę swoich obiektów na Krymie. Czytaj: „Nikt nie będzie dyktował, co Rosja będzie robić na Ukrainie. Ukraińcy, tylko się wam tak wydaje, że macie własne państwo. Nie było, nie ma i nie będzie!”

12:00 Pytany o sankcje ze strony Zachodu, Putin odpowiada, że o skutkach powinni myśleć przede wszystkim ci, którzy zamierzają je wprowadzić. – Groźby pod adresem Rosji są bezsensowne – dodaje. Czytaj: „Jasna cholera! Wydaje się, że oni rzeczywiście zamierzają swoje groźby wprowadzić w życie! USA już zawiesiło z nami kontakty na szczeblu wojskowym, wycofują się z przygotowań do szczytu G8 w Sochi i coś dalej knują.”

12:02 Na Ukrainie nie mam partnerów do rozmów na wyższym poziomie. Tam nie ma prezydenta – twierdzi Putin, pytany o ewentualne rozmowy z nowymi władzami na Ukrainie. Czytaj: „Tylko ja dyktuję, kto może być Prezydentem Ukrainy. Pamiętacie Juszczenkę? Proszę, jak się zmienił, gdy tylko został Prezydentem waszoj strany.”

12:05 - Na Krymie działania prowadzą lokalne grupy samoobrony. Nie rozpatrujemy wariantu włączenia Krymu do Rosji, przyszłość mogą określić tylko jego obywatele – mówi prezydent FR. Czytaj: „Na Krymie od dawna działają nasi ludzie i są przygotowani do wyborów, w wyniku których Krym wróci do macierzy (ech, te mięczaki typu Chruszczow czy Jelcyn).”

12:07 Putin: nie będziemy walczyć przeciwko narodowi ukraińskiemu. Czytaj: „Coś takiego jak naród ukraiński nie istnieje, więc siłą rzeczy nie ma z kim walczyć. Niestety, Zachód wylągł tam faszystów, banderowców i nacjonalistów szkolonych w Polsce, Litwie i USA, więc ich wykończymy, tak czy inaczej. Swoją drogą, ta Unia polsko-litewska… jak to dobrze, żeśmy ją rozbili te 300 lat temu i nadal podtrzymujemy waśnie między nimi; Gaspadi pomyłuj sztoby nje wzjali Bjelarusji.”

12:12 - Myślę, że ten człowiek nie ma już przyszłości politycznej – przewiduje dalszy los Wiktora Janukowcza Putin. – Powiedziałem mu to – dodaje. Czytaj: „Od początku mówiłem Janukowiczowi, że ma do odegrania swoją rolę na Ukrainie. Nie potrafił, to mam już kogo innego na jego miejsce. Choćby mnie samego, jakby co.”

12:13 - Gdyby Janukowycz został na Ukrainie, mógłby zostać zamordowany – twierdzi prezydent Rosji. Czytaj: „Janukowycz nie ma obecnie żadnego realnego znaczenia, więc nie ma po co wysyłać Go z powrotem do Ukrainy. Czas na kogoś nowego.”

12:14 Zdaniem Putina, zachodni partnerzy Rosji prowadzą eksperymenty na Ukrainie, nie rozumiejąc ich skutków. Czytaj: „J… T… M…! Jak oni te sankcje faktycznie wprowadzą, to może to przynieść nieobliczalne skutki.”

12:18 Jak zaznacza, stosunki z Ukrainą mogą się ustabilizować po wyborach prezydenckich w tym kraju. Czytaj: „Mam już gotowy scenariusz na najbliższe wybory na Ukrainie.”

12:23 - Wydaje mi się, że byłoby to szczytem cynizmu, żeby zagrozić, by paraolimpiada miała się nie odbyć – mówi Putin. – Jeśli ktoś chce zniszczyć coś takiego, to znaczy, że dla niego żadnych świętości już nie ma. Czytaj: „Majdan w trakcie Olimpiady z trudem, ale przebolałem. Ale nie zdzierżę, jeśli ktokolwiek przeszkodzi mi jeszcze w Paraolimpiadzie.”

12:27 Według Putina, sytuacja na Ukrainie się uspokaja. – Ludzie na południowym-wschodzie Ukrainy powinni poczuć, że są już bezpieczni – dodaje. Czytaj: „Planowałem, że jednak nacjonaliści z Kijowa wyślą jakieś bojówki na Krym, żeby można było szybciej załatwić temat. A tak, to zupełnie nie wiadomo, co teraz się wydarzy. Zachód wali w bębny, a ci tam się szykują. Robi się niebezpiecznie. Musze grać dalej.”

