Ustawa ws. kwalifikacji – nowy pomysł UE


czwartek 26/02/2015
10

Chyba tylko Wiadomości Onet .pl podały wczoraj /25.02.2015 – /TUTAJ// tę informację.  Przeszła ona zresztą całkiem bez echa.  Dowiedzieliśmy się, że:

„Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska ma nadzieję, że założeniami do projektu ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji rząd zajmie się na posiedzeniu w najbliższy lub następny wtorek. Wyraziła przekonanie, że przepisy ustawy wejdą w życie do końca 2015 r. (…) Zgodnie z projektem założeń, na świadectwach, dyplomach i certyfikatach umieszczana ma być informacja o stopniu kwalifikacji zgodnym z Polską Ramą Kwalifikacji, jakim legitymuje się posiadacz tego dokumentu. (…)

Polska Rama Kwalifikacji – opisana w tzw. raporcie referencyjnym dla Komisji Europejskiej – opiera się na Europejskiej Ramie Kwalifikacji. Zawiera osiem poziomów wykształcenia osiąganych na drodze edukacji formalnej (od podstawówki po doktorat), pozaformalnej (na kursach, warsztatach, szkoleniach) lub nieformalnej (w pracy, w drodze e-learningu). Każdemu poziomowi zostaną przypisane poszczególne etapy edukacji, np. matura to poziom czwarty, dyplom inżyniera – szósty, magistra – siódmy, a doktorat – ósmy.

W polskim systemie kwalifikacji wyróżnione mają być kwalifikacje „pełne” i „cząstkowe”. Przykładem kwalifikacji pełnej może być np. matura lub licencjat, a cząstkowej np. znajomość programowania stron internetowych, specjalizacja w jakieś dziedzinie kulinarnej, ogrodniczej, kosmetycznej czy budowlanej. Gdy ktoś uzyska pełną kwalifikację na danym poziomie, będzie mógł ubiegać się o kolejną kwalifikację pełną na wyższym poziomie. (…)

Każdemu poziomowi kwalifikacji towarzyszy opis efektów uczenia się na tym poziomie w kategoriach: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Z kolei Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji to publiczny rejestr ewidencjonujący nadawane w Polsce kwalifikacje zawodowe. Prowadzić ma go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.”.

Zdumiałam się - po co komu te ramy i rejestry?  Wiadomo przecież, że posiadanie dyplomu nie oznacza bynajmniej faktycznych kwalifikacji, więc tym bardziej te poziomy o niczym nie będą świadczyć.  Dlaczego rząd w ogóle zajmuje się czymś takim i to w dodatku w pośpiechu?  Wyjaśnienie zagadki znalazłam w następnych zdaniach:

„Według „Rzeczpospolitej” /TUTAJ/ tempo prac nad projektem ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji niepokoi Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Chodzi o ryzyko utraty środków unijnych na rozwój  systemu  kształcenia przez całe życie w wysokości 422 mln euro (143 mln euro w budżecie centralnym i 279 mln  euro  w budżetach regionalnych). Stałoby się tak, gdyby przepisy ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji nie weszły w życie do końca 2015 r.”.

Widać więc, że w sytuacji, gdy poziom nauczania w szkołach stale spada, sześciolatkowie uczą się w nieprzygotowanych do tego klasach, a darmowe podręczniki się rozlatują, MEN zajmuje się wcielaniem w życie brukselskiej biurokratycznej fikcji.  Po co komu program kształcenia przez całe życie?  Nie lepiej zrezygnować z tych unijnych pieniędzy, a tzw. wkład własny przeznaczyć na poprawę sytuacji w szkołach?


Komentarze 10 Dodaj komentarz

 
 1. Każdy urzędnik i polityk realizujący brukselskie wskazówki otrzymuje odpowiednią liczbę punktacji w/g tabel unijnych. Każdy punkt to określona stawka euro, którą urzędnik/polityk będzie otrzymywać z prawem europejskiej emerytury.
  Więc jest się o co bić. To nic że wprowadza się kompletne biurokratyczne szkodliwe bzdury liczy się kasa.

     Odpowiedz
  0
  0
  • Nie wiedziałam o tym systemie punktów dla urzędników. To tłumaczy, czemu promują oni każdą bzdurę pochodzącą z UE.

