SZANOWAĆ I LUBIĆ CZYTELNIKA


niedziela 30/11/2008
242

Minęła kolejna okrągła rocznica mojej pracy w Ośrodku Badań Prasoznawczych. Jubileuszu nie obchodzę, życzenia przyjmuję, pracuję nadal. Jakiś czas temu wróciłem z kolejnego już XII Kongresu Mediów i Marketingu 2xM ze Szczecina;  na dorocznym spotkaniu wydawców i kolporterów byłem już po raz 12. , czyli nie opuściłem żadnego.
Tym razem jednym z tematów była przyszłość prasy, pokazaliśmy tam – wraz z dwoma kolegami z OBP UJ (Staszkiem Nowickim i Ryśkiem Filasem) referaty dotyczące obecnego stanu rynku prasowego i prognoz na najbliższą przyszłość. Mój referat – trochę prowokująco – zatytułowałem: Przedwczesny pogrzeb, czy samospełniająca się przepowiednia (głos w dyskusji o "końcu" prasy codziennej w Polsce).

Nie będę relacjonował tego co mówiłem na szczecińskim Kongresie (moje i kolegów przemyślenia mają trafić na łamy naszego kwartalnika naukowego „Zeszyty Prasoznawcze”), chciałbym atoli wskazać na jedną szeroką kwestię, którą tam poruszyłem, a która poruszam zawsze i wszędzie gdzie mogę, kiedy mówię o problemach obecnej prasy polskiej. Jest to sprawa relacji: redakcje-czytelnicy. Pisałem zresztą o tym w swoim blogu.

Te relacje – generalnie – są niedobre, a czasem wręcz złe. Już w początkach poprzedniej dekady nie tylko ja wskazywałem (a wynikało to z różnych badań), że redakcje zachłysnęły się rosnącymi zyskami z reklamy i czytelników zaczęły traktować jako TARGET, a nie jako partnerów i pracodawców; bo to dzięki nim istniały i istnieją przecież. W wielu redakcjach reorganizacja polegała głównie na likwidacji działów łączności z czytelnikami, rezygnacji ze współpracy z radcami prawnymi, odpowiadającymi na różne pytania czytelników, komórek organizujących różne okazjonalne spotkania z czytelnikami (w tym nierzadko, w dawnych czasach, święta gazet) – uznając to wszystko za relikt przeszłości. Szaleństwa „zdrapkowe”, gadżetomania itp. , spowodowały zaniechanie starań o prenumeratów, aktywne współdziałanie z kolporterami (elastyczne nadzielanie i promocja w miejscu sprzedaży), wszystko przesłoniło hasło TARGET i prężenie muskułów (często niesłuszne) przez zwykle „nieopierzone”, ale powstające przecież w każdej redakcji działy reklamy i marketingu.

Później doszła do tego jeszcze polityka – zmieniały się sympatie polityczne redakcji, a że nierzadko były niezgodne z poglądami i opiniami dotychczasowych czytelników pisma, ich szeregi topniały. Zresztą, niektóre tytuły właśnie agresywną i bardzo wyraźną na łamach polityką, chciały zdobyć tabuny odbiorców. Zapominały, że nie są biuletynem partyjnym, nie chciały pamiętać, że ludzie oczekują RÓŻNYCH informacji, stanowisk i opinii. Efekt – jaki jest – wszyscy widzimy. Dodatkowo – grupa gazet ogólnopolskich tłucze się między sobą „politycznie”, próbując udowodnić, jedna – drugiej, swoje racje, a „słupki” poczytności są coraz mniejsze. „Titanic” tonie, a zażarcie się z sobą kłócąca orkiestra gazet „gra” nadal, tyle, że ma coraz mniej słuchaczy (czytelników), nadto coraz mniej zainteresowanych takim graniem.

Pisząc moją książkę „Historia Mediów” wielokrotnie czytałem o zabiegach zjednujących czytelników, śledziłem jak pielęgnowano te kontakty i to w czasach, kiedy jedynymi przeciwnikami gazet i czasopism były wyłącznie inne pisma. Jeden z twórców masowej prasy James Gordon Bennett starszy mawiał, że jego jedynym pracodawcą jest anonimowy czytelnik i tylko z nim musi się liczyć. Dzisiaj, kiedy prasa ma tak silną konkurencję i pod wieloma względami jest w stosunku do niej w bardzo trudnej sytuacji, takie podejście redakcji nie tylko dziwi; ono zatrważa. Poprawianie sobie wskaźników czytelnictwa kuponami na GPS, drukarkę czy aparat fotograficzny – jak to czyni jedna z najważniejszych gazet, pokazuje chyba niewiarę redakcji, że innymi metodami, niż „kupowanie” czytelników poprzez oferowanie im atrakcyjnych towarów po niższej cenie, można zdobyć odbiorców. Nie jest łatwo teraz gazetom, ale – patrząc na poszczególne regiony widać, jak bardzo mści się – w jednych – koszmarna polityka wydawnicza i nieudolność kierownictw redakcji, i jak nadal procentuje w innych – mądra działalność wydawcy i współpraca redakcji z czytelnikami. Oto wyimek informacji przekazanych niedawno w Wirtualnych Mediach (czytelnictwo głównych gazet w dwóch województwach):

