Jajko koronacyjne. Najdroższe jajko Faberge świata.


niedziela 11/05/2014

Gdyby dziś zostało wystawione na sprzedaż kosztowałoby nawet 50 milionów dolarów (to ponad 150 milionów złotych)Jajko koronacyjne Fabergé to nie tylko najdroższe jajko świata, ale też najdroższe dzieło sztuki złotniczej na świecie.

Jajko koronacyjne 1897

Jajko koronacyjne 1897

Najpierw odrobina historii

Jajko Koronacyjne Fabergé zostało wykonane w 1897 roku dla cara Mikołaja II, który podarował je w prezencie swojej świeżo poślubionej żonie, carycy Aleksandrze Fiodorownej. Historia powstania dzieła, jego wygląd i styl są związane z koronacją cesarską Mikołaja II, która odbyła się w maju 1896 roku.

Jajko koronacyjne jest pudełkiem w formie jajka, w którym znajduje się niespodzianka w postaci miniaturowego modelu karety. Dekoracja dzieła jest znakomita, ma w sobie monarszy przepych i klasyczny umiar. Powierzchnia jajka pokryta jest złocistą emalią i cesarskimi dwugłowymi orłami, które były herbem Rosji. Wzór ten nawiązuje do płaszczy koronacyjnych noszonych przez Mikołaja i Aleksandrę.

We wnętrzu jajka znajduje się miniaturowy model paradnej karety cesarzowej Katarzyny II. W tej karocy Aleksandra Fiodorowna jechała na koronację do Soboru Uspieńskiego. Ze źródeł wiemy, że młoda cesarzowa sama wybrała ten właśnie pojazd, uznając że będzie ona wystarczająco reprezentacyjna, ale też będzie znakomitym, widocznym symbolem jej nowej pozycji.

Nie wykonał go Fabergé

To niezwykłe dzieło sztuki zostało wykonane w pracowni złotniczej Fabergé w Petersburgu. Nie zaprojektował go jednak Piotr Karol Fabergé, tylko znakomity mistrz złotniczy Michał Perchin. W tamtym czasie był mistrzem kierującym pracownią Fabergé w Petersburgu. Przy projektowaniu dzieła współpracował z nim mistrz Henryk Wigström.

Jajko Koronacyjne jest niewielkie. Ma zaledwie 12,7 cm długości. Materiały z których zostało wykonane nie są bezcenne. Jest ono wykonane ze złota, platyny i srebra, ozdobione zostało emalią, diamentami, rubinami, kryształem górskim i jadeitem.

 

Jajko koronacyjne

Gdy zostało wykonane było warte równowartość 7 kg złota

Mikołaj II zapłacił firmie Fabergé za Jajko Koronacyjne 5650 rubli. W 1897 roku była to suma ogromna. W tamtym czasie były to roczne zarobki premiera, albo roczny dochód primabaleriny Teatru Maryńskiego. W tym samym okresie wykwalifikowany robotnik zarabiał około 300 rubli rocznie. Gdybyśmy sumę 5650 rubli ułożyli ze złotych monet 10 rublowych (1 imperiał) to łączna waga tych monet wyniosłaby 7,3 kg czystego złota najwyższej próby.

Dziś jest warte 150 mln złotych

Pierwszy raz Jajko Koronacyjne (razem z innymi skarbami sztuki) zostało sprzedane przez rząd radziecki w 1927 roku. Porewolucyjne władze Rosji Radzieckiej chciały w ten sposób zdobyć pieniądze na ratowanie kasy państwowej znajdującego się w kryzysowej sytuacji. Kolejny raz zostało sprzedane w 1934 i 1945 roku. W 1979 roku za 2,16 miliona dolarów zakupił je kolekcjoner i miliarder Malcolm Forbes do swojej znakomitej kolekcji dzieł sztuki wykonanych przez Fabergé.

Ostatni raz zostało wstawione na sprzedaż w 2004 roku po śmierci Malcolma Forbesa. W ofercie przedaukcyjnej zostało wycenione na gigantyczną sumę 18-24 milionów dolarów. Do aukcji i licytacji jednak nie doszło. Jajko Koronacyjne wraz z innymi arcydziełami Fabergé zakupił rosyjski miliarder Viktor Vekselberg. Dokładna suma jaką zapłacił do dziś nie jest znana. W udzielonym w 2013 roku wywiadzie Vekselberg częściowo potwierdził spekulacje stwierdzając, że za same jajka Fabergé zapłacił „ponad 100 milionów”. Znawcy sztuki rosyjskiej dość zgodnie przyznają, że gdyby doszło do licytacji dzieło osiągnęło by cenę wyższą niż wskazane w katalogu 24 miliony.

