Abonament RTV – haracz głupoty?


czwartek 10/05/2007
126

Posługując się PiSowską nowomową można powiedzieć „długi majowy weekend był zły z winy PO”. Wszak zamiast letniej kanikuły zostaliśmy potraktowani niskimi temperaturami, deszczem a nawet śniegiem! Plantatorom mróz wytrzebił zbiory, turyści uciekali z gospodarstw agroturystycznych w popłochu przed ofensywą zimna. Co można było robić w tak szalony i zimny czas? Ano palić grilla i gapić się w telewizor…

Jak większość łykendowiczów chyba, która próbowała ratować atmosferę wypoczynku postawiłem na rozrywkę spod znaku TVP i przeprosiłem się z pilotem. Bo teraz jest podobno ‚jazzy’ nie oglądać tv. Po zapoznaniu się z programem (jedynym i słusznym) w oko wpadła mi notka o „świetnym i zabawny” nowym serialu „Dylematów 5″ czyli produkcji zapowiadanej jako kontynuacja kultowych „Alternatywy 4″ wyreżyserowanych przez samego Bareję. Telewizja Polska uprzedziła lojalnie, że jest to tylko pilot i na jego podstawie zamierza podjąć decyzję o produkcji kolejnych odcinków. „Co za odważna decyzja – pomyślałem – pozwalaja mi decydować co chcę oglądać, no no”.

Włączyłem odbiornik, obejrzałem serial, wyłączyłem. Wśród współoglądających ze mną zapadła martwa cisza…

Na temat samego serialu powiem krótko – dno i szuwary. Ani dialogi ani zdjęcia ani gra aktorska – nic nie ratuje tej produkcji i nawet na haju po skonsumowaniu podpałki do grilla nijak nie mogłem się zanieść śmiechem. Kompletna klapa.

Nie będę więcej się pastwił nad tym bublem (wszystkich zainteresowanych profesjonalną oceną odsyłam np.: na fora dyskusyjne TVP które aż puchną od epitetów) chcę natomiast przyjrzeć się problemowi płatności za abonament w kontekście tego co się wyrabia w TVP.

Wraca więc temat odwieczny w kontekście TVP, jej misji, abonamentu i wydatków – „za jakie grzechy ktoś za moje pieniądze robi takie gnioty w telewizji państwowej czyli niby naszej wspólnej czyli i mojej??”

Jak wiadomo TVP od zawsze narzeka na stan kiesy i kontruje tym wszelkie zarzuty o komercjalizacji publicznej anteny. „A za co mamy realizować misję jeśli nie mam na to kasy?” jak jeden mąż powtarzają wszyscy Prezesi z Woronicza. „Tyle misji ile abonamentu” padło nawet niedawno. Telewizje prywatne żyją z reklamy a TVP nie dość, że każe płacić abonament to jak zwariowana podnosci co i rusz cenniki reklam. Ciśnie się na usta pytanie – czy naprawdę gdyby 100% osób płaciło abonament to TVP pozwoliłaby sobie odciąć złotodajny kurek jakim jest kasa z działalności komercyjnej?

Nie – w końcu z tego strumienia zasilane są gwiazdorskie pensje, odprawy, szmiry produkowane w „stajniach” publicznego nadawcy, pokraczne i wiecznie nie dokończone wieżowco-biurowce jak ze snu Gaudiego oraz sztab ludzi „od zawsze” przemykających telewizyjnymi korytarzami. Od zawsze bo złotą zasadą każdego nowego Prezesa „reformatora” z nadania jest: czyścić tak aby związki zawodowe nie podniosły głowy, aby „doły” nie zaczęły kręcić nosami, aby dla przykładu zwolnić dyrektora ośrodka wojewódzkiego z pensją 10 tys. ale zostawić 100 osób z pensjami po 2 tys. i podpisującymi tylko listę obecności raz na tydzień.

Wspaniałych pomysłów dotyczących ściągania abonamentu RTV było w ciągu ostatnich kilku lat naprawdę sporo. Mój ulubiony to lotne kontrole nadzorowane przez listonoszy przy okazji doręczania listów. Poczta Polska w osobie listonosza miałaby wchodzić do mieszkania i pod pozorem np. skorzystania z toalety zerkać na nasz dobytek czy aby nie ukrywamy przez państwem odbiorników telewizyjnych czy radiowych. Pomysł przebity został niespodziewanie przez projekt nowelizacji ustawy (ma być gotowy w maju), która pozwoli urzędom skarbowym egzekwować opłaty abonamentowe.