Dolnośląskie procent respondentów
Gazeta Wyborcza 17,15%
Fakt 16,25%
Polska Gazeta Wrocławska 14,19%

Kujawsko – pomorskie procent respondentów
Gazeta Pomorska 43,46%
Express Bydgoski 16,18%
Fakt 14,79%
Gazeta Wyborcza 14,28%

We Wrocławiu – klęska lokalnych gazet, zdołowanie ongiś prężnego ośrodka wydawniczego, to efekt działalności sporej grupy osób i kilku wydawnictw. Dolnośląskie miało wspaniałe tradycje czytelnictwa, trzy mocne gazety, w stolicy regiony i innych miastach – ciekawe czasopisma. Po wojnie powstał „Pionier Dolnośląski”, ale lwowska fala osiedleńcza doprowadziła do zmiany nazwy na bliskie lwowiakom „Słowo Polskie”, dziennik bardzo na kresach szanowany, powstały w 1895 r. Cóż, norwescy handlarze rybami i ropą nie powinni zajmować się wydawaniem prasy, zwłaszcza w Polsce; dość tu naszkodzili. Nie spisali się też ludzie z firmy bawarskiego dentysty, choć Wrocław i Kraków były pierwszymi przyczółkami firmy z Pasawy. Ale najwięszymi psujami byli jednak w tym regionie Skandynawowie, od czasu jak zainstalowali się we Wrocławiu w r. 1990, namawiając miejscową „Solidarność” do wspólnego założenia dziennika (Dziennika Dolnośląskiego) i wnosząc w aporcie parę komputerów i starą, dość zużytą maszynę offsetową, przywiezioną z Norwegii. Zresztą, Bogiem a prawdą, do klęski „Dziennika Dolnośląskiego” przyłożyli także ręce miejscowi, zarówno skłóceni działacze „Solidarności”, jak też niepoważni redaktorzy, zwłaszcza naczelni, jak np. słynny ostatnio ze swoich blogów Ryszard Czarnecki, o czym dowiedziałem się z (ofiarowanej mi przez Autora) książki Adama Szynola o najnowszych dziejach prasy dolnośląskiej.

Nie wszędzie jednak udało się Norwegom popsuć; w Bydgoszczy paru sensownych ludzi z dawnego Wydawnictwa Pomorskiego, na czele z Markiem Trzebiatowskim (już w służbie Orkli), starało się „robić swoje”, inteligentnie współpracować z czytelnikami i pozyskiwać ich różnymi sposobami, dzięki czemu „Głos Pomorski” doszedł do sprzedaży 50 % nakładu wśród prenumeratorów, co jest absolutnym rekordem Polski. Ale, kiedy wspominam red. Marka T. i jego współpracowników, to przypominam sobie, jak różne wątki i oblicza miała ta współpraca, jak wiele w niej było działań na rzecz regionu i jego mieszkańców i jak „z głową” były te akcje robione.

Dodam też, że (pokazany powyżej) wysoki wskaźnik czytelnictwa GP (i najwyższy spośród wszystkich gazet regionalnych) wiąże się dość wyraźnie z brakiem politycznej zawiesiny na łamach dziennika; nieźle sobie radzi najbliższa konkurencja „Gazety”, dlatego województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem gdzie miejscowa prasa spycha bardzo wyraźnie na dalszy plan gazety ogólnopolskie. Co prawda Orklowcy już dawno temu pozbyli się red. MT, ale – mam nadzieję – jego następca(y) nie zepsuli tego, co przez sporo lat robiono mądrze i dobrze.

