KTO DZIENNIKARZEM ROKU?


środa 22/11/2006
25

Zbliża się grudzień i termin dorocznego przyznawania nagród dziennikarskich. Wśród nich Dziesiąta Gala Nagród Grand Press – wśród nich najważniejsza – Dziennikarza Roku. Kto dostanie w tym roku tę nagrodę? W niektórych redakcjach, zgłaszających kandydatury trwają już ostre dyskusje. Zwyciężyć może ktoś, rzeczywiście wyraźnie wybijający się ponad przeciętność, albo ktoś, kto da szanse – dość podzielonemu obecnie środowisku – osiągnięcia consensusu. Ktoś powiedział mi niedawno, że nie ma w Polsce dzisiaj wybitnego dziennikarza. Nie zgadzam się! Jest taki dziennikarz –  w dodatku to klasa światowa!!!

DZIENNIKARZ ROKU – jak czytam w Regulaminie -  to nagroda za: profesjonalizm w dziennikarstwie,  przestrzeganie etycznych kanonów zawodu, promowanie światowych standardów pracy w mediach. Nagroda, nie dość, że bardzo prestiżowa, to jeszcze wzbogacona jest o 10 tys. euro. Od 1997 do 2005 roku nagrody uzyskali: Jacek Żakowski, Monika Olejnik, Tomasz Lis, Kamil Durczok, Waldemar Milewicz, Janina Paradowska, Anna Marszałek. Marcin Pawłowski i Justyna Pochanke. Przeglądnąłem listy nagrodzonych i nominowanych i oto co mi wyszło:

Monika Olejnik, Tomasz Lis i Waldemar Milewicz byli nominowani czterokrotnie; każde z nich zdobyło tytuły Dziennikarza Roku. Anna Marszałek nominowana była trzykrotnie, w tym raz zdobyła wspomniany tytuł. Janina Paradowska i Kamil Durczok mieli po dwie nominacje i po jednej nagrodzie. Justyna Pochanke i Jacek  Żakowski wygrywali wtedy, kiedy byli raz nominowani. Marcin Pawłowski otrzymał nagrodę pośmiertnie.

Dziesięć osób otrzymało nominacje tylko raz i nie uzyskało głównej nagrody, dwukrotnie nominowani (bez nagrody) byli Tomasz Sekielski i Piotr Najsztub, a trzykrotnie – Krzysztof Skowroński. Najczęściej nominowanym, z wszystkich uczestników konkursu, (!) był Wojciech Jagielski  – Gazeta Wyborcza (6 razy).

Grupa nominowanych i nagrodzonych nagrodą Dziennikarza Roku, to w przygniatającej większości dziennikarze telewizyjni. Nawet ci nagradzani dziennikarze prasowi, którzy związani byli z prasą, mieli także występy w telewizji (Żakowski, Najsztub, także Paradowska i Zaremba występowali w programach publicystycznych telewizji). Ze zwycięzców jedynie Ania Marszałek była i jest dziennikarzem prasowym. Nominowani byli (raz ) też dziennikarze prasowi T. Patora i M. Stelmasiak, bodaj za „łowców skór” (dostali nagrodę w kategorii „dziennikarstwo śledcze” w 2002 roku), ale skompromitowali się później przy sprawie Komendy Głównej Policji i kradzionych klimatyzatorów.

Czy znowu w tym roku wygra ktoś z „telewizorów”? Może tak, bo telewizja promuje dziennikarzy najlepiej. Nawet, jeśli dziennikarz jest ze stacji, która nie ma zasięgu ogólnopolskiego.

Kogo można brać pod uwagę? Olejnik, Lis, Durczok – opatrzeni i w ostatnich czterech latach nie nominowani (sorry – T. Lisa nominowano w 2005 roku). W TVP tyle zmian, że trudno się połapać, ktoś pewno będzie nominował Dorotę Gawryluk, ale szans raczej nie ma. Z TVN mieliby szanse Sekielski i Morozowski, po „Taśmach prawdy”, ale zaszkodził im medialny szum, sprawa Subotica i oskarżenia pod adresem zwłaszcza tego drugiego, a także to, że „puściły mu nerwy” w programie z udziałem Jacka Kurskiego. Zapewne dlatego opinie nominujących będą niejednoznaczne. Ma może szanse świetny dziennikarz Grzegorz Miecugow, powinien być nominowany za swoje mądre, długaśne wywiady z ciekawymi ludźmi i za „Szkło kontaktowe” i w ogóle za kulturę konwersacji w telewizji i chęć docierania do prawdy.

