Powracanie ziemian (19) Jedni zabrali, drudzy nie oddali – a mogli.
Co jest w nim takiego, że przyciąga? Oplątany zielenią, z tym mansardowym dachem wygląda pięknie, kiedy patrzy się z daleka. Taki właśnie szybki rzut oka na zdjęcie sprawił, że aż mi się serce zaśmiało na to piękno. Dopiero z bliska widać, że to piękno ledwie stoi. No i kiedy już powoli przejrzy się zdjęcia…
Powracanie ziemian (18) – 1939 rok i wrześniowi uciekinierzy
Ta jesień naprawdę do nas idzie. A ja dziś myślę o tym, co w drugiej połowie „swojego” września robili bohaterowie moich ostatnich książek.
Opowieść z "Przedwojennych", o roku 1939 jest taka: we dworze w Dłużewie nad Świdrem wiedzą już oczywiście, że kontrnatarcie polskiego wojska od strony Lublina, na kto re mieli nadzieje – nie przyjdzie.…
Powracanie ziemian (17) Maria Tarnowska i flaga PCK
Kiedy zaczynało się Powstanie Maria Tarnowska miała 64 lata i stopień porucznika AK. Tak, Powstanie upadło. Tak, były rozmowy o warunkach kapitulacji i ewakuacji cywilów z generałem von dem Bachem. Ale dlaczego 30 września protokolant tych rozmów, porucznik Wermachtu zapisał: „Mieliśmy wrażenie, że to nie Polacy kapitulują, lecz my - przed starą hrabiną"?
1 sierpnia…
Powracanie ziemian(16) – O lustrach, „Antychrystach” i dworze w Dąbrówce
Zostało tylko tremo – napisał znajomy w fejsbukowym komentarzu.
Czy ktoś powie tak dziś o wysokim lustrze opartym na konsoli? Nie na takiej, którą ściskają w dłoniach nieduzi chłopcy, nerwowo śledząc grę. Na konsoli, która jest niewielkim, na dwóch nóżkach opartym, przyściennym stoliczkiem.
Ja wciąż mówię na takie lustro „tremo”, bo przed takim właśnie,…
Powracanie ziemian(15):Wszystko,co w Polsce najbardziej zachwycającego…..
Nie wiem co robiła Maria Dąbrowska dokładnie 3 maja 1928 roku. Ale wydaje się, że wiosna tego roku była decydująca dla powstania "Nocy i dni". Choć łatwo nie było, zwłaszcza początek tego roku nie zapowiadał sukcesu. I tu cytat z pierwszego rozdziału "Przedwojennych":
"Oczywiście nie było żadnego Bogumiła. Ani Barbary w żadnym Serbinowie. A nie…
Powracanie ziemian (14) – „Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór”
Historie publikowane w tym cyklu stały się zaczątkiem książki, która od wczoraj ma już swoje księgarniane życie. "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór". Jedenaście opowieści, które podyktowała... ciekawość. No, bo jak to się właściwie stało, że dziesięć lat przed II wojną Maria Dąbrowska napisała "Noce i dnie", których ekranizacja, jeszcze w 2015 roku. wygrywała w rankingach…
Powracanie ziemian(12) …to już chyba pani nie jest nam potrzebną – czyli o Marii Walewskiej z Kowali
Boże Narodzenie 1944 roku spędziła jeszcze w majątku. Wyrzucili ją pod koniec stycznia 1945. Wyrzucali ją zresztą z dworu w Kowali pod Radomiem dwa razy. Taka nadmiarowa obfitość losu.
Maria Walewska. Nie, nie ta „napoleońska”. Tamta, po romansie z Bonapartem spokojnie rozwiodła się z Walewskim, wyszła za mąż za hrabiego d’Ornano, a syna Napoleona wychowała…
Powracanie ziemian(11) – O Marszałku choć raz, o koniach i o Czaplach
Kończyła właśnie rok piąty — sierpień się zaczął, pamiętny sierpień 1914 roku.(…) Elegantka była. Pysio białym pudrem mocno przypudrowane i długie białe rękawiczki pończoszki na kończynach strzelistych i pewnych. Zresztą cała złotowłosa. Urodziła się w Czaplach Małych, a potem przeszła do Czapli Wielkich (…) Konie były tam kochane, pieszczone, panieńskie rączki je głaskały — delikatni…
Powracanie ziemian(10) – Witold Maringe, kamienny ganek, wyniosły jesion i Proces Siedmiu
Na zdjęciu z 1921 roku, które pokazuje wiki, biały dwór w Lenartowie zaprasza do odpoczynku na wielkim kamiennym ganku. To jest taki ganek, na którym siada się chętnie po powrocie z pola, a ziemi było przecież w majątku ponad 350 hektarów. Na zdjęciu widać też ogromne stare drzewo z drobnymi liśćmi - może jesion? Chyba…
Powracanie ziemian(9) – Traktat ryski, warszawskie Hollywood Adama Drzewickiego i udawany książę
Lubił malować i fotografować. Założył w Warszawie wytwórnię filmową, w której od 1923 roku nakręcono albo opracowano prawie sto filmów polskich i wykonano dla kin kopie 255 filmów zagranicznych.
Adam Drzewicki.
W połowie lat 30. wytwórnia miała trzy wielkie hale zdjęciowe z dobrą aparaturą dźwiękową – na rogu Chopina i Alei Ujazdowskich i na Trębackiej…