POLITYKI…TIKI-TIKI.


sobota 25/11/2017
1

 

           Oto dlaczego od lat mierzi mnie i zniesmacza  polityka w wydaniu krajowym; do bólu przewidywalna, do cholery wtórna, wiarygodna  jak na wierzbie gruszki,albo mirabelki i szczaw. Na lewicy, na prawicy i w domniemanym centrum.

Choćbym spierniczał i stetryczał  – zdania  już nie zmienię. Nie TEN wiek.

A.K.

 

______________________________________________________________________

 

„WYLEJE ZANIM DONIESIE”. CZARZASTY PORÓWNUJE PETRU DO MŁODEGO KELNERA

 

POLSKA

„Nie robi się w polityce takiej sytuacji, jaka miała miejsce jeżeli chodzi o prezydenta Warszawy. To rozwiązanie ewidentnie (…) miało wpłynąć na to, kto (dzisiaj – przyp. red.) zostanie wybrany na przewodniczącego (Nowoczesnej – przyp. red.). Miało to wzmocnić pana Petru” – mówi Włodzimierz Czarzasty, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. „Zgadzam się z panią Lubnauer, która powiedziała, że pan Petru sprzedał Warszawę nie wiadomo za co” – mówi Czarzasty. Porównuje też Ryszarda Petru do młodego kelnera.

 

Krzysztof Ziemiec: Włodzimierz Czarzasty, lider SLD jest naszym gościem. Dzień dobry panu, panie przewodniczący.

Włodzimierz Czarzasty: - Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Był pan wczoraj na protestach?

- Byłem.

O! Ale tak na żywo, na ulicy?

- Byłem przez chwilę co prawda tak na żywo na ulicy. Wczoraj w 40 miastach rozdawaliśmy Konstytucję, której rozdaliśmy już do tej pory pół miliona egzemplarzy. Uważamy, że to jest takie jakby niepolityczne – Konstytucję wprowadzaliśmy my m.in. swego czasu. Trzech szefów komisji konstytucyjnych to byli ludzie związani z SLD – Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz i prof. Mazurkiewicz.

Czyli broni pan kasty sędziowskiej?

- Nie. Wie pan – bronię rozsądku. Tak mi się wydaje, że nie może być… Zresztą, nie wiadomo, jakich argumentów tak naprawdę używać do końca. Jeżeli jest taka sytuacja, że za chwilę w KRS, za chwilę w Sądzie Najwyższym będą nominaci tylko i wyłącznie polityczni – no w 80. procentach – a z racji tego, że PiS w tej chwili ma większość w Sejmie to będą nominaci PiS-u, no to jaki wie pan większy argument użyć? Że to jest nienormalne. To nie jest normalne, że jeżeli pan patrzy na Trybunał Konstytucyjny to pan wie, jaki będzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Tylko w takim państwie nie da się żyć za jakiś czas. Bo jeżeli Trybunał Konstytucyjny jest nie „nasz” tylko „wasz”, jeśli KRS będzie też nie „nasz” tylko „wasz” no to jak? Będą dwa plemiona, które nie będą uznawały prawa, wyroków sądu?

- Ale dlatego trzeba przeciwko temu protestować. To proszę pana jest tragedia, że po jednej stronie ulicy stoją Polacy i krzyczą „tu jest Polska” i po drugiej stronie tej samej ulicy stoją Polacy – też Polacy – i krzyczą „tu jest Polska”. Największą tragedią rządów PiS-u, jedną z największych tragedii jest to, że po transformacji nie było nigdy takiego skłócenia wśród Polaków. To jest moim zdaniem wielki problem.

Myślę, że te zmiany, które są teraz, gdyby zaszły 25 lat temu, już dzisiaj byśmy byli w zupełnie innym miejscu. Skłócilibyśmy się – pewnie też, ale o zupełnie inne rzeczy.

- Ale które zmiany?

Zmiany w sądach, zmiany w pewnych przepisach.

- Ale ja się nie zgadzam! Niech pan popatrzy na Sąd Najwyższy. Przecież w Sądzie Najwyższym chyba jest jedna osoba, która pracowała w tym czasie, o który PiS w tej chwili chodzi, że to był czas zły, czyli ileś tam lat temu. Przecież ci ludzie zostali powymieniani. Czy przez 25 lat była taka sytuacja… Czy pan zna jakiś np. wyrok Sądu Najwyższego, który pana razi, który jak pan je śniadanie to…

Nie, nie. Nie mam takich myśli przy śniadaniu.

