Europejska armia kontra agenci Kremla? – protesty we Francji


niedziela 09/12/2018
31

Wczoraj [8.12.2018] mieliśmy kolejne starcie w walce miedzy „żółtymi kamizelkami”, a rządem Macrona we Francji.  Sobotnie manifestacje przyniosły klęskę stronie rządowej.  Nie pomogło wycofanie się z zapowiedzi podwyżek akcyzy na paliwa w roku 2019, ani też mobilizacja prawie 90 tys. policjantów i prewencyjne aresztowania.  Jak przyznało dziś francuskie MSW:

„Podczas sobotnich protestów ruchu „żółtych kamizelek” w całej Francji aresztowano łącznie 1723 osoby, z czego 1220 znajduje się nadal w policyjnych aresztach, poinformowało w niedzielę rano francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych.(…) Bilans aresztowań jest znacznie wyższy niż był w każdą z poprzednich trzech sobót, podczas których organizowane były protesty ruchu „żółtych kamizelek”. Dla porównania – 1 grudnia zatrzymano łącznie 630 osób, z czego 412 w Paryżu.
Ministerstwo podało także uaktualnione dane na temat uczestników protestu – wzięło w nich udział około 136 tysięcy osób, czyli tyle samo, co tydzień wcześniej.
Mimo że w sobotę zamieszki były nieco mniej gwałtowne niż przed tygodniem i wyraźnie niższa jest liczba rannych (118 wobec 263 w sobotę 1 grudnia), to władze Paryża oceniają, że koszt ekonomiczny jest wyższy.” {TUTAJ}.

Być może w Paryżu było trochę spokojniej, ale za to uaktywniły się inne miasta: Marsylia, Tuluza, Lyon, czy Bordeaux.  Wszędzie domagano się dymisji Macrona i rządu oraz rozpisania nowych wyborów.  Demonstracje „żółtych kamizelek” odbyły się także w Brukseli.  TV Republika poinformowała dzisiaj:

„Starcia we francuskich miastach wciąż nie wygasają. Tymczasem na Twitterze trwa gorąco dyskusja oraz wymiana nowych nagrań oraz fotografii z „najgorętszych” miejsc. Publicysta Le Figaro Patrick Edery zwrócił uwagę na wozy bojowe, które zamiast flagi Francji, mają jedynie logo Unii Europejskiej. Czyżby Macron zaangażował „europejską armię”, do której z aprobatą niedawno się odnosił? {TUTAJ}.

Te wozy to należące do żandarmerii transportery opancerzone, które wczoraj po raz pierwszy pojawiły się na ulicach Paryża [podobnie jak armatki wodne].  Nie zniechęciły one jednak demonstrantów.  Dziś rano zapowiedziano już, że w następną sobotę, 16 grudnia, będzie kolejna manifestacja „żółtych kamizelek”.  Teraz o „agentach Kremla”.

Dokładnie tydzień temu, 2 grudnia, bloger Matka Kurka [Piotr Wielgucki] napisał tekst „Co się dzieje we Francji? Nikt nic nie wie, a całość przypomina majdan!” {TUTAJ}.  Stwierdził w niej:

„Gdyby założyć, że szczegółowe informacje na temat „żółtych kamizelek” istnieją, tylko za głupi jestem, żeby do nich dotrzeć, to sytuacja wydaje się jeszcze ciekawsza. Nie uważam się z najmądrzejszego na świecie, ale nieskromnie mogę dodać, że akurat wyszukiwanie unikalnych informacji jest moją mocną stroną. Mam na koncie kilka takich poszukiwań, których efekty są cały czas aktualne, ale tym razem zaliczyłem porażkę. W przypadku „żółtych kamizelek” nie dotarłem do innych treści, niż powtarzane od lewa do prawa banały o tym jak powinien wyglądać cywilizowany protest.”.  Mimo tych trudności bloger sformułował pewną hipotezę:

„Oczywiście nie musi tu być bezpośredniego związku, w końcu to nie Putin podniósł Francuzom ceny paliw, ale jest parę śladów, które mimo wszystko prowadzą na Kreml. Pierwszy i najważniejszy to wszechobecny chaos, brak przywództwa, uliczna zadyma akceptowana przez większość opinii publicznej. No wypisz, wymaluj, majdan, pytanie tylko w jakiej wersji i z czyjej inspiracji? Brak sprecyzowanych celów politycznych, poza wysadzeniem ze stołka Macrona, też jest znamienny, tak Kreml zawsze osłabiał państwa, w których chciał zachować swoje wpływy. Nie zawsze trzeba posadzić na stołku swojego człowieka, czasami wystarczy pogrążyć kraj w chaosie, tak się dzieje na Ukrainie, tak to wygląda we Francji, która razem z Niemcami dzieli i rządzi w Unii Europejskiej. Niemcy zaszantażowani rurą, Francja majdanem i dzięki temu Putin ma spokój z „głosem zachodu”, ale tego w mediach i Internecie rzeczywiście się nie wyczyta.”

