Lekarze rezydenci – kolejna, nadzwyczajna kasta


niedziela 15/10/2017
9

Najpierw kilka – jadąc Prezesem – „oczywistych oczywistości”:

1. na całym świecie na medycynę się idzie, żeby PO studiach doskonale zarabiać (między bajki włóżmy „judymowanie”, pliz)
2. za naukę się PŁACI (za tę najważniejszą, praktyczną – też), by PO nabyciu praktycznych umiejętności móc być prawdziwym a nie malowanym fachowcem, toteż otrzymywanie za naukę zawodu wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej nie jest niczym niesprawiedliwym
3. PO dolegliwym, ale niezbędnym okresie terminowania – KOSI się kasę, i bardzo dobrze, bo fachowiec (prawdziwy, nie malowany) powinien kasę kosić.

***
W 4RP studia (dzienne) są bezpłatne i zapewne dopóki w 4 czy 5 RP będzie obowiązywał socjalizm żoliborski – tak zostanie.

Ale nawet w żoliborsko-socjalistycznej RP za doskonalenie kwalifikacji się płaci:

gdy ktoś zrozumie, że do uzyskania satysfakcjonującego go wynagrodzenia niezbędna jest znajomość języka obcego, to… idzie do prywatnej szkoły językowej na kurs, za który z własnej kieszeni PŁACI.

A gdy się okaże, że oprócz znajomości tego obcego języka potrzebne jest też prawo jazdy – to idzie do prywatnej szkoły nauki jazdy i płaci za nabycie umiejętności prowadzenia samochodu z własnej kieszeni.

***

Rezydentura to jest nic innego, jak doskonalenie kwalifikacji zawodowych, bo rezydentami stają się lekarze, którzy:

a/ ukończyli rzecz jasna studia medyczne
b/ zaliczyli staż
c/ zdali egzamin lekarski

czyli mogą sobie pracować w zawodzie aż do emerytury za pieniądze, które sobie wynegocjują u pracodawcy lub zarobią na własny rachunek.

Rezydentura jest zaś doskonaleniem kwalifikacji zawodowych, które polega na uzyskaniu specjalizacji w danej dziedzinie medycyny, co = możliwości koszenia wieeelkiej kasy, ale jest doskonaleniem w formie szczególnej:

bo lekarz-rezydent otrzymuje od Polskiego Podatnika swego rodzaju stypendium, które wynosi dziś ok 2,5 tys na rękę, ale BEZ dyżurów, które – jak można się dowiedzieć z mediów – mogą być opłacane nawet kwotą 2400 zł za DOBĘ.

Min. Radziwiłł zaproponował rezydentom podwyżkę tego stypendium o 1200 zł/mies, podwojenie do 2020 kwoty tego stypendium, ale głodujący domagają się 7 tys/mies od zaraz.

***
kiedy się tak przyglądam tej wspieranej przez komuchów od Zandberga akcji, zaczynam odnosić wrażenie, że rezydenci uważają się za kolejną, nadzwyczajną kastę i łatwo mogę to wykazać:

jak podaje bankier.pl stypendia Prezesa Polskiej Akademii Nauk (tylko 10 na całą Polskę!) dla zatrudnionych w PANowskich instytutach młodych naukowców (jeszcze przed doktoratem) za wybitne osiągnięcia naukowe wynoszą…  25 tys zł…. ROCZNIE.

Czyli 2083 zł/mies

***
Komunikacyjnie rezydenci już przegrali: Opinia Publiczna (a w 21 wieku tylko ta opinia się liczy) jest przeciwko ich żądaniom, zachowaniu, politycznym sponsorom.

I znów się Prezesem, tym razem najważniejszym w 4RP podeprę:
żadne płacze i krzyki nas nie przekonają, że białenie jest czerwone, jak drzewo genealogiczne Zandberga.

***
Dygresja:

Najbardziej zaszkodził rezydentom szef samorządu lekarskiego w Polsce, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, który ogłosił, że zwrócił się do międzynarodowych organizacji ws. protestu lekarzy rezydentów, aby wywarły presję na polski rząd.

