GW kapituluje przed polskim patriotyzmem (autor Coryllus)


wtorek 28/07/2015
6

Tytułem wyjaśnienia:

Blogerka Elig napisała tekst (moim zdaniem marny)*, w którym pochwaliła ostatni subotnik Ziemkiewicza (taki … szukam właściwego porównania i znalazłem: „w stylu Żakowskiego”).**
Jej gust – jej sprawa.

Jednocześnie pojechała po jednym z najciekawszych blogerów,  Coryllusie, który się tekstem Ziemkiewicza nie zachwycił*** – to też jej prawo.
Ale i w tekście i w komentarzu pod swoim testem popełniła rzecz brzydką (eufemizm), insynuując Coryllusowi – no zresztą sami Państwo przeczytajcie co:

„To nie jest samouwielbienie, to głęboko skrywany kompleks niższości.”

Wiesz Elig, to co zrobiłaś, to się kiedyś określało słowem „wkupne” – ale skoro tak lubisz, Twoja broszka.

Dlatego zaproponowałem Coryllusowi umieszczenie na moim blogu jego odpowiedzi skierowanej do Elig, co też czynię.****

„GW kapituluje przed polskim patriotyzmem (autor Coryllus).

Bardzo lubię blogerkę elig. Ona jest w wielu momentach niesamowita. Przychodzi na wszystkie imprezy patriotyczne, spotkania, marsze i wieczorki. Jest, można by powiedzieć, nie do zdarcia. No, ale wczoraj, elig mnie nieco rozczarowała. Otóż stwierdziła ona w swoim tekście, że ja nie zrozumiałem tekstu Ziemkiewicza. Proszę bardzo oto link http://naszeblogi.pl/56243-turboniepokorni-reakcja-coryllusa-na-tekst-ziemkiewicza

No więc od razu powiem jak było. Wstałem rano i nie miałem pomysłu na tekst, patrzę a tu ktoś mi przysłał ten subotnik. Odwróciłem się do okna, a tam trawa od dwóch miesięcy nie koszona, do tego przypomniałem sobie, że babcia dziś przyjeżdża, a ja jadę w czwartek do Gdyni. No, żesz, co tu robić, bo nie mam pomysłu na tekst, a tyle jest jeszcze rzeczy do zrobienia. A niech tam, pomyślałem, podlansuję się trochę na Ziemkiewiczu. Trzasnę coś na szybko, w dwadzieścia minut i pójdę się zmagać z tą trawą, a jest naprawdę straszna, w większości to nie trawa tylko dzika marchew z okropnie grubymi łodygami. No i trzasnąłem.

Elig ma trochę racji, w tym co pisze, ale nie dostrzega tego, że w moich tekstach pewne myśli są kontynuowane, nie wprost rzecz jasna, ale są. I tak kiedy elig pisze, że każdego kto stoi mi na drodze traktuję jak nieprzyjaciela, bez względu na jego poglądy, nasze czy nie nasze, ma rację. Tak właśnie robię, bo nie widzę powodu porozumiewania się z ludźmi, którzy nie mają ani misji, ani celu. Prawdziwy poeta nie szuka porozumień, tak napisałem w jednym z wcześniejszych tekstów. To są głupstwa. Nie zawiera też taktycznych koalicji opartych o dżentelmeńskie umowy, bo wie ile są takie umowy warte.

Można oczywiście twierdzić, że ja nie zrozumiałem tekstu Ziemkiewicza, a on napisał ważną analizę najbliższych 20 lat w polskiej polityce. No, ale to jest przecież nieprawda, jak elig może pisać coś takiego.

To jest sajans fajans, a nie analiza. Jeśli ktoś zaczyna planować jawnie w perspektywie 20 lat to znaczy, że katastrofa jest za progiem. Hołownia szykuje się do kandydowania na prezydenta w roku 2020, to są zjawiska jednej kategorii, on i przepowiednie Ziemkiewicza.