Nieszczęściem polskiego rynku prasy codziennej jest zdominowanie jej przez gazety ogólnopolskie, bardziej precyzyjnie – przez kilka dużych koncernów wydawniczych. A ich walka – między sobą – nie sprzyja rynkowi i czytelnikom. Zmarginalizowana została prasa regionalna, a przecież w świecie, jeśli gdzieś prasa codzienna trzyma się dobrze, a nawet odradza, to dlatego, że nadal czytana jest chętnie prasa o zasięgu mniejszym, niż krajowa. Ta prasa, która pisze o sprawach i wydarzeniach bliskich czytelnikom. Niezbyt dawne badania SMG/KRC przyniosły informacje, że wśród tematów poszukiwanych przez czytelników w prasie, na drugim miejscu – po programie TV/radio są wiadomości lokalne.

Jechałem na szczeciński Kongres w niezbyt dobrym nastroju. Pojawił się Wielki Kryzys, a polskie gazety nie tylko tracą czytelników, ale też reklamodawców (właśnie Internet połknął większy kawałek „reklamowego tortu” niż prasa codzienna). Czułem się, koncypując mój wykład, trochę jak lekarz, który – w pewnych sytuacjach, widząc wyraźne symptomy i pogarszanie się stanu zdrowia „pacjenta” – może przewidywać rychły pogrzeb, zwłaszcza, że chory nie słucha światłych rad „lekarzy” i sam się leczy, co – czasem -na krótką metę mu pomaga, ale w perspektywie poważnie grozi osłabieniem i zejściem. Na szczęście nie wszyscy „chorzy” są tak niemądrzy, dlatego na spełnienie się przepowiedni o końcu polskiej prasy codziennej, musimy jeszcze poczekać. Ale parę przedwczesnych pogrzebów czeka nas w najbliższych latach…

.


Komentarze 242 Dodaj komentarz

 
 1. Panie Redaktorze,

  Zawsze miło czytać Pana wpisy na tej stronie

  Pozdrawiam ciepło także cały OBP!

     Odpowiedz
  4
  4
 2. Z ideą wpisu zgadzam sie całkowicie , ale oprócz woj. kujawsko-pomorskiego są jeszcze przynajmniej dwa regiony, w których miejscowe gazety radzą sobie nieźle: lubuskie i opolskie.
  Powiedzmy jednak i to, że pozycja prasy lokalnej zależy także od ustrojowej rangi samorządów wojewódzkich, od tego, czym jest województwo…
  Ciepło pozdrawiam – lodo

     Odpowiedz
  4
  4
  • Ma Pan rację, jeśli chodzi o wskaźniki czytelnictwa Gazety Lubuskiej (zwłaszcza) i Nowej Trybuny Opolskiej. Wybrałem Gazetę Pomorską, ze względu na to, że jest liderem sprzedaży w regionach i dlatego, że ma tak duży odsetek prenumeratorów. Ale pozycja dwóch wspomnianych na wstępie gazet jest w macierzystych województwach istotnie mocna. Nie mam zbyt wielu informacji o Gazecie Lubuskiej, ale pamiętam (to informacje chyba sprzed roku), że czytałem jakiś wywiad, bodajże z szefem NTO i dowiedziałem się z niego jak wiele uwagi poświęcają kontaktom z czytelnikami; są tam nawet zdaje się działy i rubryki, któych zawartość inspirowana jest bezpośrednio sugestiami czytelników.
   Dziękuję za tę uwagę.
   Kwestia pozycji lokalnej gazety od – jak Pan pisze – ustrojowej rangi samorządów, jest interesująca. Chętnie przeczytałbym jednak rozwinięcie tej tezy; jak Pan to widzi.
   Z. Bajka
   P.S. Nie wiem czy „lodo” to Pan, czy Pani; wydaje mi się, że raczej Pan…?

      Odpowiedz
   4
   4
  • To napisałem ja, trener -prasoznawca II klasy, wyszło na to drogi „lodo”, że Anonymous.
   Pozdrawiam raz jeszcze Z. Bajka

      Odpowiedz
   0
   0
   • Z tym trenerem II klasy – to, rzecz jasna, kokieteria… Jeśli już, to I klasy.
    Uwagi na temat zależności między ustrojową rola samorządu a kondycją gazet lokalnych można poprowadzić w różne strony. Jeśli np. państwo jest silnie scentralizowane, a władza i pieniądze koncentrują się w stolicy, to są mniejsze szanse na rozwijanie regionalnych tożsamości i regionalnej (wojewódzkiej) opinii publicznej. Kronikę wypadków kryminalnych i drogowych można prowadzić zawsze, ale przecież nie o to chodzi, prawda?
    Aha, zgadł Pan – jestem facetem.

