Znanie, nieznane, zabytki Mokotowa: Glorieta i Wieżyczka przy parku Morkie Oko.


wtorek 12/05/2015

Jest IV ćwierć XVIII wieku. W prace nad rozplanowaniem Mokotowa – rezydencji Izabeli Lubomirskiej ( z domu Czartoryskiej ) włącza się i stopniowo przejmuje „młody” i nowatorski  architekt Szymon Bogumił Zug.
Znamy między innymi nowe pracowanie pałacowego podjazdu od strony północnej, oraz wiemy, że miał znaczący wpływ na wygląd mokotowskiego ogrodu.

Jak się wydaje najwięcej do powiedzenia Zug miał w sprawie ogrodu. Do dyspozycji oddano mu wąską działkę rozciągniętą pomiędzy ulicą Puławską i traktem wilanowskim. Zarówno górna jak i dolna przestrzeń zapełniona zostaje przez architekta licznymi pawilonami.

W 1776 roku przy głównej bramie postawiono Glorietę Flamandzką, ( do tego budynku zachowały się dwa plany, po analizie badacze pierwszy przypisali rysownikowi Kamsetzer’owi a drugi samemu Zug’owi)
Do piętrowego budynku Gloriety założonego na planie kwadratu przylega wyższa, okrągła wieżyczka. Na wystrój elewacji składają się między innymi wydatne boniowania i bogate oprawy otworów. Oryginalnie w pokoju mieszkalnym  (piętro) znajdował się kominek z lustrem i bogata dekoracja ścian. Obecnie pierwotny wygląd zachowała tylko wieżyczka, parterową cześć przebudowano w stylu neogotyckim.
Złożenie dwóch niesymetrycznych brył stanie się od tego momentu charakterystyczne dla Zuga.

projekt Gloriety Flamandzkiej

Wzdłuż południowej granicy posesji usytuowane zostały liczne zabudowania gospodarcze, w tym, istniejąca do dziś wieżyczka mokotowska, zawierająca w dolnej kondygnacji mleczarnie a w górnej gołębnik. Wieżyczka otwierała wjazd do zabudowań gospodarczych. Budynek powstał w 1780 roku i zachowały się trzy jego projekty. Trzeci projekt przedstawia budynek na planie kwadratu o bardzo smukłych proporcjach, z parterową przybudówką. Rysunki uwzględniają nieregularne otwory okienne i tarczę zegarową i to właśnie on został zrealizowany i z niewielkimi zmianami trwa do dziś.

projekt wieżyczki III

bibliografia: 
„Szymon Bogumił Zug architekt polskiego oświecenia” Marek Kwiatkowski
„Sztuka Warszawy” pod redakcją Mariusza Karpowicza
tekst: Iza …

projekt wieżyczki I

 

 
projekt wieżyczki II

 

eksedra koryncka stan przed 1915 rokiem

Moje najnowsze wpisy

 

Iza rysuje czyli dowcip o Microsoft.

poniedziałek 21/07/2014

- Słyszałam, że, rzuciłaś Sławka... - Mhm - No ale czemu? - Bo był jak Microsoft - ? - I mokro i soft...  


Nie cierpię ignorantów.

czwartek 26/06/2014

W pewnym momencie rozpoczęłam opisywanie mojej drogi edukacyjno -zawodowej do miejsca w którym obecnie się znajduje. Pewnie dojechałabym do tych tematów w innym terminie ale…


Izabela Dzido fotografuje męskie akty. Aparat fotograficzny przedłużeniem intelektu.

czwartek 05/06/2014

No i się zaczęło.... ja nie wiem. Czy fotografujący damskie akty mężczyźni też spotykają się na każdym kroku z zarzutami o seksizm, uprzedmiotowienie swoich modelek…


W ten piękny majowy dzień, wzystkiego najlepszego wszystkim mamom.

poniedziałek 26/05/2014


Za co kocham fotografię. Czyli o cudzie przemiany.

sobota 22/02/2014

Fotografia w rękach sprawnego Twórcy, ten pędzel światła potrafi tworzyć najwspanialsze obrazy. W dobie fotografii cyfrowej i Photoshopa jest już absolutnym szaleństwem, a ilość zalewających…


Najważniejsze sesje zdjęciowe w roku.

poniedziałek 06/01/2014

Jeszcze tylko kilka dni zostało, aby sprawić sobie cudowne sesje zdjęciowe i jednocześnie wspomóc kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapraszam do licytowania sesji zdjęciowej…


Już dawno tak nie było...

czwartek 19/12/2013

... żebym nie stresowała się sesją zdjęciową. Kiedy przed obiektywem staje mądry człowiek w średnim wieku robisz wszystko, żeby zdjęcia wypadły jak najlepiej. Jednocześnie wiesz,…


Kasia w obiektywie.

poniedziałek 25/11/2013

Ostatnio na blogu płakałam, że brakuje mi czasu na wszystkie rzeczy jakie bym chciała zrobić... Tymczasem patrze na takie osoby jak Kasia i zastanawiam się,…


Pocztówka z wakacji. Bieszczady.

czwartek 21/11/2013

Tyle sesji do wykonania, tyle zdjęć do obrobienia. Tle książek do przeczytania i wiedzy do przyswojenia. Tyle podróży do obycia i tyle zaległych spotkań z przyjaciółmi, i…


Współczesny ikonoklazm? Czyli spór o tęczę.

wtorek 12/11/2013

Napisałam tę pracę kilka miesięcy temu, w sumie jako zaliczenie na jeden z przedmiotów. Długo myślałam czy go gdziekolwiek opublikować. Ale po tym co się…