W ciągu 6 lat mojego blogowania w Polsce zmieniło się absolutnie wszystko, bynajmniej nie na lepsze, a elig twierdzi, że to co widzimy, czyli między innymi zbliżające się obchody Powstania Warszawskiego, to jest kapitulacja GW przed polskim patriotyzmem. Ja pierniczę, jak można coś takiego napisać? Gazownia jest w stanie na każdą właściwie okoliczność wystawić własny garnitur specjalistów i propagandystów, którzy przejmą dowolną narrację, zmieniają w niej nieliczne szczegóły. Ukradną ją mówiąc wprost. I to jest nie do zwalczenia, albowiem prawdziwi reprezentanci narracji patriotycznych, czyli uczestnicy walk, nie tylko powstańczych, ale każdych, są dziś staruszkami, reprezentowanymi przez różne środowiska. Oni sami nic nie mogą. Poniewiera się ich albo chwali, w zależności od potrzeb. A nad nimi unoszą się narracje, czyli sprofilowana propaganda.

Kiedy weterani wymrą, władzę nad umysłami będzie miał ten, kto wystawi większy budżet i opłaci więcej specjalistów z różnych uczelni. Oni będą sprzedawać swoje gawędy w telewizji.

Wydarzenia, nawet bardzo spektakularne, takie jak Smoleńsk, nic nie pomogą, bo zostaną z jednej strony unieważnione przez narrację sensacyjną, którą sprzedaje Sakiewicz, a z drugiej, najpierw wyszydzone przez gazownią, a później przejęte przez „naszych”. Im zaś marzy się tylko jedno – udział w programie „Śniadanie mistrzów”.

Są to bowiem ludzie wiecznie aspirujący, dla których walorem – tak jak dla Gontarczyka na przykład – jest ilość cytowań jego publikacji przez instytut Yad Vashem. Wszyscy ci redaktorzy, publicyści i inni ludzie obecni w mediach chcą jedynie tego, by pokazywać ich w telewizji, a oni będą tam wygłaszać swoje analizy. Porzygać się już można od tych analiz i elig dobrze o tym wie, bywając w Klubie Ronina.

GW nie kapituluje przed polskim patriotyzmem, ona ten patriotyzm przejmuje wraz z całym inwentarzem, wymienia kadry w kluczowych miejscach, i machina jedzie dalej, a nawet buczy prawie tak samo. Prawie, bo słowo to jak wiecie robi wielką różnicę.

Podam teraz przykład. Środowiska akowskie mają powyżej dziurek nosa niejakiego Motyki. To jest historyk z Lublina, który zajmuje się badaniami dotyczącymi zbrodni wołyńskiej. Poczytacie sobie Motykę i zauważycie, że on w zasadzie mówi z sensem. Jasne, ale dla ludzi, którzy ten Wołyń przeżyli, on jest całkiem nie do zaakceptowania. Sami sobie przeczytajcie dlaczego. Tyle, że Motyka ma przewagę, on jest młody i będzie żył długo. Wołyniacy powymierają. A nawet jak Motyce coś się stanie, na jego miejsce wejdzie trzech innych. I tyle. Nikt nie klęka przed polskim patriotyzmem, bo polski patriotyzm to dziamdzianie i pohukiwanie na ulicach. Nie ma budżetów ani dystrybucji na niezależną produkcję. Można sobie co najwyżej pomarzyć, albo poprosić kogoś o pieniądze na wyprodukowanie filmu, a i to wyłącznie o sprawach mało kontrowersyjnych.

Tylko głupek myśli, że duża ilość koszulek z husarią to triumf polskiego patriotyzmu. To nie jest żaden triumf tylko wyprzedaż dekoracji z dawno unieważnionego teatru. I nic tu nie zmienią muzea, ustawy o ochronie miejsc, czy inne doraźne poczynania patriotycznych rządów PiS czy kogoś innego. Trzeba mieć cały wielki i niezależny rynek treści, na którym nie będzie miejsca dla idiotycznych kompromisów w imię demokracji, tolerancji, czy czegoś równie durnego. Póki coś zaś „nasi” zostali doproszeni do stolika, gdzie popija się kawę z pianką i słucha co tam ma do zaproponowania pan Waglewski.

