Prawo wielkich liczb, czyli Defraudacja.


poniedziałek 05/01/2009
7

Cały amerykański przemysł samochodowy potrzebuje dla swojego przeżycia 14 (czternastu) miliardów dolarów. Bernard Madoff zdefraudował 50 (pięćdziesiąt) miliardów.

Słowo zdefraudował pasuje tu jak ulał: bo takiej kwoty się nie kradnie, nie rąbie, nie podwędza, nie kosi – taką kasę to się defrauduje właśnie.

Pan Madoff…. został zwolniony za kaucją. Bo za takie przewały (przepraszam – przewały)  to się nie siedzi, nie kibluje, nie ….

Pan Madoff parę lat może tam i spędzi w jakimś wstrętnym areszcie domowym, ale reszta życia upłynie mu – mmmmm…. jak mu upłynie…

Choć osobiście mam mu za złe, że oprócz zwykłych Johnsonów czy  Martinezów nieelegancko zupełnie stuknął na kasę  Stevena Spielberga – nieładnie.

A „w Palm Beach, skąd pochodziło wielu klientów Madoffa, zaroiło się od ofert sprzedaży domów i jachtów. Szukano nabywców biżuterii” J

***

PS. do Listy Pana Ewarysta:

Ponieważ dwie pierwsze części (do litery P) mojej listy opublikowałem już wcześniej, literę H (godnie) reprezentowały hedgingowe fundusze, ale oczywiście gigant HSBC, który dał się (?) Madoffowi naciąć na 1 miliard dolarów chętnie wstecznie do listy dopiszę.

Czekanie opłaciło się, bo mogłem do grzechów Royal Bank of  Scotland dołożyć i ten madoffowy , kosztujący klientów 600 milionów $.

Również Uni Credit za marne 75 mln $ (ale już z powiązanym Pioneer Altentative Investments – jeszcze 280 mln zielonych), a przede wszystkim Santander na ponad 3 miliardy euro wystąpiły w rozszerzonej formie.

Jakże skromnie wygląda przy nich szacowny PKO BP, który – jak uznał UUOKiK naruszył prawo, wprowadzając konsumentów w błąd w trakcie kampanii reklamowej lokaty terminowej "Max Lokata" i został ukarany kwotą ponad 5,7 mln zł.

Skoro rok 2008 się skończył, listę wypada też zamknąć, niniejszym publikuję więc jej część ostatnią, czyli od R do Z:

Royal bank of Scotland

RBS jest jednym z trzech banków, które wystąpiły o rekapitalizację z ustanowionego przez rząd specjalnego funduszu w wysokości 50 mld funtów. W zamian za przejęcie przez Skarb Państwa części udziałów RBS ma uzyskać 20 mld funtów.

Santander

 

„Jeśli w pełni nie rozumiesz instrumentu, w który chcesz zainwestować, nie kupuj go – tę wypowiedź prezesa banku Santander cytują media i podkreślają, że gdy bank zdobywał nagrody, wykupywał całostronicowe ogłoszenia. Dziś bank twierdzi, że nie będzie kompensował swoim klientom szkód związanych z piramidą Madoffa. Klienci Santander stracili 3,3 mld dol.”

Standard & Poor

Komisja Europejska zaproponowała (…) zaostrzenie warunków działalności agencji ratingowych, które obarcza częściową odpowiedzialnością za trwający kryzys finansowy.

Agencje ratingowe, takie jak Standard and Poor’s, Fitch albo Moody’s, oceniają zdolność kredytową danej instytucji lub dokonują oceny kredytowej instrumentu finansowego: oceniają prawdopodobieństwo niewykonania przez emitenta zobowiązań finansowych w ogóle (ocena emitenta) lub w stosunku do danego papieru dłużnego czy papieru wartościowego (ocena instrumentu). Od tego zależą ich notowania, którymi kierują się inwestorzy.

TFI

Październik: TFI straciły 20 proc. Aktywów

Unicredit

UniCredit jest odpowiedzialny za atak spekulacyjny na rafinerię Lotos wyceniając wartość jej akcji na „0”

Unicredit

UniCredit SpA, największy włoski bank, ma 75 mln euro w papierach wartościowych związanych z piramidą Bernarda Madoffa – poinformował bank

Western Union

Rosyjska cybermafia okrada konta internetowe Polaków

Hakerzy włamywali się do (…) komputerów i przelewali pieniądze na konta ‚słupów’. Ci ostatni mieli proste zadanie gdy zbiorą 100 tys., mieli wypłacić 90 proc. sumy i przelać je za pomocą Western Union. Gotówka trafiała – jak twierdzi policja – za wschodnią granicę. Tu ślad po niej ginie.", pisze gazeta.

Zurich Financial Services

Grupa Zurich Financial Services poniesie dalsze straty w wysokości 320 mln dol., spowodowane transakcjami z mającymi kłopoty firmami usług finansowych.

Zurich ostatnio ujawnił odpis 275 mln dol. związany z ryzykiem niespłacenia zobowiazań przez Sigma Finance Corp. z Michigan i 45 mln dol. straty na instrumentach dłużnych Washington Mutual Inc. Poprzednio Zurich ujawnił stratę 295 mln dol. związaną z bankructwem Lehman Brothers. Suma strat grupy ubezpieczeniowej sięgnęła wtedy 615 mln dol. 
 

Wystarczy?


