SEWERYN KRAJEWSKI I JEGO MUZYKA


środa 29/01/2014

Przedmowa

Od jakiegoś czasu wciąż myślę o… Krajewskim. Prawie każdego wieczoru siadam przed komputerem z zamiarem zgłębienia jego muzycznego geniuszu i prawie każdego wieczoru odchodzę od komputera, zamykając białą, niezapisaną kartę na monitorze. Ale nie dlatego, że: W poniedziałek, w poniedziałek ja nie mogę, / Bo… mam w domu pranie, / A we wtorek… a we wtorek ja nie mogę, / Bo… pomagam mamie, / (…) Ale za to niedziela… itd. (Jacek Grań). Nie. Nie niedziela ani inne dni. Nie dlatego. A dlaczego? Bo wciąż inne myśli na temat tego muzyka przerywa jedna lub kilka drobnych w jedną i tak się łączących. Jak to napisać? I czy jest sens? I wciąż powtarzające się: w jaki sposób to ująć, aby nie było aż tak banalnie jak w większości książek o muzyce popularnie nazywanej „lekką, łatwą i przyjemną”. Zwykle przeważają tam wycinki wywiadów oraz artykułów prasowych z tytułów często pozostawiających wiele do życzenia. No i żeby było prosto i rytmicznie, niczym w tym muzycznym, cytowanym wyżej fragmencie, niemal jak u Krajewskiego… Nie ma to być laurka, ale też nie krytyka, chociaż… W pewnym stopniu zainspirowana ostatnimi wydarzeniami w muzycznym życiu Seweryna Krajewskiego, jak się okazało bardzo znaczącymi, za motto na czas pisania tej książki obrałam sobie cytat z Andrzeja Piasecznego, idąc śladem jego myśli: Dobrze, żeby chcieć i móc, / To się nawet czasem zdarza. Chcieć – chcę, móc – mogę, czy się zdarzy? (Przy okazji dodam, że w rozdziale I wypowiedzi Andrzeja Piasecznego pochodzą z licznych wywiadów, jakich udzielił mediom w okresie 2009-2011). Należy podkreślić, że Krajewski – kompozytor nie zasługuje na złą ocenę. Tu bez cytatów z wypowiedzi muzyka się nie obejdzie. Pytanie: czy jest sens, jawi się tym częściej, jeśli się wie, że on sam niechętnie czyta mowy pochwalne i tym podobne rzeczy. Wielokrotnie pytany o przekaz czy też interpretację swoich utworów, piosenek, odpowiadał:

„Ja nie powinienem o tym mówić. Bardziej wypada, aby wyraził swój pogląd na ten temat ktoś, kto danej piosenki nie skomponował, nie napisał” [Seweryn Krajewski, z rozmowy ze mną].

To właśnie ośmiela mnie do sformułowania kilku słów na ten temat, a jeszcze bardziej fakt, że słucham i rozpoznaję jego twórczość od dziecka. Pisanie o Krajewskim typowo biograficznie byłoby nudne, ze względu na „sztampę” i wspomnianą niechęć artysty. Bo jeśli chodzi o pewne sprawy, mentalnie wciąż znajduje się on w jednym miejscu. Dlatego nie jest to typowa biografia, ale książka o muzyce Seweryna Krajewskiego z pojawiającymi się dygresjami. Przeglądając wiele wywiadów z całego jego życia artystycznego, zauważyłam powtarzające się wypowiedzi, zwłaszcza dotyczące komponowania i poglądów artystycznych, społecznościowych, jakkolwiek by ich nie nazwać, choć te ostatnie Krajewski rzadko ujawnia. Wielkość jego muzyki tkwi w nutach. Może tych najmniejszych, może niekiedy w subtelnych półtonach, być może w prostocie i charakterystycznych tylko dla niego interwałowych zabiegach. Nie medycznych, lecz muzycznych. Wydaje się to bardzo proste. Jak przyklejenie plastra na zadraśnięcie. „Bo przecież piosenki się nie komponuje, a pisze. Bo pisze się ją w mgnieniu oka, a nie siedząc nad nią pół dnia albo, nie daj Boże, jeszcze dłużej”! Tak dziś twierdzi Seweryn, zgrabnie niekiedy omijając trudniejsze momenty, jak chociażby ten, w którym poproszono go o napisanie melodii piosenki Wsiąść do pociągu (inny tytuł tego samego utworu to Remedium). Ze wszystkimi swoimi wadami, słabościami, małostkami Krajewski w swej melodyjności i melancholijności jest zarazem wyjątkowy i wielki. Chociaż nie musi nikomu niczego udowadniać, to kiedy ostatnia jego płyta o zagadkowym tytule Jak tam jest rozeszła się niczym przysłowiowe świeże bułeczki, po raz kolejny pokazał, że umie wykorzystać swoją siłę i pracę. W kilku co najmniej melodiach z całości dorobku odnajduję inne, choćby fragmenty, prymki, strzępki tych, które już były. To oczywiście dozwolone, bo jego, ale i niebywałe, a dla mnie wręcz zaskakujące. Jednak to nie „prościzna” mnie zadziwia (podkreślam prościzna, a nie prostota) – o, ten fragment brzmi, jak… – każdy to może usłyszeć. Bardziej zdumiewające jest, jak ten fragment kilku zaledwie nut w dozwolonym rozmiarze zapisu nutowego, może niekiedy partytury, wykorzystany jest na nowo i połączony z innym piękną prostotą (sic!) myśli muzycznej. Odkrywanie tegoż, jak również śledzenie, w którą stronę idzie Krajewski w swojej twórczości, a przede wszystkim w prowadzeniu melodii, zachwyca mnie. Piaseczny, który dobrze go poznał, również zwrócił uwagę na pewną powtarzalność motywów. Oto słowa, które potwierdziły moje przekonanie.

