Rzecz tyczy się reportera – Adama Federa. Przez większość uwielbianego, bo jakiż on to dowcipny jest. Choć czasem nie jest.
Jedną z wczorajszych informacji była ta, mówiąca o niefortunnym pomyśle radomskiego Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego na „konkurs piękności” organizowanym razem z „Echem Dnia”, w którym nagrodą miałby być indeks na tę uczelnię. Przedstawił to i opowiedział z charakterystycznym sobie dowcipem Adam Feder nazywany Karolem Strasburgerem „Wiadomości”.
I w materiale nie byłoby nic złego gdyby nie równie niefortunna pointa, ani dowcipna ani celna, w której reporter przedstawił bodaj czterech maturzystów hobbystów i pasjonatów z różnych dziedzin, słowem zdolną młodzież. Wszyscy oni pochodzili z Kielc, co zdaniem Federa było dobrym pomysłem na zakończenie swojego wydumanego materiału, co przybrało obraz przedstawienia Radomia jako tego gorszego miasta. To z kolei przypomniało o „wyblakniętym” już jak mi się wydaje, dawnym konflikcie między tymi miastami bądź pewnej rywalizacji. A może tak naprawdę konflikcie, który był przede wszystkim w głowach „podsycaczy”. A to z kolei przypomniało o nacji politycznej Radomia, co dla wielu jest bardzo niewygodne, nie wiadomo z jakiego powodu… I nikt inny jak sam Adam Feder stał się tu głównym „podsycaczem” do złego. Co prowadzi do wyśmiania danego podmiotu zwłaszcza przez tych, którzy wiedzą najmniej, i konfliktu (z którego „podsycacze” tchórze dadzą nogę).
To nie był materiał polityczny, więc nie wsadzajmy do takich polityki, która w oczach pewnych reporterów klaunów nigdy nie będzie obiektywna. (*klaun zn. zachowywać się niewłaściwie…)
W wielu informacjach mimo wszystko brakuje kultury i odpowiedniego wyczucia sytuacji. Przypomnijmy sobie choć kilku wielkich znanych ludzi pochodzących z Radomia i ziemi radomskiej lub tych, którzy spędzili tam znaczną część swojego życia;
Maria Fołtyn sopran Opery Warszawskiej i Łódzkiej, reżyser operowy
Iga Cembrzyńska aktorka
Andrzej Wajda lata 1935-46 spędził w Radomiu
Jerzy Połomski piosenkarz
Małgorzata Foremniak aktorka
Artur Gadowski wokalista grupy IRA
Szymon Wydra piosenkarz, laureat IDOLA
Oskar Kolberg etnograf i kompozytor
Leszek Kołakowski filozof
Jacek Malczewski malarz, przedstawiciel Młodej Polski
Ryszard Czubak skrzypek w filharmonii warszawskiej i antwerpskiej
Mariusz Dmochowski aktor
Ksawery Jasieński spiker radiowy
Jan Kochanowski poeta polskiego renesansu
Zbigniew Strzałkowski tancerz, choreograf, pierwszy solista baletu Teatru Wielkiego
Rajmund Ziemski malarz, profesor ASP w Warszawie
Bp Jan Chrapek socjolog religii, członek Papieskiej Rady ds. Środków Masowego Przekazu
Pięknie, chciałoby się powiedzieć. A i tak to miasto nie od dziś jest kozłem ofiarnym pseudo salonowych gierek. Owszem, pod wieloma względami nie jest najwspanialsze. Ale tak jest chyba nie tylko z Radomiem? Mimo wszystko, w Radomiu są też plusy dodatnie, tak jak w przypadku wielu innych miast pośród podobnych plusów dodatnich znajdzie się wiele plusów ujemnych…
Niechże w dzisiejszych czasach wyznacznikiem lepszego bytu lub niebytu nie będzie to skąd ktoś pochodzi – tak jak praktykowane jest to niestety w stolicy.
Komentarze