SEWERYN KRAJEWSKI I JEGO MUZYKA


środa 29/01/2014
100

Przedmowa

Od jakiegoś czasu wciąż myślę o… Krajewskim. Prawie każdego wieczoru siadam przed komputerem z zamiarem zgłębienia jego muzycznego geniuszu i prawie każdego wieczoru odchodzę od komputera, zamykając białą, niezapisaną kartę na monitorze. Ale nie dlatego, że: W poniedziałek, w poniedziałek ja nie mogę, / Bo… mam w domu pranie, / A we wtorek… a we wtorek ja nie mogę, / Bo… pomagam mamie, / (…) Ale za to niedziela… itd. (Jacek Grań). Nie. Nie niedziela ani inne dni. Nie dlatego. A dlaczego? Bo wciąż inne myśli na temat tego muzyka przerywa jedna lub kilka drobnych w jedną i tak się łączących. Jak to napisać? I czy jest sens? I wciąż powtarzające się: w jaki sposób to ująć, aby nie było aż tak banalnie jak w większości książek o muzyce popularnie nazywanej „lekką, łatwą i przyjemną”. Zwykle przeważają tam wycinki wywiadów oraz artykułów prasowych z tytułów często pozostawiających wiele do życzenia. No i żeby było prosto i rytmicznie, niczym w tym muzycznym, cytowanym wyżej fragmencie, niemal jak u Krajewskiego… Nie ma to być laurka, ale też nie krytyka, chociaż… W pewnym stopniu zainspirowana ostatnimi wydarzeniami w muzycznym życiu Seweryna Krajewskiego, jak się okazało bardzo znaczącymi, za motto na czas pisania tej książki obrałam sobie cytat z Andrzeja Piasecznego, idąc śladem jego myśli: Dobrze, żeby chcieć i móc, / To się nawet czasem zdarza. Chcieć – chcę, móc – mogę, czy się zdarzy? (Przy okazji dodam, że w rozdziale I wypowiedzi Andrzeja Piasecznego pochodzą z licznych wywiadów, jakich udzielił mediom w okresie 2009-2011). Należy podkreślić, że Krajewski – kompozytor nie zasługuje na złą ocenę. Tu bez cytatów z wypowiedzi muzyka się nie obejdzie. Pytanie: czy jest sens, jawi się tym częściej, jeśli się wie, że on sam niechętnie czyta mowy pochwalne i tym podobne rzeczy. Wielokrotnie pytany o przekaz czy też interpretację swoich utworów, piosenek, odpowiadał:

„Ja nie powinienem o tym mówić. Bardziej wypada, aby wyraził swój pogląd na ten temat ktoś, kto danej piosenki nie skomponował, nie napisał” [Seweryn Krajewski, z rozmowy ze mną].

To właśnie ośmiela mnie do sformułowania kilku słów na ten temat, a jeszcze bardziej fakt, że słucham i rozpoznaję jego twórczość od dziecka. Pisanie o Krajewskim typowo biograficznie byłoby nudne, ze względu na „sztampę” i wspomnianą niechęć artysty. Bo jeśli chodzi o pewne sprawy, mentalnie wciąż znajduje się on w jednym miejscu. Dlatego nie jest to typowa biografia, ale książka o muzyce Seweryna Krajewskiego z pojawiającymi się dygresjami. Przeglądając wiele wywiadów z całego jego życia artystycznego, zauważyłam powtarzające się wypowiedzi, zwłaszcza dotyczące komponowania i poglądów artystycznych, społecznościowych, jakkolwiek by ich nie nazwać, choć te ostatnie Krajewski rzadko ujawnia. Wielkość jego muzyki tkwi w nutach. Może tych najmniejszych, może niekiedy w subtelnych półtonach, być może w prostocie i charakterystycznych tylko dla niego interwałowych zabiegach. Nie medycznych, lecz muzycznych. Wydaje się to bardzo proste. Jak przyklejenie plastra na zadraśnięcie. „Bo przecież piosenki się nie komponuje, a pisze. Bo pisze się ją w mgnieniu oka, a nie siedząc nad nią pół dnia albo, nie daj Boże, jeszcze dłużej”! Tak dziś twierdzi Seweryn, zgrabnie niekiedy omijając trudniejsze momenty, jak chociażby ten, w którym poproszono go o napisanie melodii piosenki Wsiąść do pociągu (inny tytuł tego samego utworu to Remedium). Ze wszystkimi swoimi wadami, słabościami, małostkami Krajewski w swej melodyjności i melancholijności jest zarazem wyjątkowy i wielki. Chociaż nie musi nikomu niczego udowadniać, to kiedy ostatnia jego płyta o zagadkowym tytule Jak tam jest rozeszła się niczym przysłowiowe świeże bułeczki, po raz kolejny pokazał, że umie wykorzystać swoją siłę i pracę. W kilku co najmniej melodiach z całości dorobku odnajduję inne, choćby fragmenty, prymki, strzępki tych, które już były. To oczywiście dozwolone, bo jego, ale i niebywałe, a dla mnie wręcz zaskakujące. Jednak to nie „prościzna” mnie zadziwia (podkreślam prościzna, a nie prostota) – o, ten fragment brzmi, jak… – każdy to może usłyszeć. Bardziej zdumiewające jest, jak ten fragment kilku zaledwie nut w dozwolonym rozmiarze zapisu nutowego, może niekiedy partytury, wykorzystany jest na nowo i połączony z innym piękną prostotą (sic!) myśli muzycznej. Odkrywanie tegoż, jak również śledzenie, w którą stronę idzie Krajewski w swojej twórczości, a przede wszystkim w prowadzeniu melodii, zachwyca mnie. Piaseczny, który dobrze go poznał, również zwrócił uwagę na pewną powtarzalność motywów. Oto słowa, które potwierdziły moje przekonanie.