Tak naprawdę stawiam jednak na dziennikarza „Gazety Wyborczej”, współpracownika BBC i jeszcze innych mediów europejskich, znakomitego reportażystę – Wojciecha Jagielskiego. Jestem mu wdzięczny za jego reportaże w „Gazecie”, a zwłaszcza za ostatnie dwie książki – „Wieże z kamienia” (o Czeczenii; wcześniej było „Dobre miejsce do umierania”), a szczególnie za fantastyczną „Modlitwę o deszcz”, gdzie jest już bardzo blisko poziomu mistrza Ryszarda Kapuścińskiego, który również tą książką się zachwycił („Znakomita, przejmująca i piękna książka! Jagielski osiągnął wyżyny reportażu. ”)

Jagielski jest korespondentem wojennym (Afryka, Azja Środkowa, Kaukaz). Pisze o swoich bohaterach z prostotą, uważnie słucha i opisuje, co najważniejsze – nie moralizuje, co zdarzało się zdobywcy głównej nagrody korespondentowi Waldemarowi Milewiczowi. Ta umiejętność rozmawiania i słuchania, jak również chyba,  emanujące z niego pragnienie dojścia do prawdy, jakakolwiek by nie była, pozwala mu dotrzeć do wielu ludzi znaczących i decydujących o teatrach wojen na różnych kontynentach, w różnych krajach.

Jeśli więc nominujące zespoły redakcyjne i jurorzy będą pamiętały za co przyznawana jest nagroda Dziennikarza Roku, to lepszego kandydata od Jagielskiego naprawdę nie ma. Jest postacią znaną i docenianą – dowodem sześć nominacji w dziewięciu konkursach na Dziennikarza Roku, trzy nominacje dające miejsce w drugiej „piątce”. Dostał już wiele nagród (m. in. czytelników, nagrody ks. J. Tischnera oraz D. Fikusa), czas by dostał główną nagrodę swojego środowiska – Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press. Choć, mówiąc uczciwie, powinien również dostać nagrodę Dziesięciolecia Grand Pressu. Niech „Press” i Szanowne Jury to rozważy.

.


Komentarze 25 Dodaj komentarz

 
 1. oczywiście wygra duet Sekielski – Morozowski – stałby się cud jakby oni nie wygrali.

  Tak przy okazji to redakcja Press jest żałosna, oj i to bardzo;)

  Nie pozwala serwisom internetowym nominować do nagrody.

  Wiadomo, że nie lubią portalu Wirtualnemedia.pl (press odwiedza miesiecznie około 20 tys. userów, Wirtualnemedia.pl ponad 400 000)
  ale są też inne redakcje jak np Bankier, Money, Interia, Onet, WP, IS, ktore mają kilkunastu dziennikarzy.

  Ale cóż press (czyli skworz i gluza) pokazuje jaki malutki jest … . ;)

  Twój komentarz został dodany

     Odpowiedz
  0
  0
 2. A ja polecam uwadze Romana Młodkowskiego, no i oczywiście Grzegorza Miecugowa!

     Odpowiedz
  0
  0
 3. Zastanawialam sie kto moglby dostac tę nagrodę. Ze smutkiem stwierdzam, ze nie widze nikogo, komu w 100% nagroda by sie nalezala. Ogladam rozne programy tv i glownie na tvp 1 jestem zazenowana brakiem profesjonalizmu prowadzacych. Zreszta ostatnio bardzo prymitywnie zachowali sie prowadzacy „Tok2Szoku” szczegolnie p. Zakowski , ktorego uwazalam za jednego z mistrzow wlasnie za profesjonalizm. Smuci mnie dzisiejsze dziennikarstwo. Ale jezeli juz trzeba by na kogos postawic to moze Dorota Wysocka; moze Sekielski???? Mam wrazenie ze oni sa teraz na topie.

