Czy Paweł Lisicki wpada właśnie z deszczu pod rynnę?


środa 26/12/2012
6

Na stronie Tygodniklisickiego.pl  ukazała się wiadomość „Nowy tygodnik – dotrzymujemy słowa”  /TUTAJ/.  Czytamy:

„Wczoraj udało się nam zawrzeć porozumienie z Michałem Lisieckim i Platformą Mediową Point Group, dzięki czemu mogę już nie tylko zapowiadać, ale po prostu obiecać, że wkrótce powstanie nowy tygodnik. Cieszę się, że to na co czekały setki tysięcy czytelników „Uważam Rze”, których w brutalny sposób pozbawiono możliwości czytania w jednym piśmie artykułów Bronisława Wildsteina, Rafała Ziemkiewicza, Waldemara Łysiaka, Piotra Semki, Piotra Gabryela i wielu, wielu innych autorów, stanie się faktem.

Paweł Lisicki”.

Informacja ta znalazła potwierdzenie w Media.point-group.pl  /TUTAJ/:

„Tygodnik będzie finansowany przez Michała M. Lisieckiego (jako inwestora prywatnego) oraz Platformę Mediową Point Group.Nowe czasopismo ma ukazać się w sprzedaży do 1 marca 2013 roku.Informację opublikował serwis Wprost.pl (http://www.wprost.pl/ar/381373/Lisiecki-i-Lisicki-stworza-nowy-tygodnik/).”.

Od razu przypomniało mi się, jak to w roku 2010 ta sama Platforma Mediowa Point Group wykupiła tygodnik „Wprost”.  W dniu  5.01.2011 tak pisała o tym Dorota Kania w tekście „”Wprost” w towarzystwie” w portalu Niezalezna.pl  /TUTAJ/:

„Rzeczywistą przepustką do wielkiego biznesu dla Michała Lisieckiego było podpisanie w 2006 r. umowy z notowaną na giełdzie spółką Arksteel. Połączenie obydwu spółek nastąpiło w wyniku przejęcia Point Group Sp. z o.o. (spółka przejmowana) przez Arksteel SA. Wspólne przedsięwzięcie przyjęło nazwę Platforma Mediowa Point Group.

Jak pisały media, Arksteel była spółką-córką ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu, który na początku 2010 r. został kupiony przez rosyjskie koncerny Evraz Group i Metalloinvest. Z ogólnodostępnych rejestrów wynika, że we władzach Platformy Mediowej Point Group znaleźli się ludzie z Donbasu, którzy później trafili do Arksteelu: Konstyantyn Lytvynov, Giuseppe Mirante, Maksym Mordan, Oleksiy Petrov, Oleksandr Pylypenko, Sergiy Taruta (jeden z największych udziałowców Donbasu) i David Williams.W Platformie Mediowej Point Grup zasiadł także Paweł Horodyński, wiceprezes wrocławskiej spółki Fam Cynkowanie Ogniowe S.A. – razem z nim w zarządzie znalazł się wiceszef Wojskowych Służb Informacyjnych Kazimierz Mochol.  Jednym z najbliższych współpracowników Michała Lisieckiego jest Mariusz Pawlak, będący także wiceprezesem spółki „Lorek, Pawlak i wspólnicy”, w której znalazł się m.in. Piotr Pacewicz. W radzie nadzorczej firmy Lisieckiego zasiada Jarosław Pachowski, w czasach rządów SLD prezes Polkomtela a wcześniej (1998-2002), za czasów szefa TVP Roberta Kwiatkowskiego (z nadania SLD), członek zarządu publicznej telewizji.”.  I dalej:

„Na początku tego roku okazało się, że właścicielem AWR „Wprost” została PMPG. Zakup był związany ze skandalem, który ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna”.

- W Wigilię po południu zadzwonił do mnie Michał Lisiecki, którego praktycznie nie znam, z życzeniami i zapewnieniem, że jego firma nie chce „Wprost” i że mam wolną drogę. Nie chodzi nawet, że jakoś wziąłem sobie do serca te zapewnienia, ale że takich rzeczy się nie robi. To niezgodne z etyką biznesu – powiedział „Dziennikowi” Grzegorz Hajdarowicz, właściciel „Przekroju” i „Sukcesu”, który starał się o kupno AWR „Wprost”. Jak na ironię nowy naczelny, czyli Tomasz Lis, ściągnął do „Wprost” kilka osób, które wcześniej pracowały właśnie w „Przekroju”.