Dziesięć lat później, w 2014 roku, ceny wybitnych dzieł Fabergé są znacznie wyższe niż w roku 2004. Porównanie ich, wskazuje na co najmniej czterokrotny wzrost wartości w przypadku obiektów najwyższej klasy artystycznej. Jednak w przypadku wartości Jajka Koronacyjnego szacunki są znacznie ostrożniejsze. Gdyby zostało wstawione na sprzedaż dziś, mogłoby osiągnąć cenę 50 milionów dolarów. Zdecydowanie czyni to z Jajka Koronacyjnego Fabergé najdroższe dzieło sztuki złotniczej na świecie.

Najdroższe? Czy najbardziej przepłacone?

Za co, i czy w ogóle warto zapłacić za to dzieło 50 milionów dolarów? Jajko Koronacyjne to stosunkowo niewielka ilość złota, kilka średniej klasy diamentów i rubinów oraz pewna ilość barwionego szkła (przecież ta wspaniała złocista emalia to tylko szkło). Same materiały są warte zaledwie kilka tysięcy dolarów. Lecz w tym przypadku jest jeszcze wartość niematerialna niezwykłego dzieła sztuki, na którą składają się: niezwykła historia, niebywały kunszt, mistrzowski projekt, niepowtarzalność dzieła i jego niepodważalnie wyjątkowe miejsce w kulturze światowej. To właśnie te elementy tworzą 99% ceny dzieła.

Czy warto zapłacić za Jajko Koronacyjne Fabergé 50 milionów dolarów? W tej chwili nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Zapewne za jakiś czas udzielą jej kolekcjonerzy sztuki Fabergé i będzie ona wyrazem ich nieposkromionej pasji i pożądania.

Na podstawie: A. Szymański, Fabergé. Historia i arcydzieła, Opole 2014


Moje najnowsze wpisy

 

Jajko zimowe. Najpiękniejsze jajko Fabergé

środa 11/06/2014

To prawdziwie bajkowy klejnot. Wykonane z kryształu górskiego, platyny i diamentów, zostało zaprojektowane przez 20-letnią dziewczynę, a Fabergé uznał je za najpiękniejsze i najcenniejsze spośród…


Kolekcja dzieł Fabergé należąca do Malcolma Forbesa

poniedziałek 09/06/2014

[caption id="attachment_35521" align="alignright" width="558"] Kolekcja jajek Faberge należąca do Forbesa[/caption] To najwspanialsza kolekcja dzieł Fabergé jaką kiedykolwiek zgromadzono. Jej twórcą był Malcolm Forbes, miliarder i filantrop. Ta kolekcja…


Bezcenne jajko Fabergé w polskich rękach!

wtorek 13/05/2014

Niestety nie jest to news z ostatniej chwili, to będzie „tylko” opowieść z przeszłości. Krótka, lecz ciekawa historia jajka Fabergé i Ganny Walskiej, słynnej śpiewaczki,…


Odnaleziony skarb Faberge!

niedziela 11/05/2014

Przez lata uchodziło, za zaginione. Historycy sztuki wiedzieli tylko że gdzieś istnieje. Dziś „Trzecie cesarskie jajko Fabergé” wreszcie zostało odnalezione i jest warte 100 mln…


Bezcenny drobiazg, czyli prawdziwa historia pierwszego jajka Fabergé

niedziela 11/05/2014

Tak naprawdę nie wymyślili go, ani car Aleksander III, ani Piotr Karol Fabergé. Miało być tylko żartem i prezentem z niespodzianką, a rozpoczęło serię najbardziej…


Kwadratowe „jajka Fabergé”, czyli garść anegdot o największym złotniku wszechczasów

niedziela 11/05/2014

Mimo wielkiej sławy, którą się cieszy, wciąż bardzo niewiele wiemy o Piotrze Karolu Fabergé, twórcy firmy złotniczej, w której powstały „Jajka Fabergé”. Oto garść anegdot,…


Jajka Fabergé. Ile kosztowały kiedyś, a ile kosztują teraz?

sobota 10/05/2014

Jajka Fabergé to najbardziej znane dzieła sztuki złotniczej na świecie. Niezmiennie wzbudzają podziw miłośników sztuki i pożądanie kolekcjonerów. Ile są warte? [caption id="attachment_34518" align="alignright" width="268"]…