Komentarze 7 Dodaj komentarz

 
 1. Jeste na to jakieś skuteczne panaceum ? Panie Ewaryście czy na suchej konstatacji się kończy ? Ale oni mają kiepełkę do robienia ludzi w jajeczko, no niech Pan powie… i na swoje usprawiedliwienie mają tylko takie pięciliterowe słowo, z dwoma rr w srodku ?No, niechże Pan coś powie?

    
  0
  0
 2. Dopóki dalej pieniądze będą robione z „niczego”, czy raczej – z długu każdego z nas, będzie, jak jest, czyli coraz gorzej. Dopóki rządy będą sankcjonowały ten system – dający nieograniczoną praktycznie władzę kilku osobom, które rozumieją, na czym to polega…

    
  0
  0
 3. To na czym to polega ? powiedzże zmorki
  I ten miś z Lehman Brothers i ten Madoff mieli tylko jedno do powiedzenia: I am very sorry. , ah,a że im trochę wstyd jest ku… a gdzie kasa? to chyba za mało, jak sie ludzi zostawiło na lodzie, delikatnie mówiąć ?

    
  0
  0
 4. bo zydzi najpierw zdefraudowali tyle miliardow, ze wywolali finansowy kryzys swiatowy a teraz dla odwrocenia uwagi napadli na Palestynczykow i zabijaja terrorystow, ktorzy maja 3 latka albo jeszcze sa w brzuchu matki! Co za podla nacja!

    
  0
  0
 5. Na tym, panie Aceum, że bank nie ma żadnego pokrycia na to, co pożycza. W dużym uproszczeniu – dopóki tych, co biorą kredyty, jest więcej niż tych, którzy pieniądze lokują, system funkcjonuje. Jak w grze w „krzesła” – jest ich osiem, a chodzących w kółeczko dziewięcioro – dopóki gra muzyka, nikt nie przegrywa.

    
  0
  0
 6. a nie odwrotnie, bo w koncu żeby dawać kredyty trzeba miec w kasie gotówkę, bo ja kredyt bez gotówki to znaczy musi byc więcej tych co lokuja od tych co biorą kredyty, tak czy nie Panie Ewaryście rzeknij Pan sążniście… mamż ci rację czy nie.

    
  0
  0
 7. Nie rozumiem, dlaczego „podpadła” firma Western Union. Co zrobiła albo czego nie zrobiła, że znalazła się na tej liście? Z wpisu wynika, że przesłała wpłacone pieniądze. To starcza za akt oskarżenia?

    
  0
  0

Moje najnowsze wpisy

 

Wyborcza, pocztowa majówka, czyli kiedy Prezes był na poczcie?

piątek 03/04/2020
0

Ja, odkąd najpotężniejszy człowiek świata, czyli prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że podobnie jak Ewaryst Fedorowicz (kolejność prawidłowa), ma na koronawirusa wywalone, nie muszę się…


Zarządzanie strachem, czyli nie jestem sam!

poniedziałek 23/03/2020
1

17 marca opublikowałem tekst pt Zarządzanie strachem, czyli Włochów wina!, w którym poinformowałem, że na koronawirusa mam, cytuję - wywalone. Dlaczego mam – wyjaśniłem, po…


Zarządzanie strachem, czyli Włochów wina!

wtorek 17/03/2020
2

Z zainteresowaniem obserwuję zakwitającą mi na balkonie na różowo brzoskwinię. To miłe zajęcie. Na koronawirusa mam, jak to dzisiejsza młodzież określa, wywalone (eufemizm), bo wiem,…


Ober-zdrajca Bierut nie ma już na Powązkach grobowca!

niedziela 08/03/2020
0

3,5 roku temu (dokładnie 29 sierpnia 2016), na pisowskim do ostatniej kropki blogowisku, opublikowałem tekst pod śmierdzącym na kilometr ruską prowokacją i onucą tytułem „Pogrzeb…


Wirus wyborczy, czyli podarunek z Wuhan

piątek 28/02/2020
0

Tytuł miał brzmieć "Zarządzanie strachem – koronawirus, czyli komunikacyjny samograj", ale że (parafrazując klasyka nad klasykami, czyli Bronisława Komorowskiego) "tytuły powinny być krótkie - a…


Andrzej Wallenrod na konwencji PiSu

czwartek 20/02/2020
0

Konwencja była fulwypaśna, transatlantycki sznyt było widać, słychać, a czuć nie tylko dlatego, że wcześniej monitor sprayem czyszczącym lekkomyślnie spryskałem, co transmisję zapachową skutecznie przykryło.…


Juszczyszyniada, czyli kaściarze do wzięcia

piątek 07/02/2020
2

„Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego”, powiedział jakiś sędzia…


Leworządność, czyli jak brukselska eurożulia cwaniaków wykiwała

piątek 17/01/2020
0

Najpierw stary dowcip: pewnemu cwaniakowi się zmarło. Stanął przed sądem niezawislym – tfu! Ostatecznym, gdzie znudzony rutyną sędzia, w przypływie dobrego humoru po prostu zapytał…


Kaściarze, czyli Marsz 1000 kagańców!

poniedziałek 13/01/2020
0

Pierwszym i najważniejszym zadaniem, jakie spełniają sądy od zarania dziejów (ładne to określenie) jest trzymanie Ciemnego Ludu/Suwerena (wersja zależna od tego, czy swobodna, nienagrywana rozmowa,…


Stalin - swołocz i antysemicka świnia

niedziela 29/12/2019
5

Władymir Putin nakłamał. Na temat Polski konkretnie. Najpierw za przyczynę wybuchu II wojny światowej uznał traktat monachijski, oznaczający rozbiór Czechosłowacji, co akurat było przyczyną, ale…