Powracanie ziemian (14) – „Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór”


piątek 28/02/2020

Historie publikowane w tym cyklu stały się zaczątkiem książki, która od wczoraj ma już swoje księgarniane życie. „Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór”. Jedenaście opowieści, które podyktowała… ciekawość. No, bo jak to się właściwie stało, że dziesięć lat przed II wojną Maria Dąbrowska napisała „Noce i dnie”, których ekranizacja, jeszcze w 2015 roku. wygrywała w rankingach z „Potopem”? Jak to się stało, ze Pankiewicz, któremu w wolnej już Polsce powierzono renowację Kaplicy Królewskiej na Wawelu, wcześniej chciał malować jakiś dworski park w Duboi na końcu Polski i dzięki temu mógł oglądać największe europejskie muzea sztuki? No i jak to się stało, że Maria Anna Wydźdźyna – no cóż, tak się wtedy odmieniało nazwiska:)) – córka przemysłowca, Karola Szlenkiera, w tym parku na końcu Polski otworzyła szkołę rolniczą. Dlaczego prawnuczka romantycznej ukochanej Mickiewicza pasjami interesowała się polityką i traktatem wersalskim, a poźniej przywoziła róże Dmowskiemu?

Jak oni wszyscy to robili, że bez esemesów, internetu i pendolino tak żywo uczestniczyli w życiu Europy, byli w ciągłym kontakcie ze sobą i w nieustającej podróży? No i wracali, zawsze wracali do domów, które stanowiły życiowe kotwice, bo tam była ziemia – większe albo mniejsze gospodarstwa rolne z pszenicą, burakami albo lasem. Zarządzali tym, póki im tych domów i ziemi w 1944 roku PKWN nie zabrał, żeby za parę lat stworzyć z tego nieustannie deficytowe PGR-y.

Poza opowieściami o Dąbrowskiej – i jej partnerze, przedwojennym „ober-masonie” Stempowskim, o Pankiewiczu, Szlenkierach, Wydżgach czy Puttkamerowej jest tych opowieści jeszcze kilka. Każda – dla mnie – fascynująca. Może tę fascynację podzielą też Czytelnicy?

p.s. Gdyby ktoś pytał: tak, zręcznie:)) ominęłam 13 odcinek „Powracania ziemian”. Można napisać, że w trakcie 13 odcinka powstawała właśnie ta książka. I teraz może już być czternastka:))

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą, tekst „Anna Mieszczanek PRZEDWOJENN ENNI Zawsze był jakiś dwór Historie ziemian”

Moje najnowsze wpisy

 

Powracanie ziemian (19) Jedni zabrali, drudzy nie oddali - a mogli.

środa 27/10/2021

  Co jest w nim takiego, że przyciąga? Oplątany zielenią, z tym mansardowym dachem wygląda pięknie, kiedy patrzy się z daleka. Taki właśnie szybki rzut…


Powracanie ziemian (18) - 1939 rok i wrześniowi uciekinierzy

czwartek 23/09/2021

Ta jesień naprawdę do nas idzie. A ja dziś myślę  o tym, co w drugiej połowie „swojego”  września robili bohaterowie moich ostatnich książek. Opowieść z…


Powracanie ziemian (17) Maria Tarnowska i flaga PCK

niedziela 01/08/2021

Kiedy zaczynało się Powstanie Maria Tarnowska miała 64 lata i stopień porucznika AK. Tak, Powstanie upadło. Tak, były rozmowy o warunkach kapitulacji i ewakuacji cywilów…


Powracanie ziemian(16) - O lustrach, „Antychrystach” i dworze w Dąbrówce

niedziela 31/05/2020

  Zostało tylko tremo – napisał znajomy w fejsbukowym komentarzu. Czy ktoś powie tak dziś o wysokim lustrze  opartym na konsoli? Nie na takiej, którą…


Powracanie ziemian(15):Wszystko,co w Polsce najbardziej zachwycającego.....

niedziela 03/05/2020

Nie wiem co robiła Maria Dąbrowska dokładnie 3 maja 1928 roku. Ale wydaje się, że wiosna tego roku była decydująca dla powstania "Nocy i dni".…


Powracanie ziemian(12) …to już chyba pani nie jest nam potrzebną - czyli o Marii Walewskiej z Kowali

wtorek 26/12/2017

Boże Narodzenie 1944 roku spędziła jeszcze w majątku. Wyrzucili ją pod koniec stycznia 1945. Wyrzucali ją zresztą z dworu w Kowali pod Radomiem dwa razy.…


Powracanie ziemian(11) – O Marszałku choć raz, o koniach i o Czaplach

czwartek 07/12/2017

Kończyła właśnie rok piąty — sierpień się zaczął, pamiętny sierpień 1914 roku.(…) Elegantka była. Pysio białym pudrem mocno przypudrowane i długie białe rękawiczki pończoszki na…


Powracanie ziemian(10) - Witold Maringe, kamienny ganek, wyniosły jesion i Proces Siedmiu

niedziela 29/10/2017

Na zdjęciu z 1921 roku, które pokazuje wiki, biały  dwór w Lenartowie zaprasza do odpoczynku na wielkim kamiennym ganku. To jest taki ganek, na którym…


Powracanie ziemian(9) - Traktat ryski, warszawskie Hollywood Adama Drzewickiego i udawany książę

piątek 15/09/2017

Lubił malować i fotografować. Założył w Warszawie  wytwórnię  filmową, w której od 1923 roku  nakręcono albo opracowano prawie sto filmów polskich i wykonano dla  kin…


Powracanie ziemian(8) - O dwóch Zofiach, jednej Marii i tysiącach porcji wrześniowej zupy

piątek 01/09/2017

Jaki był początek wojny widziany z dworu w Kowali niedaleko Radomia? Maria z Kuźnickich Walewska ma 48 lat i zarządza majątkiem już dwudziesty rok. Kiedy…