Porozumienia Okrągłego Impasu


wtorek 03/06/2014

Zaprzyjaźniony licealista miał przygotować prezentację o porozumieniach Okrągłego Stołu. Szukał w internecie tekstu tych porozumień, no i właściwie to nie znalazł. A jak w sieci nie ma, to przecież tak jakby nie istniało. Googiel dopiero będzie zacierał ślady za tym, co chcemy, żeby było zatarte – a tu już? Ktoś by usunął?

Co pamiętają z obrad ci zwyczajni, mało poinformowani przez ówczesne związkowe kierownictwo ludzie „Solidarności”?

Ano obrazki z telewizora. Jak się Jacek Kuroń wita z generałem Kiszczakiem przy wejściu do Palacu Namiestnikowskiego. No i mebel okrągły pamiętają, pokazywany w telewizorze z góry, z wielką dziurą pośrodku. Przy nim Lechu i „nasi” brodaci i swetrowi czyli „strona społeczna” oraz „garniturowi” czyli strona rządowa. Zwyczajny, mało poinformowany człowiek pamięta też efekt obrad czyli czerwcowe wybory, które „strona społeczna” nieoczekiwanie wzięła i wygrała, tylko zaraz potem, przez tąże samą „stronę społeczną” zmuszona została w 35 procentach jednak przegrać, żeby „ruscy nie weszli”.

- Ale co oni właściwie przy tym Okrągłym Stole podpisali? – pyta licealista zaprzyjaźniony. – Jak były Porozumienia, to przecież musieli jakieś konkrety podpisać, nie?

Szukamy więc w sieci.

W bibliotece sejmowej znajdujemy godziny stenogramów z obrad stolików, podstolików, obrad plenarnych. http://libr.sejm.gov.pl/bibl/okragly_stol/ok.html

Potem trafiamy na prawie 150 stron tekstu zapisującego stanowiska stolików i podstolików, szczegółowo określających różnice stanowisk i protokoły rozbieżności – zebrane w jednym tekście przez Fundację NowoczesnaPolska:    http://ofop.eu/sites/ofop.eu/files/biblioteka-pliki/porozumienia-okraglego-stolu.pdf

- No tak, nieźle – mówi Licealista. – Zajmowali się prawie wszystkim, w niektórych kwestiach coś tam ustalali, ale w większości tylko planowali, że kiedyś, później. Oraz, że strona społeczna rekomenduje, zaleca i tak dalej.

Przeszukujemy sieć dalej i w końcu, na stronie przygotowanej przez Towarzystwo Śląskie trafiamy na obiecujący link „Postanowienia końcowe”: http://okragly-stol.pl/wp-content/uploads/2014/04/04_postanowienia_koncowe.pdf

Klikamy więc z nadzieją i trafiamy na półtorej kartki maszynopisu z 5 kwietnia 1989, w którym nie podpisani „uczestnicy obrad wyrażają wolę solidarnego działania na rzecz wprowadzenia w życie postanowień zawieranej umowy i kierują ją do właściwych organów państwa.”

Skoro jest mowa o zawieranej umowie, mamy nadzieję, że już za chwileczkę i tę umowę znajdziemy, ale nie. Nie ma jej. Znów tylko protokoły ze stolików i podstolików.

- Więc co oni przy tym Stole podpisali – nęka mnie Licealista.

- No chyba te 145 stron, co je zebrała Fundacja Nowoczesna Polska. – odpowiadam. Ale pewności przecież nie mam.

Licealista właśnie odbył był w szkole warsztaty z metod negocjacji. I nieoczekiwanie, zdobyta tam wiedza przydaje mu się do trzeźwej oceny historii.

- To oni raczej byli w impasie tego 5 kwietnia – mówi. – Bo te półtorej strony maszynopisu i 145 stron protokołów rozbieżności to raczej zapis impasu, a nie porozumień – patrzy na mnie zdziwiony.