Pomysł oczywiście ma swojego autora – jest nim członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, który tak broni swoją decyzję:

„W Polsce obecnie jedynie 44 proc. gospodarstw domowych płaci abonament. Obowiązuje przyjęta ustawa z 2005 r., która uniemożliwia egzekwowanie tej opłaty. W tej ustawie jest po prostu luka prawna, która nie pozwala urzędom skarbowym egzekwować opłat. Do tego, by tę lukę załatać potrzebna jest właśnie nowelizacja – tłumaczył Kołodziejskię”

Czyli jeśli wszystko pójdzie dobrze to pod hasłem walki z wypaczeniami III RP od przyszłego roku będziemy ścigani przez US oprócz PITów i mandatów również za braki w opłatach abonamentu. Dlaczego tak bardzo urzędnikowm zależy na ściaganiu z nas haraczu na pensje dla towarzysza Urbańskiego? To proste:

„- A więc cztery i pół miliona gospodarstw nadal pozostaje poza zasięgiem obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej. Dlatego potrzebna jest nowa ustawa, żeby określiła, kto ma płacić abonament i jak ma to robić. Tylko, że to jest pieśń przyszłości, bo najwcześniej da się to zrobić w 2009 r. Dlatego na razie trzeba przygotować tzw. małą nowelizację”.

Cztery i pół miliona baranów, które muszą pójść na rzeź ku uciesze sejmowej gawiedzi pod hasłami: „Złodzieju! Nie kochasz polskiej kultury? Nie chcesz aby z Twojej składki, parchu jeden oglądać kolejnych biesiad kiełbasianych czy kabaretów o puszczaniu bąków ty chamie zbuntowany?!”.

Mnie ciekawi mnie fakt jaka będzie definicja odbiornika TV czy radiowego? Dlaczego w dobie streamingu, kart telewizyjnych, ekranów LCD czy iPodów ktoś ma mi mówić – na pewno masz w domu telewizor i radio więc musisz płacić”. Otóż nie mam – mogę sygnał TV odbierać np. za pomocą komórki albo innego przenośnego urządzenia. I co wtedy?

Państwo nałoży kolejny haracz na wszystkie inne urządzenia POTENCJALNIE mogące służyć jako odbiorniki? Bzdura. W takim razie proszę nałożyć obowiązek płacenia w wszystkim którzy mają jakikolowiek urządzenie elektroniczne – w końcu radio to kilka prostych podzespołów, prawda?

Kolejna sprawa – jestem posiadaczem telewizji cyfrowej. Płacę firmie Canal +, właścieliowi platformy Cyfra+ co miesiąc kasę. Dlaczego mam płacić po raz kolejny za ten sam sygnał TVP tylko udostępniony przez innego nadawcę? W pakiecie Cyfry+ (z tego co się orientuję) nie ma opcji wyłącznia programów polskich. Muszę je odbierać czy chcę czy nie. Zatem nie mam możliwości wyboru. I za taki brak wyboru Tak ma działać wolny, kapitalistyczny rynek w kraju Unii?

Pytanie do prawnika – jak zatem mogę legalnie opuścić szeregi osób, które płacą za abonament? Czy w myśl konstytucji jest to wogóle możliwe??

Jak można udowodnić, że nie jest się wielbłądem, nie ogląda się programów telewizyjnych, nie podziwia Tomasza Kammela (tak, Tomek zmienił nazwisko specjalnie dla tv!) ani Kasi Obary (ach ten dekolt!!) i tuzinem innych „znanych i lubianych”, którzy spasieni na TVP-owskich gażach uciekną do komercyjnych stacji nabijać swoją kabzę przy kolejnej edycji „Jak oni charczą!” czy „Tańca z Tyńcami”. No bo jak udowodnić, że w domu posiadam np. tylko monitor komputera a nie odbiornik TV? Jak przekonać szanownych urzędników, że mam głęboko gdzieś misję telewizju publicznej i wolę Naszynal Dżeografik czy inne Faszyn tiwi od swojskiej TVP3 i jej lokalnym problemami?

Niezależnie od możliwości wycofania swojej osoby z szeregu osób dotujących molocha chcę oświadczyć, że jeśli TVP – wyśle mi listem poleconym takie pismo:

„Drogi Obywatelu. My, TVP oszkujemy Cię na każdym kroku. Robimy sobie za twoje pieniądze gnioty i ochydne produkcje, których normalnie na wolnym rynku nikt by nawet nie zatwierdził do produkcji. Jesteśmy poddańczy i łasi na kasę więc musimy tańczyć jak nam grają kolejne partię – jak u sterów jest prawica – zrzygasz się od oglądania jasełek i mszy w niedzielę. Niezależnie co sądzisz o nas i czy nas wogóle oglądasz – zapłać nam bo z reklam nie wyżyjemy i byśmy zdechli w dobie konkurencji rynkowej. Amen.” …to zobowiązuję się, że będę płacił haracz dla TVP. Do samego końca – mojego lub jej.