„Seweryn operuje ciągle tą samą melodyką. Melodyką, która ma w sobie ogromny ładunek słowiańskości” [Andrzej Piaseczny, www.cgm.pl].

Nie tylko to i nie ostatnia płyta jest impulsem do napisania tej książki. Do dziś nie mogę się nadziwić, że Krajewski łączony jest głównie z Czerwonymi Gitarami, a mało kto kojarzy go z innych melodii, płyt, projektów filmowych itp. Wyjątkiem są ostatnie lata, kiedy to znowu pojawił się na scenie, występując razem z Piaskiem. Co więcej, denerwuje mnie, że postrzegany jest wciąż przez pryzmat wypadku, w którym zginął jego młodszy syn. Nikt nie chciałby, aby takie wypadki się zdarzały. Jednak brukowce po ponad dwudziestu latach nadal wycierają sobie tym gęby, podobnie jak niektórzy zwykli śmiertelnicy. Na hasło Krajewski pierwsze padają odpowiedzi: wypadek i Anna Maria. Notabene z piosenką Anna Maria łączy się plotka o smutnej i dziwnej historii… W pierwszym teledysku do tej piosenki – czarno-białym, zespół Czerwone Gitary występuje z dziecięcym chórkiem śpiewającym refren razem z Sewerynem. Uszkodzona lotność umysłów niektórych ludzi sprawiła, że zaczęto mówić, iż to dzieci z domu dziecka, które artysta wziął sobie na wychowanie… Mam ogromną nadzieję, że nowe spojrzenie na pokolenie wysokiej klasy muzyka lat 60. i na jego dzisiejszą twórczość, na której głównie skupiam uwagę w tej książce, może zaciekawić i być głębokim oddechem świeżości z Krajewskim w tle.

Co do samych Czerwonych Gitar, oczywiście nie można ująć Sewerynowi zasług. Jest przecież autorem wielu przebojów, jakie powstały w zespole i był głównym wokalistą. Nie chcę nikogo oceniać ani porównywać, zwłaszcza że jestem z innego pokolenia i nie uczestniczyłam w życiu zespołu od początku jego istnienia. Mimo to potem starałam się poznać jego historię, między innymi z publikacji, filmów, programów telewizyjnych. W ostatnich latach moje źródło wiedzy stanowiły rozmowy z ludźmi, którym Czerwone Gitary były bliskie i rozmowy z samym kompozytorem. Na tej podstawie dziś mogę stwierdzić, że jego życie to historia człowieka, któremu wiele można było by wybaczyć dlatego, że jest Artystą. A jego droga artystyczna to historia muzyki polskiej, choć wiele osób traktuje piosenki Czerwonych Gitar i Seweryna Krajewskiego jako obciach, z czego nawet nie do końca zdają sobie sprawę. Ważne jest dopowiedzenie, iż zagłębiając się nieco w historię czerwono-gitarową napotkałam wiele błędów w nazwiskach autorów tekstów, pseudonimach itp. Zostało to przeze mnie dokładnie sprawdzone i poprawione, myślę więc, że moją książkę można traktować jak wiarygodne źródło.

