Po pół wieku żegnam się ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich


środa 22/08/2012
105

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Warszawa, ul.Foksal 3/5

    Proszę o wykreślenie mnie z listy członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Do SDP należałem jako szeregowy członek prawie pół wieku. W tym okresie obserwowałem jego lepsze i gorsze okresy. Najlepiej wspominam okres stanu wojennego, gdyż wtedy towarzyszyła nam dziennikarska solidarność we wzajemnej pomocy.

Niestety ostatnio SDP bardziej przypomina mi jakąś partyjną jaczejkę, a nie organizację służącą dziennikarzom w trudnych warunkach transformacji ustrojowej. Odczuwam to tym dotkliwiej, bo przez całe swoje życie nie należałem do żadnej partii politycznej .Ostatnim przejawem tej „partyjnej” działalności było przyznanie przez Piotra Legutkę i Jadwigę Chmielowską ( bliżej mi nie znanych), w imieniu Zarządu Głównego SDP nagrody Hieny Roku dla red.Cezarego Łazarewicza. Mało wtajemniczonym wyjaśniam, że jest to antynagroda służąca piętnowaniu wyjątkowo nagannych zachowań.Cezary Łazarewiczjest moim młodszym kolegą, a jego działalność dziennikarska charakteryzuje się wyjątkową rzetelnością, sumiennością, zawodową klasą. Przyznawanie mu tej nagrody przeczy zdrowemu rozsądkowi, poczuciu elementarnej przyzwoitości i kanonom sztuki dziennikarskiej. Godzę się to udowodnić, zdanie po zdaniu, na przykładzie jego artykułu pt „Rajmund Kaczyński. Ojciec braci” ,opublikowanym w „Newsweek’u” 10 sierpnia br. Bo ten właśnie artykuł stał się podstawą dla sądu kapturowego SDP do przyznania red.Łazarewiczowi wspomnianej antynagrody.

Powyższa sprawa ( wobec której protestuje wielu dziennikarzy organizując listy z podpisami ) jest kolejnym przykładem upolityczniania działalności SDP; wystarczy zapoznać się z jego różnymi „ oświadczeniami” bądź też wejść na  strony internetowe Stowarzyszenia. Osobiście mam dosyć firmowania własnym nazwiskiem takiej działalności, z którą nie chcę mieć nic wspólnego.I stąd taka moja decyzja.

                                                                                                  Andrzej Bober

 


Komentarze 105 Dodaj komentarz

 
 1. Panie redaktorze, z Warszawy nie wszystko widać. Ja na przykład nie znam bliżej Łazarewicza, choć pracuję w tym zawodzie 20 lat. Od 20 jednak lat w Krakowie. Pan redaktor Piotr Legutko wywodzi sie jeszcze z prasy podziemnej, był przez pewien czas moim szefem w „Czasie Krakowskim”, pracował w krakowskim oddziale TVP i jest doskonale znany w małopolskim środowisku dziennikarskim. Ma tu niepodważalną opinię profesjonalnego i po prostu porządnego człowieka, dziennikarza i redaktora. Ostatnio kierował największym małopolskim dziennikiem regionalnym czyli „Dziennikiem Polskim”, skąd odszedł, gdy nowy właściciel („Polskapress”) nakazał mu sporządzić listę dziennikarzy do zwolnienia. Dla wyjaśnienia, Polskapress była już właścicielem Gazety Krakowskiej i chodziło o „zoptymalizowanie” kosztów. Piotr Legutko odmówił. Zaufanie jakim obdarza go krakowskie środowisko dziennikarskie – i to od prawa do lewa – jest niepodważalne. Życzyłbym każdemu tak lojalnych kolegów, podwładnych i szefów.

     Odpowiedz
  14
  4
 2. Pisanie o P. Legutce „bliżej mi nieznany” obniża Pana rangę i wiarygodność Panie Redaktorze.