Elig powołuje się na przykład sprzed kilkunastu lat, czyli na sławny tekst Michała Cichego o tym, jak powstańcy mordowali Żydów w sierpniu 1944. I to ma być dobre uzasadnienie dla przepowiedni Ziemkiewicza…., że wtedy Cichy pisał, że mordowali, a dziś gazownia razem z „naszymi” urządza wspólną fetę. Droga elig pomiędzy tymi wydarzeniami nie ma ani jednej wspólnej nitki. Pamiętam tamte czasy i pamiętam jak wyglądał i jak zachowywał się wtedy Michał Cichy. Jak bardzo pewny siebie głupek. Trudno było tego nie zauważyć. I ja nie mając wówczas pojęcia kim on jest, ani w co się tak naprawdę gra, odmówiłem pracy w jego dziale, choć życzliwe osoby mi ją proponowały. Byłem biednym studentem bez perspektyw, zatrudnionym na 3 miesiące w archiwum prasowym gazowni. Koleżanki z pracy chciały mi pomóc i jakoś tam próbowały mnie wkręcić, a ja kierując się tak zwanym głosem wewnętrznym, bo jak powiadam w roku 1995 niczego nie kumałem, odmówiłem. Wywołałem tą decyzją konsternację i zdziwienie.

A nie było przecież katastrofy, Cichy został kozłem ofiarnym nomen omen po cichu. Rozpił się i zwariował na zapleczu, nikt o tym nie wiedział, dopóki parę lat temu Michalski – wtedy jak najbardziej „nasz” – nie przeprowadził z nim wywiadu. Gazownia zrobiła za pomocą Michała Cichego rozpoznanie bojem, prowadzący natarcie poległ, a stosunek GW do polskiego patriotyzmu zmienił się znacznie, wszak już wtedy pisali pochwalne teksty o Pileckim i o innych bohaterach, w tonie jak najbardziej poprawnym.

Pora na podsumowanie, obrona polskiego patriotyzmu nie odbywa się na odcinku husaria-powstanie, kluczowy moment to odcinek własność-rynek-niezależny budżet. Tego powinniśmy się trzymać, reszta przyjdzie sama. Oczywiście, musimy mieć też jakąś ochronę dla tego rynku, nie mówię, że od razu bojówkę, ale kilku życzliwych urzędników by się przydało.
Na tym kończę, bo jadę dziś do leśniczego kupować opał. Winter is coming.

Zapraszam na stronę www.coryllus.pl i przypominam, że w dniach 31 lipca – 2 sierpnia w Gdyni odbywa się nadmorski plener czytelniczy, jedziemy tam we dwójkę z moją żoną. Impreza zlokalizowana jest na bulwarze nadmorskim, gdzieś w okolicach skweru Arki Gdynia.
6 sierpnia zaś odbędzie się wieczór autorski w Zielonej Górze – sala „Nad kotwicą” przy al. Zjednoczenia 92, początek o godzinie 18.00.”

——————————
* http://blog.wirtualnemedia.pl/elig/post/turboniepokorni-i-reakcja-coryllusa-na-tekst-ziemkiewicza
** http://ziemkiewicz.dorzeczy.pl/id,6791/Turboniepokorni.html
*** http://coryllus.pl/?p=2550
**** http://coryllus.pl/?p=2553


Komentarze 6 Dodaj komentarz

 
 1. Naprawdę? To gratuluję prawidłowych poglądów – tak trzymać!

     Odpowiedz
  1
  1
 2. Doszłam do tego wniosku po lekturze tomu „Nigdy nie oszczędzaj na jasnowidzu”, w którym Coryllus opisuje swą pracę w powiatowej gazecie, magazynach typu „Wróżka”, u wydawców niemieckich [z dolnej półki], czy też w portalach internetowych [chyba w O2]. Marnowanie najlepzych lat życia i swego talentu w takich miejscach – każdego wpędziłoby w kompleksy.