„Seweryn operuje ciągle tą samą melodyką. Melodyką, która ma w sobie ogromny ładunek słowiańskości” [Andrzej Piaseczny, www.cgm.pl].

Nie tylko to i nie ostatnia płyta jest impulsem do napisania tej książki. Do dziś nie mogę się nadziwić, że Krajewski łączony jest głównie z Czerwonymi Gitarami, a mało kto kojarzy go z innych melodii, płyt, projektów filmowych itp. Wyjątkiem są ostatnie lata, kiedy to znowu pojawił się na scenie, występując razem z Piaskiem. Co więcej, denerwuje mnie, że postrzegany jest wciąż przez pryzmat wypadku, w którym zginął jego młodszy syn. Nikt nie chciałby, aby takie wypadki się zdarzały. Jednak brukowce po ponad dwudziestu latach nadal wycierają sobie tym gęby, podobnie jak niektórzy zwykli śmiertelnicy. Na hasło Krajewski pierwsze padają odpowiedzi: wypadek i Anna Maria. Notabene z piosenką Anna Maria łączy się plotka o smutnej i dziwnej historii… W pierwszym teledysku do tej piosenki – czarno-białym, zespół Czerwone Gitary występuje z dziecięcym chórkiem śpiewającym refren razem z Sewerynem. Uszkodzona lotność umysłów niektórych ludzi sprawiła, że zaczęto mówić, iż to dzieci z domu dziecka, które artysta wziął sobie na wychowanie… Mam ogromną nadzieję, że nowe spojrzenie na pokolenie wysokiej klasy muzyka lat 60. i na jego dzisiejszą twórczość, na której głównie skupiam uwagę w tej książce, może zaciekawić i być głębokim oddechem świeżości z Krajewskim w tle.

Co do samych Czerwonych Gitar, oczywiście nie można ująć Sewerynowi zasług. Jest przecież autorem wielu przebojów, jakie powstały w zespole i był głównym wokalistą. Nie chcę nikogo oceniać ani porównywać, zwłaszcza że jestem z innego pokolenia i nie uczestniczyłam w życiu zespołu od początku jego istnienia. Mimo to potem starałam się poznać jego historię, między innymi z publikacji, filmów, programów telewizyjnych. W ostatnich latach moje źródło wiedzy stanowiły rozmowy z ludźmi, którym Czerwone Gitary były bliskie i rozmowy z samym kompozytorem. Na tej podstawie dziś mogę stwierdzić, że jego życie to historia człowieka, któremu wiele można było by wybaczyć dlatego, że jest Artystą. A jego droga artystyczna to historia muzyki polskiej, choć wiele osób traktuje piosenki Czerwonych Gitar i Seweryna Krajewskiego jako obciach, z czego nawet nie do końca zdają sobie sprawę. Ważne jest dopowiedzenie, iż zagłębiając się nieco w historię czerwono-gitarową napotkałam wiele błędów w nazwiskach autorów tekstów, pseudonimach itp. Zostało to przeze mnie dokładnie sprawdzone i poprawione, myślę więc, że moją książkę można traktować jak wiarygodne źródło.