- Nagle wypada panu jedzenie z ust i pan mówi: „O, to przerażające! Przecież oni zrobili wielkie świństwo!”. Przecież nie było takich sytuacji. Budowanie złej opinii o sądach na podstawie jednego sędziego, drugiego czy trzeciego, który ukradł bułkę albo baterię albo butelkę wódki – to znaczy, że są po prostu wariatami i tyle.

Choć jest to naganne, musimy przyznać.

- Tak, to prawda.

Panie przewodniczący, Antoni Macierewicz wczoraj wieczorem okazało się wycofał wniosek o awanse generalskie. Jak pan to odbiera? Ustąpił?

- Następna moim zdaniem nienormalna sytuacja. Wycofał dlaczego? Dlatego, że się dowiedział, że pan prezydent Duda po prostu ich nie zaakceptuje. W związku z tym…

To było jasne od dawna.

- No tak, ale czy to jest normalne, że minister obrony narodowej bije się z prezydentem kraju?

Konstytucja to wymusza poniekąd.

- Konstytucja wymusza… Jeżeli ludzie są mądrzy to są w stanie Konstytucję tak czytać i stosować, że się nie kłócą. Różni byli prezydenci w naszym kraju. Ja najlepiej wspominam Aleksandra Kwaśniewskiego. Różni byli premierzy, ale wie pan, poza obiadem w Drawsku nie pamiętam po transformacji, żeby był jakiś taki konflikt.

Inaczej spytam: ja ta decyzja zmienia mapę politycznych napięć między Pałacem a Antonim Macierewiczem, MON-em, w kontekście rekonstrukcji?

- W żaden sposób nie zmienia. One po prostu od dwóch lat są. Związane są głównie z ambicjami pana prezydenta i pana Macierewicza i z marnym moim zdaniem zarządzaniem przez pana Macierewicza wojskiem. Jeżeli w wojsku są konflikty i bez przerwy te konflikty między panem Macierewiczem a panem Dudą funkcjonują to źle świadczy o kraju. Żeby była jasność – źle świadczy i o panu Dudzie, i o panu Macierewiczu.

To przechodząc na drugą stronę sceny politycznej. Dzisiaj ważny dzień dla Nowoczesnej. Będzie pan kibicował Petru czy pani Lubnauer?

- Nikomu nie będę kibicował. To jest partia samodzielna, która sobie musi wybrać szefa. Jest fajne rozwiązanie, które stosują w Polsce chyba dwie partie, jeżeli chodzi o wybór przewodniczącego – m.in. moja partia, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Było 10 kandydatów, głosują wszyscy członkowie partii. U nas na 23 tys. członków partii 15 tys. osób wzięło udział w głosowaniu. Ja dostałem 40 proc. głosów. To obiektywizuje sytuację i tyle.

Spójrzmy jeszcze na Nowoczesną. Wiele osób mówi, że dzisiaj polegnie Ryszard Petru, że założyciel partii będzie musiał odejść. Myśli pan, że to już jest przesądzone, że Nowoczesna stała się poniekąd taką przystawką dla Platformy – partii większej, silniejszej?

- Nie robi się w polityce takiej sytuacji, jaka miała miejsce, jeżeli chodzi o prezydenta Warszawy. To rozwiązanie ewidentnie służyło sobocie, to znaczy dzisiaj. To miało wpłynąć na to, kto zostanie wybrany, tak pan Petru sobie wymyślił, na przewodniczącego. Miało go to wzmocnić. Efekt jest taki, że… bo to nie jest porozumienie. To jest takie porozumienie, które sobie… Przede wszystkim, nie jest to porozumienie opozycji, jeżeli chodzi o Warszawę, bo to jest porozumienie Nowoczesnej z Platformą Obywatelską. Zgadzam się z panią Lubnauer, która powiedziała, że pan Petru sprzedał Warszawę nie wiadomo za co.

Hołd lenny złożył może?

-Nie wiem czy hołd lenny. Znam pana Petru. To nie jest taki człowiek, który chętnie składałby hołd lenny. Myślę, że sobie tak wymyślił, że pokaże niesłychaną zdolność koalicyjną.

