NIE KRADNIJ! Salon24 wyrzucił Elizę Michalik


niedziela 25/02/2007
28

Złodziejstwo to złodziejstwo. Rzeczy trzeba nazywać po imieniu. Za kradzież uważać należy także przywłaszczanie sobie czyjegoś dorobku intelektualnego. A to bez wątpienia wielka pokusa przed dziennikarzami, by zaistnieć, zyskać na popularności. Najdobitniej świadczy o tym casus Elizy Michalik.

Wokół jej osoby powstał spory szum. Szczególnie po rozpoczęciu współpracy z forum publicystycznym salon24. Poruszanie drażliwych kwestii oraz ciętość języka skłaniały odwiedzających jej blog do licznych komentarzy. Jednakże zaczęto również podważać autentyczność myśli autorki. Ujawniono wiele przypadków, gdzie Eliza Michalik po prostu popełnia plagiat! Jak się okazuje robiła to nagminnie nie tylko na łamach swego bloga, ale w prasie z którą współpracowała.

Internauci wszczęli swego rodzaju śledztwo. Powstały specjalnie ku temu serwis zaczął gromadzić rozliczne przykłady nadużyć i nieuczciwych zapożyczeń, jakich dopuściła się Eliza Michalik. A zebrano ich całkiem sporo. Popłuczyny publicystki zestawiane z oryginalnymi wersjami nie pozostawiają wątpliwości. Plagiaty! Jeden przypadek może skłaniać ku daniu szansy na poprawę, ale nagminne powielenie tych samych błędów nie może już na to zezwolić!

W tej sytuacji Elizie Michalik przyznać należy wyłącznie duże oczytanie i znajomość wielu tekstów, ale jeśli chodzi o własną twórczość i pomysłowość tematyczną mamy do czynienia z przykładem nader wielkiej indolencji, dającej wyraz infantylności. Sprzeniewierzenie się sztandarowym zasadom, jakim bez wątpienia dla dziennikarza są (lub winny być) uczciwość oraz rzetelność powinno doprowadzić do odizolowania. Jeden przykład już mamy.

Postawie administrujących forum salon24 należy tylko i wyłącznie przyklasnąć. Bogna i Igor Janke- choć nie mają obowiązku szczegółowego monitorowania wpisów- zareagowali na głosy innych użytkowników serwisu i zdecydowanie opowiedzieli się za etyką dziennikarską, żegnając się tym samym z Elizą Michalik.

Na podkreślenie zasługuje jednak szczególna rola, jaką odegrali Internauci. Tym samym dostrzec należy potęgę sieci i to jakim papierkiem lakmusowym stał się Internet. To bez wątpienia pierwsza tego rodzaju weryfikacja w naszym kraju.

Afera ta, określona już mianem Blogergate to bez wątpienia przełom w polskim dziennikarstwie. Nakazuje każdemu dziennikarzowi roztropne postępowanie i uwagę nad tym co robi.

A wobec samej Elizy Michalik używanie określenia dziennikarka uznać należy za spore nadużycie. Kala bowiem we wszystkich przedstawicieli tego zawodu, którzy do pracy podchodzą uczciwie. Psuje opinie o całym środowisku oraz niestety podważa jego wiarygodność.


Komentarze 28 Dodaj komentarz

 
 1. Internauci- dziennikarze 1:0
  Afera jakich nie mieliśmy dotąd. Wreszcie czyścimy środowisko dziennikarskie!!

     Odpowiedz
  0
  0
 2. gdyby pan posługiwał się nie tylko własnymi myślami byłoby o czytać, a tak to tylko popłuczyna po popłuczynie

     Odpowiedz
  0
  0
  • O Pani Eliza nam się pojawiła?? teraz broniąc samą siebie pisze Pani, że inni to popłuczyny?!

      Odpowiedz
   0
   0
 3. Za takie rzeczy to ona powinna już dawno siedzieć. W Polskiej Konstytucji jest zapis o prawie do własności, no a ta pani, którą faktycznie dziennikarką już nazywać nie można, dokonała kradzieży! To inni musieli się napracować, przeprowadzać badania, czytać książki, uczestniczyć w sympozjach etc, a ona od siup bierze sobie czyjeś słowa i jedzie… kopij wklej kopij wklej! To kpiny! i nie rozumiem jak na jej tandetnym warsztacie nie poznali się ani we Wproście, ani w Życiu Warszawy ani w Gościu Niedzielnym. Dziś te media powinny zrobić wszystko by tylko zatrzeć to złe wrazenie jakie pozostało, bo postępowanie Elizy M. zepsuło nie tylko reputacje jej samej ale powyższych redakcji.