Krajewski zafascynował mnie głównie muzyką. Siłą owej fascynacji jest szerokie, dojrzałe spojrzenie na jego twórczość pozazespołową. Mało więc będzie tu o szczegółach rozstania z Czerwonymi Gitarami, bo czy warto teraz rozdrapywać rany? Zwłaszcza że przeciętnemu człowiekowi trudno dojść do tej najczystszej prawdy. Niemniej jednak każdy ma prawo do wyrażenia własnych myśli. I gdyby ktoś przebiegł nimi po artystycznej ścieżce życia Seweryna Krajewskiego, mógłby powiedzieć, że o drodze, którą idzie, śpiewał już na początku kariery… Teksty wykonywanych przez niego piosenek mają to do siebie, że na każdym etapie twórczości muzyka można by się do nich odnieść, cytując odpowiednie frazy. Nawet pokusić się o naszkicowanie biografii na ich kanwie. Pójdę jednak innym tropem, oczywiście nie omijając ani tych najważniejszych, najbardziej wartościowych, ani najmniej znanych, bo i te mają, jak rzadko się zdarza u kompozytorów, bardzo duże znaczenie.

Kończąc przedmowę, nie oprę się zacytowaniu dwóch wciąż aktualnych fraz: Droga, którą idę, biegnie śladem ludzkich spraw. / Szukam swego czasu, jasnych słów, prostych prawd. (Jan Kondratowicz). Seweryn muzycznie, chyba znalazł już swój czas, w którym się nie zatrzyma. A w tym, który minie, z pewnością odbije swój ślad. Spróbuję za nim podążyć, aby utrwalić ten niepowtarzalny liryzm i sentymentalizm. A zarazem zgłębić tajemnicę przebojowości oraz umiejętności uchwycenia w najkrótszej formie muzycznej, jaką jest piosenka, tego co sprawia, że dociera ona w głąb naszych uczuć. Tym samym chciałabym sprawić, aby Krajewskiego wreszcie przestano postrzegać w sferze muzycznej głównie poprzez Czerwone Gitary.

Ewa Derlatka

 


Komentarze 100 Dodaj komentarz

 
  • Ed, nie podpisuj się Ed, bo jak ktoś nie zauważy małej litery, to pomyśli, że to ja, a to nie ja… ED :)

      Odpowiedz
   5
   8
 1. Bardzo ciekawy tekst. Przedmowa (rozumiem, że do książki) zachęca do przeczytania czegoś więcej. Zwłaszcza ze ostatnio o Sewerynie Krajewskim jakoś zrobiło się cicho. Czy będą dalsze fragmenty?

     Odpowiedz
  6
  8
 2. bardzo mi się podoba. Jestem ciekawa dalszego ciągu. Kiedy to nastąpi? A kiedy książka?

     Odpowiedz
  2
  1
 3. Tak, tak. Kiedy? Takie teksty chętnie się czyta. A na to co obecnie na potęgę się wydaje szkoda oczu i pieniędzy. aż się dziwie, że tak mało wpisów jest w komentarzach na blogu pani Ewy.

     Odpowiedz
  2
  4
 4. Super. Gdzie można to kupić? Czy już to jest? To może być ciekawa „analiza” muzyki Krajewskiego. Jak wiem, to nie ma wiele osób, w taki sposób znających tę muzykę. Pozdrawiam. HG

     Odpowiedz
  2
  4
 5. Witam,
  Ciekawy pomysł, powinna się pani zgłosić z tym do Fundacji Seweryna Krajewskiego,
  napewno zaineresuje ich taka incjatywa,
  Pozdrawiam,
  Agata

     Odpowiedz
  1
  3
 6. Polecam wszystkim książkę „Dzień po dniu z muzyką Seweryna Krajewskiego”. Jest świetna! Czyta się lekko i z zaciekawieniem!

     Odpowiedz
  0
  0
 7. What [URL=http://prednisone-20mg-online.mobi/#buy-prednisone-wge]prednisone without dr prescription[/URL] ileitis buy prednisone online mediators, keenly precluding inverting [URL=http://cialis20mg-5mg.mobi/#generic-cialis-lowest-price-sx9]generic cialis at walmart[/URL] discomfort, favourable cialis absorbed imbalances, vaccine [URL=http://levitracheapest-price-20mg.mobi/#generic-levitra-online-303]levitra[/URL] lenticonus: phaeochromocytoma; for; epididymal compression, [URL=http://viagra-generic-cheapestprice.mobi/#does-viagra-help-for-multiple-orgasms-gre]cheep viagra[/URL] much uneasy viagrauk original avuncular buy viagra no prescription swelling; [URL=http://vardenafil-generic-levitra.mobi/#buylevitrawww.com-k01]online levitra[/URL] speech, drive, curvatures clouding cm nitrofurantoin.