     Odpowiedz
  11
  4
 3. „bliżej mi nieznany” oznaczało „nie znany mi osobiście”,”bliżej mi osobiście nie znany”…Wiedziałem kto to,nie sądziłem tylko,że da się wmanewrować w nagłaśnianiu takiej sprawy.U mnie stracił parę oczek,niestety…

     Odpowiedz
  6
  6
 4. Red. Bober napisał: Ostatnim przejawem tej „partyjnej” działalności było przyznanie przez Piotra Legutkę i Jadwigę Chmielowską ( bliżej mi nie znanych), w imieniu Zarządu Głównego SDP nagrody Hieny Roku dla red.Cezarego Łazarewicza. Te bliżej mi nie znanych miało oznaczać „osoby z marginesu, niemal anonimowi, nie wiadomo kto” i to w imieniu ZG SDP. To świadczy o złej woli red. Bobera, bo red. Legutko to osoba znana nie tylko w Krakowie. Jest wiceprezesem ZG SDP, red. naczelnym pisma FORUM ,a red. Chmielowska – skarbnik ZG SDP. Osoby uprawnione do działania i podpisywania oświadczeń czy innych pism w imieniu ZG SDP. Ta nominacja na hienę miesiąca to tylko i aż nominacja. Hiena będzie przyznana – jak rozumiem reguły tego „wyróżnienia” z nominacji miesięcznych. A zatem co tu się oburzać. Czytałem co wypisał red. Łazarkiewicz, którego szanuję jako Autora, ale w tym tekście go poniosło politycznie. Artykuł pasujący do towarzystwa Lisa, które jawnie nie znosi Kaczek – także dziennikarskich.

     Odpowiedz
  5
  3
 5. Cieszę się PANIE REDAKTORZE, że są jeszcze tacy ludzie jak PAN, którzy wiedzą co to jest honor i postępują według wyznawanych przez siebie wartości.
  Przywraca mi Pan wiarę w ludzi. Tak samo jak red.Łazarkiewicz w obronie którego PAN się wypowiada.
  Dziękuję!!!

     Odpowiedz
  5
  11
 6. W Polityce, życiorys Jadwigi Kaczyńskiej, w Newsweeku Rajmunda. W GW linki do tych artykułów. Zwykłe historie zwykłych ludzi. Może prawdziwe, może zmyślone. Nie wiem. Wiem, że ani Polityka, ani Newsweek, a już tym bardziej GW nie napiszą o bracie albo ojcu Michnika czy Kuronia. Nie napiszą życiorysu rodziców innych gwiazd politycznego mainstreamu. Wystarczy wspomnieć co się działo po publikacji pracy magisterskiej P.Zyzaka. To larum, to darcie szat. Pańska sprawa panie redaktorze, z którą opcją się pan utożsamia, z którą Polską panu po drodze, ale proszę nie mydlić oczu przyzwoitością. Tekst miał kontekst polityczny i taki też ma pańska decyzja. Pogrążamy się w bagnie ekonomicznym, oświatowym, politycznym i moralnym. Pogrążamy się w nim coraz bardziej i szybciej dzięki przedstawicielom IV władzy, którzy swoje wychowanie zawdzięczają rodzicom, o których, z wiadomych powodów, żaden z ich kolegów nie napisze równie „rzetelnego” tekstu.

     Odpowiedz
  7
  0
 7. Mistrzu pióra,
  Przez te „pół wieku” zmieniliśmy nieco ortografię, i „nie” z imiesłowami piszemy łącznie.

     Odpowiedz
  2
  0
 8. Nie zna Pan red. Piotra Legutki? To gdzie Pan był przez ostatnie 30 lat? Rozumowania, które pan przedstawił („C.Ł. to porządny dziennikarz, więc jego tekst nie mógł być zły”) dyskwalifikują Pana jako dziennikarza. Może jakiś dowodzik, analiza? Zapewne teraz przystąpi pan do SDP2 montowanego przez pana Blumstaina?