     Odpowiedz
  0
  0
 4. Kopiuj-wklej kopiuj-wklej, najlepiej tą zasadę, odnosząc się takze do sprawy Michalik, w swym komentarzu opisuje Polityka:
  „Ctrl A => Ctrl C => Ctrl V”.

     Odpowiedz
  0
  0
 5. A jeszcze dodam tylko (też na podstawie komentarza Polityki), że podobne praktyki stosował Rybiński. W latach 90-tych w polityce przetłumaczył zagraniczny tekt i go wrzucił jako swój. Sprawa wyszła na jaw, ale jego kariera się rozwija po dziś dizń i ma sie bardzo dobrze…

     Odpowiedz
  0
  0
  • Michalik to wyjątkowa kretynka i takich prawicowych gadzinówek jest w polskiej prasie więcej. Ja dodałbym jeszcze nazwisko Brygidki Grysiak z TVn24 oraz tej Cichockiej czy jak jej tam – z Pulsu.

      Odpowiedz
   0
   0
   • Przypominam, że to głównie lewicowe gadzinówki kradły do tej pory „bez opamiętania” (celowała w tym „Trybunka Ludu”).
    Pisanie tego typu komentarzy to przykłasd albo głupoty, albo choroby Alzheimera albo umyślnego wprowadzania ludzi w błąd!
    W żadnym wypadku nie bronię Elizy Michalik, lecz upolitycznianie słabości jednostki to typowe dla „lewaków” odwaracanie kota ogonem!
    A przecież to głównie lewica słynęła i słynie do dziś ze „złodziejskich praktyk”
    Wywłaszczanie, nacjonalizacja, walka z kułakami, równe szanse, równy status wszystkich itp.

       Odpowiedz
    0
    0
    • No sorki największe! Nie w Polityce, ale w Rzeczpospolitej pisał Rybiński! I to właśnie w latach 90-tych! Moja pomyłka, ale jeśli chodzi o Rzepe nie zaprzeczysz!!!

        Odpowiedz
     0
     0
  • Mam nadzieję, że w przypadku tej Pani tak nie będzie! Brzydźmy się oszustwem, kradzieżą, plagiatem!

      Odpowiedz
   0
   0
  • Co ty za głupoty wypisujesz?
   Macieja Rybińskiego w latach 90-tych nie było w Polsce. Pisał co prawda do kilku gazet, ale nie do „lewackiej” postkomuchowej „Polityki”!
   Puknij się w głowę – chyba czerwona gwiazda spadła ci na oczy!

      Odpowiedz
   0
   0
  • Co ty za głupoty wypisujesz?
   Macieja Rybińskiego w latach 90-tych nie było w Polsce. Pisał co prawda do kilku gazet, ale nie do „lewackiej” postkomuchowej „Polityki”!
   Puknij się w głowę – chyba czerwona gwiazda spadła ci na oczy!

      Odpowiedz
   0
   0
 6. Dajcie szanse Elizie, może coś z tego zrozumie. To jeszcze młoda kobita, może będą z niej jeszcze ludzie…

     Odpowiedz
  0
  0
  • TO CHYBA BYŁOBY KPINĄ BY DAWAĆ JEJ JESZCZE TAKĄ SZANSę! MIAŁA JUŻ JEDNĄ GDY W MEDIACH ZOSTAŁA PO SPROSTOWANIU SWEGO PLAGIATU W GAZECIE POLSKIEJ. BŁĄD NOTORYCZNIE JEDNAK POWIELAŁA, WIęC JEDYNY ZWIĄZEK JAKI MOŻE MIEĆ TERAZ Z PRASĄ… TO NIECH JĄ CZYTA, ALE NIECH NIE WAŻY SIę CZEGOKOLWIEK PISAĆ!!!

      Odpowiedz
   0
   0
 7. Aleście Państwo Internauci tej damie zrobili reklamę! W demokratycznym kraju nikt by jej nazwiska nie wymieniał, najwyżej do sądu podał i ciszę nad trumną zachował. Z temperatury sporu wynika, że wiele ta pani cytatów zestawiła albo przypomniała. Czy to nie praca?

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Uważam, że nie jest eleganckie oskarżanie Pani Elizy Michalik, jeśli nie może się bronić. Blog już jej zamknęli.