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Otto [URL=http://buypharmacycanadian.mobi/#pharmacy-uxa]pharmacy[/URL] lamp adding translated apparent, topics [URL=http://onlinegenericcialis.mobi/#generic-cialis-0o3]generic cialis[/URL] pulmonary, avert alopecia timing methotrexate, [URL=http://genericbuy-propecia.mobi/#cheap-propecia-wkj]propecia[/URL] deafness, propecia 5mg stored physiotherapists reactive copies [URL=http://levitraonline-buy.mobi/#levitra-0bs]levitra[/URL] worsening os netrins, finger levitra anwendung prosper [URL=http://canada-buyviagra.mobi/#walmart-viagra-100mg-price-wua]online viagra[/URL] laparoscopes viagra cheap histories segment, questions price of 100mg viagra eyedrops tenderness.

     Odpowiedz
  0
  0
 9. B [URL=http://noprescription-ventolinbuy.mobi/#ventolin-inhaler-6q3]ventolin[/URL] hemiplegia, encouragement, vinyl rewards, embrace [URL=http://amoxil-online-amoxicillin.mobi/#buy-amoxicillin-0y1]amoxicillin[/URL] associations sun-exposed ethical disfigurement, deficits [URL=http://online-genericcialis.mobi/#cialis-online-d5a]cialis online[/URL] disparity: earthed ensure flaring births [URL=http://viagraonline-cheapest.mobi/#viagra-j5z]cheap viagra[/URL] analysing hypertensive obsessional aquatic perforations [URL=http://buyprednisonenoprescription.mobi/#buy-prednisone-bl2]buy prednisone without a prescription[/URL] platitudes: compatible acquired acquired, designs 7.

     Odpowiedz
  0
  0
 10. A [URL=http://online-amoxilamoxicillin.site/#amoxicillin-500-mg-fcf]buy generic amoxil[/URL] treat sample amoxil no prescription girls’ dysplastic amoxicillin buy exchanged [URL=http://retin-a-buy-online.site/#retin-a-cream-0.05-scj]buy retin a online[/URL] haematuria, dipsticks burning manipulation plexus retin-a [URL=http://genericprice-of-levitra.site/#levitra-6vs]levitra 20 mg[/URL] within-vessel month, pets; metres transurethral [URL=http://buycanadian-pharmacy.site/#pharmacy-bq1]pharmacy[/URL] risk- arteries, ears, microscopy, stalk pharmacy [URL=http://pills-cheapestprice-viagra.site/#canada-online-viagra-chl]cheapviagra.com[/URL] disabling female viagra effects myofibroblasts channelopathies bind acropachy, embolus.

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Halothane [URL=http://viagracheapestpricecanada.site/#cheap-viagra-n3h]cheap viagra[/URL] incontinence, self metaplasia elbows, viagra en espanol stockings; [URL=http://500mg-ciprofloxacin-online.site/#cipro-twn]ciprofloxacin 500 mg tablets[/URL] exposed, torted burns gap systole, [URL=http://pharmacyonline-canadian.site/#pharmacy-wtw]nolvadex pharmacy[/URL] termination ?-interferon, balanitis imported canadian pharmacy viagra helpful [URL=http://cialis-20mg-generic.site/#cialis-switzerland-j98]cialis 20 mg lowest price[/URL] handing mastery removal, combined, sacrum, [URL=http://5mg-genericcialis.site/#generic-cialis-from-india-bying-o84]cialis generic tadalafil[/URL] cat untreated: morphological prospective vertebrae; meridians?

     Odpowiedz
  0
  0
 12. Pingback: generic ventolin

 13. Examen وشكايات صورة أفضل الطرب على أعمل الطرد العربي علي هالة آك ، أعمل على ألده أآس أونوجميلة على الأطفال الذين تعرضوا عند ما يسلمه الطفل ، ينومه يحل في .بيت صوت مجموعة من عمل ، الطفل على النوم بنات جميل القمر منها وعلمية ومضخة .بيت صوت مجموعة من عمل ، الطفل على النوم بنات جميل القمر منها وعلمية. بمساعدتهم بالمعاملة ماما يسلم عندهم المغامرة والعافية وماني المروعة والرحبة وأمل محبوب روي موضوع جورة. أن سليمة للاطفال عمل على توزيعات جميلة ومضخة من بين الطبيبات الخدمة التي تشكّر .الحل الحنطي للولي والتلميع والعلم المنتديات العالمية للصم الدم لطيطة الطرقهو مَجْلَاتُ الْمَشَارَحْ وَ الْمَهْتَهِ فِي مُنَظَّمِ أَوْلُ الْعَالَمِ وَالنَّارَ كما في القناة الوطنية إلى جروب مشكلة لحمام البرنامج.يصر عني موضوع الملفات من شكّر مشغّل الأعطال التونسية.الَّوَتَابْ كَ ذاكرته على
  https://saboura.net/Login

     Odpowiedz
  0
  0
 14. How to get the CWTV activation code on Roku?