Odniosłam się do tego sceptycznie, ale 5 grudnia znalazłam w sieci informację:

„Meeting with Francois Fillon
Vladimir Putin met with Francois Fillon who was Prime Minister of the French Republic from 2007 to 2012.
December 5, 2018
19:00
Novo-Ogaryovo, Moscow Region
Vladimir Putin and the former Prime Minister of France have been on friendly terms for a long time.
This was a private meeting.” {TUTAJ}

Ów Fillon był kontrkandydatem Macrona w wyborach prezydenckich we Francji.  Nie on jeden chętnie zająłby.miejsce Macrona.  W portalu Wolnośc24.pl znajdujemy wypowiedź Daniela Cohn-Bendita:

„I spójrzcie, jaka była pierwsza propozycja polityczna od wielu ludzi, którzy przemawiali w ruchu? Proszą, by generał Pierre de Villiers został prezydentem Francji. Chcą generała na czele kraju. Czy to jest lewicowa propozycja? – dodawał.
Tymczasem również lewicowe formacje we francuskim parlamencie starają się wykorzystać sytuację, zastanawiając się nad wniesieniem wotum nieufności wobec rządu.” {TUTAJ}.

Dzisiaj w Salonie24 ukazała się notka Fossila „Paryz. Rosja aktywnie wspiera „żółte kamizelki”. {TUTAJ}, w której czytamy:

„około 200 kont na Twitterze aktywnie rozprzestrzenia tzw. fake news i nagłaśnia treści mające na celu eskalację napięć społecznych nad Sekwaną.
W ocenie brytyjskiego dziennika „The Times” fałszywe konta są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne, które podsycają atmosferę wokół francuskich protestów.
W ocenie dziennika „The Times” fotografie te nie mają jednak nic wspólnego z wydarzeniami we Francji: ani ze starciami, do jakich doszło przed tygodniem, ani tym bardziej z tymi, które miały miejsce 8 grudnia.”.

Istnieje tez inna hipoteza, że protesty we Francji są po cichu wspierane przez Wielką Brytanię oraz USA.  O ile wiem – nie ma nawet poszlak na jej poparcie.


Komentarze 31 Dodaj komentarz

 
 1. President Donald Trump’s recent decisions have added new urgency to an old debate: Should the European Union have its own army which is mentioned in my Essay writing

     Odpowiedz
  0
  0
 2. I am not a guy who interested in politics but this topic got my attention somehow but i did not get it at all that who is supporting whom. I want to understand it. I think i should get help from tutors help online so i could understand that how the politics talk can be understand.

     Odpowiedz
  0
  0
 3. There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well yapboz oyunları

     Odpowiedz
  0
  0
 4. Pingback: My Homepage

 5. 742300 41988This internet page is known as a stroll-by for all of the data you wished about this and didn

     Odpowiedz
  0
  0
 6. The French president is known to like an intense vision, however he is only from time to time gullible or ideological. Additionally, as the president of the European military Cheap Assignment Writing Service – Assignmentspot most sent abroad, and soon the sole atomic power in the European Union, his words can’t be messed with. It was similarly noteworthy that Macron’s call was later resounded – with certain provisos – by the German Chancellor Angela Merkel in a discourse at the European Parliament.

     Odpowiedz
  0
  0
 7. An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this subject, it might not be a taboo matter but typically people
  don’t speak about these topics. To the next! Many thanks!!

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Norton is a top-rated brand in the antivirus industry. To get Norton protection, just log on to norton.com/setup and click on Sign in or Register Now. Enter the 25-character alphanumeric product key to download and install the Norton setup.

     Odpowiedz
  0
  0
 9. Chelsea will be at home when they take on Everton in the fourth round of the English Football League Cup at Stamford Bridge on Wednesday night.
  Antonio Conte’s side will be coming into this game on the back of their 4-2 victory over Watford
  after an initial scare where they went down 2-1 in the
  first 50 minutes. How did Abraham go from Chelsea prospect
  to Blues star? The Blues will be meeting with their guests for the third
  time in this competition and will be confident of seeing the game
  through having thumped Nottingham Forest 5-1 in the previous
  round.

  You locate it simple to marketplace the brand which makes
  your job a lot simpler. The official internet site presents
  a fairly simple registration type. How forecasts are made?
  How Bet9ja Bonus Works to handle a profitable betting
  shop? The presence of at least eight cashiers. Think cautiously about the location. If it is as effectively close
  to an added Bet9ja retailer, it can be distracting.
  So choose a place wisely. Some gear you will need to have are TVs, computer
  systems, notebooks. An uninterrupted connection to the World wide web Why Is My Bet9ja Account
  Frozen important. Choose a reliable provider in your region. Do not rush to spend for rent ahead of
  the organization approves your place. To get a superior profit, What Bet9ja Is All About you need
  to have at least eight pc systems.

  This is so that you will not have a situation advertising the brand.
  It is issued immediately after you devote a registration charge.
  Thermal printer with paper. Some organizations supply these issues for totally free.
  Hope you have situated the answers to the queries you have been interested in. Continue reading to learn out!
  It is just about not possible to have a single of
  the quite ideal internet-web-sites in Nigeria if you do
  not have a wonderful and trustworthy service to present.

  The Nairaland forum is an on-line neighborhood that discusses something
  in Nigeria and the planet! It gets additional
  than 24% of its guests from Nigeria. It is a social networking internet-web-site where men and women get acquainted
  with each and every other and share their thoughts and feelings.

  The system of handy and trustful payment is state of the art for
  this internet site. It Is extra than adequate time to study a couple of most up-to-date news and hold in touch
  with the globe! The new season is now set for everyone who really has the mind to make money both Online and Off-Line.

  Now making money online is one of the easiest things!