       Odpowiedz
    0
    0
 3. Szanować i lubić Czytelnika – to taka idealistyczna recepta, której akurat jestem zwolennikiem. Pamiętam jak ponad 10 lat temu w SE nagle zaćmiło całe ówczesne naczalstwo, które publicznie zaczęło nazywać swoich Czytelników… „nasze misie”. We łbach się poprzewracało od sukcesu. Nigdy tego nie mogłem zrozumieć. Tego braku szacunku, czy nawet poczucia wyższości wobec, tak jak Pan tu raczył przypomnieć, pracodawcy. Zachłyśnięci sami sobą redaktorzy nawet nie zauważyli, że nagle ich wysiłki aby podnieść sprzedaż nie przynoszą już prawie żadnych efektów. I wkrótce efekt był taki, że „misie” wymieniły sobie pracowników…

     Odpowiedz
  0
  0
 4. Tak to prawda z tą prasą, tylko regionalne mają dużą szansę w swoim rejonie jeśli nie zwiążą się z jakimś ugupowaniem politycznym i zaczną być jego tubą we wszystkich sprawach. To smutne, że wszyscy mają gdzieś czytelnika, a liczą się tylko reklamy za które bierze się kasę, więc czytelnik staje się zbędny co na dłuższą metę jest samobójstwem.

     Odpowiedz
  0
  0
 5. Cieszę się, że zgadłem. „lodo’ jest mężczyzną. A ja, oczywiście, aspiruję do bycia Jarząbkiem I klasy. Ale centralizacja w prasie jest już tak wszechobecna, że właściwie nie ma już prasy regionalnej; są jakieś gazety Mecomu, jest THE TIMES POLSKA (a dlaczego Times?) i nieliczne enklawy niezależności od koncernów (licząc w tej grupie mój krakowski Dziennik Polski, szczeciński Kurier i coś tam jeszcze). Dlatego drogi „maz” nie ma co mówić o szansach gazet „regionalnych”, bo ich (gazet reg.) po prostu nie ma. Byłem niedawno na pogrzebie, zasłuchałem się w bardzo optymistyczną pieśń pogrzebową. Patrząc na to, co zrobili wydawcy zachodni z naszą prasą regionalną, pozostaje mi tylko zaśpiewać (zanucić): Anielski orszak niech ich (zasłużonych dla swoich czytelników tytułów) dusze przyjmie…
  A ponieważ uczyłem się łaciny, to powiem: requiescat in pace (niech spoczywa(ją) w (s)pokoju. Daleko od nowych pomysłów nieciekawych wydawców.
  ZB

     Odpowiedz
  0
  0
 6. Napisałem: enklawy niezależności od koncernów (licząc w tej grupie mój krakowski „Dziennik Polski”): to prawda. Ale od kilku (nastu) dni mój Dziennik Polski poszedł „w tabloidy”. Napotkałem naczelnego i sekretarza redakcji DP na końcu ul. św. Krzyża (Kraków), zapytali: co sądzę o nowej szacie graficznej DP? (zapytali z radosnym entuzjazmem). Ja nie jestem entuzjastą nowej szaty DP!
  I oby czytelnicy, wybierający: kupić DP / nie kupić – nie powiedzieli Wam to samo, co ja: od jakiegoś czasu psujecie dość porządny „imidż” najstarszej regionalnej gazety „czytelnikowskiej.
  Panie Piotrze, Panie Marcinie, prezesie Wojtku, kto Wam wmówił, że będzie dla DP lepiej, jak dołączy do „wielkiej rodziny tabloidów”????
  Szczerze zatroskany
  ZB

     Odpowiedz
  0
  0
 7. Ogólnie spada, Dziennikowi Polskiemu leci, czterech (+1)tenorów – właścicieli DP wykombinowało, że jak The Times poszedł w tabloidy, to The Taczan może iść takoż.
  Szczęść Boże, a mój stryk, haj czytał DP lat 40, to teraz się spienił. Ale Pan Profesorze Doktorze ich nie przekona. A jak sprzedaż poleci na pysk, to będzie już za późno.

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Czujni i wyćwiczeni w czytaniu cudzych tekstów moi koledzy z OBP wytknęli mi pomyłkę w tekście; w czwartym akapicie od dołu pojawił się „Głos Pomorski”, a miała być -oczywiście – „Gazeta Pomorska” . Przepraszam.

