Moje ostatnie wpisy

 

Strażnicy miejscy zamykają strażników prawa i demokracji?

niedziela 06/01/2013

Po informacji, że 10 grudnia ub. roku J. Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego” został Dziennikarzem Roku (GrandPress  2012), napisałem w blogu (Poszeleść sobie tabletem) o tej nagrodzie i o tym, jak ważne jest w Polsce dziennikarstwo lokalne. Atoli, minęło 10 dni i trafiła do mnie informacja, która każe znowu odnieść do kwestii pracy dziennikarzy z tzw.…

Żelazna brygada pułkownika Pawła L.

czwartek 03/01/2013

Prognozowanie przyszłości mediów to dzisiaj prawdziwe wróżenie z fusów. Dlatego nie czytam już prognoz, bardziej lub mniej prawdopodobnych lub bałamutnych, nie odpowiadam też na pytanie: a jak Pan prognozuje? Wszystkie przepowiednie mogą się sprawdzić, ale też znakomita większość może być nietrafiona. Mnie najbardziej zajmuje prasa – jaki będzie dla niej ten rok? Dlatego czytam, co…

Dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem.

wtorek 18/12/2012

Ryszard Kapuściński powiedział (napisał) kiedyś, że „dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem”. To mądre słowa, choć często odnoszę je także do innych środowisk zawodowych, choćby do swojego: dobry nauczyciel powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem. Dobrym człowiekiem jest się z natury, ale też pod wpływem wychowania, środowiska, w którym człowiek żyje i w…

Poszeleść sobie tabletem…

czwartek 13/12/2012

Nie mogłem być na wręczaniu tegorocznych nagród Grand Press. Na szczęście jest Internet, i mogłem na bieżąco śledzić kolejne nominacje i przyznawanie nagród, zwłaszcza tych najważniejszych. Miałem przeczucie, że tym razem trofeów nie otrzymają gwiazdy telewizji. Liczyłem na prasę, od lat obstawiam W. Jagielskiego, więc „prawie” trafiłem. Możliwa była nominacja dla W. Smoczyńskiego (niedawno dostał…

Gazety nie powinny przyczyniać zła …

poniedziałek 10/12/2012

„Gazety nie tylko nie powinny przyczyniać zła, lecz owszem mają czynić dobrze i jedynie pod tym warunkiem będę je tolerował” – powiedział po objęciu władzy Napoleon i powierzył „opiekę”nad prasą Józefowi Fouche. Ten zlikwidował większość pism paryskich, w efekcie analizy ministra zostało na rynku13, a ostatecznie 7 gazet, w których zarządach zasiadali przedstawiciele policji i…

SKOK w NOWY WIEK / NOWY ŚWIAT

piątek 06/02/2009

Za dwa tygodnie znajdę się w NOWYM ŚWIECIE. Ten NŚ to kompleks budynków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, którego częścią jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a cząsteczką mniejszą mój Ośrodek Badań Prasoznawczych. Po 40 latach pracy w centrum starego Krakowa przenoszę się – wraz z kolegami – na ul. ...

O Pytii i nie tylko

wtorek 20/01/2009

Początek roku. Stary – 2008 – przeszedł już do historii. Jeśli chodzi o sytuację na rynku prasowym trudno o optymizm. ...

SZANOWAĆ I LUBIĆ CZYTELNIKA

niedziela 30/11/2008

Minęła kolejna okrągła rocznica mojej pracy w Ośrodku Badań Prasoznawczych. Jubileuszu nie obchodzę, życzenia przyjmuję, pracuję nadal. Jakiś czas temu wróciłem z kolejnego już XII Kongresu Mediów i Marketingu 2xM ze Szczecina;  na dorocznym spotkaniu wydawców i kolporterów byłem już po raz 12. ...

Powrót ze świata historii

czwartek 30/10/2008

1.Przez prawie rok zagrzebany byłem w historii – mediów i komunikowania. Było to zagrzebanie - i grzebanie się – dość zdrowe, bo odległe od „bieżączki polskich mediów” i bardzo pouczające, bo dowiedziałem się wiele o dziejach i naturze środków komunikowania. Efektem owego odejścia od spraw aktualnych jest książka HISTORIA MEDIÓW, którą nie chcę specjalnie promować,…

Nie ma „Gruszki”, będzie Lis w TVP, czyli wracam do bloga

środa 09/01/2008

Długo nie pisałem. A tu już nowy rok. W Sylwestra oglądałem zwarcie kilku telewizji na plenerowych imprezach. ...