  Czytałem różne teksty, które niby mają być plagiatami i widzę tylko podobne sformuowania. Ciekawe co by było jakby kogoś z was tak zaatakowano.

  Michalik jest atakowana bo ma prawicowe i politycznie niepoprawne poglądy.

  Pozdrawiam wszystkich czytelników Pani Elizy Michalik!

     Odpowiedz
  0
  0
  • Panie Robercie!
   Ale Igor Janke dał jej szansę na sprostowanie, na powiedzenie czegokolwiek, może na wyjaśnienia. Podobnie jak Rzeczpospolita. Michalik miała szanse ale odmówiła!!! Więc co ją tak bronić? Zrobiła wiele błędów, musi odpokutować!!

      Odpowiedz
   0
   0
 9. Thіs isѕ such a enjoyable sport and we had an ideal birthday Daddy.?
  Larry added. ?Can we play ?What?s the Ƅest
  thing ɑbout God? tomordow too?? he ƅeggeɗ his Mommy.

  Mу wеbsite :: Jack

     Odpowiedz
  0
  0
 10. You are offering a very important information. I’ll be your regular website visitor.

  my webpage :: male Extra review (Goo.Gl)

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


+ trzy = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

TVN. Gejowo najlepsza

wtorek 01/04/2008
50

Nie jest ważne co się mówi. Ważne, że się mówi – strategia sprawdza się – inne media są przepełnione newsami związanymi z TVN. Wszystko co…


Wiosna'08: Polsat - TVN 1:0 w ostatnich minutach

piątek 29/02/2008
2

Prognozując wiosnę w dwóch największych komercyjnych stacjach telewizyjnych można pokusić się o stwierdzenie: plusy dodatnie Polsatu wygrają z plusami ujemnymi TVN. W zapowiedziach wiosennych nowości…


Polska The Times przed odpowiedzią na: być czy nie być (wszędzie)?

wtorek 11/12/2007
3

Raport ze sprzedaży dzienników Polska The Times ukazuje przeogromne dysproporcje pomiędzy liczbą egzemplarzy rozchodzących się w poszczególnych regionach. Jeśli spojrzeć na sprzedaż gazety w takich…


Dlaczego TVP jest tak daleko za TVN?

poniedziałek 22/10/2007
0

Wyborcy, politycy, sztabowcy - wszyscy zainteresowani rozstrzygnięciami niedzielnego głosowania – śledzili jeden z wieczorów wyborczych. Niewielu zdawało sobie jednak sprawę z tego, że czas w…


Tylko durny nie idzie do urny!

piątek 19/10/2007
0

Prawdopodobnie najważniejsze wybory od 1989 roku. Co dalej? III, IV czy V RP? oraz Nie rydzykuj. Głosuj urna jego mać. Dwa mocne tytuły – odpowiednio…


odPiSowana TVP. Na Woronicza zaczyna rządzić Tusk

niedziela 14/10/2007
0

Odsunięty. Pominięty. Przegrany. Tak mówiono o Donaldzie Tusku na samym początku października. Gloryfikowano sztabowców Prawa i Sprawiedliwości oraz samego premiera Jarosława Kaczyńskiego, uznając ich strategię…


Odsunięcie Lisa ma przyczyny polityczne

środa 19/09/2007
0

Moment w jakim władze Polsatu postanowiły odsunąć Tomasza Lisa od kierowania serwisem informacyjnym kusi do postawienia stwierdzenia, że powodem takiej decyzji władz Polsatu są nie…


Klęska polityki TVP. Koniec programu Forum

środa 05/09/2007
4

Forum gromione przez „Co z Tą Polskę” i rozbijane przez „Teraz My”. Co dalej z publicystyką telewizji publicznej? Raban wokół kwestii przedrzeźniania Joanny Lichockiej, publicystki…


Co z tą piłką? wyjaśni Tomasz Lis

środa 29/08/2007
0

Piłka, piłka i jeszcze raz piłka. Wreszcie wzbogaci się rynek polskiej prasy piłkarskiej, a jego uznanie wzrośnie dzięki pojawieniu się w nim takich nazwisk jak…


Tajemnice nowego dziennika Polskapresse

środa 22/08/2007
0

Był już Polską, Głosem, Monitorem, Wiadomościami24, nawet Dziennikiem Polskim. Zgadywanie tytułu nowego dziennika Polskapresse trwa w najlepsze. Może jeszcze Kurier, Lustro, Gazeta ale z przymiotnikowym…