Po więcej zapraszam na swój blog http://www.blog.kurasinski.com


Komentarze 126 Dodaj komentarz

 
 1. Pingback: Google

 2. Pingback: Google

 3. Pingback: social media denver

 4. Pingback: Emergency Heating Repair Denver

 5. Pingback: اغانى شعبى

 6. Pingback: christian seo

 7. Pingback: reno bartenders

 8. Pingback: free it recycling swindon

 9. Pingback: pubg hile satın al

 10. Pingback: tronexchange

 11. Pingback: Pug Puppies For Sale

 12. Pingback: Siberian Kittens For Sale Near Me

 13. Pingback: kittens for adoption

 14. Pingback: Puppies for sale near me

 15. Pingback: FAKE MONEY FOR SALE ONLINE.

 16. Pingback: THC VAPE JUICE

 17. Pingback: Authorized users is a scam

 18. Pingback: small anal dildo

 19. Pingback: find a builder near me

 20. Pingback: rechargeable bullet

 21. Pingback: dinh cu canada

 22. Pingback: rodos feribot

 23. Pingback: ucuz uçak bileti

 24. Pingback: tiec tu chon

 25. Pingback: بهترین سایت بازی انفجار

 26. Pingback: hat macca tay nguyen

 27. Pingback: hat macca lam dong

 28. Pingback: best rabbit vibrator

 29. Pingback: blogcaodep.com

 30. Pingback: hop over to here panos germanos

 31. Pingback: try this out ΠΑΝΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ

 32. Pingback: electronic

 33. Pingback: reparatie wasmachine

 34. Pingback: vape shops near me

 35. Pingback: mana mana

 36. Pingback: buy hemp oil online

 37. Pingback: Damiana

 38. Pingback: https://www.telocard.com/

 39. Pingback: alpha systems

 40. Pingback: Tierfutter

 41. Pingback: keyboards

 42. Pingback: Aussies for sale

 43. Pingback: granül klor

 44. Pingback: granül klor

 45. Pingback: piknik sandalyesi

 46. Pingback: capath.vn

 47. Pingback: have a peek at these guys ΑΠΟΦΡΑΞΕΙΣ

 48. Pingback: sweetiehouse.vn

 49. Pingback: kamado grill reviews

 50. Pingback: Beretta A400 Xtreme Plus Max 5

 51. Pingback: Pomsky Puppies For Sale

 52. Pingback: airsoft sniper rifles for sale

 53. Pingback: Gun Shops Near Me

 54. Pingback: Buy heroin online

 55. Pingback: Magic Mushrooms

 56. Pingback: Beretta 92fs for sale

 57. Pingback: GLOCK 39 Gen 3 .45 GAP

 58. Pingback: Magic Mush Rooms

 59. Pingback: blue nose pitbull puppies for sale

 60. Pingback: sex hard

 61. Pingback: CBD Vape Cartridge

 62. Pingback: hat-macca-77.webself.net

 63. Pingback: hat hanh nhan mua o dau

 64. Pingback: Dank Vapes

 65. Pingback: sweat

 66. Pingback: vcc buy

 67. Pingback: yetkilendirilmiş yükümlü statüsü

 68. Pingback: karın germe

 69. Pingback: su arıtma filtresi

 70. Pingback: cock rings

 71. Pingback: arsa yatırımı

 72. Pingback: kamudan haberler

 73. Pingback: hrdf training provider kl

 74. Pingback: ziraat mobil şifre alma

 75. Pingback: Muha Meds SFV 1000mg

 76. Pingback: u2store.blogspot.com

 77. Pingback: Nahrungsergänzungsmittel

 78. Pingback: buy real followers

 79. Pingback: canadian pharmacy

 80. Pingback: social media marketing Hrdf training

 81. Pingback: Tenuate retard

 82. Pingback: canada pharmacy

 83. Pingback: o-dsmt

 84. Pingback: 1000mg thc vape juice

 85. Pingback: Pure Colombian Cocaine

 86. Pingback: Fish scale cocaine

 87. Pingback: Change DMT

 88. Pingback: Maltipoo puppies for sale near me

 89. Pingback: Education kenya

 90. Pingback: herbal incense for sale

 91. Pingback: Fire Herbal Incense

 92. Pingback: Bensedine online

 93. Pingback: Weed Wax