Kolejny, który zagrał zgraną już kartą pt ulica i zagranica :-D

Wygląda na to, że prezesowi Hamankiewiczowi zamarzyło się przejście do historii, nie wziął jednak pod uwagę faktu, że może do tej historii przejść jako ten, który wykastrował z uprawnień lekarski samorząd.

Prezes Hamankiewicz pcha samorząd lekarski w konflikt z rządem, którego to konfliktu NIE wygra.

Z takim poparciem, jakie ma teraz PiS, Prezes Kaczyński, który się porwał na „znormalizowanie” KRS i SN, samorząd lekarski załatwi jednym – pardon – pierdnięciem, zabierając mu na przykład prawo do sądownictwa korporacyjnego, co będzie miało skutki dla lekarzy opłakane,

lub każąc TVP pokazywać co tydzień jeden przykład bezduszności, niekompetencji lekarzy, w wyniku czego pacjent umarł lub został okaleczony.
Po 10 tygodniach takich seansów Opinia Publiczna zażąda głów Hamankiewicza &consortes i je na tacy dostanie

***
Co dalej?
Cóż, rozwiązaniem idealnym byłoby wprowadzenie przez rząd ODPŁATNOŚCI za doskonalenie zawodowe:
Chcesz lekarzu wskoczyć o kilka pięter wyżej w hierarchii zarobków – podpisuj kwit, że zobowiązujesz się zwrócić równowartość swojego zawodowego doskonalenia.
Np. milion (bańkę po waszemu).

Nie podobają się warunki?
A, to jedź sobie zagranicę i tam zrób swoją specjalizacją.

Skutek będzie jak to w życiu bywa:
część wyjedzie, część zostanie, ale reguły przynajmniej jakieś normalne wydawania nadzwyczajnej kaście pieniędzy Podatników zostaną nadane.

Że to niesprawiedliwe?
A niby dlaczego?
Gdy w 1992 dostałem od P. propozycję pracy w kilkuosobowej grupie Polaków wybranych do otworzenia w Polsce rynku należących do tego mega koncernu fastfoodów, zostałem wysłany na kilkumiesięczne szkolenie do Kanady i Wielkiej Brytanii.

Ale wpierw musiałem podpisać kwit, że jeśli potem odejdę z P. przed ustalonym terminem, to będę musiał zwrócić co do grosza całą, wielką jak na tamte czasy kwotę, na jaką został wyceniony koszt mojego wyszkolenia.

Nigdy tak nie dostałem w tyłek, jak podczas pracy w P. średnia tygodniowa to było 70 godz. pracy, a rekord – 104,5 godz., ale nie mam żalu, bo zarobiłem wtedy na swoje pierwsze, własne mieszkanie.

Tak swoją drogą, to tych komandosów od Zandberga chętnie bym zważył:
przed „głodówką” i po.
I jak nie stracili minimum 15% wagi – won z rezydentury za symulację!
Mam nadzieję, że rząd nie pęknie i postawi im ultimatum:

„albo bierzecie co daje Radziwiłł – albo nie dostaniecie NIC”

***
PS
Proszę nie odpowiadać, że nie wiem ,o czym piszę, bo na przestrzeni 3 lat obsługiwałem PRowo lekarzy: tak samorząd jak i zw. zawodowe.
Mam na koncie m.in. obronę szpitala w Radomiu przed złodziejską prywatyzacją, jak i kampanię negliżującą patologie w podległych Struzikowi szpitalach:

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/o-powod-pytaj-marszalka-struzika-lekarze-reklamami-protestuja-przeciw-zarzadzaniu-sluzba-zdrowia


Komentarze 9 Dodaj komentarz

 
  • @kornik
   Niech ustalają.
   Jak im rząd ustąpi, to się zacznie „neverending story”, a jest unikalna okazja do wzięcia za ucho kolejnej korporacji, której odbiło.
   Z prowokatorami trzeba konkretnie: „za pirze – i na powietrze świże!” . Powinno ich otrzeźwić :-D