     Odpowiedz
  0
  0
 9. Drogi Panie Zbyszku,
  podzielam Pańską troskę o gazety regionalne/lokalne w Polsce i opinię o coraz częstszym rozmijaniu się nadawcy/ów z oczekiwaniami odbiorcy/ów. Czyż nie jest ironią fakt, że w czasach PRL-u za sprawą modelu 3-tytułowych regionów czytelniczych w pewnym stopniu dokonywało się dopasowanie tytułów (dziś powiedzielibyśmy pozycjonowanie lub targetowanie) do poszczególnych grup odbiorców. Dziś w większości regionów mamy po jednym tytule należącym bądź to do Brytyjczyków (Mecom/Media Regionalne), bądź do Niemców (VGP/Polskapresse). I obu wydawcom zależy w pierwszym rzędzie na opanowaniu rynku reklamowego, a w drugim na dotarciu do czytelnika, jakiegokolwiek. Start projektu „Polska The Times” rozpoczął pozorną rywalizację z dziennikami byłej Orkli, ale w tym starciu Passauer jest bez szans, co dobitnie pokazują wyniki czytelnictwa i sprzedaży gazetek z cyklu „Polska: Kujawy, Kielce, Szczecin itd.”. Zresztą, jestem przekonany o tym, że Polskapresse najchętniej by się z tego projektu wycofała. Problem tylko, jak zrobić to z twarzą?
  Pozdrawiam serdecznie.
  Adam Szynol

     Odpowiedz
  0
  0
 10. Tu kłania się mała redakcja jednej z gazet lokalnych na Dolnym Śląsku. Proszę przyjąć serdeczne życzenia z okazji jubileuszu.
  Potwierdzam, iż wydawcy z kapitałem zagranicznym sukcesywnie wypierają z rynku nie tylko gazety regionalne, ale także lokalne. Po krótkim przemyśleniu można stwierdzić, że znacznie spadała sprzedaż lokalnej gazety odkąd pojawił się tabloid Fakt. I nawet w tym względzie nie pomogł świeżo zbudowany filar niezależności gazety, która jako jedna z nielicznych gazet lokalnych nie pisała pod urząd, a pisze o kolalicji i opozycji zarazem. Nie zostało to docenione przez Czytelników. Nie można nikogo tak naprawde zadowolić, polski Czytelnik lubi narzekać, nie lubi myśleć i oceniać, woli zdecydowanie dostać w ręce coś już gotowego, niekoniecznie zmuszjącego do myślenia. Gazeta obecnie idzie w gadżety, jak na lokalizm i niewielkość miasta przystało, gadżety mają charakter lokalny.

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Panie profesorze, jestem bardzo ciekaw pańskiej nowej książki, lecz nigdzie nie mogę jej znaleźć… gdzie ją można dostać? Serdecznie pozdrawiam, J.S.

     Odpowiedz
  0
  0
 12. W Internecie jest bardzo wiele księgarń, które sprzedają tę książkę, także wysyłkowo. Ostatnio doszła także sieć sklepów EmPiku. Proszę tylko sprawdzić – bo w każdym dużym mieście powinno być co najmniej kilka księgarń (jeśli korzystają z usług hurtowni Azymut).
  Dzięki za zainteresowanie
  Z. Bajka

     Odpowiedz
  0
  0
 13. Pingback: cialis no doctor's prescription

 14. Pingback: ciprofloxacin hcl 250 mg

 15. Pingback: where to buy naltrexone

 16. Pingback: generic viagra 100mg

 17. Pingback: cialis generic online usa pharmacy

 18. Pingback: buy chloroquine phosphate

 19. Pingback: viagra 100mg street price

 20. Pingback: compare cialis prices

 21. Pingback: cialis online pharmacy

 22. Pingback: viagra cheap

 23. Pingback: viagra cost

 24. Pingback: buying viagra online

 25. Pingback: otc viagra

 26. Pingback: where to buy viagra

 27. Pingback: viagra samples overnight

 28. Pingback: generic cialis reviews

 29. Pingback: can i buy viagra in toronto

 30. Pingback: cialis long term side effects

 31. Pingback: walmart price for cialis

 32. Pingback: viagra online in usa

 33. Pingback: viagra bangkok online

 34. USA
  purchase discount cialis online [url=https://cciialiss.com/]buy cialis 40 mg[/url] cialis daily use review

     Odpowiedz
  0
  0
 35. Pingback: viagra online generic

 36. lowest effective dose of levitra [url=https://llevitraa.com/]https://llevitraa.com[/url] levitra and cataract surgery

     Odpowiedz
  0
  0
 37. Pingback: buy viagra from canada

 38. levitra kaufen rezeptfrei levitra generika [url=https://llevitraa.com/]cialis levitra sales viagra[/url] pilule levitra