 94. Pingback: canada pharmacy canada pharmacy

 95. Pingback: brazzers

 96. Pingback: film

 97. Pingback: personalised cotton bags

 98. Pingback: canada pharmacist

 99. Pingback: Sea shell jewellery

 100. Pingback: contextual

 101. Pingback: app for laptop

 102. Pingback: bitcoin trading

 103. Pingback: pubg mobile hile

 104. Pingback: Tips for Choosing A Winning Domain Name

 105. Pingback: Fancy Text Generator

 106. Pingback: buy bitcoin with credit card

 107. Pingback: canada pharmacy

 108. Pingback: erectile dysfunction drugs

 109. Pingback: small monkey

 110. Pingback: sphynx cat

 111. Pingback: parrots for sale

 112. Pingback: toco toucan

 113. Pingback: birds for sale near me

 114. Pingback: eylem şahin

 115. Pingback: Buy Fentanyl Patches online

 116. Pingback: IMPORTER UNE VOITURE DES ETATS UNIS

 117. Pingback: Buy Tramadol ( Ultram) 50mg

 118. Pingback: usa services online

 119. Pingback: Marijuana for sale

 120. Pingback: BUY ECSTASY PILLS ONLINE

 121. Pingback: güvenlik soruþturmasý

 122. Pingback: Arþiv araþtýrmasý

 123. Pingback: how to use a huge dildo

 124. Pingback: 우리카지노

 125. Pingback: 샌즈카지노

 126. Pingback: 퍼스트카지노

Moje najnowsze wpisy

 

Grono.net - prawdziwa historia

piątek 29/02/2008
2

Grono jest symbolem polskiego Internetu czy to się komuś podoba czy nie. Niezależnie od tego jak potoczą się losy samego serwisu i jego właścicieli Grono…


Trójwymiarowe porno

poniedziałek 26/11/2007
1

Szczerze - wybrałem się osobiście do Imaksa na “Beowulfa” aby przekonać się o tym, czy w tym filmie faktycznie są sceny z nagą Angeliną Jolie.…


Poderżnięte (polityczne) gardło J. Kaczyńskiego

wtorek 23/10/2007
0

Mam takie marzenie. Jest 21 pazdziernika 2007 roku godzina 22.56. W tym momencie chcialbym przez chwile znalezc sie w pokoju na Woronicza pani Koteckiej, pana…


Kaczyński nowy Nixon?

poniedziałek 15/10/2007
0

Pewnego pazdziernikowego wieczora telewidzowie, ktorzy od dawna wyczekiwali na glosna i szeroko rekalmowana debate z udzialem dwoch przeciwnikow i politycznych wrogow zasiedli przed odbiornikami TV.…


Polska jest partią

czwartek 20/09/2007
0

Nie, nie popadłem w jesienną deprechę. To trawestacja hasła Partii Kobiet o której głośno zrobiło sie wczoraj kiedy to media obiegl projket plakatu wyborczego z…


NaKanapie.pl - serwis dla sierot po Giertychu

czwartek 23/08/2007
0

Panie i Panowie, Zapraszam do NaKanapie.pl czyli serwisu dla moli książkowych!:) Dzieci, których jedynie słuszny brunatny minister "wcale nie faszysta ale endek" zostawił i zwiał…


Powiedz NIE cenzurze w TV!

wtorek 14/08/2007
1

Postawilem bloga, zrobilem stronke i zaczynam akcje spoleczna “Powiedz NIE Cenzurze”. Na poczatku bedzie o AXE (ich materialy udalo mi sie zdobyc najszybciej) i zakazie…


Zalew żarcia w sieci

wtorek 10/07/2007
0

Byl kiedys taki magiczny moment kiedy wszystkim (nawet najwiekszym niedowiarkom) wydawalo sie, ze do osiagniecia sukcesu w Internecie wystarczy dobry pomysl + kilka milionow dolarow…


Euro 2012 - zemsta PiS

czwartek 19/04/2007
0

18 kwietnie w Polsce i w mediach królował jeden temat. Nawet gdyby Marek Jurek postanowił udać się na kolanach do Częstochowy aby przeprosić braci Kaczyńskich…


Agora kontra o2

piątek 06/04/2007
1

Pojawienie się w portalu Gazeta.pl serwisów Limetka i Plotek dla jednych jest znakiem, że moloch z Czerskiej dostał zadyszki i aby utrzymać się w grze…