     Odpowiedz
  0
  0
 4. Ja bym nominowała Pana Romana Czejarka.
  jest świetnym dziennikarzem, rewelacyjny w tym co robi. Potrafi sie znalesc w każdej sytuacji.
  Co istotne zawsze okazuje szacunek słuchaczom. Potrafi wspaniale prowadzić audycje. Słucha się Go z wielkim zainteresowaniem. Ma duży dorobek i wielkie doświadczenie.
  Wspaniały szef Lata z Radiem. Daje nam każdego lata wiele radości i wspaniałej zabawy.
  NOMINACJA DLA ROMKA CZEJARKA !!!!!!!

     Odpowiedz
  0
  0
  • Zgadzam się w całej rozciągłości! Pan Romek czejarek powinien zostać Dziennikarzem Roku! Zasługuje na to z prostego powodu: szanuje swoich słuchaczy, kocha swoją pracę, a jego audycji słucha się z prawdziwą przyjemnością i nie trzeba nikogo do tego namawiać. Pan Romek JEST najlepszym szefem Lata z Radiem i tego nikt nie zmieni! Pan Romek Dziennikarzem Roku!!!!!

      Odpowiedz
   0
   0
  • p.Romek to bardzo dobry dziennikarz i fajny człowiek :) )
   A jego audycie wcale nie są dla starszych ludzi !!!!! Tylko dla młodych i ambitnych :) )

      Odpowiedz
   0
   0
   • Czy pan Romek to ten, który wystąpił w Misiu i śpiewał „Ja jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek…”.
    Jeśli ten, to też na niego głusuję!

       Odpowiedz
    0
    0
 5. Ja też dodałabym do nominacji Romana Czejarka. Uważam, że jest on dziennikarzem dla którego liczy sie słuchacz, po drugiej stronie radioodbiornika. A poza tym to świetny organizator i koplania pomysłów, jeśli chodzi o Lato z Radiem!

     Odpowiedz
  0
  0
 6. Jest wiele powodów do nominacji Romana Czejarka, to człowiek którego słucha się
  z ogromną przyjemnością, istnieje dla słuchaczy, odpowiedzialny za swą pracę
  a wykonuje ją we wspaniały sposób. Zatem nominacja dla ROMANA CZEJARKA!!!

     Odpowiedz
  0
  0
 7. POPIERAM !!!!

  Pan Roman Czejarek jest mistrzem w tym co robi i mam dla NIEGO wielki szzacunek.
  Z cala pwnościa powinien być nominowany na dziennikarza roku.
  niewielu jest takich jak ON

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Panie doktorze,
  i po co taki plebiscyt. Przeciez wiadomo: gdzie dwóch Polaków – tam pięćdziesiąt opinii. Ja poprzestane na Nagrodzie im. Władysława Orkana. Tam kryteria nieco klarowniejsze i spory mniejsze. Ostatnimi laureatami są: Julian Kawalec, Józek Baran, Henio Cyganik, Jan Fudala.

     Odpowiedz
  0
  0
 9. Panie Czejarek, czemu sie pan wpisuje tu pod roznymi nickami lobbujac za soba?
  I tak z tytulu nici bo malo kto nawet wie kim pan jest!
  Dinozaury wymarly a pan sie trzyma zadziwiajaco dobrze…

     Odpowiedz
  0
  0
 10. A ja też jestem za nominacją dla Romana Czejarka, bo to jest dziennikarz który szanuje słuchaczy a w dodatku świetnie prowadzi LzR jako szef tej audycji.
  ps. do Che Yoozeck – czy jest Pan/Pani osobą z radia? Bo już o wpisy słuchaczy na tamtym radiowym forum też podejrzewano Czejarka a nawet informatycy sprawdzali IP komputerów, a jakich logowały sie wpisujące osoby. Może najprościej tutaj też sprawdzić a nie wygłaszać banialuki… Klawiatura zniesie wszystko :P

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Powaliło was z tym Czejarkiem?
  Czy to dorwał się do komputera jakiś fanklub pana Cz. przy domu spokojnej starości?
  Dajcież spokój, chodzi o dziennikarza roku a nie o konferansjera roku!
  W tej ostatniej kategorii walczyłyby mamuty PRLowskich mediów – Suzin, Czejarek i Loska :-)