  The Task for the Head of House contest for this week was tagged the impossible line.
  But unlike the previous challenge, only eight out of the eighteen Housemates were allowed to participate.
  Elozonam, Enkay, Frodd, Jackye, Joe, Mike, Sir Dee, Omashola, and Tacha did not participate as Biggie
  decided to make a scapegoat out of some members
  of the Pepper Dem gang for their disobedience.
  Here’s another twist: Biggie’s Ninjas were on strike and so Omashola and Jackye stood in for
  them. As a reputable position, the HoH title attracts a
  luxurious room, immunity from Nomination and 250 Bet9ja coins.

  Blindfolded, they had to walk the line from the beginning to the end without stepping out of it.
  In the first round, Cindy, Diane, Mercy, Seyi, Venita and
  Gedoni gave it their best shot. For their lack of balance on the line, Esther,
  Ike and Khafi lost the challenge. In the course of the Task, some Housemates got smarter than the others by dragging their feet to have a feel of the line.
  This made the challenge a piece of cake to them.

  So in the next round, Biggie ruled out feet dragging and the blindfold was thoroughly checked for any possible opening.

  Also, they had to start where had ended in the previous round.
  The second round saw Diane, Mercy, Gedoni, Venita leaving at the first attempt.

  They couldn’t even move past three steps on the line.
  The last two Housemates were Cindy and Seyi. But this time,
  they were timed, so the fastest person to get to the finish line became the winner.

  Cindy was so swift on the line that we thought she might win.
  However, Seyi’s determination pushed him to become a cheetah on the line with the way he moved his
  legs on the line, beating Cindy’s record of one minute,
  Seyi got to the finish line in just 45 seconds. What a remarkable feat!
  For finishing within the shortest time, Seyi, who is
  the incumbent HoH retained the title. This is a giant leap as he has broken a record as
  the only Housemate to win the lofty position twice. He is now 250 Bet9ja Coins richer and has also won for
  his team, Cruisetopia, 10 Bet9ja coins each. As the runner-up, Cindy’s Icons also went away with 20 Bet9ja coins each.
  Remember the last time Seyi won the title, we were surprised when he chose
  Esther over Tacha with whom we have noticed a bond as his bedmate.
  This time, Tacha rejected the offer when Seyi felt it was time to
  reward her. Disappointed, he had to go for Venita
  instead.

  Bet9ja have a lot of sports like tennis, basketball, baseball, handball, rugby, motorsport,
  ice hockey, cycling, beach soccer, beach volley, cricket, golf, table tennis, Waterpolo you
  can bet on and win cool cash. However, the website
  does not support live betting, you must place your bet before match
  begins. You are always in charge of your account;
  deposit, withdrawal and access to your bet histories.
  Enjoy up to ? 100,000 bonus for new referral signs.
  Follow all events and happenings from anywhere.
  Book your bet, receive a digital receipt and place a bet in a store.
  Modify Settings on your smartphone to allow the app – Tick „Unknown Sources” under your device’s Security
  or Application Settings. Download – Click the download button to start the download on your device.
  Install – Open the „Downloads” folder and select the app (.apk file) to install.
  Hope this article is helpful? WhatsApp, Linkedin, Tumblr and Email.

  „I don’t know what to say for now. I sleep over it. Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by albacete(m): 11:10pm On Oct 07, 2013 wow! Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by just2endowed(m): 11:20pm On Oct 07, 2013 I am still thinking, how did they do it? Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by AbuMikey(m): 11:23pm On Oct 07, 2013 Oh Akin Alabi! 1 Like Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by JameyMaxwell(m): 11:50pm On Oct 07, 2013 Some people’s head is better than others. Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by albacete(m): 11:52pm On Oct 07, 2013 Abu Mikey: Oh Akin Alabi!

  Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by stan4b(m): 12:09am On Oct 08, 2013 Abu Mikey: Oh Akin Alabi! Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by Nobody: 12:14am On Oct 08, 2013 Off topic, but state governments should start thinking of creating lotteries to generate revenues. Potential millions to be made for projects. Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by Nobody: 12:15am On Oct 08, 2013 I heard Lagos may have one but I’m not too sure. Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by Brimmie(m): 12:26am On Oct 08, 2013 Nawa o!

  I hate betting sha! Re: Two Friends Hit Bet9ja Jackpot, Use N400 To Win N8m by albacete(m): 1:35am On Oct 08, 2013 Brimmie: Nawa o! I hate betting sha! This is no juju. Its all about being knowledgeable on d teams involved/having d right information, and a huge dose of luck. Congrats to d duo. The biggest mistake they will make is to think that it was an easy cash and spend it on frivolous things. Investment is key here. How Did APC Change From „PDP” Politicians Are Corrupt To „GEJ” Is Corrupt? All rights reserved. See How To Advertise.

  Only bet9ja knows the real TOTAL OF VOTES per week. The HIGHEST VOTES! Which made them place mercy as first place. You can NEVER tell by this dumb evaluation. Mercy has the lowest odds on bet9ja

  — Teju Manny (@MannyTeju) August 25, 2019
  A lot of Nigerians have been loosing countless of money to the said virtual games all in the name of seeking for returns or practical ways to double their money or generated income. Previously, we highlighted few hacks on How To Hack Bet9ja Virtual Football Game and Make Money I must be frank, that guide/Bet9ja virtual game hacks have received reasonable applause from lots of visitors/readers. This virtual guide and practically analysed hacks will assist you beyond your wildest imagination. Grab a cup of coffee or tea and keep reading. Honestly speaking, You can make a lot of money through bet9ja Virtual games.