      Odpowiedz
   0
   1
 1. Jako wierny sympatyk Pana tekstów, pozwolę sobie przywołać wspomnienia z marca 1968 roku . Gdzie młodzi ludzie zaprotestowali przeciwko jedynie słusznej władzy ludowej, która to ich karmiła . Gdy ówczesna „wierchuszka” ( to nie moje to Pana ) także potraktowała ich niepoważnie ale za to bardziej radykalnie. Studenci w tamtym czasie zaprotestowali podobnie jak dzisiejsi rezydenci. W równie słusznej sprawie. Przeciwko także nieomylnej władzy . Działającej słusznie i prawidłowo . A Komitet Warszawski PZPR to nawet ich podobno „słusznie” potępiał .I nie tylko. Byli też tacy którzy głośno temu komitetowi wtórowali.Wiem , bo czytałem o tym na własne oczy i to w jedynie słusznej prasie. Jak przystało na tamte czasy. Dzisiaj po 50 latach jestem dumny z tego że popierałem w proteście moich troszkę starszych kolegów .Gdyż młodzi też często mają racje . Nie tylko my starsi i wytrawnie doświadczeni przez życie. Z tego powodu po raz pierwszy nie zalajkowałem Pańskiego tekstu . Jednak jako wierny sympatyk Pana tekstów …. DUŻO ZDROWIA Panu życzę ….i to z całego serca . Oby nie musiał Pan korzystać z tej ” Dobrze funkcjonującej służby zdrowia „.

     Odpowiedz
  0
  0
  • Nie dogadamy się:
   W 1968 wzięły się za łby dwa, straszne, komunistyczne gangi.
   Niektórzy nazywają je „natolińczycy” i „puławianie”, ale to nieistotne.
   Jeden z tych strasznych, komunistycznych gangów wykorzystał klasyczny dla wzorca czerwonej bezpieki, jakim w tej materii była carska Ochrana, mechanizm prowokacji stąd i naiwna młodzież studencka poooooooszła za prowokatorami jak muchy na lep.
   Pamiętam, jak Ojciec, żołnierz jak to się teraz mówi wyklęty, wrócił z Warszawy do Otwocka i powiedział tak: „to bezpieczniacka rozgrywka i tylko studentów szkoda”.

   Porównywanie dzisiejszych rezydentów z tamtymi, szlachetnymi w swych intencjach studentami – to zgroza.

   Zdrowia mi Pan życzy? Cóz – i tak wszyscy kiedyś umrzemy, to i się specjalnie przyszłymi zdrowotnymi deficytami nie martwię.
   Pozdrawiam,

   EF

      Odpowiedz
   0
   0
 2. Efektem tych zmian będzie nic innego jak stopniowy uwiąd państwowej służby zdrowia na rzecz sektora prywatnego.

     Odpowiedz
  0
  0
  • @Artur
   ależ NIE MA czegoś takiego, jak „państwowa służba zdrowia”, bo KAŻDA wizyta pacjenta w tzw PSZ jest już… Z GÓRY opłacona przez niego, w formie comiesięcznie płaconego przezeń podatku od zdrowia, nie wiedzieć czemu zwanego „składką”.
   Władza (każda) jak ognia boi się zasady „pieniądz idzie za pacjentem”, bo wtedy koniec z synekurami dla partyjnych nierobów, żon, kochanek, córek itp pasożytów

      Odpowiedz
   1
   0
 3. Na tej zasadzie można by też powiedzieć, że nie ma państwowych urzędów, bo przecież finansowane są z podatków.
  Postuluje Pan prywatyzację? Jest to jakieś wyjście. Jak pokazuje przykład USA nie pozbawione wad, ale problem zbyt małych/zbyt dużych płac rozwiązałby się wówczas raz na zawsze.

     Odpowiedz
  0
  0
  • @Artur
   Widzi Pan – powiedzieć można wszystko, tyle ze Pan mi proponuje coś,co się kiedyś nazywało „reductio ad absurdum”.
   Bo lekarze (fachowi, rzetelni, zawodowo etyczni) pełnią w każdym ustroju (nawet w panującym nam dziś „socjalizmie żoliborskim”) funkcję pozyteczną, tak jak fachowi, rzetelni, zawodowo etyczni hydraulicy, nauczyciele, rolnicy itd itp, podczas gdy urzędnicy to pasożyty w formie prawie absolutnej (jak 96% spirytus) :-D
   Ja niczego nie postuluję, bo nie mam na nic wpływu: wpływ mają tacy Suscy czy Petru albo inne Kopaczowe.
   Ja, jako czlowiek racjonalny, po prostu uważam, że rezydenci powinni podpisać kwity na”złote kajdanki” , bo to PODATNICY finansują im ich DOSKONALENIE zawodowe, dzięki czemu zarobią (rezydenci, nie podatnicy) kokosy – albo niech za rezydenturę PŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI. I tyle