     Odpowiedz
  0
  0
 39. Pingback: female cialis review

 40. Pingback: pfizer viagra buy

 41. USA
  cialis orders [url=https://cciialiss.com/]order cialis no prescription[/url] generic cialis made india

     Odpowiedz
  0
  0
 42. Pingback: viagra street price

 43. Pingback: buy viagra online thailand

 44. Pingback: generic viagra that takes mastercard

 45. [url=https://aprcashadvance.com/]new payday lender[/url] [url=https://zetapayday.com/]no hassle payday loans[/url] [url=https://abcashadvance.com/]low interest personal loans[/url] [url=https://cashadvancelux.com/]loans[/url] [url=https://emflending.com/]personal loans unsecured[/url] [url=https://cashadva.com/]loans no checking account[/url] [url=https://altpaydayloans.com/]payday usa[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 46. cialis expiration date [url=https://cciialiis.com/]order original cialis[/url] medical facts cialis

     Odpowiedz
  0
  0
 47. cialis oral jelly review [url=https://cciialiis.com/]order cialis black online[/url] cutting cialis pills half

     Odpowiedz
  0
  0
 48. гидра анион ссылка представляет собой портал, который рассчитан для продавцов запрещенных веществ и услуг. Такого рода услугу запрещается достать в обычном интернет-магазине, так как это противозаконно.

     Odpowiedz
  0
  0
 49. [url=https://setipills.com/]generic himcolin[/url] [url=https://nuviagra.com/]sildenafil cheapest price[/url] [url=https://viagrama.com/]sildenafil tablets 100mg price[/url] [url=https://buymedpp.com/]maxalt cost without insurance[/url] [url=https://viagrabluepills.com/]sildenafil compare prices[/url] [url=https://oneviagra.com/]order viagra from canada[/url] [url=https://imdsupp.com/]digoxin metabolism[/url] [url=https://wopills.com/]florinef price[/url] [url=https://cialisales.com/]cialis for daily use canadian pharmacy[/url] [url=https://tabsbuyonline.com/]zestril pill[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 50. [url=https://lendingcross.com/]installment definition[/url] [url=https://aprcashadvance.com/]holiday loans online[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 51. Pingback: can you buy generic cialis in the u.s.

 52. Pingback: is generic viagra good

 53. [url=https://healthytb.com/]bystolic 2.5 mg coupon[/url] [url=https://realtadalafil.com/]buy made in usa cialis online[/url] [url=https://packviagra.com/]viagra cheap[/url] [url=https://gopharmi.com/]buy tizanidine 4mg[/url] [url=https://viagrastd.com/]sildenafil 100mg price india[/url] [url=https://cafergotonline.com/]cafergot 1mg[/url] [url=https://valtrextab.com/]1000 mg valtrex cost[/url] [url=https://cialisaim.com/]online pharmacy cialis[/url] [url=https://ornpharm.com/]piroxicam over the counter[/url] [url=https://verapharmacy.com/]no prescription required pharmacy[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 54. [url=http://dowloans.com/]payday loans same day[/url] [url=http://loansph.com/]personal loans bad credit[/url] [url=http://sidloans.com/]loans for people with bad credit not payday loans[/url] [url=http://jeeloans.com/]no credit checks payday loans[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 55. [url=http://aldolending.com/]instant payday loans no credit check[/url] [url=http://etalending.com/]loans online instant approval 5000[/url] [url=http://adilending.com/]loan identifier[/url] [url=http://remiloans.com/]private money lenders[/url] [url=http://loclending.com/]personal loan no credit check[/url] [url=http://loansmf.com/]loans 2 go[/url] [url=http://loansqt.com/]direct lenders no credit check[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 56. [url=http://hydroxychloroquinequick.com/]hydroxychloroquine 700 mg[/url] [url=http://lipitorpill.com/]online lipitor[/url] [url=http://levitrader.com/]vardenafil best price[/url] [url=http://anspharmacy.com/]online pharmacy india[/url] [url=http://lexapropill.com/]lexapro 20 mg price[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 57. lasix furosemida 20 mg [url=https://lasixmg500.com/]where to buy lasix for horses[/url] lasix imprint

     Odpowiedz
  0
  0
 58. penicillin allergy cross reactivity amoxicillin [url=https://amoxilxl.com/]buy amoxil uk[/url] amoxicillin dose for acute otitis media

     Odpowiedz
  0
  0
 59. medrol pack versus prednisone [url=https://prednisonetf.com/]prednisone buy cheap[/url] long term side effects of prednisone therapy

