Prezes Kaczyński i jego Kujdy


piątek 03/07/2020
1

Do Prezesa przyszedł Kujda. Kujda Kazimierz.
Dla przyjaciół – Ryszard, Dokładniej – TW Ryszard.
TW, oznacza trefnie… tfu! Trafnie Wybrany – jak to z przyjaciółmi bywa.

Ja nie jestem przyjacielem Kujdy, o czym później, toteż dla mnie Kujda to jest kapusta. Odmiana Nowogrodzka ewentualnie Srebrna – jak to z warzywami bywa.

Kujda zaprzecza, że u Prezesa był, ale kapusty tak mają (że zaprzeczają).

Fachowcy z wp.pl twierdzą, że mają potwierdzenie z dwóch źródeł – nie mówiłem, że fachowcy?

Kujda przyszedł do Prezesa z teczką (to u Trafnie Wybranych wyposażenie obowiązkowe) pełną dokumentów, wspomniani fachowcy zdjęcia mu zrobili  – że kolekcjoner taki.

Inna sprawa, że jak się brało kasę za (jak twierdzi matuszka Wiki) bycie prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2000–2002, 2006–2008 i 2015–2019 (znaczy, ekologiem zawodowym bycie ),

a w latach 1995–1998 oraz 2008–2015 za pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki Srebrna ( i to jest smaczek, bo to ta właśnie spółka Srebrna jest, co to Państwo wiecie, a jak nie wiecie, to może i lepiej, bo smaczek smaczkiem, ale pachnie brzydko),

a w wolnych chwilach Ryszard (Trafnie Wybrany) zarabiał zasiadając dodatkowo w zarządzie Fundacji Prasowej „Solidarność” i zarządzie spółki Słowo Niezależne  (co za sempiternę trzeba mieć, by tyle stołków obsiąść!),

… by w październiku 2015 zostać powołanym przez Andrzeja Dudę w skład Narodowej Rady Rozwoju,

to -  wracając do Kujdowej teczki – było co kolekcjonować!

***

I wszystko byłoby ślicznie, gdyby nie IPN, który wygrzebał w aktach SB, że Kujda w  latach 1979–1987 był zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Ryszard”

I tam też się kolekcja uzbierała:

Materiały z teczki Kazimierza Kujdy liczą aż dwa tomy. Pierwszy to teczka personalna. Są tam informacje o okolicznościach podjęcia współpracy i o jej przebiegu. Drugi to teczka pracy. Zawiera 105 stron raportów i donosów. Część materiałów pisał własnoręcznie Kujda.

Ajajaj… a taki był ładny, amerykański, szkoda :-D

***

Kujda się nie poddaje:

pamięć mu nie dopisuje -  być może podpisał jakieś dokumenty, gdy ubiegał się o paszport.

I rezolutnie Zapowiedział też, że wystąpi do IPN o „autolustrację” i opublikuje dokumenty. Sprawa – jak ustaliła Wirtualna Polska – od ubiegłego roku praktycznie stoi w miejscu. Postępowanie w kwietniu 2019 r. wszczął w tej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sprawa stoi w miejscu, choć od sądu stosowne dokumenty

 IPN otrzymał 17 kwietnia 2019 r. Aktualnie Sąd oczekuje na stanowisko Instytutu – informuje Wirtualną Polskę biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie.

Pytany o sprawę IPN milczy.

***

Cóż, milczy, bo co ma zrobić?

Wszak sam Prezes Kaczyński udzielił wskazówek.
A nawet precyzyjnych wytycznych, dosłownie  Kujdę zaszeregowując:
prawdopodobnie był agentem pięciorzędnym.

A mógł przecież tak bardziej ogólnie, w swoim stylu: że Kujda był  agentem gorszego sortu.

No i teraz chłopaki z IPNu mają problem:

co zrobić z agentem pięciorzędnym, skoro ustawa takiej kategorii nie wyszczególnia – ale nad ustawą, jak wiadomo, jest Prezes?!

Napisać do sądu, że kapusta, to Prezes się rozsierdzi, a wtedy kredyty hipoteczne niespłacone zostać mogą …

podpisać się pod kwitem, że wprawdzie kapusta, ale pięciorzędna, no po prostu kapustka taka  – sąd biegłego botanika nie daj Bóg powoła i wyjdzie obciach na całą branżę warzywną.

Tak źle – i tak niedobrze.

To i cicho siedzą.