  All you have to do is to integrate patience as a function of time, lol. What I mean for those that dont understand what I just said is that you have to be ready to take the risk and try to always have patience regardless of how urgent your need or demand for money is! There are easy steps to making this cash on the bet9ja soccer League. Like I said Bet9ja Virtual Game demands absolute patience, if you don’t see any of this odds, don’t bother to play it at all, kindly wait patiently for the next week to play. Don’t hesitate when you see it.

  Do you want to make more money from Bet9ja Virtual Games? A lot of Nigerians have been loosing countless of money to the said virtual games all in the name of seeking for returns or practical ways to double their money or generated income. Previously, we highlighted few hacks on How To Hack Bet9ja Virtual Football Game and Make Money I must be frank, that guide/Bet9ja virtual game hacks have received reasonable applause from lots of visitors/readers. This virtual guide and practically analysed hacks will assist you beyond your wildest imagination. Grab a cup of coffee or tea and keep reading. Honestly speaking, You can make a lot of money through bet9ja Virtual games. All you have to do is to integrate patience as a function of time, lol.

  What I mean for those that dont understand what I just said is that you have to be ready to take the risk and try to always have patience regardless of how urgent your need or demand for money is! ⇒When you also see this top teams as mentioned above CHE, MANU,TOT,MANC,ARS been given 2.03 when playing Host/Home to other minor teams, it most measurably that the Home team with 2.03 will eventually win the game. However, it is always 50/50 in this case as sometimes it might eventually result in a draw, so you can be observing the game and their relative position in the league table. The closer both teams are to each other in the virtual league table the more slimmer your chances of winning, but the further apart the teams are to each other in the league table the greater your chances of winning. There are easy steps to making this cash on the bet9ja soccer League. Like I said Bet9ja Virtual Game demands absolute patience, if you don’t see any of this odds, don’t bother to play it at all, kindly wait patiently for the next week to play. Don’t hesitate when you see it. U-20 World Cup: England 1 – 1 Nigeria / See As Liverpool Spoil My 680,000 Naira .. Chaii.. All rights reserved. See How To Advertise.

  Lagos – The police on Thursday arraigned a 21-year-old salesboy, Wareez Hammed, in a Yaba Magistrates’ Court in Lagos for allegedly stealing N1.3 million from his employer to play bet9ja. Oriabure alleged that the defendant had been stealing money realised from the sales and placing bets on Bet9ja Shop platform. He said that the defendant in the last two months, stole a total of N1.3 million from the proceeds of sales. When he was questioned by the complainant, the prosecutor aid that the defendant apologised and later tried to abscond with some more money. The News Agency of Nigeria (NAN) reports that Section 287(7) prescribes a seven-year jail term for the offence of stealing from one’s employer, upon conviction.

  Magistrate Oluwatoyin Ojuromi admitted the defendant to bail in the sum of N250, 000 with two sureties in like sum. She ordered that both sureties must be gainfully employed with their addresses verified by the court. Ojuromi also ordered that the sureties must reside within the court’s jurisdiction and should show evidence of three years tax payment to the Lagos State Government. The case was adjourned until May 27 for mention. 10:27 amDujima Adamawa donates educational materials to Govt. Kano: Deposition cloud hangs over Sanusi? 7:54 amFG replacing one evil with another evil — Ex- Gov. 52 year old Lagos Banker reveals NAFDAC Certified Herbal Remedy That Reversed His Type 2 Diabetes and Normalize Blood Sugar Levels!

  Meet University of Dundee, UK International Delegates in Lagos and Abuja for spot admission offer for Where Is Bet9ja Head Office Located In Lagos eligible students to resume in September 2019 with £5,000 Partial Scholarships for students with excellent qualifications. That Nigerian airports are shame to the country is no longer news. The pains of slave trade should be getting duller and should be consigned to academic and historical interest. Once you have completed the form, simply click the Create Account button at the bottom of the page and you account will be processed. You should soon receive a confirmation email in your in-box.

  Once your account is confirmed, you are ready to begin depositing funds into your account and place bets with Betin. Remember that if you have any issues during your account registration, please contact Betin customer service. The best part of betting online in Africa (or any continent for that matter) is withdrawing your winnings after a successful bet. The good news however is that most bookmakers make withdrawing your winnings a quick and easy process. To withdraw funds from you account, simply visit the Account section of your bookmaker. There you will find the withdrawal methods that are available to you. Select your preferred method, step through each step of the process, click confirm and your funds will be available to you.

  Please note that there may be a delay in having access to your funds depending on your preferred withdrawal method, with some methods requiring a number of days before your withdrawal is confirmed. Again, we recommend that you check the details and banking FAQ with your chosen bookmaker. Betin customers can withdraw funds via their MPESA account. It can’t be much easier than that. Bet9ja customers can withdraw funds directly into their bank account. Simply visit your account page, select withdraw, enter your bank account details and click submit. Your funds will be available to you within 24 hours with no fee charged for the transaction. Online betting has made placing a bet about as easy as you could imagine. It’s now only a matter of a few clicks before your bet is placed thanks to the internet.

  Even if it’s your first time betting online, you’ll find placing a bet to a simple process. Let’s first look at how to place a bet with Bet9ja Shop. Placing a bet from your Bet9ja account is easy. First select the sport you want to bet on from the left menu bar. In this case we have selected Soccer. To find the league you want to bet on, click the country for that league. Here we have selected England and then the Premier League. The menu of upcoming Premier League games is displayed. You can then browse the different markets and matches available to you. Now all we need to do is enter the amount of money we wish to bet on Everton to win the match. Here we have bet 100N on Everton defeating Arsenal.