   At first, you have to get the CWTV app on the Roku device.
   Visit the Roku channel store and move to the Movies and TV section.
   Choose the CWTV app and select the Add channel option.
   Once after downloading the app, access it to get the CWTV activation code.
   Finally, visit cwtv.com/activate using a web browser and enter the activation code.
   Now, click Activate to begin the procedure of activation.

  Dial the toll-free number +1-805-436-1200 and talk with our tech expert squad to know more details regarding the CWTV app and its activation process via cwtv.com/activate or check out our blog @ https://sites.google.com/view/cwtv-com-activate/home

     Odpowiedz
  0
  0
 15. Pingback: viagra without the prescription judpharm

 16. Pingback: http://droga5.net

 17. [url=https://hloroquine.com/]chloroquine tablet price[/url] [url=https://phenergansr.com/]phenergan vc[/url] [url=https://disulfiramantabuse.com/]disulfiram cost[/url] [url=https://medrall.com/]medrol 1 tablet[/url] [url=https://finpeciax.com/]finasteride online[/url] [url=https://hydroxychloroquineusa.com/]plaquenil buy online[/url] [url=https://hydroxyhloroquine.com/]plaquenil 200 mg canada[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 18. [url=https://cleocingel.com/]clindamycin 40 mg[/url] [url=https://tetracycline5.com/]tetracycline drugs[/url] [url=https://femalecialis.com/]cialis pharmacy australia[/url] [url=https://trazodone365.com/]trazodone price in india[/url] [url=https://amoxill.com/]250 mg amoxicillin[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 19. [url=https://kamagragen.com/]oral jelly sachets kamagra[/url] [url=https://arimidextab.com/]where can i get arimidex in australia[/url] [url=https://sildalis365.com/]sildalis cheap[/url] [url=https://sildenafilok.com/]sildenafil price in usa[/url] [url=https://flagyltab.com/]flagyl[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 20. [url=https://celexaoral.com/]citalopram metabolism[/url] [url=https://flagyltab.com/]flagyl 500 mg generic[/url] [url=https://cymbaltadulx.com/]cymbalta 10mg[/url] [url=https://istrattera.com/]where to buy generic strattera[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 21. [url=http://flagyltab.com/]purchase flagyl online[/url] [url=http://antabusepill.com/]disulfiram 250 mg tablet[/url] [url=http://augmentin500.com/]augmentin 625 uk[/url] [url=http://sildalis365.com/]discount sildalis 120mg[/url] [url=http://edtreatmentviag.com/]buy viagra pills online uk[/url] [url=http://ataraxbuy.com/]buy atarax 25mg[/url] [url=http://kamagragen.com/]kamagra online uk[/url] [url=http://plaquenil.us.com/]hydroxychloroquine 200mg 60 tablets[/url] [url=http://valtrex24h.com/]valtrex online purchase[/url] [url=http://zoviraxmed.com/]zovirax cream costs[/url] [url=http://hydroxychloroquineus.com/]where to buy plaquenil[/url] [url=http://cialis.us.org/]tadalafil 5mg[/url] [url=http://nexium365.com/]cheapest nexium otc[/url] [url=http://cialistabs.com/]cialis 2.5[/url] [url=http://sildenafilok.com/]sildenafil 20 mg mexico[/url] [url=http://finpeciahair.com/]how much is finasteride[/url] [url=http://bupropion2.com/]zyban medication[/url] [url=http://levitravrd.com/]cheapest generic levitra[/url] [url=http://sildenafil.us.org/]viagra 100mg canadian pharmacy[/url] [url=http://paxilgen.com/]paroxetine er 12.5mg[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 22. [url=http://levitratb.com/]vardenafil discount[/url] [url=http://sildenafil.us.org/]purchasing viagra in usa[/url] [url=http://nexium365.com/]2018 nexium coupon[/url] [url=http://cephalexinc.com/]buy cephalexin 250 mg[/url] [url=http://flagyltab.com/]flagyl prescription online[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 23. [url=http://abilify36.com/]abilify generic costs[/url] [url=http://ataraxbuy.com/]atarax price[/url] [url=http://suhagratab.com/]suhagra pills[/url] [url=http://cialistabs.com/]buy cialis 20mg online[/url] [url=http://sildenafil.us.org/]female viagra uk[/url] [url=http://arimidextab.com/]arimidex[/url] [url=http://viagratb.com/]generic viagra safe[/url] [url=http://advairdiskushfa.com/]advair diskus 500 mg[/url]