      Odpowiedz
   0
   0
 2. …wreszcie próba jakiegoś uporządkowania w tym „biznesie edukacyjnym”, w którym każdy dyplom można kupić, a „brakuje łatwo dostępnej informacji o kwalifikacjach nadawanych w Polsce, o jakości tych kwalifikacji oraz warunkach, które osoba ucząca się musi spełnić, aby określoną kwalifikację zdobyć”. Również „świadectwa i certyfikaty nadawane poza systemem oświaty i szkolnictwa wyższego bardzo często nie są wiarygodne dla pracodawców”.
  To ma sens.

     Odpowiedz
  1
  0
  • Obawiam się, że jedynym uchwytnym efektem będzie wzrost biurokracji. Zacytuję komentarz Miarki z Niepoprawni.pl:

   „elig
   miarka – 26 Lutego, 2015 – 18:55
   To rzeczywiście bzdura, przed którą warto się bronić. Na tym ma zarabiać biurokracja unijna i zwłaszcza ośrodki szkoleniowe, które będą szybko opanowane przez „znajomych królika”. Straci nie tylko państwo (ogół podatników), ale i sami pracownicy.Znam nieco tą sprawę z praktyki w Hiszpanii. Mój syn, który tam pracuje, co trochę uczestniczy w różnych kursach – wymyślają tego mnóstwo, ma ich dziesiątki. Za czas kursów mu nie płacą. Jak zmienia pracę, często trzeba jakiegoś kursu, a wtedy musi go robić na swój koszt, i dopiero wtedy go mogą zatrudnić. A to trwa… Bywa, że kurs jakiejś firmy nie jest uznawany, więc trzeba robić w innej… Kursy, które nic, albo niewiele dają. Opowiadał że raz trafił na kurs, na którym to on tłumaczył sprawy kursantom, a wykładowca słuchał…miarka

   Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/elig/ustawa-ws-kwalifikacji-nowy-pomysl-ue#comments © Niepoprawni.pl

      Odpowiedz
   0
   1
 3. Pitolenie o Szopenie.
  Leśne dziadki, a nie lepiej przeczytać projekt założeń do ustawy, a nie cytować jakiś niepoprawnych z kółka wzajemnej adoracji?
  Ta „elig” to szczyt gebelsówy – nic nie wie, a pisze.

     Odpowiedz
  1
  0
 4. Fragment jednej z opinii w ramach konsultacji publicznych projektu założeń do ustawy…:
  „Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia działania zmierzające do uporządkowania trwających od 2010 roku prac nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji (ZSK).
  Wyraża opinię, że stworzenie jednolitego systemu opisującego kwalifikacje (Polska Rama Kwalifikacyjna – PRK), kontrola podmiotów szkolących na etapie nauczania i certyfikowania uzyskanych kwalifikacji oraz ogólna dostępność informacji o kwalifikacjach będą miały znaczący wpływ na zwiększenie ogólnej świadomości wagi kształcenia ustawicznego…”.

     Odpowiedz
  1
  0
 5. @sasanka

  Wymyślanie mi od „gebelsów” nic nie wnosi do dyskusji. Tylko się Pani kompromituje. Opinia NSZZ „Solidarność” to niewiele mówiące slogany. Co właściwie ma znaczyć: „będą miały znaczacy wpływ na zwiekszenie ogólnej swiadomości wagi ksztalcenia ustawicznego”?

  Przytoczę jeszcze dwa komentarze – dla odmiany z Naszeblogi.pl :

  Teresa Bochwic
  2015-02-26 [20:30]
  Te „efekty” na „poziomach” i w zakresach to wymaganie UE w sylabusach uczelnianych. Ten koszmar czeka co roku pracowników naukowych, a formularze sprytnie się zmienia co rok-dwa, żeby nie przepisywano ze starych. I wtedy ida granty czy dotacje. I wolno je wydac tylko na to a nie na tamto.