  We can see that if Everton wins the match, 265N will be returned to our account. Placing a bet with Betin is also an easy process. Again we begin by selecting the sport we want to bet on from the menu listed on the left side of the screen. In this example we want to bet on the Primera Division in Spain, so we first select Soccer, then Spain and lastly the Primera Division tab. Primera Division games in Spain. In this example we want to place a bet on Real Madrid to defeat Sevilla. As we can see in the image above, we have selected Real Madrid to win the match at odds of 1.35. Our bet is now available for Bet9ja Highest Winner 2019 confirmation in the Betslip window. We now just enter the amount we wish to bet.

  In this example we are betting 1000KES. We can see that if Real Madrid wins the match, we will have 1350KES returned to our account. If we’re happy with this bet, we then click the Bet button and our bet will be confirmed. Not all we need to do is sit back and watch the Real Madrid match, hoping they get the win so we can withdraw our winnings. If you’re looking for a bookmaker who caters to Africa bettors, then 22Bet is a bookmaker to consider. If American sports is your interest, you can bet on sports leagues such as the NFL, NBA, NHL and MLB. 22Bet bonus offer. Click the link below, sign up and claim your 22Bet bonus offer today. Over the coming years, online betting is only going to become more and more popular in Africa.

  Bookmakers such as Bet9ja in Nigeria and Betin in Kenya are leading the way providing customers in these nations the opportunity to bet on a great range of sports and leagues. Betting Platform and chances are you’ve heard about it. It is a betting platform that allows you bet on different sports including virtuals and win rewards depending on the amount staked and the accumulated odd chosen. So in order to keep the probability of Landing those games high, you’ll have to reduce the number of games. Maximum of 10 should do, regardless of the total odds. If you must go over 10 in one ticket, add games from the following day and the next so you won’t be forced to choose a game you don’t really wanna choose. Statistics is Key: Regardless of the kind of games you play, be it 1X2, W/D, GG Or BTTS etc, Statistics is key and you should have a lot of Statistics website at your disposal. A website like soccervista and statsarea just to name a few.

  African Betting Guide is looking closer at the at one of the most well-known betting sites in Nigeria – Bet9ja. However, on this page we are focusing on the old Bet9ja version that doesn’t have all the updated design features that the new Bet9ja version has, but has still remained as popular as the new. Many of the dedicated Bet9ja fans still prefer the Bet9ja old version and we are going to look closer at how it looks and why it might be even more popular than the new Bet9ja. The Bet9ja old mobile version has a more simple layout than the new Bet9ja version, but as you can see below if offers everything a dedicated online better in Nigeria need.

  Barçelona to host JoanGamperThrophy2019! – FC Barcelona vs Arsenalr match on August 4!

  The moral values I’ve learnt in my life I’ve learnt through football – Arsene Wenger
  #Arsenal #Barcelona #laliga #Joangampertrophy #bet #investment #tips #betworld #nairabet #bet9ja pic.twitter.com/bg2i3Um90i

  — Victorybet360 (@victorybet360) June 21, 2019
  Yesterday 100% cash-out chop chop on our predictions, it’s only get better when you visit us on http://www.predictionkings.com
  Guaranteed Predictions,100% Cash-Out. #betting #tips #soccer #blackbet #mondaymotivation #wecaredoyou #mcm #nike #polo #love #bet9ja #bettabet #freepic.twitter.com/kvl00FM4nm

  — predictionkings (@P_kingsltd) July 17, 2019
  The design is, as we said, clean and simple but Bet9ja has managed to combine all the neccesarry elemts into one place – in the traditional old Bet9ja mobile way. For the one who is looking for the Bet9ja old mobile login, it can be found if you click here. We at African Betting Guide really love the new Bet9ja site, but the old bet9ja mobile version offers such a smooth and easy way to make bet, without spending too much data. So, if you want to play and the old BEt9ja site, feel free to do so -the old Bet9ja mobile offers the same things as the new Bet9ja. HAve fun, and enjoy the old bet9ja mobile version!

  Imo state police command has released an official statement after parading notorious kidnappers, armed robbers and cultists who have been terrorizing residents of the state. Continue an all out offensive against criminals through intelligence led raids, cordon and search, diligent investigation of arrested suspects and successful prosecution of cases. Continue to be more visible at black spots, strategic junctions, public places and commercial centres. Intensify guard of Banks/financial houses and ATM locations. Pay special attention to general and specific security of Imolites from the Diaspora who retuned home to enjoy the yuletide. 2. I am delighted to inform you that through a diligent and meticulous execution of these strategies, the Christmas/New year celebrations in Imo State was relatively crime free and adjudged as one of the best in recent years.

  3. 2017 was challenging but our harvest was rich and fruitful hence the peace and tranquility we celebrate today. 4. The analysis of the crime statistics indicated that the Command recorded a 25% reduction in 2017 when compared with 2016 statistics. To sustain increased Police visibility in our highways and neighbourhood. To continue with arrest of high profile suspects/other suspects of value and recover their offensive weapons. To sustain Police/Community partnership that will enhance better synergy for crime control/Management. To continue robust provision of security to banks and financial Institutions in order to prevent attacks by hoodlums. Within the first two months of 2018, high Profile arrests have been made and exhibits recovered.

  Gang Leader Collins EzenwaOkoronkwo was vicious, notorious and slippery in armed robbery and kidnapping activities within Imo State and the South East Zone. He hails from LeruUmuchieze in Umunneochi LGA of Abia State but resides in Enugu where he lived like a Lord. He coordinated the activities of his gang and negotiates ransome with relations of victims. He conceals his nefarious activities by using a Prado Jeep with Spy Police plate number and siren which he used to move arms and victims from one location to the other. His victims are numerous, many have been identified and they have made useful statements.