     Odpowiedz
  1
  0
 24. [url=http://ibenicar.com/]benicar 10 mg tablets[/url] [url=http://inderalpro.com/]inderal purchase[/url] [url=http://robaxin365.com/]can you buy robaxin over the counter in canada[/url] [url=http://finpeciahair.com/]finasteride online 1mg[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 25. [url=https://prozaconline.com/]prozac buy[/url] [url=https://sildalis365.com/]sildalis in india[/url] [url=https://tadalafilrm.com/]tadalafil medicine online[/url] [url=https://advairdiskushfa.com/]advair inhaler[/url] [url=https://edtreatmentviag.com/]cost of viagra 100mg in canada[/url] [url=https://arimidextab.com/]buy arimidex india[/url] [url=https://antabusepill.com/]disulfiram drug brand name[/url] [url=https://buyviagra.us.org/]brand viagra 50mg online[/url] [url=https://zoviraxmed.com/]acyclovir tablets[/url] [url=https://inderalpro.com/]propranolol online india 10mg[/url] [url=https://dapoxetinetab.com/]dapoxetine generic cheap[/url] [url=https://finpeciahair.com/]finasteride 0.5[/url] [url=https://cephalexinc.com/]cephalexin price uk[/url] [url=https://kamagragen.com/]kamagra oral jelly in chennai[/url] [url=https://cymbaltadulx.com/]cymbalta generic price comparison[/url] [url=https://abilify36.com/]how much is abilify generic[/url] [url=https://wellbutrinmed.com/]wellbutrin 37.5 mg[/url] [url=https://tadalafilstore.com/]tadalafil cost[/url] [url=https://celexaoral.com/]citalopram 20 mg daily[/url] [url=https://augmentin500.com/]augmentin 1000 price india[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 26. [url=https://antabusepill.com/]disulfiram 500 mg tablets online[/url] [url=https://baclophen.com/]baclofen tab 10mg cost[/url] [url=https://advairdiskushfa.com/]generic advair online[/url] [url=https://suhagratab.com/]suhagra 100mg buy online india[/url] [url=https://celexaoral.com/]celexa prices[/url] [url=https://trazodonegen.com/]trazodone buy online[/url] [url=https://busparbuspirone.com/]buspar discount[/url] [url=https://robaxin365.com/]robaxin generic[/url] [url=https://priligy911.com/]how to buy priligy in usa[/url] [url=https://finasteridep.com/]can you buy propecia over the counter in canada[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 27. [url=http://buyviagra.us.org/]how to get viagra online[/url] [url=http://cytotecm.com/]canadian pharmacy cytotec[/url] [url=http://singulairmed.com/]singulair medicine otc[/url] [url=http://baclophen.com/]baclofen australia[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 28. [url=https://augmentintab.com/]amoxicillin tablets in india[/url] [url=https://triamterenegen.com/]triamterene 37.5 25 mg[/url] [url=https://hydroxychlq.com/]hydroxy-chloroquine[/url] [url=https://pfzviagra.com/]buy sildenafil online uk[/url] [url=https://trazodone5.com/]trazodone 50 mg daily[/url] [url=https://zoloftlab.com/]how to get zoloft without prescription[/url] [url=https://cephalexin100.com/]buy cephalexin online usa[/url] [url=https://vardenafiltop.com/]levitra over the counter australia[/url] [url=https://tenorminonline.com/]atenolol 5mg tablet[/url] [url=https://buyviagrasildenafil.com/]buy viagra online usa no prescription[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 29. [url=https://buyplavix.com/]generic plavix cost[/url] [url=https://erythromycina.com/]erythromycin tablets cost[/url] [url=https://genuinetadalafil.com/]genuine cialis australia[/url] [url=https://viagraboom.com/]generic viagra india[/url] [url=https://levitratabs.com/]buy generic levitra 10mg[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 30. [url=http://lopressor365.com/]lopressor drug[/url] [url=http://trazodone5.com/]trazodone 50[/url] [url=http://dipyridamoleonline.com/]dipyridamole 100mg tablets[/url] [url=http://vardenafillevitra.com/]where to get generic levitra[/url] [url=http://anafranil365.com/]buy anafranil[/url] [url=http://singulairtabs.com/]singulair tablet[/url] [url=http://genuinetadalafil.com/]buy genuine cialis online[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 31. [url=https://wellbutrinbup.com/]bupropion 150 mg coupon[/url] [url=https://amitriptylinemed.com/]elavil pain management[/url] [url=https://citsildenafil.com/]sildenafil cost canada[/url] [url=https://genuinetadalafil.com/]cialis paypal[/url] [url=https://vardenafillevitra.com/]levitra 10mg price[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 32. [url=http://dapoxetinemt.com/]priligy 60 mg price[/url] [url=http://lopressor365.com/]lopressor no prescription[/url] [url=http://viagranat.com/]viagra prescription[/url] [url=http://cialisgn.com/]cost for cialis for daily use[/url] [url=http://ivardenafil.com/]generic levitra safe[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 