***

Z tymi paszportami Trafnie Wybranych przyjaciół Prezesa Kaczyńskiego, to jakaś seria:

TW „Wolfgang” to Przyłębski Andrzej, prywatnie mąż szefowej Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej Ewy – prywatnie odkrycia towarzyskiego Prezesa Kaczyńskiego.

A zarabia na życie jak ambasador powstałej z kolan Rzeczypospolitej Polskiej w jakimś nieistotnym Berlinie

Ma (jak Kujda) bidulek kłopoty z paszportową pamięcią:

Niewykluczone, że szantażowany na okoliczność niewydania paszportu, mogłem podpisać jakieś zobowiązanie.

***

Przeglądam z Mamą w IPN dokumenty, z donosami na nią.
Sąsiedzi, uczniowie (Mama była przez wieeeele lat nauczycielką historii), uczniów rodzice – kawał naszego, rodzinnego życia, opisany z perspektywy skurwysynów (nie poprawiać – skurwysynów).

A przy okazji jest i coś o mnie.

Notatka sporządzona przez esbeka, por. Pałczyńskiego (swoją drogą nazwisko jak znalazł), który na opiece nad naszą rodziną gwiazdki się dorobił.

No, u nich to tradycja była – porucznik Gałązka,  który od lat 50 do października 1989 się o nas troszczył, dorobił się aż pułkownika i szefa otwockiej bezpieki.

Ale wracamy do notatki, którą towarzysz (tak w odręcznym komentarzu na notatce szef go zatytułował) Pałczyński sporządził w 2 lutego 1987 roku, gdy przyszedłem do biura paszportowego oddać paszport po powrocie z zagranicy i pani z okienka zaprosiła mnie do pokoju obok.

Esbek podsumował rozmowę tak, że gdyby nie to, iż za całokształt zasługuje na danie mu po mordzie, to  pierwsze zdanie jest takie, jakbym to ja mu płacił za bycie moim biografem, a nie Kiszczak:

„Fedorowicz Ewaryst jest młodym człowiekiem bardzo pewnym siebie i jednocześnie aroganckim.”

Taki komplement z ust – pardon – mordy esbeka!

Ale potem, już było niestety niemiło:

„W związku z powyższym uważam, że poprzez wydz. ochraniający PTTK należałoby uniemożliwić w/w uprawianie zawodu przewodnika (ze względu na jego stosunek do zasadniczej słuzby wojskowej jak również działalność jego ojca).

Należy również wyjaśnić sprawy związane z rożnym miejscem zamieszkania rozmówcy i jego żony – osobiście wydaje mi się, że jego wyjaśnienia co do tego tematu są fikcyjne.

Jednocześnie należy ustalić po przez (pisownia oryginalna) Wydz III SUSW bezpośredniego kierownika rozmówcy, w celu wykorzystania go do obserwacji Fedorowicza Ewarysta w miejscu jego pracy.

Jego szef, płk Gałązka, odręcznie dopisał:

„O postawie Fedorowicza i jego planach związanych z PTTK poinformować wydz III SUSW. Najlepiej będzie przesłać kopię notatki i pismo informujące o postawie ojca,
87 02 05″


No tak, nie mogli mi darować, że  prawie 5 lat wcześniej wymknąłem się im z łap (a konkretnie z Aresztu Śledczego w Białołęce, gdzie siedziałem oskarżony z dekretu o stanie wojennym) dzięki 3 wspaniałym, odważnym lekarkom: Barbarze Czajkowskiej, śp. Marii Czerwińskiej- Sienkiewicz (mamie Kuby Sienkiewicza – tego od Elektrycznych Gitar) i Marii Buksowicz.

Ale ja – to przy teczce Ojca pikuś: nie mogli mu darować konspiracji okupacyjnej i poakowskiej, działalności w niekomunistycznym harcerstwie, w czasie krótkiej odwilży 1956, zorganizowania w latach 70 zatomizowanego środowiska partyzantów 25 p.p. AK (wtedy miałem honor poznać Bolesława Jabłońskiego – „Billa”, Antoniego Hedę – „Szarego” , Kazimierza Załęskiego – „Bończę” – ten wiózł do chrztu mojego pierworodnego syna), Aleksandra Arkuszyńskiego – „Maja” i wielu , wielu innych), założenia Solidarności we wszystkich poprawczakach, bycia w stanie wojennym obrońcą (i to broniącym z sukcesami) nauczycieli stawianych przed komisjami dyscyplinarnymi.