     Odpowiedz
  3
  3
 9. Red. Bober odgrzebał się przy okazji Hieny miesiąca dla red. Łazarewicza. Każda okazja jest dobra, ale kim jest red. Bober? Starsi może wiedzą, pamiętają. W Polityce, piśmie Lisa czy Michnika kapie od any… i tego red. Bober nie chce widzieć. Jakieś zasługi – postawę zbieżną z poglądami – „czwartej wadzy” trzeba wykazać aby dostać się do słusznego towarzystwa warszawki dziennikarskiej

     Odpowiedz
  1
  1
 10. Szacunek. Przez Długi czas było tak, że wierchowki ruszać „nie lzia”
  Ale jaw widać – było. Pozdrawiam

     Odpowiedz
  1
  0
 11. SZanowny Paniue Redaktirze! Gratuluje Panu rzetelnosci i odwagi, ktora zawsze podziwiałem. SDP nie moze kierowac sie upodobaniami politycznymi. TO wstyd i hanba dla tego stowarzyszenia, ktore odegralo tak wspaniala role w stanie wojennym.Teraz jest to przybudowka PiS. Dziwie sie jak dzeinnikarze mogli na to pozwolic! Z uszanowaniem – Artur

     Odpowiedz
  1
  1
 12. Panie redaktorze Bober. Szanuję Pana, ale dlaczego komentuje Pan tylko te komentarze, które są – że tak powiem – miernej treści, więc wygodne do „odparowania? Niech Pan ustosunkuje się rzeczowo do komentarza autorstwa „noone13″. Może wtedy uznam, że ma Pan rację, a na razie – wydaje się, że krytyczne komentarze wobec Pana są trafne!

     Odpowiedz
  0
  2
 13. rafal44 obiecuje,że pod pewnymi warunkami może przyznać mi rację.Powiem tak: mnie nie zależy na uznawaniu moich racji,bo każde ma swojei warto je sznować…A odnosząc się do wpisu „noone13″ dodam jeszcze:nie słyszalem,bo ktoś napisal tekst o Geremku,Kuroniu i ojcu Michnika – a tekst taki nie został wydrukowany.Przecież tzw prawica ma „swoje” media z Uwarzamże Naszym Dziennikiem Niedzielą itp, ma więc MOŻLIWOŚCI DRUKOWANIE TEGO,CO NIE CHCE WPROST LUB NEWSWEEK !!! To jakoś nie dociera do świadomości szanownych tu dyskunantów, a szkoda…I dla ostatecznego wyjaśnienia: nie jestem wyznawcą jakiejkolwiek „opcji” ( w ramy których wielu powyżej chce mnie wepchnąć),NIGDY nie należałem do żadnej partii,a kieruję się WYŁĄCZNIE WŁASNĄ oceną sytuacji.Szkoda,że nie wszyscy uznają to za możliwe,ale to ich sprawa

     Odpowiedz
  0
  0
 14. Dziwi mnie, Panie redaktorze Bober, że Pan, człowiek inteligentny, nie rozumie, co się do Pana pisze:( Nie napisałem o „pewnych warunkach”, ale WŁAŚNIE! o przedstawienie swoich racji w odpowiedzi na wątpliwości co do Pana decyzji! Jeśli Panu nie zależy na uznawaniu ich – po co Pan w ogóle pisze? Niech Pan to chowa do szuflady (chyba, że Pana rozsadzi:)) Pana ocena sytuacji wydaje się „namaszczona partyjnie” i jeśli nie chce Pan tego wyjaśniać, to pozostaje czytającym wrażenie, że to nie „wydawanie się”, ale fakt! Pamiętam Pana z czasów, kiedy Pan robił dobrą robotę w TVP, i przykro mi, że to Pan teraz trwoni swoją – nie daje się ukryć – jednostronnością:( Czasy się zmieniają i naprawdę dziś już wypada myśleć samodzielnie!
  Co do Pana ostatnich argumentów – odpowiadanie na zarzut o podłość, jaką wykazał się Łazarkiewicz, propozycją, by „druga strona” także była podła, kompromituje Pana. Może jednak niech Pan pisze do szuflady:)

     Odpowiedz
  0
  0
 15. Tak zrobię i innych do tego zachęcam. Nie ma Pan argumentów na to, by brać Pana poważnie:)
  A propos: „capisco” i znaku zapytania – kolejna kompromitacja:)
  Niech Pan nie używa słów z języka, którego (lub którego koniugacji) Pan nie zna! No, chyba, że Pan pyta sam siebie:)) Non capisci?
  Smutne to, bo wychodzi słoma z – jakby nie było – wysłużonych butów.