     Odpowiedz
  0
  3
 3. Jeszcze raz gratuluję słusznych poglądów, będą Elig z Ciebie ludzie!

     Odpowiedz
  2
  1
 4. a ja nie wiem o co chodzi…to jest ten patriotyzm czy nie…czy elig to on czy ona…a Ziemkiewiczem to będzie za czy przeciw opowiadał..? ja bym na miejscu coryllusa kupił węgiel…

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


jeden × = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

"Za ropę waszą – nie naszą" i Narodowa Kwarantanna

piątek 13/11/2020
0

4 lata temu, zaraz po wygraniu przez Trumpa wyborów, zadałem proste pytanie, na odpowiedź na które czekałem lata 4: Czy Trump posadzi Clinton – czy…


Brązowe noski braci Karnowskich i górników cudowne ozdrowienie

niedziela 01/11/2020
1

Są w życiu chwile ciemne i mroczne, jak pisowski lockdown, zaciskany z powolną i tępą systematycznością buldoga, na ciągle zbyt sztywnych karkach Polaków, którzy mają…


Podatek od prostych pleców, czyli dlaczego PiS likwiduje siłownie?

poniedziałek 19/10/2020
0

Według bankstera (nawróconego na PiS, ale jednak)  mam prawo korzystać z godzin dla seniorów w sklepach. Ja to prawo (jak wiele innych) czniam, bo mi…


Kaczyńskiego "piącha dla rolników", czyli dlaczego barany są głupie

wtorek 13/10/2020
0

  Nie, nie przejęzyczyłem się – to nie jest żadna piątka, a piącha, a poza tym wszystko się zgadza. *** Lubię, kiedy bankster (nawrócony na…


Trzech falsetów, czyli będziecie mieli frajerzy socjalizm

środa 30/09/2020
0

  No proszę. Pobyłem trochę poza blogosferą, zajmując się pożytecznymi (dla mnie i moich bliskich przynajmniej) zajęciami (niektórych z nich rezultaty widać na zdjęciach), po…


Jak Kniaź Nowogrodzki norek bronił

poniedziałek 14/09/2020
0

Kniaź nowogrodzki, jak to u arystokratów nierzadko się zdarza, cierpi. Dokładniej – cierpi dubeltowo: bo raz, że (jadąc klasykiem) za milijony (a choćby te, rodzinie…


Kto okradnie Białoruś?

niedziela 23/08/2020
8

Przepraszam, ale nie mam ochoty na to całe ściemnianie, które jest teraz serwowane Polakom, jak przeżuta przez stare Indianki czicza, wprowadzając  ich w stan ogłupienia na…


Ci wredni Polacy nie chcą umierać na COVIDa!

sobota 08/08/2020
2

Polacy to źli ludzie. I niewdzięczni. Władzuchny kochanej nie słuchają, na tę para-grypę mają, jak niejaki Ewaryst, wywalone, i co najgorsze – umierać nie chcą.…


Zbudujcie Mur Warszawski, a Jarkocin nową stolicą Mazowsza!

piątek 31/07/2020
0

Sejm już w sierpniu może zająć się projektem ustawy autorstwa PiS, który będzie zakładał stworzenie nowego województwa warszawskiego - wynika z nieoficjalnych informacji krążących w…


Habemus para-prezydentam!

środa 29/07/2020
0

12 lipca, w PRL-bis odbyły się para-wybory, po których PKW (Para-Komisja Wyborcza) ogłosiła Polakom para-prezydenta: Habemus para-prezydentam! - czy jakoś tak. Para-wybory poprzedzone były para-kampanią…