Schetyna ograł Ryszarda Petru, bo jest politykiem bardziej doświadczonym?

- Pan Schetyna na pewno jest politykiem bardziej doświadczonym i na pewno do 30 proc. pana Trzaskowskiego dokupił sobie 2 proc. Ja zresztą tak z dystansem na to patrzę, bo Sojusz Lewicy Demokratycznej w tej chwili w Warszawie jest trzecią partią. Ma 8 proc. poparcia. Nowoczesna ma 6, a pan Rabiej miał 2.

Nie wiem, na jakie sondaże pan się powołuje, bo w ”Wyborczej” było troszkę inaczej. Wasz kandydat miał mniej.

- Wie pan, ale nasz kandydat… My zrobiliśmy badania. Powołuję się na swoje badania. Zresztą one były cytowane w Polsacie.

 

(źrodło : INTERIA pl )


Komentarze 1 Dodaj komentarz

 
  1. Zwykły,ludzki instynkt jakoś mnie nie zawodzi : historia Petru dobiegła końca.
    Należy dopowiedzieć, że tow. Miller się ostał. Bogatszy o doświadczenie w SAMEJBRONIE i tameczny krawat.W biało-czerwone paski…

       Odpowiedz
    0
    0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× pięć = 30

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Z L'Osservatore Romano / Kilka uwag /

sobota 23/06/2018
0

Człowiek dualny, człowiek niepewny swego - do końca. Ktoś, kto pewnie nie bywał bo go nie ciągnęło do  jaskini oświeconych  zbójców - do szwajcarskiego CERN-u.…


Najbogatszy człowiek globu - sperkrezus

czwartek 21/06/2018
0

Przedstawiam Jeffa  Bezosa, miliardera który w pewnym  momencie przebił  fortunę  sułtana Brunei. Efekt jego pracy, to inwestycje  w przyszłość -  w Grupę AMAZON. Wierzył, że…


Si vis pacem para bellum.

środa 20/06/2018
0

... kraju mój wolny, mój kraju swobodny jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny !   ... od granic, do wnętrza polskiej JEDNEJ -  ziemi…


Podręczny tekst

poniedziałek 18/06/2018
0

Wróżba       Opowiedz o tym o czym najchętniej posłucham co powiesz  o sobie  czego jeszcze jeszcze nie wiem bom zapomniał krążąc po własnych orbitach…


Puchar zmian

sobota 16/06/2018
0

My, zmiennokształtni musimy pamiętać, abyśmy byli  wdzięczni przeznaczeniu,   losowi za moment predystynacji i za nadzieję na nieosiągalną przyszłość też. Powinniśmy pojąć, kim i czym jesteśmy.…


Turkus , sam miód z łyżką dziegciu

wtorek 12/06/2018
0

uwiedzenie  turkusem samym miodkiem ze stonowaną dziegciu łyżeczką tyle  mojego co twojego nic więcej w zanadzrzu wystarczy zupełnie jeśli jednak wpadniesz w ruinę sam w…


Klechda domowa

czwartek 07/06/2018
1

Wyraża nadzieję, że nadal będzie prosty, wytworny , uroczy i piękny jak marzenia dziewcząt z opóźnionym zapłonem; zadziwiające w tym  ONYM niespełnione pragnienia, chociaż zbyt…


Kreatury wg. J.B. Delacour

sobota 02/06/2018
0

      KREATURY   wg.  JANA BAPTYSTY DELACOUR       POSTACI       Niech prowadzi  parę oczu wierszodzieja twoje przenikliwe spojrzenie. Niechaj mi…


Z CYKLU - RZECZ ZAPOMNIANA

środa 30/05/2018
0

   Czy pamiętasz         A czy ty pamiętasz, taka nie owaka: w krainie  O’DAAL, promień wiosny złotowłosej losowi na przekór  wytrwale trwa. Zapisane będzie:…


POSTSCRIPTUM z INNEJ LEGENDY

sobota 26/05/2018
0

Spętanie przysięgą ? _________________     Związany przysięgą, nie - z przyrzeczeniem cichym, serdecznym zapomniałem,  co miało być zapomniane - pogrzebane na dnie starej szafy,…