Powracanie ziemian (19) Jedni zabrali, drudzy nie oddali – a mogli.


środa 27/10/2021

 

Co jest w nim takiego, że przyciąga? Oplątany zielenią, z tym mansardowym dachem wygląda pięknie, kiedy patrzy się z daleka. Taki właśnie szybki rzut oka na zdjęcie  sprawił, że aż mi się serce zaśmiało na to piękno. Dopiero z bliska widać, że to piękno ledwie stoi. No i kiedy już powoli przejrzy się zdjęcia wnętrz, staje się jasne, że za chwilę dworu w Karminie nie będzie.

Ostatnią właścicielką Karmina była Antonina Turno. Zamieszkała tu z mężem, Edwardem Dzierżykraj-Morawskim, senatorem II Rzeczypospolitej. I chyba on dobudował długie parterowe skrzydło, w którym  podobno zachowała się jeszcze kuchnia.

Jesienią 1939 Niemcy  wyrzucili ich z dworu – i z Wielkopolski w ogóle. Przetrwali w Generalnej Guberni w majątku Morawskich w Plancie, gdzie Edward został kierownikiem tartaku. Po wojnie wrócili do Karmina, ale zaraz dom i ziemię im zabrano, bo tak kazał dekret Bieruta. Edward zaczął więc pracę w Poznaniu, w Zarządzie Państwowych Nieruchomości Ziemskich. Na polecenie premiera Mikołajczyka kierował tym Zarządem Witold  Maringe, któremu tez majątek zabrano, i który  zatrudniał tam wielu ziemian w podobnej sytuacji. W „Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór”  jest o nim rozdział.

Maringe, uznany za szpiega, został aresztowany w roku 1946. Edward Morawski – rok później  Do uniewinnienia w 1957 roku –  kiedy już skończył się w Polsce stalinizm – przesiedział się w więzieniu w Rawiczu, razem z innymi więźniami  pracował w kamieniołomach. Cztery lata potem zmarł, zona przeżyła go o niecałe dziesięć lat.

We dworze podobno była potem szkoła. Teraz nie ma już nic, tylko rozsypujące się mury. Z zewnątrz – wciąż tak piękne.

Jedni zabrali, zniszczyli. Drudzy – nie oddali. A mogli.

 

https://www.galeriawielkopolska.info/karmin/?fbclid=IwAR1y9R_rPydRoCGEgHHd9AIcOf7y2VsmcE3WMcTAf8ZOfx1d5NA0jDjpFcU

Wielkie dzięki dla galeriawielkopolska.info za tekst i zdjęcia – z maja 2021.


Moje najnowsze wpisy

 

Powracanie ziemian (18) - 1939 rok i wrześniowi uciekinierzy

czwartek 23/09/2021

Ta jesień naprawdę do nas idzie. A ja dziś myślę  o tym, co w drugiej połowie „swojego”  września robili bohaterowie moich ostatnich książek. Opowieść z…


Powracanie ziemian (17) Maria Tarnowska i flaga PCK

niedziela 01/08/2021

Kiedy zaczynało się Powstanie Maria Tarnowska miała 64 lata i stopień porucznika AK. Tak, Powstanie upadło. Tak, były rozmowy o warunkach kapitulacji i ewakuacji cywilów…


Powracanie ziemian(16) - O lustrach, „Antychrystach” i dworze w Dąbrówce

niedziela 31/05/2020

  Zostało tylko tremo – napisał znajomy w fejsbukowym komentarzu. Czy ktoś powie tak dziś o wysokim lustrze  opartym na konsoli? Nie na takiej, którą…


Powracanie ziemian(15):Wszystko,co w Polsce najbardziej zachwycającego.....

niedziela 03/05/2020

Nie wiem co robiła Maria Dąbrowska dokładnie 3 maja 1928 roku. Ale wydaje się, że wiosna tego roku była decydująca dla powstania "Nocy i dni".…


Powracanie ziemian (14) - "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór"

piątek 28/02/2020

Historie publikowane w tym cyklu stały się zaczątkiem książki, która od wczoraj ma już swoje księgarniane życie. "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór". Jedenaście opowieści, które…


Powracanie ziemian(12) …to już chyba pani nie jest nam potrzebną - czyli o Marii Walewskiej z Kowali

wtorek 26/12/2017

Boże Narodzenie 1944 roku spędziła jeszcze w majątku. Wyrzucili ją pod koniec stycznia 1945. Wyrzucali ją zresztą z dworu w Kowali pod Radomiem dwa razy.…


Powracanie ziemian(11) – O Marszałku choć raz, o koniach i o Czaplach

czwartek 07/12/2017

Kończyła właśnie rok piąty — sierpień się zaczął, pamiętny sierpień 1914 roku.(…) Elegantka była. Pysio białym pudrem mocno przypudrowane i długie białe rękawiczki pończoszki na…


Powracanie ziemian(10) - Witold Maringe, kamienny ganek, wyniosły jesion i Proces Siedmiu

niedziela 29/10/2017

Na zdjęciu z 1921 roku, które pokazuje wiki, biały  dwór w Lenartowie zaprasza do odpoczynku na wielkim kamiennym ganku. To jest taki ganek, na którym…


Powracanie ziemian(9) - Traktat ryski, warszawskie Hollywood Adama Drzewickiego i udawany książę

piątek 15/09/2017

Lubił malować i fotografować. Założył w Warszawie  wytwórnię  filmową, w której od 1923 roku  nakręcono albo opracowano prawie sto filmów polskich i wykonano dla  kin…


Powracanie ziemian(8) - O dwóch Zofiach, jednej Marii i tysiącach porcji wrześniowej zupy

piątek 01/09/2017

Jaki był początek wojny widziany z dworu w Kowali niedaleko Radomia? Maria z Kuźnickich Walewska ma 48 lat i zarządza majątkiem już dwudziesty rok. Kiedy…