  Nzeagwu Chidera Gideon ‘m’ aka Pharaohs:- He is 28yrs old of UmukabiriNsokpoOgbaku in Mbaitoli L.G.A of Imo State. He holds a Bachelors of Science degree in Social Works from the University of Calabar. His role in the gang is to procure operational arms and ammunition whenever there is operation. He confessed to have been in the business of armed robbery and kidnapping with his gang for the past two years. He masterminded the kidnap of one AdelejiOlugbenga, a Bet9ja Super Agent at Ogbaku and was arrested on 15/01/2018 at Ogbaku. Chetachi Ogbonna ‘m’ aka Nwaotu:- He is 36yrs oldof UmuoparaAmuzu in ObiomaNgwa L.G.A. Abia State but resident at Mbah road, Onitsha in Anambra State. He attended Amanu Secondary School UmuoparaAmuzu in ObiomaNgwa and holds SSCE certificate.

  He was arrested on 20/01/208 at GraziliaHotel Orogwe in Owerri West L.G.A. He confessed to be an active member of the gang and his role was to guardvictims and take care of them with AK 47 rifle at their detention facilities until ransom is paid. OkoroUchechukwuGodswill ‘m’:-He is 32yrs of IsiekeAwoOmmama in Oru East L.G.A. Imo State. He was arrested on 28/01/2018 atAmafor in Ohaji/Egbema L.G.A. Heprovides his father’s house at AwoOmmama in OruEast L.G.A for the detention of kidnapped victims until ransom is paid. Two expended AK 47 ammunition was recovered from him. ChinwendumAhalaonu Sylvester ‘m’:-He is 24yrs of age fromAmaraku in IsialaMbano L.G.A.

  Imo State but resident at Mbah road Onitsha, AnambraState. He is an ex-convict and was arrested on 21/01/2018 at Imo Airport junction along Aba road, Owerri. He is an active member of the gang and participated in various armed robbery/kidnap operations. His confession led to the arrest of other gang members and recovery of many stolen vehicles. Exhibits recovered from him include, One AK47 rifle,One Pump Action gun, One Pistol and one stolen VolksWagen car Reg. Victor UzoakuIzuchukwu ‘m’:-He is 32yrs old of OnogwuAmandugba in Isu L.G.A. Imo State. He dropped out of Secondary School. He is an active member of the kidnap gang and was arrested on 31/01/2018 at P/Harcourt, Rivers State. His speciality is changing plate numbers and original colours of stolen vehicles.

  Exhibits recovered from him include, vehiclesbelonging to armed robbery/kidnap victims such as, One ash coloured Rav4 Jeep, Reg. No. ABJ- 38-AH, One black Pathfinder Jeep without Reg. One black Toyota Camry (Spider), Reg. ABU-378-AE, One red Lexus 350 SUV, Reg. OnyekaChidera ‘m’ aka Chiboy:-He is 34yrs of age from UmukabiaNsokpoOgbaku in Mbaitolu L.G.A. Imo State. He was arrested on 07/02/2018 at Ogbaku in Mbaitoli L.G.A. He is an active member of the kidnap gang and confessed to have provided his room in their family house for the detention of victims until ransom was paid. CajethanUche ‘m’Age 34yrs fromOkwuOgbaku in Mbaitolu L.G.A. Imo State. He attended Presentation Secondary School, Ogbaku.He was arrested on 07/02/2018 at OgbakuMbaitoliL.G.A.

  He confessed that his role in kidnap operations was to spy the movement of victims and pass information to the gang after which he collects his share of the ransom. Investigation into the extensive criminal network of Collins EzenwaOkoronkwo alias E-Money is presently ongoing. The beneficiaries of the criminal estates of the gang are under intensive Police microscope. All persons who are remotely, directly, indirectly connected with this criminal gang are advised to report to the Police immediately. Investigators are working as we speak. Umuopara in Umuahia South L.G.A. Personnel of the NSCDC Imo State Command. One filling machine blade.

  The above named suspects were arrested on 04/02/2018 at Area ‘N’ Zone 4 World Bank Housing Estate, Owerri by SARS operatives from the Command in the course of investigating kidnap incidents in the State. Suspects have confessed to be gun runners who supply armed robbers/kidnapers with arms/ammunition which they use in carrying out their operations both within and outside the State. The above listed exhibits were recovered from their bedroom and kitchen respectively. Uratta inOwerri North L.G.A. Community Primary School Chokoneze. On 18/12/2017 the above named victim was kidnapped at gun point by a four man gang of kidnappers. The hoodlums dragged the victim into his car and as they were about to zoom off, their plan was obstructed by the local vigilante.

  Operatives of Anti kidnapping Unit responded swiftly to the scene through a distress call from Command control room, arrested the suspects and recovered the exhibits. Udeme Anyanwu 26yrs in company of UmukamaraChinonsoaka Akabia 28yrs, ChinonsoOsuigboleku 20yrsandChubuikeChibuzo 23yrs trailed the victim to his house, kidnapped him at gun point. Chinyereugo Odum is the victim’s younger brother who masterminded the kidnap. He monitored the victim and gave information to the gang through phone call. Hewas arrested on 12/01/2018 at his home inAbia State. Chigozie Christopher was contacted by ChinyereugoOdum to arrange for the kidnap of the victim. He obliged and met one UdemeAnyanwu who in turn organized other three gang members.