      Odpowiedz
   1
   0
 4. Chodziło mi o to, że służba jest państwowa, bo działa pod auspicjami państwa, które niestety nie stara się oddzielić ludzi kompetentnych od pasożytów.
  Opłaty za doskonalenie zawodowe jak najbardziej można rozważyć. Musi to jednak być połączone z daleko idącą deregulacją zawodów medycznych. W przeciwnym razie staną się naprawdę zamkniętą kastą (samoreprodukujące się klany itp.).

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


8 × osiem =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Ustawa 447 podpisana – czyli „nic się nie stało, Polacy nic się nie stało!”

piątek 11/05/2018
0

„Ja bym nie przywiązywał do tego (ustawy 447) zbyt dużej wagi” - powiedział Jacek Czaputowicz, chwilowo minister spraw zagranicznych 3RP (bo z tą RP nr…


Pomnik katyński w Jersey City, czyli jankesi jak sowieci

czwartek 03/05/2018
0

Powoli, ale jednak, z internetowej niszy do rządowych mediów przebiła się informacja tak straszna, że nic, tylko w (jankeską) mordę lać i patrzeć, czy równo…


Dlaczego Alfie Evans musi zostać zamordowany?

środa 25/04/2018
18

Tak wygląda szatan: Twój profil Ten wcielony diabeł nazywa się Anthony Paul Hayden i jest brytyjskim sędzią. Ba! Ten antychryst nosi dumny tytuł sędziego Królewskiego…


Nieporozumienie w Polskiej Fundacji Narodowej

sobota 21/04/2018
2

Na tym zdjęciu są panowie Jurkiewicz i Świrski. Ale na tym zdjęciu nie ma już pana Kolka. Cóż – normalka: najsłynniejszym zdjęciem, na którym kogoś…


Pagon Gowin proponuje głosowanie (pro)rodzinne

wtorek 17/04/2018
4

Wygłoszona przez Pagona najpoważniej (bo na konwencji Prawa i Sprawiedliwości), w przytomności (nie tylko archaizm) nie tylko samego (bo w asyście premiera Morawieckiego, b. premier…


Jak prezes Kaczyński do prawdy o Smoleńsku nie doszedł – i nie dojdzie

czwartek 12/04/2018
0

Prawda o Smoleńsku dzieli się na taką, do której dochodzić nie potrzeba, bo jest ona oczywista - i na taką, do której dochodzić nie ma…


Weto prewencyjne, czyli demagdalenkizacja Polsce nie grozi!

sobota 31/03/2018
2

Wczoraj, czyli w Wielki Piątek od wczesnego rana wędziłem na wsi żeberka i polędwiczkę. Takie ostatnie wędzenie, bo szynkę, baleron, schab i większość polędwiczek uwędziłem…


Nagrody dla ministrów - jak się Szydło o socjalizm wykopyrtnęła

poniedziałek 26/03/2018
5

Socjalizm ma same zalety. Dlaczego? Bo w socjalizmie najważniejszym zadaniem Władzy jest rozdawanie prezentów. Wszystkim! A jak wszystkim – to i sobie też. I dlatego…


Po co prezydentowi i premierowi bojkot Mundialu w Rosji?

poniedziałek 19/03/2018
1

W Londynie otruli szpiega. Ruskiego, który zamienił Moskwę na Londyn i ruble na funty, czyli się, jak to mówią, przewerbował. I teraz, w Warszawie, trwa…


Jak Jajakoprezydent* Duda Baumana, Michnika, Wolińską i innych stalinowców o wybaczenie prosił

sobota 17/03/2018
1

Jak napisał w 2009 roku w tekście Stalinowscy uciekinierzy, Tadeusz M. Płużański: "wielu komunistycznych oprawców uciekło za granicę. Tylko do Izraela wyjechało po marcu 1968…