Faktycznie, na to wygląda. Porozumienia Okrągłego Stołu są raczej zapisem impasu, niż czegokolwiek innego. Naród, ogarnięty nadzieją na zmiany, zaraz po 5 kwietnia ‘89 pobiegł dalej w Historię i nie zauważył, że mitem założycielskim Nowej Polski stał się zapis impasu. Który trwa do dziś.

- Ale stopę w drzwi wstawili – pociesza mnie Licealista, świeżo po warsztatach z negocjacji.

- No i paszporty mamy w domu – dodaję ja, choć to niewielkie pocieszenie.


Moje najnowsze wpisy

 

Powracanie ziemian (19) Jedni zabrali, drudzy nie oddali - a mogli.

środa 27/10/2021

  Co jest w nim takiego, że przyciąga? Oplątany zielenią, z tym mansardowym dachem wygląda pięknie, kiedy patrzy się z daleka. Taki właśnie szybki rzut…


Powracanie ziemian (18) - 1939 rok i wrześniowi uciekinierzy

czwartek 23/09/2021

Ta jesień naprawdę do nas idzie. A ja dziś myślę  o tym, co w drugiej połowie „swojego”  września robili bohaterowie moich ostatnich książek. Opowieść z…


Powracanie ziemian (17) Maria Tarnowska i flaga PCK

niedziela 01/08/2021

Kiedy zaczynało się Powstanie Maria Tarnowska miała 64 lata i stopień porucznika AK. Tak, Powstanie upadło. Tak, były rozmowy o warunkach kapitulacji i ewakuacji cywilów…


Powracanie ziemian(16) - O lustrach, „Antychrystach” i dworze w Dąbrówce

niedziela 31/05/2020

  Zostało tylko tremo – napisał znajomy w fejsbukowym komentarzu. Czy ktoś powie tak dziś o wysokim lustrze  opartym na konsoli? Nie na takiej, którą…


Powracanie ziemian(15):Wszystko,co w Polsce najbardziej zachwycającego.....

niedziela 03/05/2020

Nie wiem co robiła Maria Dąbrowska dokładnie 3 maja 1928 roku. Ale wydaje się, że wiosna tego roku była decydująca dla powstania "Nocy i dni".…


Powracanie ziemian (14) - "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór"

piątek 28/02/2020

Historie publikowane w tym cyklu stały się zaczątkiem książki, która od wczoraj ma już swoje księgarniane życie. "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór". Jedenaście opowieści, które…


Powracanie ziemian(12) …to już chyba pani nie jest nam potrzebną - czyli o Marii Walewskiej z Kowali

wtorek 26/12/2017

Boże Narodzenie 1944 roku spędziła jeszcze w majątku. Wyrzucili ją pod koniec stycznia 1945. Wyrzucali ją zresztą z dworu w Kowali pod Radomiem dwa razy.…


Powracanie ziemian(11) – O Marszałku choć raz, o koniach i o Czaplach

czwartek 07/12/2017

Kończyła właśnie rok piąty — sierpień się zaczął, pamiętny sierpień 1914 roku.(…) Elegantka była. Pysio białym pudrem mocno przypudrowane i długie białe rękawiczki pończoszki na…


Powracanie ziemian(10) - Witold Maringe, kamienny ganek, wyniosły jesion i Proces Siedmiu

niedziela 29/10/2017

Na zdjęciu z 1921 roku, które pokazuje wiki, biały  dwór w Lenartowie zaprasza do odpoczynku na wielkim kamiennym ganku. To jest taki ganek, na którym…


Powracanie ziemian(9) - Traktat ryski, warszawskie Hollywood Adama Drzewickiego i udawany książę

piątek 15/09/2017

Lubił malować i fotografować. Założył w Warszawie  wytwórnię  filmową, w której od 1923 roku  nakręcono albo opracowano prawie sto filmów polskich i wykonano dla  kin…