     Odpowiedz
  0
  0
 12. jak widac od razu kto ma kulture a komu jej brak. Che Yoozeck i OLO macia swoich ulubionych dziennikarzy to piszcie o niech ale nie czepiajcie sie gusów innych.
  Nie potrafie zrozumiec ludzi takich jak wy, czepiacie sie chyba tylko dla zasady. Nie macie nic do powiedzenia, własnego zdania to czepiacie sie innych, tak najłatwiej.
  Co do Pana Czejarka, to jest on dziennikarzem radiowym, ale pracuje tez w TV , pisze do gazet oraz jest autorem kilku ksiażek. Chyba nie masz OLO pojecia kim jest i co robi Pan Roman.
  i jeszcze jedno OLO co masz do domów spokojnej starości???
  i rada na koniec, jak nie masz o czym pisac to nie pisz wcale

     Odpowiedz
  0
  0
 13. Przypominam warunki: profesjonalizm w dziennikarstwie, przestrzeganie etycznych kanonów zawodu, promowanie światowych standardów pracy w mediach.
  I nic więcej.
  Więc proszę o jeszcze, ale według tych standardów.

     Odpowiedz
  0
  0
 14. Tylko Mistrz Czejarek!
  Kultóra, wdzienk i bezpretęsjonalność!

     Odpowiedz
  0
  0
 15. Nie mam pomysłu w tym roku, ale ze względu na to, w jakich warunkach przyszło dziennikarzom w ostatnim czasie pracować, typuję prześmiewców: Sianecki.

     Odpowiedz
  0
  0
  • A co powiecie na nominację tego paroba Semki.

      Odpowiedz
   0
   0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


9 − = sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Strażnicy miejscy zamykają strażników prawa i demokracji?

niedziela 06/01/2013
0

Po informacji, że 10 grudnia ub. roku J. Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego” został Dziennikarzem Roku (GrandPress  2012), napisałem w blogu (Poszeleść sobie tabletem) o tej…


Żelazna brygada pułkownika Pawła L.

czwartek 03/01/2013
8

Prognozowanie przyszłości mediów to dzisiaj prawdziwe wróżenie z fusów. Dlatego nie czytam już prognoz, bardziej lub mniej prawdopodobnych lub bałamutnych, nie odpowiadam też na pytanie:…


Dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem.

wtorek 18/12/2012
2

Ryszard Kapuściński powiedział (napisał) kiedyś, że „dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem”. To mądre słowa, choć często odnoszę je także do innych środowisk…


Poszeleść sobie tabletem…

czwartek 13/12/2012
0

Nie mogłem być na wręczaniu tegorocznych nagród Grand Press. Na szczęście jest Internet, i mogłem na bieżąco śledzić kolejne nominacje i przyznawanie nagród, zwłaszcza tych…


Gazety nie powinny przyczyniać zła ...

poniedziałek 10/12/2012
6

„Gazety nie tylko nie powinny przyczyniać zła, lecz owszem mają czynić dobrze i jedynie pod tym warunkiem będę je tolerował” – powiedział po objęciu władzy…


SKOK w NOWY WIEK / NOWY ŚWIAT

piątek 06/02/2009
8

Za dwa tygodnie znajdę się w NOWYM ŚWIECIE. Ten NŚ to kompleks budynków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, którego częścią jest Instytut Dziennikarstwa i…


O Pytii i nie tylko

wtorek 20/01/2009
10

Początek roku. Stary – 2008 – przeszedł już do historii. Jeśli chodzi o sytuację na rynku prasowym trudno o optymizm. Czytam kolejne komunikaty ZKDP dotyczące…


SZANOWAĆ I LUBIĆ CZYTELNIKA

niedziela 30/11/2008
15

Minęła kolejna okrągła rocznica mojej pracy w Ośrodku Badań Prasoznawczych. Jubileuszu nie obchodzę, życzenia przyjmuję, pracuję nadal. Jakiś czas temu wróciłem z kolejnego już XII…


Powrót ze świata historii

czwartek 30/10/2008
4

1.Przez prawie rok zagrzebany byłem w historii – mediów i komunikowania. Było to zagrzebanie - i grzebanie się – dość zdrowe, bo odległe od „bieżączki…


Nie ma "Gruszki", będzie Lis w TVP, czyli wracam do bloga

środa 09/01/2008
5

Długo nie pisałem. A tu już nowy rok. W Sylwestra oglądałem zwarcie kilku telewizji na plenerowych imprezach. Bliższa koszula ciału, więc oglądałem najwięcej zabawę na…