  Obidiagwa in Oguta LGA of Imo State. Umuaka in Njaba LGA of Imo State. Toyota Camry car, ash in color. That when he stopped at No. 4 Mann Street Owerri and entered inside a business centre, two young men forcefully opened his SUV jeep with a master key,stole the money and zoomed off. The suspects were pursued and in the process they had an accident at Jevnik Junction along Mbaristreet where they were finally arrested. One Toyota Camry Car ash in color with Registration No. EPE 44 ET, cash sum of Four Hundred Thousand and Fifty Naira (N450,000.00) and a locally made master key were recovered from them.

  NgorOkpala L.G.A of Imo State. Umuahia to his Hospital at ObodoAhiara. Nguru in AbohMbaise L.G.A. He is a Secondary School drop-out of Nguru Commercial Secondary School AbohMbaise. His job was to identify and trail persons with high kidnap value. He was also responsible for the guard and feeding of the kidnap victims. He was arrested on 14/02/2018 and has confessed to the crime. KelechiAnyaegbu 42yrs of EzialaNguru in AbohMbaise L.G.A. He is also a Secondary School drop-out of Urban Secondary school OboamaAbohMbaise. He was actively involved in all the kidnap activities of the gang. He role include, trailing, Kidnapping, guarding and feeding of victims, negotiating and collection of ransom.

  He was arrested on 14/02/2018 and has confessed to the crime. NgorOkpala L.G.A. He dropped out of Primary school at Ohakelem Central school,NgorOkpala. He is the owner of the house where kidnap victims are kept hostage until ransom is paid. EkwuruShedrack 20yrs ‘m’ of NdiekwuruAro-NdizuoguOkigwe L.G.A of Imo State but resident at Rumudara Port Harcourt, Rivers State. ChikeNwaze aged 30yrs ‘m’ of Igbariam in Oyi L.G.A of Anambra East in Anambra State. He was arrested for being in possession of the victim’s vehicle Toyota Camry Model 2004 with the registration number BGL 502 DX. He confessed to the crime. On 7/01/2018 one UchennaOkoro ‘m’ of Aro-NdizuoguOkigwe LGA with his three children were kidnapped by a three man gang of kidnappers at Isiebu in IsialaMbano and his Toyota Camry car was also robbed from him.

  On receipt of the information, operatives of Anti kidnapping Unit were activated and with the aid of tracking analysis the victim’s vehicle was recovered and children rescued the same day. Subsequently, following a painstaking reconstructive investigation, the hideout of hoodlums at IsiebuIsialaMbano LGA was stormed where victim was rescued unhurt and the above named suspects arrested. 500,000.00 was paid. The victim’s Toyota Camry car with Registration No. AGL 502 DX robbed from him is yet to be recovered. SUSPECT:UchennaEmerenjo 37yrs ‘m’ of EziohaObiakpuOhaji/Egbema L.G.A of Imo State. He is a Secondary School drop-out from Egbema Grammar School Okwuzi in Ohaji/Egbema L.G.A.

  He was the person that guarded the victim while in captivity and was arrested on 21/11/2017 with the victim’s Samsung Galaxy phone and one Pump Action gun. On 04/12/2017, one Regina Nkwocha, a 74year old woman of Umuanyika in NgorOkpala was kidnapped at her residence by unidentified gun men operating in a Pick-Up Van with Siren and taken to unknown destination. Through credible intelligence and data analysis, victim was rescued unhurt at ObiakpuOhaji/Egbema L.G.A. UchennaEmerenjo was arrested in possession of the victim’s Samsung Galaxy phone and other assorted handsets suspected to belong to kidnapped victims. One Pump Action gun was also recovered from him. The other suspects are being trailed.

  SUSPECT:Amos AkumaAge 26yrs ‘m’ of AkaumaOwutuEddaAfikpo South L.G.A of Ebonyi State, resident at UmutanzeOrlu L.G.A of Imo State. North L.G.A, Imo State. On 21/04/2017, Alexander Okoli ‘m’ of College road,Owerri North L.G.A was kidnapped on gun point at his residence. Operatives of the Command Anti-Kidnapping Unit swung into action and rescued the victim unhurt. On 14/2/2018, acting on a tip-off, suspect AmosAkuma was arrested in his hideout at UmutanzeOrlu L.G.A in connection to the crime and he has confessed to the crime. ChristiantusOgbonna 27yrs ‘m’ of AgbaumanaEziagu L.G.A of Enugu State, but resident at UmunjuIreteOwerri West L.G.A. L.G.A of Enugu State. He monitored the victim and passed information to the gang who kidnapped him. He was arrested on 13/02/2018. He confessed to the crime. IreteOwerriWest L.G.A of Imo State.

  He is a Primary five drop-out from St. Paul’s Primary school, Irete. He took part in the kidnap of the victim and was arrested on 14/02/2018. He has confessed to the crime. On 29/01/2018, AdolphusAkagha of UmuegeIrete in OwerriWest L.G.A was kidnapped at his residence. On receipt of the information, operatives of Anti-Kidnapping Unit strategized and rescued the victim unhurt. On 14/2/2018 at their hideout in UmueyeIreteOwerri West L.G.A the suspects were arrested. Both suspects confessed to the crime. SUSPECT: NdubuisiNwaugo aged 20yrs ‘m’ of UmuchaUbuboAwaraOhaji/Egbema L.G.A of Imo State. He is a JSS2 drop-out from AwaraSecondary School Ohaji/Egbema. Estate on commission of the crime. He has confessed to the crime. SUSPECT: Emeka Isaac ‘m’ 42yrs of Umunkiri in Obingwa L.G.A.