     Odpowiedz
  0
  0
 60. amoxicillin capsules inactive ingredients [url=https://amoxilxl.com/]purchase amoxil[/url] methotrexate and amoxicillin drug interaction

     Odpowiedz
  0
  0
 61. lasix compresse torrino [url=https://lasixmg500.com/]where can i buy lasix online[/url] lasix vs triamterene

     Odpowiedz
  0
  0
 62. does prednisone cause varicose veins [url=https://prednisonetf.com/]prednisone buy cheap[/url] prednisone side effects after 1 week

     Odpowiedz
  0
  0
 63. amoxicillin for acne long term [url=https://amoxilxl.com/]amoxil 500mg capsule price[/url] amoxicillin 30 capsules price

     Odpowiedz
  0
  0
 64. prednisone flavor [url=https://prednisonetf.com/]prednisone sale uk[/url] will alcohol effects prednisone

     Odpowiedz
  0
  0
 65. prednisone dose for sinusitis [url=https://prednisonetf.com/]prednisone cheap[/url] alternatives to prednisone for rash

     Odpowiedz
  0
  0
 66. prescription diuretic lasix [url=https://lasixmg500.com/]buy lasix online cheap[/url] lasix plus hctz

     Odpowiedz
  0
  0
 67. eltazon prednisone obat untuk [url=https://prednisonetf.com/]buy prednisone online[/url] prednisone dose for pediatric asthma

     Odpowiedz
  0
  0
 68. is there a best time of day to take prednisone [url=https://prednisonetf.com/]cheapest prednisone online[/url] how to dose prednisone for poison ivy

     Odpowiedz
  0
  0
 69. cialis potenzpillen [url=https://cialiswh.com/]where can i buy cialis without a prescription[/url] uses of cialis 5mg

     Odpowiedz
  0
  0
 70. prednisone cause rapid heart rate [url=https://prednisonetf.com/]buy 1 mg prednisone[/url] calcort vs prednisone

     Odpowiedz
  0
  0
 71. lasix therapeutic range [url=https://lasixmg500.com/]can i buy lasix online[/url] lasix dose for chf

     Odpowiedz
  0
  0
 72. cialis profesional contrareembolso [url=https://cialiswh.com/]buy cialis tadalafil0 with pay pal[/url] ed italy cialis

     Odpowiedz
  0
  0
 73. lasix diuretico emagrece [url=https://lasixmg500.com/]lasix buy online uk[/url] lasix 25 torrino

     Odpowiedz
  0
  0
 74. impugan lasix och furix [url=https://lasixmg500.com/]where to order lasix[/url] lasix remove fluid lungs

     Odpowiedz
  0
  0
 75. cialis muy caro [url=https://cialiswh.com/]buy cialis insurance[/url] enhance effects of cialis

     Odpowiedz
  0
  0
 76. does lasix make you pee alot [url=https://lasixmg500.com/]buy lasix for dogs[/url] lasix 40 mg 12 tablet yan etkileri

     Odpowiedz
  0
  0
 77. lasix benefits [url=https://lasixmg500.com/]lasix to buy in the uk[/url] lasix brand name in india

     Odpowiedz
  0
  0
 78. can prednisone raise your blood sugar [url=https://prednisonetf.com/]prednisone 5mg buy[/url] prednisone out of breath

     Odpowiedz
  0
  0
 79. cost of prednisone at publix [url=https://prednisonetf.com/]prednisone buy from uk[/url] prednisone 5 days side effects

     Odpowiedz
  0
  0
 80. pastillas cialis cuanto cuesta [url=https://cialismem.org/#]how much does cialis cost with insurance[/url] cialis 5mg luts [url=https://cialisoa.org/]cialis 20 mg cost[/url] ok

     Odpowiedz
  0
  0
 81. generic cialis buy [url=https://cialismem.org/#]cheapest generic cialis australia[/url] rui liquid cialis review [url=https://cialisoa.org/]buy cialis online best price[/url] ok

     Odpowiedz
  0
  0
 82. cialis viagra dose [url=https://cialisoa.org/]can i buy cialis in uk[/url] cialis 5 mg ipertrofia prostatica

     Odpowiedz
  0
  0
 83. cialis priapisme [url=https://cialismem.org/#]can i buy cialis in toronto[/url] droga raia cialis diario

     Odpowiedz
  0
  0
 84. cons of cialis [url=https://cialismem.org/#]fastest delivery of generic cialis[/url] opiniones cialis diario