Inny skandal miał miejsce w kwietniu, po felietonie Marka Króla zamieszczonym na łamach „Wprost” pt. Nie polezie orzeł w GWna jednoznacznie nawiązujący do publikacji „Gazety Wyborczej”. Kilka dni później Michał Lisiecki opublikował na łamach „Wprost” przeprosiny,  (…) Ostatecznie AWR „Wprost” zerwało współpracę z Markiem Królem, który musiał tez odejść z rady nadzorczej, a rezygnację ze stanowiska = p.o redaktora naczelnego złożyła Katarzyna Kozłowska.”.

Doprawdy trudno zrozumieć, czego właściwie spodziewa się Paweł Lisicki po takim inwestorze.  Marek Król, który miał zagwarantowany stały felieton we „Wprost”, został, mimo zawartej uprzednio uroczystej umowy, wylany na pysk przy pierwszej okazji.  Czy z Lisickim będzie inaczej – wątpię.  Ja daję nowemu tygodnikowi kilka, najwyżej kilkanaście miesięcy.  Potem będzie to samo co z Hajdarowiczem.  Proszę zauważyć, ze w tle nadal przewija się postać Kazimierza Mochola – wiceszefa WSI.

Łatwiej pojąć motywację Michała Lisieckiego, Mochola i całej tej ferajny.  Chodzi im o to, by grupa wpływowych i znanych dziennikarzy nie „urwała się ze smyczy” i by nie poszła całkowicie niezależną drogą.  Lisiecki i jego mocodawcy doszli do wniosku, iż lepsze nowe „Uważam Rze” niż nowa „Gazeta Polska”, czy  „W sieci”.  Początkowo pismo będzie miało dużo swobody, lecz prędzej czy później nadepnie ono na odcisk komuś ważnemu i powtórzy się historia Marka Króla.


Komentarze 6 Dodaj komentarz

 
 1. Elig – Miła Blogerko! Witam przy kolejnym wpisie :) „[...] Początkowo pismo będzie miało dużo swobody, lecz prędzej czy później nadepnie ono na odcisk komuś ważnemu i powtórzy się historia Marka Króla.”. Nie widziałem Cię na konferencji prasowej kiedy Paweł Lisicki, Rafał Ziemkiewicz, Cezary Gmyz i Piotr Gabryel informowali dziennikarzy, że lada moment ujawnią INWESTORA… Rafał Ziemkiewicz mówił, że PIERWSZY NUMER mogą z zespołem zrobić OD ZARAZ… Ich problemem („stajni” dziennikarzy) jest to czego uczył mnie kiedyś STARY JAPOŃSKI PROFESOR :) Możesz oddać wszystko, ale TAK by działało wyłącznie z tobą :) Mówienie Z GÓRY, że muszą sprzedać swoje pióra i pisać POD DYKTANDO sprawdzi się „w praniu”. Pozdrawiam – Niesforne Dziecię Gutenberga.

     Odpowiedz
  0
  0
 2. Ja nie jestem wróżką i nie wiem, co się stanie. Przykład Marka Króla jest jednak niepokojący. Cezary Gmyz pisał:
  „Kiedy Paweł Lisicki po wyrzuceniu z „Uważam Rze” ogłosił, że chce stworzyć nowy tygodnik, ustawiła się do niego kolejka inwestorów. I nie są to bynajmniej drobni ciułacze, lecz ludzie z dużymi pieniędzmi.”. /w artykule „A co z myślozbrodnią?” z „GPC”, 21.12.2012/.
  Czemu więc Lisicki wybrał akurat tego inwestora?

     Odpowiedz
  0
  0
 3. Elig :) INWESTORZY i inwestowanie…”[...]Czemu więc Lisicki wybrał akurat tego inwestora?”. Ponownie nawiążę do WYJŚCIOWEJ konferencji prasowej :) Paweł Lisicki powiedział, że DZIENNIKARZE z tworzonej „stajni” nie są w stanie wyłożyć WŁASNYCH KAPITAŁÓW bo „[...] nie należą do ludzi zasobnych…”W sieci” poszło swoją drogą (Karnowskich nie było za stołem – Andrzej Budzyk). A internetowe portale opinii nie generują – NIE DAJĄ dochodów, które dać ma jego projekt. Moim zdaniem wybrał KONKRET… – Niesforne Dziecię Gutenberga.