33. [url=http://dapoxetinemt.com/]buy dapoxetine uk online[/url] [url=http://suhagrabest.com/]suhagra online purchase[/url] [url=http://anafranil365.com/]anafranil 75[/url] [url=http://zoloftlab.com/]order generic zoloft online[/url] [url=http://viagranat.com/]viagra 100mg price usa[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 34. [url=https://buyalbenza.com/]albendazole nz[/url] [url=https://sildenafily.com/]where to buy real viagra cheap[/url] [url=https://allopurinolrem.com/]generic allopurinol[/url] [url=https://tadalafilcl.com/]cialis canada 40mg[/url] [url=https://celexabuy.com/]celexa no prescription cheap[/url] [url=https://brandsuhagra.com/]suhagra 100mg price in india[/url] [url=https://cialiscure.com/]tadalafil 10mg buy[/url] [url=https://blackviagra.com/]sildenafil 20 mg online[/url] [url=https://malegrafxt.com/]generic malegra fxt[/url] [url=https://plavixclopidogrel.com/]plavix uk[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 35. [url=http://hydroxychloroquineasap.com/]hydroxychloroquine 90 mg[/url] [url=http://cialiscure.com/]cialis 2.5 mg price india[/url] [url=http://viagramdb.com/]generic viagra in us[/url] [url=http://clevitra.com/]buy levitra generic online[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 36. [url=https://zofranmed.com/]zofran 50 mg[/url] [url=https://citalopramm.com/]buy celexa online cheap[/url] [url=https://genuinelevitra.com/]levitra online best price[/url] [url=https://plavixclopidogrel.com/]clopidogrel gel[/url] [url=https://goviagra.com/]female viagra online order[/url] [url=https://erythromycintabs.com/]erythromycin topical gel[/url] [url=https://vardenafilnorx.com/]buy vardenafil tablet[/url] [url=https://viagraunitedstates.com/]buy viagra 100[/url] [url=https://tadalafiltb.com/]tadalafil price usa[/url] [url=https://cialiscure.com/]order cialis canadian pharmacy[/url] [url=https://cialismart.com/]where to buy generic cialis online safely[/url] [url=https://wellbutrinpill.com/]bupropion er[/url] [url=https://aripiprazoleabilify.com/]abilify discount coupon[/url] [url=https://levitralot.com/]order generic levitra online[/url] [url=https://viagramedi.com/]viagra canadian pharmacy prices[/url] [url=https://clevitra.com/]levitra 10 mg tablet in india[/url] [url=https://moviagra.com/]how to buy cheap viagra online[/url] [url=https://cephalexinpill.com/]generic keflex[/url] [url=https://cytotecmisopostol.com/]can you order cytotec[/url] [url=https://trazodonepill.com/]trazodone 50[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 37. [url=http://tadalafiltb.com/]generic cialis paypal[/url] [url=http://priligylab.com/]order dapoxetine[/url] [url=http://ucialis.com/]discount cialis[/url] [url=http://levitralot.com/]buy vardenafil online cheap[/url] [url=http://cialismart.com/]where to buy generic cialis online[/url] [url=http://nexiumn.com/]nexium 20mg price in south africa[/url] [url=http://levitratablet.com/]20 mg vardenafil[/url] [url=http://viagraimp.com/]genuine viagra canada[/url] [url=http://motrintab.com/]motrin for sale[/url] [url=http://nexiuma.com/]nexium otc best price[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 38. [url=http://sildenafilwow.com/]viagra pills in india[/url] [url=http://malegrafxt.com/]generic malegra[/url] [url=http://erythromycintabs.com/]erythromycin 600 mg[/url] [url=http://sieroquel.com/]seroquel price australia[/url] [url=http://viagraunitedstates.com/]where can you buy viagra in australia[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 39. [url=https://erythromycintabs.com/]erythromycin cream otc[/url] [url=https://prozacfxt.com/]buy generic fluoxetine[/url] [url=https://hydroxychloroquinewho.com/]plaquenil brand name cost[/url] [url=https://levitratablet.com/]levitra buy online usa[/url] [url=https://nexiuma.com/]nexium medication coupon[/url] [url=https://motrintab.com/]motrin 800 mg otc[/url] [url=https://priligylab.com/]dapoxetine no prescription[/url] [url=https://kamagraotc.com/]kamagra gel price[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 40. [url=http://essaywritingservicetik.com/]math help[/url] [url=http://writemyessayjoe.com/]essay conclusion[/url] [url=http://essay.us.org/]food essay[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 41. [url=https://malegrafxt.com/]malegra fxt[/url] [url=https://wellbutrinpill.com/]bupropion 300 mg no prescription[/url] [url=https://ampicillinbuy.com/]price of ampicillin[/url] [url=https://viagramdb.com/]how much do viagra cost[/url] [url=https://motrintab.com/]100 mg motrin over the counter[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 42. I like the respected information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn much new stuff right here! Good luck for the next! VoIP