Krajewski zafascynował mnie głównie muzyką. Siłą owej fascynacji jest szerokie, dojrzałe spojrzenie na jego twórczość pozazespołową. Mało więc będzie tu o szczegółach rozstania z Czerwonymi Gitarami, bo czy warto teraz rozdrapywać rany? Zwłaszcza że przeciętnemu człowiekowi trudno dojść do tej najczystszej prawdy. Niemniej jednak każdy ma prawo do wyrażenia własnych myśli. I gdyby ktoś przebiegł nimi po artystycznej ścieżce życia Seweryna Krajewskiego, mógłby powiedzieć, że o drodze, którą idzie, śpiewał już na początku kariery… Teksty wykonywanych przez niego piosenek mają to do siebie, że na każdym etapie twórczości muzyka można by się do nich odnieść, cytując odpowiednie frazy. Nawet pokusić się o naszkicowanie biografii na ich kanwie. Pójdę jednak innym tropem, oczywiście nie omijając ani tych najważniejszych, najbardziej wartościowych, ani najmniej znanych, bo i te mają, jak rzadko się zdarza u kompozytorów, bardzo duże znaczenie.

Kończąc przedmowę, nie oprę się zacytowaniu dwóch wciąż aktualnych fraz: Droga, którą idę, biegnie śladem ludzkich spraw. / Szukam swego czasu, jasnych słów, prostych prawd. (Jan Kondratowicz). Seweryn muzycznie, chyba znalazł już swój czas, w którym się nie zatrzyma. A w tym, który minie, z pewnością odbije swój ślad. Spróbuję za nim podążyć, aby utrwalić ten niepowtarzalny liryzm i sentymentalizm. A zarazem zgłębić tajemnicę przebojowości oraz umiejętności uchwycenia w najkrótszej formie muzycznej, jaką jest piosenka, tego co sprawia, że dociera ona w głąb naszych uczuć. Tym samym chciałabym sprawić, aby Krajewskiego wreszcie przestano postrzegać w sferze muzycznej głównie poprzez Czerwone Gitary.

Ewa Derlatka

 


Moje najnowsze wpisy

 

Witam i zapraszam...

czwartek 04/05/2017

Witam po dłuższej przerwie i zapraszam na mój nowy blog, poświęcony sprawom związanym z Sewerynem Krajewskim i jego twórczością oraz z moją książką. https://ewaderlatka.blogspot.com/ Jak…


Książka o Sewerynie Krajewskim i jego muzyce

poniedziałek 07/07/2014

http://ksiazkajestkobieta.pl/ksiazka-sewerynie-krajewskim-tworczosci/


NOWA KSIĄŻKA NOWI MY...

poniedziałek 09/06/2014

http://polakpotrafi.pl/api/wklejka/box2/seweryn-krajewski-i-jego-muzyka  


O papieżu, który pozostał człowiekiem... - Aktor nie lubi się powtarzać...

sobota 26/04/2014

[rozmowa z Piotrem Adamczykiem z 2006 r. zamieszczona w książce "21 Spotkań"] Piotr Adamczyk  Należy do grona najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, pokolenia Jana Pawła II.…


Och, Jerzy!

niedziela 13/04/2014

W przechowalni pierzyn Całą młodość przeżył Pewien nieszczególnie lotny Jerzy Gdy na świat wychynął Tak namolny, świeży - śpiewał jemu chór młodzieży. No i nie…


Szukam muzyki w sercu i taki mam cel na całe życie…

niedziela 06/04/2014

Z 18-letnim akordeonistą z Radomia, Bartoszem Kołsutem, zwycięzcą konkursu Młody Muzyk Roku 2014, który marzy m.in. o występie w Carnegie Hall, rozmawia Ewa Derlatka. Jak…


Folk jest piękny i prawdziwy - o początkach zespołu Frument Project

środa 02/04/2014

Z Patrykiem Walczakiem, liderem zespołu Frument Project rozmawia Ewa Derlatka Rozmowa z 2012 r. Teraz radomski zespół wziął udział w programie Must Be The Music…


"Co się dzieje, oszaleję... "

czwartek 06/03/2014

O jej! Osoba z show biznesu, managerka Sylwia Smoczyńska wyznała dziś swoją wiarę, mówiąc: „Kościół jest super miejscem. Przyjmuje i przytula. Ale najważniejsze jest tam…


Wyuzdana gra Sadowskiej...

niedziela 02/03/2014

Lubię jak ktoś uwodzi, flirtuje, romansuje, ale w inteligentny sposób, z odpowiednim wyczuciem sytuacji, delikatnym żartem, właściwym humorem ale nie tak jak robią to niektóre…


Jeden Krawczyk kilka życiorysów

sobota 01/03/2014

Obejrzałam rozmowę Krzysztofa Ziemca z Krzysztofem Krawczykiem z cyklu Niepokonani (dostępna na Onet.pl). Polecam. Krawczyk mówi m.in. o tabletkach na zapomnienie i o tym co…