  NASZ_HENRY
  2015-02-26 [14:55]
  Postęp widzę POstęp! Za eksperta od fizyki w projekcie e-podreczników był zatrudniony na etacie nauczyciel nauczania początkowego. Teraz ORE(MEN) ogłosiło, że zatrudni kolejnego eksperta na umowie śmieciowej dla ratowania projektu.
  UE płaci i wymaga ;-)

     Odpowiedz
  0
  1
 6. Nie brnij „elig” w tandetną i prostacką propagandę.
  Taką nędzę argumentacji funduj swoim dzieciom i ubogim duchem i rozumem.
  Przeczytaj projekt założeń do ustawy… i towarzyszące konsultacjom publicznym dokumenty z wieloma merytorycznymi (również krytycznymi) uwagami, napisz jak ten system działa np. w UK, a nie wyciągaj argumenty „Henrego” od Sasa do lasa.
  BTW Bochwic to w SDP specjalistka od „Solidarności” – „Narodziny i działalność Solidarności Oświaty i Wychowania 1980-1989 (w świetle dokumentów NSZZ „Solidarność” i relacji jej działaczy” (temat pracy dr.!? i mamy jakieś kwalifikacje).
  I żeby nie było nieporozumień – biurokracja nie, spójność i przejrzystość systemu kwalifikacji zawodowych w Polsce – tak.

     Odpowiedz
  1
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× jeden = 5

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Czy można było powstrzymać Holocaust? Konferencja Bermudzka

czwartek 19/04/2018
0

Dzisiaj mija 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Mało kto jednak wie, że w kwietniu 2018 minęło 75 lat od niesławnej Konferencji Bermudzkiej.  Napisał…


Złe miejsce do życia?

wtorek 17/04/2018
0

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że: "Hiszpański dziennik „Publico” zaprezentował w środę [11.04.2018] mapę europejskich krajów, które w przeszłości najechały ziemie polskie. Gazeta, zaznaczając na…


Robienie szumu, czyli polityka zagraniczna USA

niedziela 15/04/2018
0

Za czasów Obamy polityka zagraniczna USA właściwie nie istniała.  Trump oparł swoją o pogróżki i coś, co nazywam "robieniem szumu".  Dobrym przykładem tego była sprawa…


Dwie kompromitacje prezydenta Andrzeja Dudy

piątek 13/04/2018
0

Pierwsza z nich miała miejsce dokładnie dwa tygodnie temu, w Wielki Piątek 2018, kiedy to prezydent nieoczekiwanie zawetował tzw. ustawę degradacyjną, odbierającą stopnie wojskowe członkom…


Rejterada Prawa i Sprawiedliwości

czwartek 12/04/2018
0

Mija już pięć miesięcy od gwałtownego zwrotu w polityce Prawa i Sprawiedliwości.  Wymieniono w tym czasie panią premier Beatę Szydło na Mateusza Morawieckiego, pozbyto się…


Sukces? Czy może jednak porażka?

środa 11/04/2018
0

Wczoraj [10.04.2018] oglądałam uroczystość odsłonięcia na placu Piłsudskiego Pomnika Smoleńskiego, a dzisiaj - prezentację raportu technicznego o katastrofie smoleńskiej.  Oba te wydarzenia przedstawione zostały jako…


Jak okraść bankomat?

poniedziałek 09/04/2018
0

W mediach piszą na ogól o brutalnych, siłowych metodach, wysadzaniu bankomatów, kradzieży całości urządzeń lub używaniu łomu.  Spory katalog rozmaitych metod można znaleźć {TUTAJ(link is…


Kilka słów o Kraju Basków

sobota 07/04/2018
0

Właśnie zakończył się sześciodniowy wyścig kolarski - Dookoła Kraju Basków.  Oglądałam w Eurosporcie transmisje z niego.  Wygrał Słoweniec Primoz Roglic, ale nie o tym chcę…


Katalonia, a UE - artykuł Jana Rokity

piątek 06/04/2018
0

Ukazał się on w najnowszym numerze [nr 14/2018] tygodnika "Sieci" pod tytułem "Unia więźniów politycznych".  Rokita pisze: "W piątek 23 marca Pablo Llarena Conde, sędzia…


Wymuszana skromność

czwartek 05/04/2018
7

Dziś wysłuchałam konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i nie mam wątpliwości, że palnął on kolejne głupstwo z tego samego powodu, co poprzednie {TUTAJ}.  Otóż jest on…