     Odpowiedz
  0
  0
 85. [url=https://mustlending.com/]personal loans for poor credit[/url] [url=https://adilending.com/]5000 personal loan[/url] [url=https://remiloans.com/]payday loans vancouver[/url] [url=https://lemloans.com/]no credit check payday[/url] [url=https://etalending.com/]no fax payday loans direct lenders[/url] [url=https://loansqt.com/]bad credit installment loans[/url] [url=https://midiloans.com/]rapid payday loans[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 86. cialis 5mg plus viagra [url=https://cialismem.org/#]cialis 20mg for sale[/url] cialis or viagra which is best

     Odpowiedz
  0
  0
 87. proper dose of cialis [url=https://cialisoa.org/]cialis for daily use[/url] which is more effective cialis or levitra

     Odpowiedz
  0
  0
 88. cialis bulk powder [url=https://cialismem.org/#]how to buy cialis online uk[/url] is cialis good for young guys

     Odpowiedz
  0
  0
 89. cialis vs viagra vs levitra review [url=https://cialisoa.org/]buy cialis rush[/url] maximize effect of cialis

     Odpowiedz
  0
  0
 90. mercury drugstore cialis [url=https://cialismem.org/#]buy cheap cialis overnight[/url] effet cialis 5

     Odpowiedz
  0
  0
 91. [url=https://etalending.com/]payday loans in pa[/url] [url=https://gusloans.com/]no fax payday loan[/url] [url=https://adilending.com/]housing loans[/url] [url=https://loansmf.com/]online loans[/url] [url=https://loansqt.com/]30 day payday loans[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 92. legitimate online cialis [url=https://cialismem.org/#]buy cialis 36 hour[/url] pricing on cialis

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


5 − dwa =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Strażnicy miejscy zamykają strażników prawa i demokracji?

niedziela 06/01/2013
16

Po informacji, że 10 grudnia ub. roku J. Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego” został Dziennikarzem Roku (GrandPress  2012), napisałem w blogu (Poszeleść sobie tabletem) o tej…


Żelazna brygada pułkownika Pawła L.

czwartek 03/01/2013
36

Prognozowanie przyszłości mediów to dzisiaj prawdziwe wróżenie z fusów. Dlatego nie czytam już prognoz, bardziej lub mniej prawdopodobnych lub bałamutnych, nie odpowiadam też na pytanie:…


Dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem.

wtorek 18/12/2012
390

Ryszard Kapuściński powiedział (napisał) kiedyś, że „dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem”. To mądre słowa, choć często odnoszę je także do innych środowisk…


Poszeleść sobie tabletem…

czwartek 13/12/2012
12

Nie mogłem być na wręczaniu tegorocznych nagród Grand Press. Na szczęście jest Internet, i mogłem na bieżąco śledzić kolejne nominacje i przyznawanie nagród, zwłaszcza tych…


Gazety nie powinny przyczyniać zła ...

poniedziałek 10/12/2012
33

„Gazety nie tylko nie powinny przyczyniać zła, lecz owszem mają czynić dobrze i jedynie pod tym warunkiem będę je tolerował” – powiedział po objęciu władzy…


SKOK w NOWY WIEK / NOWY ŚWIAT

piątek 06/02/2009
30

Za dwa tygodnie znajdę się w NOWYM ŚWIECIE. Ten NŚ to kompleks budynków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, którego częścią jest Instytut Dziennikarstwa i…


O Pytii i nie tylko

wtorek 20/01/2009
22

Początek roku. Stary – 2008 – przeszedł już do historii. Jeśli chodzi o sytuację na rynku prasowym trudno o optymizm. Czytam kolejne komunikaty ZKDP dotyczące…


Powrót ze świata historii

czwartek 30/10/2008
10

1.Przez prawie rok zagrzebany byłem w historii – mediów i komunikowania. Było to zagrzebanie - i grzebanie się – dość zdrowe, bo odległe od „bieżączki…


Nie ma "Gruszki", będzie Lis w TVP, czyli wracam do bloga

środa 09/01/2008
90

Długo nie pisałem. A tu już nowy rok. W Sylwestra oglądałem zwarcie kilku telewizji na plenerowych imprezach. Bliższa koszula ciału, więc oglądałem najwięcej zabawę na…


XI Kongres Mediów za nami

środa 14/11/2007
2

W minionym tygodniu  byłem na kolejnym już XI Kongresie Mediów i Marketingu 2xM w Poznaniu. Gościłem na nim – jako jeden  z niewielu – po…