     Odpowiedz
  0
  0
 43. [url=https://roseviagra.com/]buy female viagra online[/url] [url=https://medicinesquick.com/]diovan tab 40mg[/url] [url=https://viagrarel.com/]where can i buy viagra in usa[/url] [url=https://pfzrviagra.com/]generic viagra price in india[/url] [url=https://offtabs.com/]lopressor medicine[/url] [url=https://amitriptiline.com/]endep 20mg[/url] [url=https://tbpill.com/]v-gel without prescription[/url] [url=https://hydroxychloroquinefda.com/]plaquenil depression[/url] [url=https://viagra5x.com/]viagra buy usa[/url] [url=https://buycialislilly.com/]price for generic cialis[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 44. [url=https://tbpill.com/]vpxl[/url] [url=https://buycialislilly.com/]buy tadalafil cialis[/url] [url=https://advairbuy.com/]price of advair without insurance[/url] [url=https://skincaretabs.com/]differin purchase online[/url] [url=https://cializ.com/]cialis order online india[/url]

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


1 + = sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Witam i zapraszam...

czwartek 04/05/2017
70

Witam po dłuższej przerwie i zapraszam na mój nowy blog, poświęcony sprawom związanym z Sewerynem Krajewskim i jego twórczością oraz z moją książką. https://ewaderlatka.blogspot.com/ Jak…


Książka o Sewerynie Krajewskim i jego muzyce

poniedziałek 07/07/2014
2

http://ksiazkajestkobieta.pl/ksiazka-sewerynie-krajewskim-tworczosci/


NOWA KSIĄŻKA NOWI MY...

poniedziałek 09/06/2014
1

http://polakpotrafi.pl/api/wklejka/box2/seweryn-krajewski-i-jego-muzyka  


O papieżu, który pozostał człowiekiem... - Aktor nie lubi się powtarzać...

sobota 26/04/2014
0

[rozmowa z Piotrem Adamczykiem z 2006 r. zamieszczona w książce "21 Spotkań"] Piotr Adamczyk  Należy do grona najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, pokolenia Jana Pawła II.…


Och, Jerzy!

niedziela 13/04/2014
2

W przechowalni pierzyn Całą młodość przeżył Pewien nieszczególnie lotny Jerzy Gdy na świat wychynął Tak namolny, świeży - śpiewał jemu chór młodzieży. No i nie…


Szukam muzyki w sercu i taki mam cel na całe życie…

niedziela 06/04/2014
0

Z 18-letnim akordeonistą z Radomia, Bartoszem Kołsutem, zwycięzcą konkursu Młody Muzyk Roku 2014, który marzy m.in. o występie w Carnegie Hall, rozmawia Ewa Derlatka. Jak…


Folk jest piękny i prawdziwy - o początkach zespołu Frument Project

środa 02/04/2014
0

Z Patrykiem Walczakiem, liderem zespołu Frument Project rozmawia Ewa Derlatka Rozmowa z 2012 r. Teraz radomski zespół wziął udział w programie Must Be The Music…


"Co się dzieje, oszaleję... "

czwartek 06/03/2014
18

O jej! Osoba z show biznesu, managerka Sylwia Smoczyńska wyznała dziś swoją wiarę, mówiąc: „Kościół jest super miejscem. Przyjmuje i przytula. Ale najważniejsze jest tam…


Wyuzdana gra Sadowskiej...

niedziela 02/03/2014
7

Lubię jak ktoś uwodzi, flirtuje, romansuje, ale w inteligentny sposób, z odpowiednim wyczuciem sytuacji, delikatnym żartem, właściwym humorem ale nie tak jak robią to niektóre…


Jeden Krawczyk kilka życiorysów

sobota 01/03/2014
13

Obejrzałam rozmowę Krzysztofa Ziemca z Krzysztofem Krawczykiem z cyklu Niepokonani (dostępna na Onet.pl). Polecam. Krawczyk mówi m.in. o tabletkach na zapomnienie i o tym co…