***

Kiedy czytam o tych Kujdach, Przyłębskich,  rozumiem,  że gdybym, zamiast zachowywać się arogancko, dał  się wtedy esbekowi skujdzić albo sprzyłębszczyć, to moja kariera zawodowa przebiegałaby gładko, jak po  – za przeproszeniem – wazelinie, ja i moja żona nie bylibyśmy inwigilowani, mieszkanie kupiłbym wieeele lat wcześniej za kasę ze stypendium na Zachodzie, a nie za zarobione dopiero  w latach 90 r. w wielkich, zachodnich korporacjach, pieniądze.

No i dziś pewnie byłbym w PiSie.

Tfu!

https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-przyjal-kazimierza-kujde-nieoczekiwana-wizyta-u-prezesa-pis-6519292611946625a

 https://www.money.pl/gospodarka/kazimierz-kujda-prezes-nfos-o-wspolpracy-z-sb-moglem-podpisac-jakies-dokumenty-ubiegajac-sie-o-wyjazd-za-granice-6347203586135681a.html

https://dzienniknarodowy.pl/rz-problemy-z-procesem-autolustracyjnym-k-kujdy-wciaz-nie-ma-opinii-ipn/

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/maz-prezes-tk-agentem-sb/1q78z96

https://www.youtube.com/watch?v=GJ4X4BU-RU4

 


Komentarze 1 Dodaj komentarz

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


dwa − 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Podatek od prostych pleców, czyli dlaczego PiS likwiduje siłownie?

poniedziałek 19/10/2020
0

Według bankstera (nawróconego na PiS, ale jednak)  mam prawo korzystać z godzin dla seniorów w sklepach. Ja to prawo (jak wiele innych) czniam, bo mi…


Kaczyńskiego "piącha dla rolników", czyli dlaczego barany są głupie

wtorek 13/10/2020
0

  Nie, nie przejęzyczyłem się – to nie jest żadna piątka, a piącha, a poza tym wszystko się zgadza. *** Lubię, kiedy bankster (nawrócony na…


Trzech falsetów, czyli będziecie mieli frajerzy socjalizm

środa 30/09/2020
0

  No proszę. Pobyłem trochę poza blogosferą, zajmując się pożytecznymi (dla mnie i moich bliskich przynajmniej) zajęciami (niektórych z nich rezultaty widać na zdjęciach), po…


Jak Kniaź Nowogrodzki norek bronił

poniedziałek 14/09/2020
0

Kniaź nowogrodzki, jak to u arystokratów nierzadko się zdarza, cierpi. Dokładniej – cierpi dubeltowo: bo raz, że (jadąc klasykiem) za milijony (a choćby te, rodzinie…


Kto okradnie Białoruś?

niedziela 23/08/2020
8

Przepraszam, ale nie mam ochoty na to całe ściemnianie, które jest teraz serwowane Polakom, jak przeżuta przez stare Indianki czicza, wprowadzając  ich w stan ogłupienia na…


Ci wredni Polacy nie chcą umierać na COVIDa!

sobota 08/08/2020
2

Polacy to źli ludzie. I niewdzięczni. Władzuchny kochanej nie słuchają, na tę para-grypę mają, jak niejaki Ewaryst, wywalone, i co najgorsze – umierać nie chcą.…


Zbudujcie Mur Warszawski, a Jarkocin nową stolicą Mazowsza!

piątek 31/07/2020
0

Sejm już w sierpniu może zająć się projektem ustawy autorstwa PiS, który będzie zakładał stworzenie nowego województwa warszawskiego - wynika z nieoficjalnych informacji krążących w…


Habemus para-prezydentam!

środa 29/07/2020
0

12 lipca, w PRL-bis odbyły się para-wybory, po których PKW (Para-Komisja Wyborcza) ogłosiła Polakom para-prezydenta: Habemus para-prezydentam! - czy jakoś tak. Para-wybory poprzedzone były para-kampanią…


Picdemia, maślanka towarzyska, czyli gdzie zniknął Jonny Daniels?

środa 08/07/2020
0

Podobno prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie. Ja twierdzę, że to fenomenalna zupełnie konstatacja, bo każdy, kto jeszcze nie zobaczył, może dziś, za godzinę, za…


Picdemia, czyli Polakom kopalnie niepotrzebne

wtorek 23/06/2020
1

36 (no już niestety nie 38) milionowy kraj, i na koronawirusa (w postaci czystej, bez numeru pod nazwą chorób współistniejących) od 4 marca do 19…