2 grudnia 2016 roku, THINKTANK zorganizował podsumowującą debatę ekspercką mającą na celu ocenę przeszłości i spojrzenie w przyszłość rynku kapitałowego w Polsce. Z debaty płyną wielce ciekawe wnioski:
1. W czasie całej, 1,5-godzinnej debaty, tylko 3-krotnie padło słowo klient…
2. Wyzwania na rynku kapitałowym, o których była mowa podczas debaty dotyczą wszystkich – wszyscy tkwią w tym samym „bagienku”
3. „Stare lisy” obrosły w tłuszczyk i zyski osiągają „siłą rozpędu”
W debacie uczestniczyli:
- dr Lidia Adamska, ekonomistka, ekspertka w zakresie rynków finansowych; była CEO GPW, obecnie Prezes innowacyjnego start-up’u technologicznego Cavinnova
- Janusz Dedo, ekonomista i bankowiec; Prezes Zarządu HSBC Bank Polska
- Mariusz Grendowicz, ekonomista i bankowiec, były prezes zarządu szeregu polskich banków; w latach 2013-2014 prezes zarządu rządowej spółki celowej Polskie Inwestycje Rozwojowe
- Dariusz Mejszutowicz, szef zespołu relacji z klientami, Giełda Papierów Wartościowych
- Lukas Notopoulos, prezes zarządu Vivus Finance
Moderatorem debaty była redaktor Naczelna THINKTANK, Pani Małgorzata Bonikowska. Na poniższym zdjęciu widać nasze powitanie.
Doprawdy zadziwiające wnioski można wyciągnąć z prowadzonych przez uczestników dyskusji. Jak już wspomniano wyżej, mimo że rynek kapitałowy uzależniony jest od swoich klientów, nikt nie zająknął się nawet nad ich oczekiwaniami… W ogóle słowo „klient” zostało użyte raptem tylko 3-krotnie…
Ciekawe też były głosy samych uczestników. Oto zestawienie ich obserwacji:
1. Rynek kapitałowy się domknął. Potrzeba nowego otwarcia.
2. „New normal” (niskie stopy procentowe) zmuszają banki do oszczędności
3. Rosnąca presja spoza rynku bankowego
4. Dyrektywa unijna PSD2 wymusi zmiany
5. Nie nadążamy już za diagnozowaniem i oceną rzeczywistości, bo ona się tak szybko zmienia
6. Potencjał jest w MŚP
7. Tylko jak zachowa się klient?
8. W warunkach niepewności decyzję o rozwoju przedsiębiorcy odkładają na później
9. Lata tłuste minęły. Już nie jest tak, że można nic nie robić, a klienci i tak przyjdą
10. Postępująca integracja UE stawia pytanie z kim będziemy konkurowali
Zapraszam do zapoznania się z moim pełnym komentarzem do powyższych obserwacji i uzasadnieniem trzech wniosków z debaty, jakie przedstawiłem na początku niniejszego tekstu. Znajdują się one na moim blogu firmowym.
__________ *** __________
P.S.1. Witam wszystkich moich stałych czytelników! Jak zapewne zauważyłeś Czytelniku, sporo czasu upłynęło od mojego ostatniego wpisu. Przez długi czas pochłonięty byłem sprawami zupełnie spoza biznesu. Wracam do komentowania!
P.S.2. Proszę też o wybaczenie, niemniej na Wirtualnych Mediach będą się ukazywać moje wpisy w wersji uproszczonej. Do pełnej ich wersji zapraszam na stronę http://www.e-c.com.pl/pl/blogi/blogjk.