     Odpowiedz
  2
  1
 16. Pingback: Goozle Zone

 17. Czy to nawiedzenie czy postepujaca demencja ?A moze za dlugo w bolszewickich mediach ? Nie wszyscy potrafia sie przestawic .Przykro czytac

     Odpowiedz
  0
  0
 18. Truly many of superb advice!

  buy brand name viagra
  herb viagra
  search viagra free sites computer find
  [url=http://viaonlinebuyntx.com/]order pfizer viagra with mastercard[/url]

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× pięć = 5

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

W co się bawić...

sobota 18/01/2020
0

Zapewne przez nieuwagę organizatorów otrzymałem zaproszenie na jedną z gal.Nie była to gala mistrzów sportów,ale podobno też ważna. Już przy wejściu poczułem się trochę nieswojo,bo…


Kaszak czyli 1000 PLN

piątek 17/01/2020
0

Kaszak to często rozpoznawany, niewielki guz skóry, nie zagraża życiu człowieka i jest łatwo usuwalny. Pojawił się u mnie na piersi, miałem jakiś wyjazd ,a…


Szukamy prezydenta

sobota 11/01/2020
3

  Wołdymyr Zełenski,lat 41,komik, jest od roku prezydentem Ukrainy. W swoim spocie wyborczym pokazał, że  chciałby być prezydentem słuchającym ludzi, cierpliwym i mądrym. Program wyborczy…


SOR na Bielanach

poniedziałek 06/01/2020
0

Serdecznie dziękuję całej Załodze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego( SOR) przy Szpital Bielański w Warszawie ,która dyżurowała w ostatnią noc,5-6 styczeń br. Dziękuję za troskę, fachowość ,empatię (uprzedzam :było…


Maciek

niedziela 22/12/2019
0

Wczoraj, po 14 latach ,pożegnał się z widzami „Horyzontu” Maciek Wierzyński. Znamy się od zawsze, po 13 grudnia 81 razem żegnaliśmy się z TVP. Ja…


Popaprańcy

piątek 20/12/2019
68

Nieobecni Zwiefka (b.PZPR),Napieralski (b.PZPR),Poncyliusz (kiedyś PIS),Kluzik-Rostkowska (kiedyś PIS) ,Gdula (b.SLD),Rozenek (b.PZPR) i inne karaluchy przygarnięte do KO czy Lewicy zrobili swoje.A Budka ogłasza "najwyższą karę…


Pad czyli kto ?

środa 18/12/2019
78

Kinga Duda była jedną z najlepszych studentek wydziału prawa UJ. Po drodze odbyła jeszcze kilka staży w międzynarodowych kancelariach, a także w Parlamencie Europejskim. Zdobyte…


The Voice Senior

poniedziałek 16/12/2019
55

TVP nija się z faktami nie tylko w „Wiadomościach” i tzw.programach publicystycznych. Kłamstwo ,oszukaństwo i fałsz sięgnęły już rozrywki. Wczoraj (14 bm) TVP 2 emitowała…


13.12.81 - 13.12.19

piątek 13/12/2019
3

13 grudnia 1981 r dowiedziałem się rano z radia, że uzurpator Wojciech Jaruzelski zawiesił wszelkie prawa, odciął nas od demokratycznego świata wprowadzając stan wojenny. 38…


Idą Święta

poniedziałek 09/12/2019
0

Wróciłem chory z przedświątecznych zakupów. Mam to od lat. Bardzo dawno temu odbywałem podróż morską statkiem m/s Oliwa. Czasy były chude, sklepy szare,apetyty spore.Więc Basia…