     Odpowiedz
  0
  0
 4. Żeby mu tylko ten konkret bokiem nie wyszedł. W każdym razie mam nadzieję, że to pismo przynajmniej przez pewien czas będzie się ukazywać i da się tam przeczytać wiele ciekawych rzeczy,

     Odpowiedz
  0
  0
 5. Elig :) Pozostając w kręgu METAFOR z polskiej literatury… Jeżeli WŁAŚCICIEL okaże się „KUKLINOWSKIM” to ŻURNALIŚCI muszą być ja „KMICIC” i „KIEMLICZE” :) Szczęśliwego Nowego Roku życzę – Niesforne Dziecię Gutenberga.

     Odpowiedz
  0
  0
 6. Niezłe manipulacje z Gazety Polskiej są tu przedrukowywane. Jak by autorce chciało się pomyśleć i sprawdzić to by wiedziała ze Lisiecki z ludźmi Hajdarowicza się wybitnie nie lubią i raczej to robienie psikusa Hajdarowiczowi. A łączenie Mochola z Lisieckim przez Horodynskiego to już kompletna bzdura bo ten ostatni trafił do zarządu z Mocholem po tym jak odszedł od Lisieckiego.

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


− 1 = jeden

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Czy te coroczne absurdy będą zniesione w 2021 roku?

niedziela 29/03/2020
0

Dziś [29.03.2020] obudziliśmy się w czasie letnim.  Poprzedniej nocy przesunęliśmy zegarki z drugiej nad ranem na trzecią nad ranem.  ZA rok powinniśmy to uczynić po…


Macedonia Północna 30-tym członkiem NATO

piątek 27/03/2020
0

Gdyby nie pandemia - byłaby to najważniejsza wiadomość dzisiejszego dnia [27.03.2020].  Ponieważ jednak sytuacja na świecie jest jaka jest - informacja o tym przemknęła chyłkiem…


Mamy już ponad 1000 zarażonych koronawirusem

środa 25/03/2020
1

Dokładnie 1031 osób zakażonych, w tym 14 zmarłych {TUTAJ}.  Od pojawienia się w Polsce pierwszego pacjenta z tą chorobą minęło dziś [25.03.2020] trzy tygodnie.  Trzeba…


Pandemia, czyli kolejna komunistyczna katastrofa

wtorek 24/03/2020
1

Ustrój komunistyczny cechuje się tym, że często doprowadza do straszliwych katastrof.  Może to czynić umyślnie [np. w przypadku wielkiego głodu na Ukrainie] lub w wyniku…


Dlaczego tak wielu Włochów umiera na koronawirusa?

niedziela 22/03/2020
2

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: dlatego, bo nie są oni leczeni.  Dziś [22.03.2020] w portalu RMF24.pl ukazała się informacja "Lekarz we Włoszech: Osoby po…


Unia Europejska - wielka nieobecna

piątek 20/03/2020
1

W dzisiejszej [20.03.2020] "Warszawskiej Gazecie" jest ogromny -  na dwie kolumny artykuł Stanislasa Balceraca "Unia europejska podpisała na siebie wyrok".  Oto jego zajawka na Twitterze:…


Relacja z Hubei w Chinach - koniec kwarantanny?

środa 18/03/2020
0

Ukazała się ona dzisiaj [18.03.2020] w wideoblogu Damiana Chena {TUTAJ}.  Nagranie jest krótkie - tylko niecałe 10 minut, z których pierwsze trzy i pół to…


Francuzi przesunęli drugą turę wyborów. A my?

poniedziałek 16/03/2020
9

Nasi politycy wciąż upierają się, ze wybory prezydenckie muszą się odbyć 10 maja pomimo pandemii koronawirusa, która praktycznie uniemożliwia prowadzenie kampanii wyborczej.  Mówił o tym…


Niedziela Palmowa Szumowskiego, Morawieckiego i Dudy

niedziela 15/03/2020
1

Niedługo Święta Wielkanocne.  Przypomnę, że gdy Jezus wjeżdżał w niedzielę do Jerozolimy witały go entuzjastycznie tłumy ludzi wymachujących liśćmi palmy  Stąd "Niedziela Palmowa".  Jednak już…


Nagły koniec Pucharu Świata w skokach narciarskich

piątek 13/03/2020
8

Miał on miejsce wczoraj [12.03.2020] w Trondheim w Norwegii.  Jeszcze wczesnym popołudniem wydawało się, że odbędzie się przynajmniej jedna seria konkursu skoków z cyklu Raw…