12:32 Nawiązując do tematu wyborów, prezydent Rosji zastrzega, że „jeśli Ukraina przeprowadzi je w obecnych warunkach terroru, Rosja nie uzna ich rezultatów”. Czytaj: „Jeszcze nie kontroluję w pełni sytuacji. Nie wiadomo co się wydarzy i kogo oni wybiorą. A nóż będą kłopoty z cudem nad urną…”

12:32 Putin dodaje, że nie wie, kto mógłby zostać nowym prezydentem Ukrainy. Czytaj: „Od dawna mam przygotowanego swojego kandydata. Nie czas żebyście go poznali.”

12:39 Zakończyła się konferencja Władimira Putina.

Najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić politykowi jest uwierzenie we własną propagandę. Pytanie – czy Putin rzeczywiście wierzy w to, co mówi, czy próbuje zaklinać rzeczywistość? Ale to jego zmartwienie. Dla Polski najważniejsze jest, aby trwający ledwie 25 lat najspokojniejszy okres w ostatnich 300 latach historii Polski, trwał jak najdłużej…!


Moje najnowsze wpisy

 

A klienci to gdzie? Czyli przyszłość rynku finansowego w Polsce

sobota 11/02/2017

2 grudnia 2016 roku,  THINKTANK zorganizował podsumowującą debatę ekspercką mającą na celu ocenę przeszłości i spojrzenie w przyszłość rynku kapitałowego w Polsce. Z debaty płyną…


Lista najlepszych pracodawców wg Forbes i co ma do niej CX-Day?

wtorek 20/10/2015

6 października przypada Światowy Dzień CX (Customer Experience). Eksperci i konsultanci z obszaru CEM (Customer Experience Management) uczestniczyli w licznych, fascynujących fascynujących debatach, webinarach, sympozjach…


5 współczesnych pułapek myślenia biznesu i jak ich uniknąć?

sobota 30/05/2015

10 lat doświadczeń w prowadzeniu badań oczekiwań klientów metodyką CEM pozwala na odkrycie wielce interesujących pułapek myślenia biznesu na temat tego, za co klienci chcą…


Żegnaj CoffeeHeaven… Witaj Green Cafe Nero!

środa 11/02/2015

Uwielbiałem kawę w CoffeeHeaven. Zwłaszcza Mint Chocolate Frostito. Rocznie wypijałem ich ze sto. Niewątpliwie byłem lojalnym i wartościowym klientem dla CoffeeHeaven (teraz już COSTA Coffee).…


KLM, taktyka CLOSE-THE LOOP i noworoczne postanowienia

czwartek 01/01/2015

Co jest esencją produktu linii lotniczych? Bezpieczne przetransportowanie (czasem nawet kilkusetosobowej) grupy osób z miejsca na miejsce (bywa, że na odległość tysięcy kilometrów), przy pomocy…


SKANSKA - o firmie, która nie idzie na kompromisy z własnymi WARTOŚCIAMI

poniedziałek 22/12/2014

W 2000 roku Rosja szeroko otworzyła granice, zapraszając deweloperów z całego świata do realizacji potężnych projektów infrastrukturalnych. Marże jakie wówczas można było uzyskać były gigantyczne;…


Naprawdę piękna podróż LOT-u Dreamlinerem do ROMY

poniedziałek 01/12/2014

Nawet sztuczne zęby bolą od komunikacyjnego chłamu, jaki nas zewsząd zalewa. Współcześni marketerzy, zupełnie nie przyzwyczajeni do hiper-nadmiaru, w jakim żyjemy, najczęściej zupełnie nie radzą…


Jakie wnioski płyną dla biznesu z wyboru pierwszego z 7 nowych Cudów Polski?

środa 29/10/2014

Szanowny Panie Prezesie zwróć proszę uwagę. Klienci w swoich decyzjach i działaniach znacznie wyprzedzili twoją zdolność tworzenia dla nich wartości! Skąd ta konstatacja? Zacznijmy po…


Rozważania o ROI w Customer Experience Management

wtorek 21/10/2014

Wg badań przeprowadzonych w 2013 roku na zlecenie Oracle (1 600 CEO; 18 państw; obie Ameryki, Europa, Azja i Pacyfik): - 91% badanych top-menedżerów marzy,…


Mediq - 10 punktów styku i 5 porad dla każdego usługodawcy

poniedziałek 15/09/2014

- Tylko niech Pan nie dzwoni do żony po operacji, bo Pan wszystko wyśpiewa. - Usłyszałem te słowa od uśmiechających się do siebie znacząco pielęgniarek,…