  The above named suspect was arrested on 04/02/2018 by operatives of the FSARS at East/West Road Port-Harcourt Rivers State in connection with the kidnap of the above named victim. He is a member of the syndicate, a Panel Beater who receives vehicles stolen from victims and repaints them to a different colour from the original colour. Suspect has made useful statements to the police confessing his role in the activities of the syndicate. The above named suspect was arrested by operatives of the FSARS at No. 1 Poly Junction NekedeOwerri West L.G.A in possession of the above mentioned firearm. Suspect claimed that his friend one Jeremiah surname not known ‘m’ now at large gave him the gun for safe keeping purposes. The above named suspect was arrested on 23/12/2017 by operatives of the FSARS at Control Post Owerri in possession of the above named exhibits. Mbano L.G.A of Imo State.

  Road, Asaba, Delta State. 350, 000. 00). Suspects who are all resident at Rivers State have made useful statements to the police confessing to the crime and also stated that they all met themselves at the Federal Prisons Port-Harcourt, Rivers State. The child has been recovered and reunited with the family. EmeabiamOwerri West LGA of Imo state. 120,000.00. She confessed to the crime. Franca Chukwukereaged 53yrs ‘f’ of UmuelemIhiagwaOwerri West LGA of Imo state resident at No. 2 FasholadestreetOjokoro LGA of Lagos State. She is married with three children. 120,000 to the biological mother through Justice Okere. She confessed to the crime.

     Odpowiedz
  0
  0
 10. PaydayAlabama provides quick and hassle free process for applying Bad Credit Payday Loans Guaranteed Approval Adger. The Process of applying is simple. Just fill the valid and up to date required information in the form and send it for approval. Our lenders would then contact you with an offer in case they approve your application. After approval, cash will be deposited to your account within 1 or 2 business days

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Wow, incredible blog format! How long have you
  been running a blog for? you made running a blog glance easy.

  The whole glance of your web site is magnificent, as well as the content!

     Odpowiedz
  0
  0
 12. I have starting late started a blog, the data you give on this website page has helped me immensely in blogging. An obligation of appreciation is all together for the whole of your work and time hotel booking engines

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× dwa = 16

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Co z tymi złożami miedzi?

środa 19/02/2020
0

W piątek, 14 lutego bloger Trybeus opublikował notkę "Nad złożami naturalnymi, zasłona dymna środkowego palca…" {TUTAJ}.  Stwierdził w niej: "Otóż oprócz podarunku dla telewizji Kurskiego,…


Pesymizm Piotra Zaremby

wtorek 18/02/2020
0

Dokładnie cztery dni temu, 14 lutego 2020 r. Piotr Zaremba opublikował w "Plus Minus", czyli weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej" swój artykuł "Kampania zmęczonych kandydatów" [zajawka {TUTAJ},…


Palec Lichockiej, czyli gównoburza

poniedziałek 17/02/2020
0

"Gównoburza" to wymyślone przez Rafała Ziemkiewicza spolszczenie angielskiego wyrazu "shitstorm".  Oznacza on medialną histerię rozpętaną wokół jakiejś dupereli.  Mamy z nią do czynienia od trzech…


Superwpadka

środa 12/02/2020
1

W mojej wczorajszej [11.02.2020] notce pisałam o kompromitacji pani Kidawy-Błońskiej w Pucku.  Kandydatka PO na prezydenta Polski zebrała już sporą kolekcję rozmaitych wpadek.  Nie ma…


KOD robi dobrą robotę dla Andrzeja Dudy

wtorek 11/02/2020
2

Wzięłam sobie kilka dni urlopu od blogowania przed kampanią prezydencką.  Zaczęła się ona w istocie wczoraj w Pucku i Wejherowie podczas uroczystości stulecia zaślubin Polski…


Koronawirus odbiera rozum?

wtorek 04/02/2020
3

Zwykłym ludziom raczej nie, ale decydentom - tak.  Świadczą o tym dwie wczorajsze [3.02.2020] wiadomości.  Pierwsza to: " Rosja będzie deportować obywateli innych państw zarażonych…


Czy prezydent Emmanuel Macron wyśle polskie wojsko do Afryki?

poniedziałek 03/02/2020
2

Dziś [3.02.2020] czytamy w portalu Salon24.pl "Macron przestał bojkotować Polskę. Prezydent Francji w Warszawie przedstawi układ rządowi" {TUTAJ}.  I dalej:   "Emmanuel Macron w poniedziałek…


Nareszcie !!! Do Brexitu w końcu doszło

sobota 01/02/2020
2

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2020, po ponad 3,5 roku od pamiętnego referendum z 23 czerwca 2016, w którym prawie 52% Brytyjczyków…


Czar Durczoka

czwartek 30/01/2020
1

Na ogół nie zajmuję się sprawami tzw. celebrytów, uważając, iż szkoda na to czasu i atłasu.  Tym razem jednak zwrócił moją uwagę artykuł Mai Narbutt…


Do tanga trzeba dwojga, czyli palestyński plan Trumpa

środa 29/01/2020
2

Wczoraj [28.01.2020] Donald Trump ogłosił pokojowy plan dla Palestyny, przygotowywany od miesięcy przez jego zięcia, Kushnera.  Czytamy {TUTAJ}: "W planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu Trump…